TEST DRIVE
Asus Zenbook 14X OLED (UX5401EA)
Lepo, za sve pare
T. STANČEVIĆ
1. novembar 2021.

Do sada smo predstavili na desetine laptopa iz Asusove Zenbook serije i čini nam se da svi vrlo dobro znamo šta oni predstavljaju: beskompromisni kvalitet i dobre performanse u kompaktnom pakovanju, uz moderne komponente i industrijske standarde. Zenbook je prestižna serija koja nije jeftina, naravno, ali više i nije tako strašno skupa, koliko biste možda pomislili. Model Zenbook 14X dokazuje sve navedeno.

Najatraktivnija karakteristika novog modela jasno je istaknuta kao sufiks u nazivu...

Najatraktivnija karakteristika novog modela jasno je istaknuta kao sufiks u nazivu. UX5401EA dolazi sa fantastičnim OLED ekranom rezolucije 2880×1800 piksela, što je nešto „vertikalniji” odnos stranica (16:10) od uobičajenog (16:9), odnosno, pruža oko 11 odsto više prostora po visini. Rezolucija ekrana je fantastična i čini nam se da je „taman” za dijagonalu od 14 inča. Postoji i model sa 4K ekranom (takođe 16:10, 3840 × 2400 piksela), mada njega verovatno neće biti u ponudi na našem tržištu. Mišljenja smo da je 4K na 14 inča pomalo i overkill, jer to je gustina tačaka koja vam verovatno neće dati neku veću upotrebnu vrednost, pošto u većini slučajeva razliku nećete ni videti.

Ekranski panel je najmanje fantastičan zbog visoke rezolucije, a mnogo više zbog svih ostalih karakteristika: „duboka” crna boja (kontrast 1000000:1), osvetljaj od najmanje 400 kandela po metru kvadratnom, raspon boja u čitavom DCI-P3 spektru, desetobitni panel, HDR, vreme odziva tačaka 0,2 sekunde i vertikalno osvežavanje od 90 herca! Ovo je već treći laptop sa OLED ekranom sa kojim se susrećemo poslednjih meseci, ali kvalitet slike nas ponovno i ponovno oduševljava.

Znate iz naših tekstova koliko favorizujemo OLED televizore, a sada se to (napokon!) odnosi i na laptope i, nadamo se, uskoro i desktop monitore. Očigledno, tehnologija je morala da sazri, jer su proizvođači morali da reše nekoliko tehničkih problema. To se, pre svega, odnosi na tzv. burn-in efekat (pikseli se „urežu” kada stalno prikazuju isti sadržaj, logotip TV stanice ili Start meni Windowsa). Druga pojava sa OLED ekranima nazvana je black crush („pucanje crne”), a to je pojava kod koje su ekrani vremenom sve manje sposobni da prikazuju jasno različite nijanse u najtamnijem spektru. Veruje se da je ovaj problem koliko-toliko rešen, barem na manjim dijagonalama ekrana. Iza ovog ekranskog panela stoji Samsung, koji tvrdi da su problemi rešeni i da ekran, između ostalog, ima i dovoljno dug radni vek.

Još jedna važna karakteristika OLED ekrana, a koju nismo dovoljno isticali kod ranijih laptopa sa ovim tipom ekrana, jeste potrošnja energije. Kao što znamo, kod OLED ekrana svetlost emituje svaki pojedinačni piksel (zapravo: potpiksel), tako da potrošnja energije direktno zavisi od toga koliko je svetla slika. Kod drugih tipova ekrana, glavni potrošač je pozadinsko osvetljenje, bez obzira na to koliko je svetao sadržaj ekrana. U prevodu, OLED (pa i AMOLED) ekrani su mnogo štedljiviji, naročito ako podesite „tamnu temu” u programima u kojima radite. To se, naravno, direktno odražava na trajanje baterije.

Raspričasmo se o ekranu, ali s razlogom. I još nešto: on je sjajan, nema premaz protiv odsjaja i osetljiv je na dodir.

Upravo zbog touch opcije, zgodno je što se ErgoLift šarka, osim što odiže zadnju stranu laptopa, otvara za 180 stepeni. Tačped ima i NumberPad 2.0, što je numerička, osvetljena touch tastatura na (inače odličnom) tačpedu. Skener otiska prsta je na površini ’Power’ tastera, a ostatku tastature nemamo šta da zamerimo.

Posle nekoliko Zenbook modela koji su imali rashladni sistem koji vazduh izduvava nagore, ispred ekrana, ovaj Zenboook ima izduve sa strane. Verovatno zato, Intel Core i7-1165G7 procesor, sa Iris Xe grafikom, postiže bolje rezultate od nekih drugih laptopa sa istim procesorom i grafikom. SSD je, takođe, „poslednja reč tehnike”, pošto je izveden po PCI-E 4.0 standardu i pruža čak sedam gigabajta u sekundi pri čitanju i preko pet gigabajta u sekundi pri pisanju. Na našem tržištu će verovatno biti dostupan model sa SSD-om od 512 gigabajta. Radna memorija može biti osam ili 16 gigabajta i u formi je čipova zalemljenih na matičnu ploču, tako da pri kupovini modela koji u startu ima osam gigabajta RAM-a, treba proveriti mogućnost proširenja.

Punjenje baterije kod ovog modela obavlja se preko USB-C priključka i zato uvek hvalimo kada postoji još jedan USB-C. Pored toga, ovaj laptop ima HDMI i jedan USB-A 3.1 priključak. Nije mnogo, ali tu je sve što je potrebno. Wi-Fi povezivanje je po najnovijem standardu.

Baterija je kapaciteta 64 vat-časa i garantovano pruža dvocifren broj sati rada, naročito sa tamnijim sadržajem na ekranu.

Asus Zenbook 14X OLED je fantastičan prenosni računar kome je nemoguće naći manu. Ako ima nekog prostora za nadogradnju, to je procesor. Vredi razmisliti o verziji sa čipom iz suparničkog tabora ili možda sačekati 12. generaciju Intelovih procesora, ali će do njihovih mobilnih verzija to biti mnogo čekanja.

Ovakav kakav je, UX5401EA je odličan, kompaktan, moćan, kvalitetan laptop kojem OLED ekran podiže cenu, ali drastično povećava i atraktivnost.

Maxon Cinebench

R23 CPU [10 min, pts]

6220

R15 CPU [pts]

1020

R15 OpenGL [fps]

103,8

MaxxMem2 [MB/s]

Kopiranje/čitanje/pisanje

16663/11931/43272

CrystalDiskMark 8 [MB/s]

SSD, sekvencijalno čit./pis.

6937 / 5258

Unigine testovi [min-avg-max fps]

Valley (1080p, High)

29 / 54 / 99

Valley (1200p, High)

24 / 50 / 89

Heaven (1080p, High)

28 / 53 / 102

Heaven (1200p, High)

26 / 50 / 98

Superposition 1080p Medium

19 / 23 / 29

Superposition 1080p High

14 / 17 / 20

Igre, 1080p [min-avg-max fps]

Deus Ex: Mank. Div. (DX12, High)

22 / 27 / 33

Shadow of Tomb R. (DX12, High)

23 / 30 / 61

Procesor: Intel Core i7-1165G7, 2,8 (4,7) GHz, 4 fizička jezgra (8 logičkih), 12 MB keš, 10 nm, TDP 28 W

Memorija: 16 (8 × 2) GB, LPDDR4x, 4267 MHz, Samsung

Ekran: 14 inča (355 mm), 2880 × 1800 px (16:10), OLED, Samsung, 10 bita (100% DCI-P3, HDR), 400 cd/m2, vreme odziva 0,2 ms, uglovi vidljivosti 178°/178°, glossy, 90 Hz, touch

Grafika: Intel Iris Xe Graphics

Skladište: SSD, 1 TB, NVMe, Samsung

Mreža: Wi-Fi 6 (802.11ax, Intel AX201), Bluetooth 5

Priključci (položaj): HDMI 2.0b, 2 × USB-C 3.1 (levo); USB-A 3.1, čitač mikro-SD kartica, audio-kombo (desno)

Audio/video: Harman Kardon zvučnici, HD kamera, mikrofon

Baterija: 63,9 Wh

Dimenzije i masa: 311 × 221 × 15,9 mm, 1,4 kg

Proizvođač: Asus (asusplus.rs)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2023
Microsoft Windows 11 23H2
Sveže oprani Prozori
Windows Copilot, ugrađeni AI pomoćnik, već sada je daleko više od toga što je Cortana ikad bila i mogla da bude...
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Hladna zimi, hladna leti
Uz Raptor Lake Refresh generaciju Intelovih Core procesora paralelno je „osvežena” i ponuda modela matičnih ploča...
Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Series 9
Ovogodišnji „ vršioci dužnosti”
Oba sata dolaze sa preinstaliranim WatchOS-om 10.x i to je jedna od značajnih novina...
Asus ROG Ally Z1 Extreme
Saveznik je stigao!
Ovo je Windows PC, oličen u formi ručne igračke konzole, što ga već na prvu loptu razlikuje od najvećeg konkurenta, Valveovog Steam Decka...
Estetska vizija Pavela Surovog
Arhetipsko kulturno nasleđe i AI
Kako to izgleda kad AI u svoje ruke uzme neko ko i te kako ume da ga iskoristi kao alatku?
Razvoj traktorskog snopa
Svemirski čistač
Naučnici su na korak od stvaranja tehnologije koja je donedavno bila sastavni deo naučne fantastike...
Samsung Galaxy Tab S9 FE+
Povoljan kvalitet
Uređaj laserski fokusiran na zonu gde se preklapaju vrh srednjeg dela tržišta i početak onog najvišeg...
Borba YouTubea protiv adblockera
Reklamokalipsa YouTubea
Alphabet očekuje da mu se vrati uloženo, što je sasvim normalno, ali sam kvalitet usluge na svim nivoima opada u svim Googleovim proizvodima...
Regulacija kripto-trgovanja
Kripto-tržište u paklenoj kuhinji
Tržište kripto-valuta i srodnih finansijskih instrumenata pretrpelo je još jedan veliki i razočaravajući potres...
Alan Wake II
Ovo je hrabar, na momente lud i superpretenci-ozan, ali nikada dosadan eksperiment kombinovanja naracije i gejmpleja...
The Talos Principle 2
Bolju, impresivniju, zarazniju i produkcijski napucaniju glavolomku u ovome trenutku nećete naći...
Call of Duty: Modern Warfare III
Kampanja je kratka, multiplayer recikliran, a glavna novost je zombi režim DMZ, posuđen iz Warzonea...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama