RECENZIJA: Samsung Galaxy S23 i S23 UltraJoš bolje Galaksije | | Gradimir JOKSIMOVIĆ | |
 | | 23. februar 2023. | |
Očekivano, sledeći tradiciju diskretnih unapređenja, Samsung je za novu sezonu i ovoga puta pripremio tri uređaja – neodoljivo kompaktni Galaxy S23, njegov pandan nešto većih dimenzija – Galaxy S23+ i „strašni” Galaxy S23 Ultra, koji preuzima legat legendarne serije Galaxy Note, kao što je to u prošlom krugu učinio njegov, za jedan broj manji imenjak.
Šta se to novo našlo u novim Galaksijama? Pre svega, novi procesor – kod sva tri modela, bez obzira na tržište kom su namenjeni, nalazimo Qualcommovo novo čedo, Snapdragon 8 Gen 2, i to sa sufiksom „for Galaxy”, koji označava varijantu procesora koji u odnosu na osnovu verziju ima blago „nasvirane” radne taktove (dodatnih 5,3 odsto za CPU, odnosno 5,7 odsto za GPU – nije baš za suze radosnice, ali može doneti koji poen više na testovima ako je to nekome važno). Exynos je, tako, konačno penzionisan, a Samsung, po prvi put posle 2015. godine, nudi isti procesor u celokupnoj liniji Galaxy telefona. Drugo važno unapređenje nalazi se u fotografskom odeljku i obuhvata nove senzore visoke rezolucije (celih 200 megapiksela kod S23 Ultra), još pametniji AI sa dodatnom podrškom za snimanje zvezdanog neba i softver za obradu fotografija koji dodatno poboljšava kvalitet fotografija snimljenih u mraku i pri korišćenju HDR-a. Tu su još i nove baterije sa podrškom za malo brže punjenje, kao i nova verzija Gorilla Glass Victus zaštitnog stakla. Dizajn svih aparata pretrpeo je tek minimalne izmene, a da li je to dobro ili loše, nije lako presuditi.
Glavna kamera od 50 megapiksela na Galaxy S23 pravi oštre i živopisne snimke u svim uslovima osvetljenja
Ono što se nije promenilo su besprekorne brzinske performanse, vrhunski AMOLED ekrani sa odličnim osvetljenjem i najsveobuhvatnija softverska podrška za Android, otelotvorena u ispoliranom korisničkom interfejsu i izdašnoj ponudi sistemskih ažuriranja (četiri nadogradnje Androida i pet godina mesečnih bezbednosnih ažuriranja). Tu su još i poboljšani DeX režim, za rad u desktop okruženju, aplikacija Smart Things, za upravljanje pametnim uređajima u domu i Smart View funkcija, za brzo preslikavanje sadržaja na Samsungove TV aparate. Ah, da, i visoka cena je nešto što se uporno provlači, ali to se već podrazumeva.

Samsung Galaxy S23
Prošlog meseca, imali smo priliku da se upoznamo sa najmanjim i najvećim modelom iz ovogodišnje postavke. Kompaktni Galaxy S23 sa ekranom od 6,1 inča je naš lični favorit, jer perfektno leži u ruci i lako staje u svaki džep. Ekranom se veoma lako manipuliše jednom rukom, pri čemu ostaje dovoljno prostora za smeštaj tastature i drugih aplikacija kojima je potreban svaki milimetar raspoloživog prostora. Pri tome, vrhunska izrada sa filigranski obrađenim detaljima i veoma čvrstom konstrukcijom, uz neobično malu masu, stvaraju osećaj da u ruci držite jedinstven komad modernog hardvera koji je napravljen od nekog, zemaljskoj nauci nepoznatog materijala (u redu, možda malo preterujemo, ali zaista je teško rečima dočarati koliko je ovaj telefon privlačan i oku i dlanu).
S druge strane, Galaxy S23 Ultra ima prostran ekran od 6,8 inča, ali ipak nije preterano glomazan (niti je veći od drugih aktuelnih modela iz visoke klase); doduše, korišćenje jednom rukom praktično je nemoguće, a integrisana S Pen olovčica je kao stvorena za ovakav panel. Najveća dizajnerska promena u odnosu na prethodni model odnosi se na zaravnjene bočne strane kućišta, koje obezbeđuju veću stabilnost u šaci, smanjuju mogućnost nehotičnog aktiviranja ekrana i poboljšavaju performanse digitalne olovke. Korišćenje S Pen olovke je, inače, još udobnije nego pre i uz sve mogućnosti hvatanja beleški, prepoznavanja rukopisa i crtanja veoma je zgodno služiti se olovkom kao daljinskim okidačem kamere (posebno je korisno pri snimanju u mraku, kada dodir na ikonu za snimanje neminovno dovodi do podrhtavanja kamere i mutnih snimaka, kao i u novom Astrophoto režimu za snimanje zvezda na noćnom nebu). Inače, oba modela imaju AMOLED ekran sa osvežavanjem od 120 herca, koji dostiže vršnu osvetljenost od 1750 nita, što je više nego dovoljno za odličnu čitljivost pod suncem (treba pohvaliti i to što pri minimalnom osvetljenju ekran održava odličan kontrast, što je važno za rad u potpunom mraku). Po ostalim parametrima, ekrani novih modela su isti kao oni kojima smo se oduševljavali prošle godine, što je svakako dobra vest.
Pomenuti Snapdragon 8 Gen 2 novim Galaksijama donosi trenutno najbolje performanse u Android svetu, odnosno, garantuje vrhunski ugođaj igranja i udobno radno okruženje u svakoj situaciji. Novi čipset je i osetno hladniji od prethodnog: referentni testovi i igre su tek smlačili kućište S23 Ultre na mestima gde se S22 Ultra zagrevao toliko da ga je bilo gotovo neprijatno držati. Druga stvar koja nam se sviđa kod ovog čipa je njegova energetska efikasnost. Uprkos tome što koristi istu bateriju od 5000 miliamper-časova kao prošlogodišnji S22 Ultra, Samsung tvrdi da S23 Ultra pruža i do 20 odsto bolju autonomiju. Nama se ovo čini kao realna procena, budući da nam je Ultra često trajala i do sredine drugog dana, uz umereno intenzivnu upotrebu. Galaxy S23 je sa svojom baterijom od 3900 miliamper-časova kraj dana redovno dočekivao sa oko 30 odsto preostalog kapaciteta, pa je i to rezultat kojim treba biti zadovoljan – u svakom slučaju, celodnevna autonomija je zagarantovana. Samsung ni ove godine nije uvrstio punjače u prodajno pakovanje i ma kakav izgovor da je prati (ekološka svest, ušteda ili nešto treće), ovakva praksa nije za pohvalu; takođe, očekivali smo i podršku za još brže punjenje, ali ostali smo na maksimalnih 45 vati za S23 Ultra, odnosno, 25 vati za S23.
Audio-utisak je više nego pristojan, sa podrškom za stereo zvučnike koji su precizni i glasni, ali nisu toliko impresivni prilikom reprodukcije nižih frekvencija. Za potpuno uživanje u Dolby Atmos zvuku preporučuju se slušalice, pri čemu najbolje rezultate daju, očekivano, Galaxy Buds 2 Pro, slušalice kompatibilne sa naročitim Samsungovim kodekom visoke rezolucije. Manju zamerku treba uputiti i na račun haptičkih motora kod oba modela, koji jesu brzi i precizni, ali nisu toliko snažni kao oni kod vodećih modela drugih proizvođača.
Korisnici koji telefon koriste kao primarni uređaj za snimanje fotografija za ličnu ili profesionalnu upotrebu, vrlo verovatno će svoju pažnju usmeriti na S23 Ultra. Fotografije koje smo snimili ovim telefonom u najvećem broju slučajeva su lepše od snimaka sa standardnog S23, ali ta razlika je u retkim slučajevima bila drastično na strani većeg modela. Glavna kamera od 50 megapiksela na Galaxy S23 pravi oštre i živopisne snimke u svim uslovima osvetljenja, a isto radi i Ultrina kamera od 200 megapiksela. Prednje kamere su kod oba modela identične. Ultraširoke i 3X telefoto kamere su pouzdane i pružaju postojan kvalitet snimaka, ali kamera sa desetostrukim optičkim uvećanjem na S23 Ultra predstavlja posebnu priču, jer omogućava izradu zaista upečatljivih snimaka u opsegu zumiranja od 10 do čak 30× (analize tržišta govore da je sve veća potražnja za kamerama sa višestrukim uvećanjem, a koji je razlog za ovu pojavu, prepuštamo mašti da zaključi).

Samsung Galaxy S23 Ultra
Kao i kod svakog sistema kamera, i kod Galaxy telefona postoje neke mane; recimo, boje mogu biti prezasićene, podrazumevani efekti ulepšavanja čine da lica izgledaju kao da su botoksirana (ovo se može isključiti), a i kvalitet snimaka može ponekad da varira bez vidnog razloga (može doći do problema sa dinamičkim opsegom). Takođe, snimanje u maksimalnoj rezoluciji obično ne daje tako dobre rezultate kao u režimu sa „stopljenim” pikselima – fotografijama nedostaje širi dinamički opseg, ali ako želite čiste detalje, to ćete i dobiti. Naknadnom obradom na računaru moguće je izvući neverovatno mnogo detalja; za snimanje u maksimalnoj rezoluciji preporučljivo je koristiti stativ i birati uslove sa dovoljno ambijentalnog osvetljenja. Fotografije pri slabom osvetljenju generalno su dobre, uz nešto izraženije oscilacije kolorita i sporadično neprirodan HDR, sa preterano osvetljenim senkama. Renome koji prati Galaxy telefone kada je u pitanju snimanje portreta i ovde nailazi na potvrdu: izolacija subjekta je besprekorna, kao što je i oštrina, pa se mogu videti neverovatno fini detalji poput pojedinačnih dlačica na kosi. Zamućenje pozadine može delovati preterano ujednačeno, ali pri snimanju sa trostrukim zumom, portreti su gotovo savršeni.
Ako možete da progutate cenu, maksimalizam koji pruža S23 Ultra sigurno vas neće razočarati
Kvalitet videa takođe je dobar; Galaxy S23 Ultra podržava snimanje do rezolucije 8K pri 30 sličica u sekundi, što je u većini slučajeva overkill (4K je uglavnom puna kapa). Klipovi snimljeni pri dobrom osvetljenju imaju lep kolorit i dovoljno detalja, dok u zatvorenom prostoru postoji tendencija korekcije boja – bele površine mogu postati sivkaste, dok svetle boje mogu biti prezasićene.
Korisnici koji već uživaju u Galaxy telefonima novijeg datuma (S22 ili S21) ili nekom drugom flegšip uređaju koji se pojavio tokom poslednje dve godine, novi Samsungovi telefoni verovatno neće zvučati dovoljno uzbudljivo da bi bili dovoljan razlog za nadogradnju. To se, svakako, ne odnosi na korisnike koji sebi mogu da priušte da se svake godine ponove skupim telefonom, kao ni na korisnike koji su rešeni da baš ove sezone posegnu dublje u džep i časte se sveobuhvatnom „aždajom”, koja sa sobom nosi minimum kompromisa. Što se tiče modela S23 Ultra, pošteno je reći da je S22 Ultra i dalje veoma dobar izbor, mada je novi model malo bolji. Performanse koje obezbeđuje prilagođeni Snapdragon 8 Gen 2 evidentno su bolje, ažurirani sistem kamera pruža fantastične rezultate, dok nekoliko manjih modifikacija, kao što su preoblikovane bočne stranice kućišta i zaravnjen ekran dodatno učvršćuju snažan pozitivan utisak. Ako možete da progutate cenu, maksimalizam koji pruža S23 Ultra sigurno vas neće razočarati.
Samsung Galaxy S23
Operativni sistem: Android v13, One UI 5.1
Dimenzije i masa: 146,3 × 70,9 × 7,6 mm / 168 g
Čipset i memorija: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm, octa-core, 1×3,36 GHz Cortex-X3 & 2×2,8 GHz Cortex-A715 & 2×2,8 GHz Cortex-A710 & 3×2,0 GHz Cortex-A510), Adreno 740 GPU, 8 GB RAM, 128/256/512 GB interne memorije UFS 4.0 (128 GB UFS 3.1)
Displej: 6,1” Dynamic AMOLED 2X (1080 × 2340, 422 ppi, 120 Hz, HDR10+), Corning Gorilla Glass Victus 2
Primarni sistem kamera: 50 MP (f/1.8, 24 mm wide, 1/1,56”, 1,0 µm, Dual Pixel PDAF, OIS) + 10 MP (f/2.4, 70 mm telephoto, 1/3,94”, 1,0 µm, PDF, 3x optički zum) + 12 MP (f/2.2, 13 mm, 120˚ ultrawide, 1/2,55”, 1,4 µm, Super Steady video); 8K@24/30 fps, 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/240 fps, 1080p@960 fps, HDR10+, snimanje stereo zvuka, gyro-EIS
Selfi kamera: 12 MP (f/2.2, 26 mm wide, Dual Pixel PDAF, HDR10+), 4K@30/60 fps, 1080p@30 fps
Ostalo: Bluetooth 5.3, A2DP, LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/tri-band/direct/hotspot, GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), AKG stereo zvučnici, 32-bit/384 kHz audio, USB Type-C 3.2, dual nano SIM, Li-Ion baterija 3900 mAh, brzo punjenje (25 W), bežično punjenje (15 W), reverzno bežično punjenje (4,5 W); IP68 otpornost na vodu i prašinu
Performanse: AnTuTu Benchmark: 1217317; Geekbench 5: 1519 (Single-Core), 4713 (Multi-Core)
Samsung Galaxy S23 Ultra
Operativni sistem: Android v13, One UI 5.1
Dimenzije i masa: 163,4 x 78,1 x 8,9 mm / 234 g
Čipset i memorija: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm, octa-core, 1x3,36 GHz Cortex-X3 & 2x2,8 GHz Cortex-A715 & 2x2,8 GHz Cortex-A710 & 3x2,0 GHz Cortex-A510), Adreno 740 GPU, 8/12 GB RAM, 256/512/1024 GB interne memorije UFS 4.0
Displej: 6,8” Dynamic AMOLED 2X (1440 × 3088, 501 ppi, 120 Hz, HDR10+), Corning Gorilla Glass Victus 2
Primarni sistem kamera: 200 MP (f/1.7, 24 mm wide, 1/1,3”, 0,6µm, PDAF, Laser AF, OIS) + 10 MP (f/4.9, 230 mm, periscope telephoto, 1/3,52”, 1,12 µm, dual pixel PDAF, OIS, 10x optički zum) + 12 MP (f/2.2, 13 mm, 120˚ ultrawide, 1/2,55”, 1,4 µm, dual pixel PDAF, Super Steady video) + 10 MP (f/2.4, 70 mm, telephoto, 1/3.52”, 1,12µm, dual pixel PDAF, OIS, 3× optički zum); 8K@24/30 fps, 4K@30/60 fps, 1080p@30/60/240 fps, 1080p@960 fps, HDR10+, snimanje stereo zvuka, gyro-EIS
Selfi kamera: 12 MP (f/2.2, 26 mm wide, Dual Pixel PDAF, HDR10+), 4K@30/60 fps, 1080p@30 fps
Ostalo: Bluetooth 5.2, A2DP, LE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/dual-band/direct/hotspot, GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), AKG stereo zvučnici, 32-bit/384 kHz audio, USB-C 3.2, dual nano-SIM, Li-Ion baterija 5000 mAh, brzo punjenje (45 W), bežično punjenje (15 W), reverzno bežično punjenje (4,5 W); IP68 otpornost na vodu i prašinu; stajlus olovčica
Performanse: AnTuTu Benchmark: 1202685; Geekbench 5: 1525 (Single-Core), 4658 (Multi-Core)
Proizvođač: Samsung