RECENZIJA: vivo V29 Lite 5GSnaga srednje klase | | Miodrag KUZMANOVIĆ | |
 | | 26. jul 2023. | |
Brisanje granica između flegšipa i jakih „srednjaka” u poslednje vreme postaje popularan trend kod nekolicine većih proizvođača. Sa modelom V29 Lite, kompanija vivo donosi klasičan primer ove prakse, nudeći uređaj koji po većini parametara zadovoljava potrebe i vrlo naprednih korisnika.
Metalni okvir, zakrivljeno prednje staklo i staklena leđa su osnovna obeležja njegove spoljne konstrukcije. Sa zadnje strane, nalazi se ostrvo sa primarnim sistemom kamera, uzdignuto na malom „pijedestalu” koji se utapa u silikonsku masku, koju dobijate u paketu sa telefonom. Mikro digresija – pored maske, uz uređaj stiže i brzi punjač, što nije slučaj kod dobrog dela konkurenata. Ekran ima blago zakrivljenje po ivicama i presvučen je SCHOTT Xensation Up zaštitnim staklom, koje prvi put vidimo na nekom telefonu, te ne možemo da sudimo da li je i koliko otpornije od neke Gorilla alternative. Kompanija kaže da je telefon ekstenzivno testiran na padove i mučenja, te da je u laboratoriji izdržao 32000 ispuštanja pod različitim uglovima, kao i temperaturne oscilacije od -40 do +75 stepeni celzijusa. Sa njime, dakle, možete i u Jakutsk i u Palermo. Telefon ima IP54 rejting, što znači da je otporan na prašinu i polivanje vodom iz svih uglova, ali nije sertifikovan za potapanje.
Telefon je zasnovan na čipsetu Qualcomm Snapdragon 695, dopunjenom sa osam gigabajta radne i 128 gigabajta interne memorije
Displej je AMOLED tipa, ima FHD+ rezoluciju i dinamički refresh rate koji automatski šalta između 60 i 120 herca, u zavisnosti od toga šta trenutno radite. Surf i igranje, prirodno, bivaju favorizovani za veći refresh, dok je za gledanje Youtube klipova 60 fps sasvim dovoljno. Displej ima maksimalni brightness od čak 1300 nita, što osigurava dobru vidljivost čak i u plažnim uslovima tokom paklenog leta 2023. U donjem delu ekrana nalazi se optički senzor otiska prsta, koji funkcioniše sasvim korektno.

Što se tiče čipseta, vivo V29 Lite pogonjen je čipsetom Qualcomm Snapdragon 695, dopunjenom sa osam gigabajta radne i 128 gigabajta interne memorije. Ovaj čipset podržava 5G standard prenosa podataka, ali to vam u Srbiji, u dogledno vreme, neće zatrebati. Čipset je brz i dobro podnosi svaki posao, pa, čak, i igranje vrlo zahtevnih 3D igara, za šta u telefonu postoji i namenski Ultra game mode, koji aktivira DND režim, ubija pozadinske aplikacije radi većeg frejmrejta i donosi druge igračke benefite. Uređaj ima i 128 gigabajta brze interne memorije po UFS 2.2 standardu, od kojih je korisniku dostupno 102 gigabajta, ali nema mogućnost proširenja microSD karticom. Još jedna interesantna, „pothaubna” stvar koju obezbeđuje ovaj telefon je podrška za e-SIM, što je dostupno i kod naših mobilnih provajdera. U pogledu softvera, vivo V29 Lite dolazi sa Funtouch 13, verzijom Androida 13 sa minimalnim bloatwareom.
Jedina opipljivo čudna stvar u vezi sa ovim telefonom je primarni sistem kamera, koji se, pored glavne kamere sa Samsungovim senzorom, sastoji još od makro i bokeh komplemenata. Odsustvo optičke zum kamere može se razumeti u kontekstu cenovne klase, ali nedostatak širokougaone je, ipak, malo previše čudan kada se uporedi sa standardom koji konkurencija nudi. Sa druge strane, ova dva dodatna senzora omogućavaju svojevrsnu specijalizaciju ovog uređaja za umetničke portrete i makro fotografiju, jer oba imaju koristi od „hardverskog” zamućenja pozadine koje je uvek superiornije od čisto softverskog. Primarna kamera ima optičku stabilizaciju (OIS), koja obezbeđuje oštrinu čak i ako snimate pijani, sa drhtavim rukama. Tu je i kvalitetan noćni režim, koji snima vrlo solidne slike u uslovima slabog svetla i koji, takođe, ima koristi od OIS-a. Selfi kamera je klasičan „šuter”, sa senzorom od šesnaest megapiksela, koja snima selfije OK kvaliteta.

Baterija od 5000 miliamper-časpova podržava punjenje snagom od 44 vata, što podrazumeva punjenje od nula do sto odsto za osamdeset minuta, dok je samo petnaest minuta dovoljno za dvadeset pet odsto kapaciteta. Uređaj ne podržava bežično punjenje, niti bilo kakav oblik reverznog punjenja. Telefon je opremljen tzv. Smart Charging Engineom, koji optimizuje brzinu punjenja baterije sa ciljem njenog dužeg trajanja. Zbog toga je punjenje do sto odsto sporije nego što podržana snaga punjenja sugeriše. U praksi, kapacitet baterije se pokazao dovoljnim za jedan kompletan dan jačeg korišćenja, uz dozu igranja, multimedije i aktiviranje hot-spot režima za Wi-Fi.
Preporučena cena za vivo V29 Lite u domaćim prodavnicama je 46K dinara, a uređaj može da se kupi u „Dreamy Gold” i „Flare Black” kolornim šemama.
Operativni sistem: Android 13, Funtouch 13
Dimenzije i masa: 164,3 x 74,8 x 7,9 mm/177 g
Čipset i memorija: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm, octa-core, 2x2,2 GHz Kryo 660 Gold CPU + 6x1,7 GHz Kryo 660 Silver CPU + Adreno 619 GPU), 8 GB RAM, 128 GB interne memorije (UFS 2.2)
Displej: 6,78” LTPO AMOLED (1080 x 2400, ~388 ppi, 20:9 odnos stranica, 120 Hz), SCHOTT Xensation Up staklo
Primarni sistem kamera: 64 MP, f/1,8, (wide), PDAF, OIS + 2 MP, f/2,4, (macro) + 2 MP, f/2,4, (bokeh), 1080p@30fps
Selfi kamera: 16 MP, f/2,5, (wide), 1080p@30/60fps
Ostalo: Bluetooth 5.1 A2DP/LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, dual-band, GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1), IP54, USB Type-C 2.0, OTG, NFC, Li-Po baterija 5000 mAh, žično punjenje 44W
Performanse: Geekbench 6: 908 (Single-Core), 2168 (Multi-Core)
Proizvođač: vivo