Telefoni
Test
RECENZIJA: vivo X90 Pro
vivo koji jede sve živo
Miodrag KUZMANOVIĆ
27. februar 2023.

Svaki proizvođač mobilnih uređaja koji pretenduje na tržišni uspeh funkcioniše na sličan način – nekoliko godina pripreme terena kulminira ofanzivnim momentom koji bi, poput oklopne divizije, trebalo da probuši front konkurencije i kreira naslovne strane sa puno uzvičnika. Ovogodišnja blitzkrieg flegšip serija kompanije vivo ima tri modela, X90 Pro+, X90 Pro i X90, od kojih je prvi i najjači za sada ekskluzivno dostupan samo na tržištu Kine. Na test nam je stigla zlatna sredina, X90 Pro, koji po svim parametrima predstavlja najoptimalniji izbor između ova tri uređaja – jedine krucijalne razlike između njega i jačeg brata su manji optički zum na telefoto kameri i brend čipseta.


Već na prvi pogled je evidentno da je vivo X90 Pro namenjen foto-entuzijastima



Već na prvi pogled je evidentno da je vivo X90 Pro namenjen foto-entuzijastima. Kružno, upadljivo izbočeno „ostrvo” sa sistemom glavnih kamera sa gornje strane uređaja svedoči da ovaj telefon nije došao da se zeza, već da ima ozbiljne namere. Vizuelno, ta matrica po izgledu i gabaritu podseća na onu koju ima Xiaomi 12S Ultra, foto-perjanica drugog kineskog giganta, s tom razlikom da vivo X90 Pro izgleda elegantnije zbog odsustva metalne ploče ispod kružnog segmenta. Telefon namenjen fotografisanju ne bi smeo da bude gladak, tako da X90 Pro ima leđa od hrapave veganske kože, koja obezbeđuje odličan hvat. Nije poznato koliko vegana je iskorišćeno da bi se napravio jedan telefon, ali su svakako dali kožu za dobru stvar...


Ispod kože, nalazi se sloj polikarbonata, koji je lakši od metala i keramike, te težinski kompenzuje masivnu matricu kamera. Blago zakrivljene površine opasuje obruč od aluminijuma, a ekransku zaštitu (navodno) obezbeđuje sloj Kunlun stakla, koje je istih ili boljih karakteristika u odnosu na Gorilla glass. To staklo već neko vreme koristi i Huawei za potrebe svojih flegšipa i nismo videli da je iko imao zamerke. Napominjemo da nema oficijelnog podatka o tipu upotrebljenog stakla, već da se radi o dominantnoj glasini (koje su, doduše, gotovo uvek tačne). Kućište telefona podržava IP64 standard, što znači da je otporno na prašinu i prskanje vodom, ali ne i na potapanje.


Telefon ima „duguljaste” razmere sa odnosom stranica 20:9, što je moderno poslednjih sezona, ali i blago zakrivljene ivice, što drugi proizvođači (recimo, Samsung) već neko vreme ne forsiraju. Uređaj ima standardni raspored tastera, SIM fioku sa donje strane, stereo zvučnike, ali i IC emiter, što je u poslednje vreme prava retkost. Zašto je značajan IC emiter? Uz pomoć njega i odgovarajuće aplikacije, recimo, telefon može da postane univerzalni daljinski upravljač za televizore, klime ili bilo šta drugo. Dalje, IR obezbeđuje i prepoznavanje lica u potpunom mraku, ako ste telefon podesili da se tako otključava. Sve u svemu, omni-korisna stvar.


Primarna kamera koristi Sony IMX 989, jedno-inčni Quad-Bayer RGB senzor od 50 megapiksela, trenutno najbolji senzor koji se pakuje u kamere komercijalnih telefona



Ekran sa dijagonalom od 6,78 inča je AMOLED tipa i ima varijabilnu frekvenciju osvežavanja od 60 do 120 herca, koju možete precizno definisati ili ostaviti sistemu da je slobodno šalta, u zavisnosti od potreba ili aplikacije koju trenutno koristite, sa ciljem uštede energije. Sistem je dovoljno inteligentan da filmove ne tera preko 60 fps, ali i da igrama koje imaju koristi od više slika po sekundi ne seče frejmažna krila na kojima lete. Ekran podržava HDR 10+ standard, ima maksimalnu osvetljenost (brightness) od 1300 nita i fenomenalan kontrast. U njegovom donjem delu nalazi se megabrzi ultrazvučni čitač otiska prsta, koji posao obavlja munjevito i bez greške. Sve u svemu, odličan ekran, dostojan flegšip uređaja. Temperaturu boja možete podesiti samostalno ili se odlučiti za jednu od predefinisanih vrednosti, među kojima je i Zeiss natural color. Ovo je samo prvi od mnogih Zeiss upliva u podhaubne karakteristike ovog telefona, pre svega, onih koji se tiču vizuelnog prikaza i režima fotografisanja.



vivo X90 Pro koristi MediaTekov flegšip čipset Dimensity 9200, koji je po brzini uporediv sa Snapdragonom 8 Gen 2, koji je iskorišćen u modelu X90 Pro+. Razlika u brzini ova dva čipseta se oseti samo u sintetičkim testovima – Qualcomm nudi zanemarljivo brže, ali opipljivo skuplje rešenje, koje znatno podiže cenu uređaja. Dimensity 9200 je brz kao munja i poješće svaki posao koji bacite ispred njega, bilo da se radi o ekstremnom multitaskingu, multimediji ili igranju apsolutno najzahtevnijih mobilnih igara. Igračima će poslužiti Ultra Game Mode, specijalizovani igrački režim sa tonom opcija sa fino podešavanje igračkog ugođaja (podešavanje DND režima, smanjivanje notifikacione zone radi lakše kontrole, privremenog ukidanja gestova, poput hvatanja screenshotova sa tri prsta, itd.). Telefon ima masivni heatsink koji obezbeđuje ravnomerno hlađenje pod punim opterećenjem, tako da situacije u kome je prevruć na jednom a mlak na drugom delu nisu moguće. Dimensity 9200 dopunjen je sa čak 12 gigabajta LPDDR5X RAM-a i 256 do 512 gigabajta (UFS 4.0) brze skladišne memorije, u zavisnosti od modela. Na polju softvera, ovde imamo Android 13 presvučen Funtouch 13 UI-em, koji donosi malo više preinstaliranih aplikacija za naš ukus, koje se, srećom, mogu deinstalirati.


U uvodu rekosmo da je ovo kamerafon namenjen foto-entuzijastima, što potvrđuje jedan bitan fakat – primarna kamera koristi Sonijev IMX 989 jednoinčni Quad-Bayer RGB senzor od 50 megapiksela. To je, trenutno, najbolji senzor koji se pakuje u kamere komercijalnih telefona, sposoban da hvata svetlo tamo gde svetla možda ni nema i da pravi fotke sa izuzetno širokim dinamičkim opsegom. Primarna kamera je trostruka, a pored ovog jednoinčnog specijalca, tu je 50-megapikselna, telefoto/portretna kamera sa dvostrukim optičkim zumom, kao i 12-megapikselna ultraširoka kamera koja služi i kao makro kamera. Što se tiče selfi kamere, ona jedina ne koristi Sonijev senzor, već Samsungov S5KGD2 senzor (32 megapiksela) sa 0,8 mikrometarskim pikselima i Tetracell kolornim filterom. Snima pristojne fotografije, koje, ipak, stoje u senci onih za koje je sposoban primarni sistem kamera. Što se tiče videa, primarna i telefoto kamera omogućavaju snimanje 8K videa u 24 frejma, dok je ultraširoka ograničena na 4K u 60 frejmova.


Implementacija Zeissovih tehnologija počinje od specifičnog T-premaza, koji sprečava neželjene interne refleksije unutar sklopa objektiva kamere. Ovaj premaz standardno se postavlja na optičke nišane snajperskih pušaka i na kvalitetnije dvoglede. Zeiss „upliv” vidimo i u implementaciji raznovrsnih foto-režima u okviru foto aplikacije, među kojima ćete sigurno najviše eksperimentisati sa Natural color modeom, umesto jače saturisanih režima koji postoje po defaultu. Obična raja voli slike jarkih boja, ali eksperti traže realniji prikaz, pogodniji za kasniju obradu u Lightroomu ili čemu već, pogotovo ako snimaju u RAW formatu, što ovaj telefon, razume se, nudi. Fotografije koje ovaj telefon snima na dnevnom svetlu, pre svega, primarnom kamerom, apsolutno su vanserijske.


Noćna fotografija takođe je posebna priča. Pored standardnog night modea, prepunog opcija, vivo X90 Pro nudi i Astro Photography i Super Moon režime, namenjene fotkanju zvezdanog neba i meseca. Noćni režim ima i mogućnost za automatsku detekciju tripoda – ako je uključite i interni gimbal proceni da telefon stoji „postojano kao klisurina”, uključiće dugu ekspoziciju (između pet i deset sekundi). Sa tako uhvaćenim fotografijama noćnog neba, slikanih u prirodi, van gradskih zona sa svetlosnim zagađenjem, svakoga ćete ubediti da ste koristili DSLR.




Dok većina konkurentskih proizvođača uz svoje telefone odavno više ne isporučuje punjače, uz vivo X90 Pro se dobija masivna „cigla” koja je u stanju da ga žično puni snagom od 120 vati. Unutar uređaja, baterija je podeljena na dve jedinice, koje omogućavaju „točenje” tim intenzitetom (2×60 vati). Ta kombo baterija od 4879 miliamper-časova, od nula do sto odsto, napuniće se za nekih 25 minuta. Ovako brzo punjenje nije zdravo po radni vek baterije, te je po defaultu isključeno i svedeno na 40 vati – ideja je da ga uključujete samo kad negde zaista žurite (u paketu se dobija i USB-C na USB-C kabl sertifikovan na šest ampera). vivo X90 Pro možete da punite i bežično (50 vati), a podržava reverzno bežično, ali i reverzno žično punjenje. Ova poslednja opcija je odlična kada treba da dopunite neki stariji telefon koji ne podržava wireless charging, ali i neki drugi uređaj, recimo, Nintendo Switch (ovom načinu punjenja pomaže priloženi kabl sa dva USB-C kraja, koji se u slučaju „normalnog” punjenja jednim krajem ubada u punjač). Kad je frka, vivo X90 Pro postaje klasičan power-bank. Uz telefon se dobija i providna silikonska navlaka, mada je, sa čisto ergonomske strane, redudantna zbog hrapavih leđa koja daju dobar hvat i na kojima ne ostaju otisci prstiju.


vivo X90 Pro je odličan telefon u svakom smislu, a posebno će se dopasti foto entuzijastima koji traže kvalitetnu, kompaktnu zamenu za foto-aparat. Njegov glavni konkurent u Android svetu je Samsung Galaxy S23 Ultra, od koga bi vivo X90 Pro trebalo da bude sasvim fino jeftiniji, ukoliko gledamo oficijelne, legalne cene. Preporučena maloprodajna cena za vivo X90 Pro biće 140K dinara, a na tržištu Srbije bi trebalo da se pojavi tokom marta.




Operativni sistem: Android 13, Funtouch 13 UI
Dimenzije i masa: 164,1 × 74,5 × 9,3 mm/214 g
Čipset i memorija: Mediatek Dimensity 9200 (4 nm, Octa-core, 1×3,05 GHz Cortex-X3 CPU + 3×2,85 GHz Cortex-A715 CPU + 4×1,80 GHz Cortex-A510 CPU + Immortalis-G715 MC11 GPU), 8/12 GB RAM-a, 256/512 GB interne memorije (UFS 4.0)
Displej: 6,78” AMOLED (1260 × 2800 pixels, 20:9, 453 ppi, 120Hz, HDR10+, 1300 nits)
Primarni sistem kamera: 50,3 MP primarna kamera (f/1,8, 23mm (wide), 1,0"-type, 1,6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS) + 50 MP telefoto (f/1,6, 50mm, 1/2,4”, 0,7µm, AF, 2x optički zum, OIS) + 12 MP ultra-široka kamera (f/2,0, 108˚ 16mm, AF), Zeiss optika, 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS
Selfi kamera: 32 MP (f/2,5, 24mm (wide), 1/2,8”, 0,8µm), HDR, 1080p@30/60fps
Ostalo: Bluetooth 5.3 A2DP/LE, aptX HD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, GSM/CDMA/HSPA/CDMA2000/LTE/5G, GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, NFC, IC port, USB-C 3.2, OTG, dual nano-SIM, Li-Po baterija 4870 mAh, brzo punjenje (120W žično, 50W bežično), reverzno žično i bežično punjenje, IP64 standard otpornosti na prašinu i prskanje
Performanse: AnTuTu Benchmark (v9): 1.282.769 ; Geekbench 6: 1660 (Single-Core), 4074 (Multi-Core)
Proizvođač: vivo

Vivo
X90 Pro
Snapdragon
Qualcomm
Android
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
MART 2023
Eksplozija veštačke inteligencije
(Anti)utopija koja postaje realnost
I ranije smo bili svedoci pojave automatizovanih procesa koji su umnogome promenili čitave industrije, a dve su oblasti u kojima je AI poslednjih mes...
Stockimg • Cleanup.pictures • Texta • Murf • Excel Formula Bot • SlidesAI • resumA.I. • Writesonic
Korisne AI alatke
Bilo koja sofisticiranija programska rutina koja na svoja pleća može da preuzme obavljanje (kreativnog) posla, naplaćuje se suvim zlatom...
Inovacije koje treba pratiti u 2023. godini
AI i drugari
Brojni projekti u različitim naučnim i tehnološkim disciplinama trebalo bi da tokom ove godine urode plodom...
Asus TUF Gaming Radeon RX 7900 XT OC Edition
Ni na nebu, ni na zemlji
Pred nama je još jedan predstavnik Asusove serije TUF, poznate po svojoj svedenosti i robusnosti, a zbog toga je naš favorit...
AMD Threadripper Pro 5995WX, Gigabyte MC62-G40, AMD Radeon Pro W6600 i W6800
Kad posao ne može da čeka
Sa velikim zadovoljstvom pozabavili smo se jednom vrhunskom radnom stanicom, većinom sastavljenom od komponenata koje proizvodi AMD...
Asus ROG Strix Scar 18 G834JY
Fantastična zver i kako je kupiti
Ovogodišnji Strix Scar već prvom cifrom u oznaci najavljuje jednu veću promenu, ali je, naravno, osavremenjen i iznutra. I to drastično!
Samsung Galaxy S23 i S23 Ultra
Još bolje Galaksije
Glavna kamera od 50 megapiksela na Galaxy S23 pravi oštre i živopisne snimke u svim uslovima osvetljenja...
Atomic Heart
Igra je glasna kao razbesneli Hruščov, raskošna kao Ermitaž, ali i nepredvidiva i na momente konfuzna kao vojnik Crvene armije koji je oslobodio v...
Hi-Fi RUSH
Iza ovog naslova stoji studio koji je potpisao hitove The Evil Within i Ghostwire Tokyo...
Hogwarts Legacy
Fanovi izvornog materijala će „odlepiti” dok budu istraživali sve kutke ove odlične igre...
Pentiment
Igra je u velikoj meri inspirisana jednim od književnih klasika, romanom „Ime ruže”, Umberta Eka...
Blade Runner: Core Rulebook + Starter Set
Stoni neon-noir RPG
Detaljno opisana oprema koja obuhvata oružje, ali i alatke poput Voight-Kampff mašine...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama