TEST DRIVE
Gigabyte B850M Gaming X WiFi6E i B850I Aorus Pro
Malo i još manje
Vladimir TRAJKOVIĆ
1. jun 2025.

Smena generacija AMD-ovih čipseta koji podržavaju AM5 procesorsko podnožje u punom je jeku. Mnogi ovu smenu generacija podrugljivo nazivaju mid-life restyling, jer u odnosu na prethodnu i ne donosi neka znatna unapređenja, pogotovo u srednjem segmentu, gde čipset sa oznakom B850 ne donosi gotovo nikakva unapređenja u odnosu na prethodni B650, izuzev podrške za Wi-Fi 7 standard, ali po solidno višoj ceni. Bilo kako bilo, lageri modela sa starijim čipsetom polako nestaju sa tržišta, a njihovo mesto zauzimaju naslednici.

Ovoga puta smo se pozabavili sa dva Gigabyteova modela, od kojih je jedan mali i „običan”, a drugi manji i još manje „običan”. Odrednice koje se tiču veličine odnose se na format u kome su ploče izrađene, a o detaljima saznajte u nastavku.

Gigabyte B850M Gaming X WiFi6E

Prvi model predstavlja skromniju varijantu sa čipsetom B850. S obzirom na to da koristi stariji Wi-Fi kontroler, njegove mogućnosti apsolutno ni po čemu ne prevazilaze prethodni model sa starijim čipsetom B650. Ipak, to i nije od naročitog značaja, jer ovaj model svakako ne spada među skuplje, a nudi solidnu osnovu za savremenu Ryzen konfiguraciju.

Kako je ovo ploča Micro-ATX formata, kompromisa po pitanju mogućnosti za proširenje svakako je moralo da bude. Tako se na njoj našlo mesta za dva PCI-E x16 slota. Prvi je, naravno, „pun”, te podržava 16 linija PCI-E 5.0 standarda i uz to je mehanički ojačan, kako bi uspešno podneo masu neke savremene grafičke kartice, a opremljen je i PCI-E EZ-Latch Plus, sistemom „daljinskog otključavanja” brave slota radi lakše deinstalacije grafičke kartice. Drugi slot podržava PCI-E 3.0 x4 brzine i pogodan je za manje zahtevan hardver.

Uprkos malom formatu, našlo se prostora za četiri DIMM slota koja podržavaju memorijske module ukupnog kapaciteta od 256 gigabajta i radne brzine do 8200 megaherca, tako da po pitanju memorije ova ploča ni najmanje ne zaostaje za najjačim modelima ove generacije.

Naponska sekcija je nešto skromnija i izvedena je u 14 faza, od kojih je 10 zaduženo za napajanje procesorskih jezgara. Uprkos tome, njene komponente se ne zagrevaju naročito tokom rada, za šta se staraju solidno veliki hladnjaci. Svakako neće poslužiti za obaranje overklokerskih rekorda, ali će Ryzeni, pogotovo modeli sa jednim CCD delom, svakako moći da se razmašu uz adekvatno hlađenje.

Podrška za skladišne uređaje podrazumeva jedan M.2 slot koji je izveden u skladu sa PCI-E 5.0 x4 standardom, kao i još jedan koji podržava PCI-E 4.0 x4 brzine. Šteta je što je samo brži slot opremljen hladnjakom, dok oba slota koriste EZ-Latch sistem za brzu i jednostavnu (de)instalaciju SSD uređaja. Tu su i četiri SATA porta, pa su, po našem mišljenju, skladišne mogućnosti adekvatne za ploču ovog kalibra.

Mrežno rešenje izvedeno je uz pomoć Realtekovog 2.5G kontrolera, kao i Realtekovog RTL8852CE bežičnog kontrolera, sa podrškom za tri frekventna opsega (2,4, pet i šest gigaherca) i Bluetooth 5.3 standard. Prateća antena koristi novi Gigabyteov EZ-Plug konektor, koji omogućava povezivanje antene sa pločom u jednom potezu, bez tradicionalnog šrafljenja konektora. Za ploču ove klase, mrežna podrška je više nego pristojna.

To se, doduše, ne bi moglo reći i za audio-rešenje, koje je zasnovano na odavno zastarelom Realtekovom kontroleru ALC897, uprkos tome što je ovaj model, ipak, namenjen igračima. Dva para audio-kondenzatora tu ne igraju naročitu ulogu, jer su audio-izlazi svedeni na svega tri 3,5-milimetarska konektora, bez optičkog izlaza i dodatnog pojačala za slušalice.

