PHONE ZONE
Samsung Galaxy Z Fold5
Prelomni trenutak
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. septembar 2023.

Redovnim godišnjim ažuriranjem Samsung obuhvata i popularni tandem svojih savitljivih telefona. Dvadesetak kockica u avgustovskom kalendaru ranije nego njegov prethodnik lane, Galaxy Z Fold5 dolazi sa skraćenim spiskom unapređenja, bez ozbiljnijih nadogradnji kamere, ekrana i baterije. Ima li novi fleksibilni izdanak sve što je potrebno da zadrži barjak u trenutku kada konkurencija izlaže sve privlačnije ponude?

Pored izmenjenog dizajna modula sa kamerama, najvažnija novina je unapređen preklopni sistem...

Dobar deo marketinškog kapaciteta Samsung troši na promociju nove, tehnički impresivno rešene šarke sa dvostrukom šinom, koja sada omogućava da dve polovine telefona elegantno naležu jedna na drugu, ostavljajući jedva uočljiv prorez kao barijeru za čestice prašine i prljavštine. Koreanci, očigledno, veruju da će ova promena biti dovoljna da opravda cenu koja je, otprilike, tamo gde je bila i prošle godine. Pored toga, za ovaj novac kupci dobijaju i najmoćniji procesor u Android svetu i najvelikodušniju politiku ažuriranja softvera.

Galaxy Z Fold5 govori dizajnerskim jezikom prethodnih modela. Pored izmenjenog dizajna modula sa kamerama, najvažnija novina je unapređen preklopni sistem, pravo zanatsko remek-delo, koje obezbeđuje lakše otvaranje i bolje prianjanje naspramnih površina ekrana, ali i fiksiranje stranica pod bilo kojim uglom, sve do punih 180 stepeni. Istovremeno, obezbeđena je do sada neviđena čvrstina preklopnog mehanizma, koja u kombinaciji sa ojačanim kućištem obećava dugotrajnu eksploataciju bez posledica po integritet uređaja. Za pronalaženje preostalih razlika između Četvorke i Petice potrebno je iskustvo u prepoznavanju razlika na crtežima u enigmatskim časopisima - s druge strane, u ruci se oseća razlika u gabaritima (novi model je dva milimetra tanji i 10 grama lakši od prethodnika). Otpornost na potapanje u vodu je zadržana (IPX8), ali ona ne uključuje i potpunu zaštitu od dosadne prašine. Aluminijumski okvir čini čvrstu kičmu telefona na zadnjoj strani, dok je za prevenciju oštećenja od ogrebotina i udaraca zaduženo Gorilla Glass Victus 2 zaštitno staklo.

U odnosu na klasične telefone, Galaxy Z Fold5 jeste nešto glomazniji, ali je zbog tankog profila dovoljno udoban za korišćenje jednom rukom. Kompromis ovde predstavlja uzan spoljni ekran, na koga neki korisnici imaju pritužbe, uglavnom zbog sužene tastature; nama se to ne čini kao ozbiljan problem, jer čak i olakšava manipulaciju telefonom (filmski 21:9 video-zapisi izgledaju čak i bolje, jer skoro sasvim popunjavaju ekran). Mehanički tasteri su dobro raspoređeni, a i ekranski čitač otiska prsta je idealno pozicioniran, brz i precizan. Priključak za slušalice i podršku za memorijske kartice Samsung i dalje čuva još samo u sećanju, a što se tiče podrške za S Pen olovku, Fold5 bi trebalo da lepo sarađuje sa starijim verzijama ovog korisnog dodatka, mada je u ponudi i nova, „mršavija” verzija (kupuje se odvojeno). Nažalost, kućište nema fioku u koju bi se ona smestila, mada proizvođač nudi specijalnu Slim S Pen futrolu kao dodatnu opremu.

Unutrašnji spoljašnji ekran novog i prošlogodišnjeg modela imaju iste gabarite (7,6 i 6,2 inča) i gotovo identične performanse - jedna primetna promena u odnosu na Fold 4 je maksimalna osvetljenost, koja ovde dostiže impresivnih 1750 nita, više nego dovoljno za čitanje pod vedrim nebom. Oba ekrana su „dinamična”, što znači da prilagođavaju brzinu osvežavanja sadržaju koji se gleda. Pri tome, brzina osvežavanja spoljnog ekrana je između 48 i 120 herca, dok unutrašnji ekran može da spusti frekvenciju do jednog herca, radi uštede energije. Visoka rezolucija ekrana obezbeđuje maksimalnu oštrinu slike, dok će stepen iskorišćenja raspoloživog prostora zavisiti od načina na koji su aplikacije skalirane. Prednja kamera na unutrašnjem ekranu ponovo je „sakrivena” ispod samog ekrana, ali ni gusta mreža piksela nije mogla da je učini nevidljivom kad je na ekranu svetliji sadržaj. Takođe, olučasti nabor na sredini uočljiv je kao i ranije, i pod prstima i kada se gleda pod uglom.

Uspeh preklopnih telefona umnogome će zavisti od softverske podrške za nestandardne proporcije ekrana i mogućnost organizacije sadržaja na panelu veće površine. Budući da se i Google s obe ruke uhvatio u preklopno kolo, realno je očekivati da će buduće iteracije Androida obezbediti čvršće temelje za aplikacije koje bi profitirale od dodatnog prostora na ekranu. Što se Foldovog softvera tiče, on ne pokušava da izmisli rupu na saksiji. Uz novi One UI stiže Android 13 i standardno velikodušna podrška za buduća ažuriranja sistema i bezbednosnih zakrpa. Samsung je ugurao i nekoliko novih opcija koje unapređuju produktivnost pri korišćenju velikog unutrašnjeg ekrana (verovatno zbog toga sistem zauzima bezmalo 45 gigabajta prostora na disku). Najvažnije su one koje se odnose na multitasking, odnosno, drag&drop manipulaciju prozorima (omogućeno je prikazivanje tri prozora na jednom ekranu) i trake sa zadacima u koju može da se nagura 12 aplikacija, uz prikaz četiri najčešće korišćena programa. Za korisnike koji imaju potrebu za Office aplikacijama (obrada teksta, tabelarne kalkulacije, uređivanje PDF dokumenata...) ovo je ključna prednost. Neke od najpopularnijih aplikacija (TikTok, Instagram, YouTube...) takođe su ažurirane tako da bolje koriste mogućnosti rada na savitljivom ekranu.

Na strani performansi nema mesta pritužbama. Trenutno najbolji dostupan procesor, Snapdragon 8 Gen 2 (podvarijanta „for Galaxy”, kao kod modela porodice S23), udružen je sa 12 gigabajta brzog LPDDR5 RAM-a i do jednog terabajta skladištenog prostora sa UFS 4.0 brzinama prenosa. Multitasking, multimediju i ostale „multi” zahteve telefon rešava bez kapi znoja, što potvrđuju i rezultati testova koji oponašaju realne uslove korišćenja. Gotovo sve brojke sa sintetičkih testova pariraju onima koje potpisuje Galaxy S23 Ultra, osim onih koje se odnose na rad pod najjačim grafičkim opterećenjem - u tom slučaju, Fold5 pokazuje veću sklonost ka gušenju performansi usled pojačanog zagrevanja (throttling) - ovo termičko prigušivanje posebno je uočljivo kada je telefon preklopljen (verovatno zbog manje površine za disipaciju toplote). U većini igara koje smo testirali, golim okom nismo imali problema sa performansama, ali činjenica je da se telefon prilično zagrevao tokom dužih sesija.

O kamerama nema mnogo toga novog da se ispriča. Na raspolaganju je, praktično, identičan sistem iz Folda4, koji jeste ostavio dobar utisak - kvalitetna sočiva sa senzorima od 50 megapiksela na širokougaonoj, 12 megapiksela na ultraširokoj i 10 megapiksela na telefoto kameri sa trostrukim uvećanjem, pružaju rezultate slične prethodnoj sezoni. Iskreno rečeno, nadali smo se da će Fold5 iskoračiti dalje prema vrhunskom kvalitetu serije S23 i ponuditi nešto više. Karakterističan Samsungov potpis tokom obrade slika i reprodukcije boja prisutan je i ovde: dnevni snimci imaju živahan i (veoma) zasićen kolorit, posebno na glavnoj kameri. Telefoto kamera sa trostrukim optičkim uvećanjem nudi kreativnije opcije za snimanje i omogućava upotrebljivo uvećanje i do 10× u nekim scenama. Širokougaone fotografije pomalo zaostaju u kvalitetu: fotografije na dnevnom svetlu su sasvim pristojne (uz prigušenije boje u odnosu na glavnu kameru), ali noćni snimci su primetno zamućeni, za razliku od glavne i telefoto kamere, koje lakše izlaze na kraj sa nedostatkom ambijentalnog svetla. U noćnom režimu beležimo prilično dobre rezultate.

Kao i kod drugih sklopivih telefona, postoje raznovrsne opcije za snimanje selfija. Unutrašnja selfi kamera, smeštena ispod ekrana, i dalje pruža samo osrednje rezultate, mutnjikave fotografije niske rezolucije, ali i to je sasvim dovoljno za video-pozive (što joj je i osnovna namena); u mračnom okruženju je, praktično, neupotrebljiva. Spoljašnja selfi kamera je daleko bolja i ona nudi odlične portretne i noćne režime. Najbolje rezultate pružaju glavna ili ultraširokougaona kamera, jer uz veće senzore dolazi više detalja, kako na dnevnim, tako i na noćnim snimcima. Za prebacivanje selfija na glavne kamere potrebno je malo žongliranja sa opcijama - prvo na unutrašnjem ekranu treba aktivirati taster da bi se ekran poklopca koristio kao tražilo, a potom treba prevući prstom preko njega da bi se aktivirao i prikazao komande za snimanje (to bi trebalo pojednostaviti u nekoj od budućih verzija aplikacije). Sa softverske strane, uz odličnu aplikaciju za upravljanje kamerom dobijamo i moćne AI intervencije za podešavanje parametara snimanja, u zavisnosti od sadržaja i drugih parametara scene koja se snima.

Samsung je za Fold5 najavio „optimizovanu” bateriju, ne otkrivajući, pritom, šta to tačno znači (na papiru, sve je manje-više isto kao kod prethodnog modela). Kakvu god magiju da su primenili, autonomija je, realno, poboljšana, čak i kada se pretežno koristi veliki ekran - ako je ekran na poklopcu češće u upotrebi, nije teško vezati do dva dana bez dopunjavanja. Punjač, očekivano, nije uključen u prodajno pakovanje, a od brzih punjača koje smo koristili za dopunu elektronskog goriva, najbolje ostvareno vreme od „nule to stotke” bilo je nešto duže od dva sata. Dakle, „brzo” punjenje ostaje Ahilova peta Samsungovih premium modela.

Samsung Galaxy Z Fold5 je, kada se sve sagleda, solidna nadogradnja prošlogodišnjeg modela, koja ne donosi nikakve revolucionarne pomake zbog kojih bi vlasnici Folda4 razmišljali o kupovini, ali, s druge strane, učvršćuje sve najvažnije prednosti modernog sklopivog telefona. Nedvosmisleno se radi o vrhunskom uređaju koji je stvoren da dugo traje i pouzdano služi, ali u godini koja donosi sve više alternativnih rešenja, pravi je trenutak da Samsung prestane da igra na „kul” kartu i razmisli o tome da preklopne telefone približi mejnstrimu i započne trend korekcije cena naniže, pre nego što to učine svi ostali.

 

Operativni sistem: Android 13, One UI 5.1.1

Dimenzije i masa: 154,9 × 129,9 × 6,1 mm (nepreklopljen), 154,9 × 67,1 × 13,4 mm (preklopljen) / 253 g; IPX8 otpornost na potapanje

Čipset i memorija: Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm, Octa-core, 1×3,36 GHz Cortex-X3 & 2×2,8 GHz Cortex-A715 & 2×2,8 GHz Cortex-A710 & 3×2,0 GHz Cortex-A510), Adreno 740 GPU, 12 GB RAM, 256/512/1024 GB ROM UFS 4.0

Displej: 7,6” savitljiv Dynamic AMOLED 2X (1812 × 2176, 120 Hz, 373 ppi); spolja 6,2” Dynamic AMOLED 2X (904 × 2316), 120 Hz, 23,1:9), Gorilla Glass Victus 2

Primarni sistem kamera: 50 MP (f/1,8, 23 mm wide, Dual Pixel PDAF, OIS) + 12 MP (f/2,2, 123˚ 12 mm ultrawide) + 10 MP (f/2,4, 66 mm telephoto, PDAF, OIS, 3x optički zum), 8K@30 fps, 4K@60 fps, 1080p@60/240 fps, 720p@960 fps, HDR10+

Selfi kamera: unutra 4 MP (f/1,8, 26 mm wide); spolja 10 MP (f/2,2, 24 mm wide, 1/3”), 4K@30/60 fps, HDR, gyro EIS

Ostalo: Bluetooth 5.3 A2DP/LE/aptX HD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/dual-band/direct/hotspot, GSM/CDMA/HSPA/EVDO/LTE/5G, GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO), NFC, USB Type-C 3.2, nano SIM/eSIM, Li-Po baterija 4400 mAh, brzo punjenje (25 W), bežično punjenje (15 W), povratno punjenje (4,5 W)

Performanse: AnTuTu Benchmark (v10): 1434188; Geekbench 5: 2030 (Single-Core), 5296 (Multi-Core)

Proizvođač: Samsung (www.samsung.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2024
Stvaranje TV serije „Arcane”
Lepota nesavršenog
Specifičan način animacije odgovoran je za to što stvaranje devet epizoda jedne sezone traje čak tri godine...
AMD Ryzen 7 9800X3D
I od najboljeg ima bolji
Model Zen 5 generacije procesora, koji je sa najviše pažnje dočekan, mnoge je razočarao, ali nas - ne...
Dell Latitude 7455
Priključenje trendovima
Svi vodeći proizvođači priključili su se eksperimentu sa prihvatanjem Qualcomma kao novog igrača na tržištu procesora za prenosne računare...
Razer Seiren V3 Chroma
Malo kontrola, mnogo opcija
Mikrofon koji će će zadovoljiti i profesionalce i entuzijaste među igračima/strierima sa dubljim džepom...
Apple iPhone 16 Plus i iPhone 16 Pro
Srednja dva
Kod modela 16 Plus novine su „ispod haube”, gde nas očekuje Appleov čipset A18, zamena za A16 Bionic...
Sony PlayStation 5 Pro
Preskup , ali neodoljiv
Hardversko osveženje koje, usled nedostatka konkurencije, stiže pod prilično nepovoljnim uslovima...
Razbijanje Googleovog monopola?
Rizik rađanja novih titana
Ciljajući Chrome, veštačku inteligenciju i Android, regulatori žele da prodrmaju tržišne temelje i obnove konkurenciju na onim tržištima koja ...
.rs: ePečat • APR i eSanduče • MTS brži upload
Digitalni pečat
Obavezna registracija pripejd brojeva najkasnije do 10. februara...
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
Heart of Chornobyl izgleda brutalno dobro, tako da je hardversku cenu zbog toga nekako lakše progutati...
Metal Slug Tactics
Mala igra sa velikim srcem u koju je zabava spakovana veoma gusto...
Call of Duty: Black Ops 6
Linearni single-player i klasični multiplayer sa minimumom novih elemenata
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama