PDA

Prikaži potpunu verziju : Kojeg li ću pingvina ?

PhaetoN
16.12.2005, 12:14
Rešio sam da pređem na Linux, ali ne znam koju distribuciju da odaberem za početak. Kao najbolji izbor mi se čini MANDRIVA pa me zanima gde to mogu da nađem u Beogradu.

Black-White
16.12.2005, 14:57
http://www.linuxo.org/

Bokile
16.12.2005, 15:10
Ako zelis da probas SLACKWARE,posalji mi PM...
Dacu ti diskove...
Pozdrav

PsyDuck
16.12.2005, 15:13
Shto se tiche nalazhenja linuxa,za to je najbolje imati nekog prijatelja ko se vetj bavio (bar neko vreme) time,ja sam lichno tek posle par instalacija sistema uspeo da ukapiram rad GRUBa i LILOa...
a Mandrivu (koju ja lichno preporuchujem) mozhesh natji ispred SKCa,nedeljom od (otprilike) 10 do 12...

Covenant
16.12.2005, 16:56
Ja ti preporucujem da,pak,ako si pocetnik uzmes najnoviju verziju SuSE Linux-a 10.0
SuSE je ispeglana i vrlo stabilna distribucija koja radi mnogo stabilnije nego Mandriva(prepuna je bagova),a nimalo ne zaostaje po user-friendly okruzenju.....
Toplo preproucujem da batalis MDK i uzmes SuSE......

slipstream
16.12.2005, 17:06
Gde je najlakse doci do SuSe-a u Beogradu, jel postoji neka "prosirenija" verzija na DVD-u?

slipstream
16.12.2005, 17:19
Ok, sad sam pronasao na linuxo.co.yu...;) Kakav je SuSE za instalacijom Intel 537 soft modema...?

Covenant
16.12.2005, 17:49
Diskove mozes nabaviti i preko linuxoverburn-a linuxbalkan-a,samo kucaj u Google....
Paaaaa nikad nisam koristio DVD verziju SuSE-a,trebalo bi da ima vise programa...
Sto se modema tice,dao sam link kada sam odgovorio na tvoje pitanje u vezi Slack-a:)
Nisam siguran da li je za Intel 536EP ili 537EP......

PhaetoN
16.12.2005, 21:17
Hvala svima na preporukama i odgovorima.:)

diablo_
16.12.2005, 21:23
www.overburn.tk (mislim da se tako zove sajt)

Malo sam imao problema sto se tice linuxo (kasnile porudzbine, a i cesto ne salju zbog raznih problema).

Overburn sve lepo odradi a imaju sve najnovije...

slipstream
17.12.2005, 2:09
Takodje hvala na savetima:) btw, svi preporucuju prelazak na hardware modem, ove druge je suludo podesavati!!

Elementarna Nepogoda
17.12.2005, 11:07
Hm, pa vazno je i da se snadjes za sve drajvere svih drangulija koje imas (ili bar vecine).

A sto se tice distribucije, veruj mi svako ci ti predloziti neku drugu koju on koristi i misli da je najbolja. Ja mislim da ima dosta dobrih, ali da su sve daleko od savrsenstva, zato ti preporucujem da izaberes distro koji ima neki tvoj komsija ili blizak prijatelj kome nece biti tesko da ti pomogne u bilo cemu (a najlakse ce mu biti ako imas isti Lin kao i on).

diablo_
17.12.2005, 11:56
Pa bilo bi pozeljno da kupis hardware modem mada nije tesko ni namestiti winmodem.

Covenant
17.12.2005, 16:06
Zaista,ako nameravas da se ozbiljnije posvetis linux/unix sistemima,a nemas mogucnosti za nesto drugo,mogao bi da pazaris hardverski modem.....
Ne moras bas US Robotics,jer je papren-oko 60e,vec nesto tipa Genius ili Sweex-i naravno,OBAVEZNO RS 232 modem(serijski) nikako USB...
Pomenuti modemi kostaju 25-30e,i rade primetno brze nego soft-modemi,a resices se muka jednom za svagda.......
Ja sam imao Lucnet,a sada imam Sweex(Intel cipset) serijski ext,radi odlicno,a podesava se u dva kilika preko kppp-a ili gnome-ppp-a!
PoZ!

bofi
18.12.2005, 14:48
Sto se tice nabavljanja diskova trenutno je najpouzdaniji http://www.overburn.tk/ . Poslednja porudzbina mi je stigla u roku 24 sata. http://www.linuxo.org vec vise od mesec dana ne vrsi isporuke.
Sto se tice modema 537 nisam siguran ali za Intel 536 sam 100% siguran da ce da radi na SuSE 9.3 Pro. Za najnoviju verziju 10.0 ne netu jos nigde nema da se skinu drajveri. SuSE iz mog iskustva radi stabilno ali ako anistaliras ono sto ti ne treba. Probao sam i Mandrivu ali ona je puna rupa. Ako hoces mogu da ti objasnim kako da podesis da ti Intel 536 radi na SuSE 9.3 Pro.
Sto se tice hardverskih modema tacno je da rade ali i da bi njega namestio moras malo da cackas po konzoli. Nadam se da sam nesto pomogao.

Pozdrav!!!

Covenant
18.12.2005, 16:21
Sto se tice nabavljanja diskova trenutno je najpouzdaniji http://www.overburn.tk/ . Poslednja porudzbina mi je stigla u roku 24 sata. http://www.linuxo.org vec vise od mesec dana ne vrsi isporuke.
SuSE iz mog iskustva radi stabilno ali ako anistaliras ono sto ti ne treba. Probao sam i Mandrivu ali ona je puna rupa. Ako hoces mogu da ti objasnim kako da podesis da ti Intel 536 radi na SuSE 9.3 Pro.
Sto se tice hardverskih modema tacno je da rade ali i da bi njega namestio moras malo da cackas po konzoli. Nadam se da sam nesto pomogao.

I ja sam ima neka losa iskustava sa www.linuxo.org Desilo mi se par puta da mi diskovi nisu bili dobro narezani ili su bili izgrebani,ali u principu nisu losi.....
Preporucujem i vec pomenuti www.linuxbalkan.com -malo ces duze cekati na diskove -oko 7 dana,ali je sve sto sam dosad narucivao je radilo besprekorno.....
@bofi
Sto se tice hard-modema,on radi iz prve-nikakva podesavanja nisu potrebna:)
A slazem se i za SuSE........boje uzmi njega......neces se pokajati...

vladale
4.1.2006, 15:32
Zasto niko ne koristi Ubuntu, sta hvali tom sistemu?

Anak1n
4.1.2006, 15:38
Koristim ja ubuntu i ne fali mu nista... :D

vladale
4.1.2006, 16:05
Ja sam i dalje newbie po pitanju Linuxa i samog Ubuntu-a. Svi mi kazu: To ti je prost sistem, uzmi Suse najbolji je. Necu da menjam sistem koji sam pre nekoliko dana instalirao. Glupo mi. Gde da nadjem pluginove kako bih pustao mp3 pesme? I sta je to KDE i ono na Q? Pri svakoj instalaciji nekog programa odbije da ga instalira(trazi pomenute "biblioteke"

diablo_
4.1.2006, 16:24
Pa to ti je suse!Po ne kom zakonu uz njega ne dobijas nikakve kodeke niti pluginove koji sluze za pustanje multimedijalnih sadrzaja.Evo ti sve o tom problemu na http://www.linuxo.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3849

KDE je radno okruzenje!Znaci sva grafika koju ti vidis na ekranu i sve funkcije koje mozes da izvrsavas.Graficko Okruzenje mozes da menjas komandom "xwmconfig".Jos neka koja mozes da isprobas su Gnome,Fluxbox,Xface

Sto se tice "ono na Q" ne znam na sta mislis.Za instalaciju nekih programa trazi odredjene biblioteke.Ako mi napises ime programa koji zelis da instaliras i poruku gde ti izbacuje koje datoteke ili bibilioteke trazi, moci cu da ti poognem!

vladale
4.1.2006, 19:07
Krusader, Mplayer i ostali.. QTDIR se valjda zove. Nisam na mom kompu pa ne mogu da ti pomognem. Hvala za link.

Koristim Ubuntu, ne Suse ;)

Elementarna Nepogoda
13.1.2006, 2:08
Zasto niko ne koristi Ubuntu, sta hvali tom sistemu?

Ubuntu je jedno veliko *****e, uz instalaciju ti dolazi vrlo malo stvari i sve ostalo moras da skidas sa net-a. Mnogima smeta sto se ne isporucuje KDE (dobro to je ipak Gnome distro) ali zato je tu Kubuntu.

Jedan od razloga zasto je Ubuntu tako popularan je zato sto ne moras da se cimas za CD-ove, jer svima salju i to besplatno!

Covenant
13.1.2006, 2:54
Ubuntu je jedno veliko *****e, uz instalaciju ti dolazi vrlo malo stvari i sve ostalo moras da skidas sa net-a. Mnogima smeta sto se ne isporucuje KDE (dobro to je ipak Gnome distro) ali zato je tu Kubuntu.
Jedan od razloga zasto je Ubuntu tako popularan je zato sto ne moras da se cimas za CD-ove, jer svima salju i to besplatno!
Znas ima dosta istine u ovome-no ne mogu da kazem da je *****e-sam distro je zaista odlican-radi poprilicno brzo i stabilno,ali i mene nervira sto u startu ima Gnome koji ja ne mogu da koristim(vise puta sam probao-ali jok ne vredi:)),toliko sam navikao na KDE koji je po meni dosta bolje resenje....
Jos jedna stvar koja iritira(bar korisnike sa losim netom kojih je kod nas 90%)je zavisnost od neta i skidanje mnogih stvari koje u startu nemas-source(bez kojeg nema nista od kompajliranja),cdrtool,k3b,a to povlaci kde-base,kodeci,playeri-gomila toga!
Ali ako se ima brz net i ako se zeli user-friendly desktop distro,koji uz to radi odlicno-preporuka je-svakako naruciti i probati!
Ali po meni je Ubuntu(kao i Gentoo i BSD)cisto maltretiranje sa dial-up-om....
PoZ!

Anak1n
13.1.2006, 18:58
He he nemojte mi dirate ubuntu...nisu oni krivi sto je kod nas net los....GNOME je ok mada ja licno koristim fluxbox :p
A kad me smori flux...vratim se malo na GNOME...pa malo KDE pa tako u krug :D

Dimo
13.1.2006, 19:45
Mandriva je veoma jednostavna za koriscenje,ali starije verzije imaju nezgodne bugove.SuSE je najpouzdaniji.

Covenant
13.1.2006, 22:12
@Anakin
Pa pazi,ne kazem da je Gnome los-ali mi ipak KDE vise lezi,a smatram(objektivno)da je kao graficko okruzenje bolji nego Gnome,a i prijatniji za koriscenje,sto je meni bitno....
Kod Gnome-a mi se isto ne svidja sto vecito kuburi sa istim bagovima(probao verzije od 2.2 do 2.10)-desilo mi se da ponekad zakuca iz cista mira,opet za razliku od KDE-a...
A i nisam bas voljan da se odreknem aplikacija kao sto su Krusader,AmaroK,K3b,kppp,..itd
Rade KDE aplikacije pod Gnomom,ali fontovi izgledaju jezivo,ma sta probao....
I ljudi su stvorili neki mit da je brzi od KDE-a-nije uopste istina,ja bi rekao da rade popuno isto,sem sto se Gnome nesto brze podize....
KDE je moj definitivni izbor!Zaista je profi odradjen....
PoZ!