LED osvetljenje izvedeno je prilično skromno, jer je osvetljen samo deo hladnjaka čipseta, mada ploča podržava i povezivanje eksternih LED džidža-bidža putem četiri konektora.

Zadnji panel relativno je skroman i njime dominiraju stari USB 2.0 portovi, kojih se tu našlo četiri, ali su tu i dva USB 3.0 i dva USB 3.1, od kojih je jedan izveden putem USB-C interfejsa. Interesantno je i to što ploča podržava čak tri video-izlaza, jedan HDMI i dva DisplayPort, što može biti od značaja korisnicima integrisane grafike.

Uprkos relativno skromnim mogućnostima, B850M Gaming X WiFi6E je solidno odmeren model, koji korisnicima nudi mogućnost jeftinijeg pristupa novim Ryzen konfiguracijama.

Gigabyte B850I Aorus Pro

Sledeći model je već prava mala zverčica, što je i očekivano od modela koji u oznaci nosi Aorus Pro. Naponska sekcija od 11 faza, od kojih svega osam napaja procesorska jezgra deluje skromno, ali su njene komponente natprosečnog kvaliteta i uspešno će se nositi sa svakim kompatibilnim Ryzenom. Za njenu „klimatizaciju” stara se hladnjak koji je zbog dimenzija ploče morao da bude nešto skromnijih dimenzija, ali kome pomaže i minijaturni ventilator, prečnika 20 milimetara, koji se pokreće samo prilikom dugotrajnog i većeg opterećenja procesora i koji je uz to jedva čujan. Još jedan takav ventilator zadužen je za hlađenje čipseta i primarnog M.2 slota, pa će čak i najbrži i najtopliji PCI-E 5.0 x4 SSD uređaji biti dobro rashlađeni.

Dimenzije ploče (svega 17×17 centimetara) uslovile su i broj ostalih slotova, pa se prostora našlo za jedan PCI-E 5.0 x16 slot koji je mehanički ojačan i opremljen PCI-E EZ-Latch Plus sistemom „daljinskog otključavanja” brave slota radi lakše deinstalacije grafičke kartice. Pored njega, tu su i dva memorijska slota koja podržavaju ukupno 128 gigabajta radne memorije i brzine do 8400 megaherca, kao i dva SATA porta, dok se na poleđini smestio još jedan M.2 slot, ovoga puta izveden u skladu sa PCI-E 4.0 x4 standardom, a sa koga je izostao hladnjak.

Za mrežu se staraju Realtekovi kontroleri, 2.5G za LAN i RTL8922AE za bežično umrežavanje po Wi-Fi 7 standardu, uz podršku za Bluetooth 5.4, dok se antena sa EZ-Plug konektorom podrazumeva. Zvučni procesor takođe je Realtekov proizvod - ALC4080, potpomognut namenskim audio-kondenzatorima, ali koji podržava samo stereo zvuk, jer se na zadnjem panelu našlo mesta tek za dva audio-konektora, što je prava šteta, jer sam zvučni procesor može mnogo više od toga.

Zadnjim panelom dominira sedam USB portova skoro svih generacija, a svoje mesto pronašao je i jedan HDMI konektor. Svetlosni efekti izvorno su potpuno izostali, ali ko ne može bez njih, na raspolaganju ima tri konektora za eksterne „svetiljke”.

Uprkos tome što mogućnosti za proširenje nisu naročito izdašne, od ploče Mini-ITX formata se i ne može očekivati mnogo više, jer same dimenzije uslovljavaju broj i raspored konektora. Ploče ovog formata nisu za svakoga, već su namenjene ljubiteljima minijaturnih konfiguracija, a B850I Aorus Pro predstavlja odličnu osnovu za jednu takvu, minijaturnu, a moćnu mašinu. Još samo da se pojavi neka minijaturna verzija novog GeForcea ili Radeona, pa da mala aždaja može da bude kompletna.

Gigabyte B850M Gaming X WiFi6E

Čipset/podnožje: AMD B850/AM5

Memorija: DDR5, 4 slota, maks. 256 GB / 8200 MHz, Dual channel

Napajanje i naponska sekcija: 1 × 24-pin ATX, 1 × 8-pin EPS 12V, naponska sekcija 10+2+2

Slotovi za proširenje: 1 × PCI-E 5.0 x16 + 1 × PCI-E 3.0 x16 (x4),
1 × M.2 PCI-E 5.0 x4 (110 mm) + 1 × M.2 PCI-E 4.0 x4 (110 mm), 4 × SATA 3 (6 Gbit/s)

USB: 2 × USB 3.1 (1 × USB-C + 1 × USB-A) + 1 opcioni USB-C 3.1 na internom konektoru, 2 × USB 3.0 + 2 opciona na internom konektoru, 4 × USB 2.0 + 4 opciona na internim konektorima

Mreža: 1 × Realtek 2,5G LAN, 1 × Realtek RTL8852CE Wi-Fi 6E
(802.11 a/b/g/n/ac/ax, tri-band 2,4, 5 i 6 GHz) + Bluetooth 5.3

Zvuk: Realtek ALC897, audio-kondenzatori

Hlađenje: pasivno hlađena naponska sekcija, čipset i prvi M.2 slot, 4 × PWM za ventilatore

Ostalo: 4 konektora za LED trake, aluminijumski kondenzatori

Dimenzije: 24,4 × 24,4 cm, Micro-ATX

Gigabyte B850I Aorus Pro

Čipset/podnožje: AMD B850/AM5

Memorija: DDR5, 2 slota, maks. 128 GB / 8400 MHz, Dual channel

Napajanje i naponska sekcija: 1 × 24-pin ATX,
1 × 8-pin EPS 12V, naponska sekcija 8+1+2

Slotovi za proširenje: 1 × PCI-E 5.0 x16, 1 × M.2 PCI-E 5.0 x4 (80 mm) + 1 × M.2 PCI-E 4.0 x4 (80 mm),
2 × SATA 3 (6 Gbit/s)

USB: 3 × USB 3.1 (1 × USB-C + 2 × USB-A)+ 1 opcioni USB-C 3.1 internom konektoru, 2 × USB 3.0 + 2 opciona na internom konektoru, 2 × USB 2.0
+ 2 opciona na internim konektorima

Mreža: 1 × Realtek 2,5G LAN, 1 × Realtek RTL8922AE Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, tri-band 2,4, 5 i 6 GHz, širina kanala 160 MHz) + Bluetooth 5.4

Zvuk: Realtek ALC4080, audio-kondenzatori

Hlađenje: aktivno hlađena naponska sekcija, čipset i prvi M.2 slot, 3 × PWM konektori za ventilatore

Ostalo: 3 konektora za LED trake,
aluminijumski kondenzatori

Dimenzije: 17 × 17 cm, Mini-ITX

Proizvođač: Gigabyte (gigabyte.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
JUN 2025
Doom: The Dark Ages
Doom iz mračnog doba drugačiji je od svih drugih Doomova, jer je Slayer koncipiran kao tenk sa štitom...
Clair Obscur: Expedition 33
Estetika Belle Époquea, gameplay u skladu sa kanonima JRPG-a, vrhunsko pripovedanje i ljubav prema igrama...
Computex 2025, Tajpej, Tajvan
AI NEXT
Ovaj, nekada ultra-PC-specifični sajam, odavno se proširio na srodne tehnologije, biznis rešenja i digitalne usluge, postavši varijanta azijskog C...
Gigabyte GeForce RTX 5070 Gaming OC 12G
Višak samopouzdanja
Kartica je sa hardverske strane vrlo kvalitetna, ali ništa ne može da nadomesti nedostatak snage „pod haubom”...
Asus ProArt P16 (H7606WP)
Pronalazak neverovatnog
Novi ProArt P16 donosi moderna rešenja, u dobro usaglašenom odnosu gabarita i performansi – alatka koju ćete sa ponosom nosati sa sobom...
Logitech ProX Superlight 2
Sve udvostručeno
Ovaj miš predstavlja jasnu indikaciju da najveći proizvođač ne želi da napusti nijedan segment tržišta...
Winhance 25.05
Popravka Prozora
U pitanju je alatka koja omogućava da se brzo rešite (većine) bloatwarea, ali i da obavite optimizaciju rada Windowsa...
TCL NXTPAPER 11 Plus
Momak za sve
Ovo bi bio najbolji tablet „za te pare” i da košta 100 evra više...
.rs: Beogradski prevoz na Yandexu • Srbija u SEPA • Loši primeri digitalizacije
Unapređeno e Zakazivanje
Beogradski prevoz na Yandexu • Srbija u SEPA • Loši primeri digitalizacije
Google Mariner, Google Astra i AI autonomni agenti
Uspon tihog softvera
Umesto kliktanja stručnog lica, softver će, već ove godine, u tihom, gotovo nečujnom načinu rada - završavati posao...
Fatal Fury: City of the Wolves
Fatal Fury je oduvek bio čudna cvećka u svetu borilačkih igara; takav je i ostao...
Arc Raiders
Novi extraction shooter iz pera autora dobrih delova franšize Battlefield (i potcenjenog The Finals)...
© 2025 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama