PHONE ZONE
Nokia X10
Pouzdani 5G srednjak
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. septembar 2021.

Nokia je u svom zlatnom dobu držala apsolutni primat u dizajnu mobilnih uređaja, kako u pogledu estetike, tako i na planu otpornosti (setimo se samo modela Lumia 920 i 925, koji su dobro podnosili i grubu nemarnost svojih vlasnika). Nokia X10 oslanja se na dizajnerski legat ovih modela i izdvaja se kao izdržljiv i privlačan telefon, čvrste građe i pozamašnih gabarita. Veliko kućište nosi čitavih 210 grama gvožđurije i korisnicima sitnije telesne građe neće biti naročito udobno da ga drže u ruci. Kvalitet izrade jeste besprekoran, ali glatka plastična šasija, previše „praznog” prostora oko ekrana i relativno veliki prozor za prednju kameru na sredini ukazuju na to da je pred nama aparat sa donjeg kraja srednje klase. S druge strane, kućište nije sklono proklizavanju i čvrsto je toliko da će bez problema podneti i ozbiljnije udarce i padove. Sertifikat IP52 potvrđuje postojanu zaštitu od prašine i prskanja, ali ne i od potapanja u tečnost, dok Gorilla Glass 3 zaštita nameće potrebu za zaštitnom folijom (ugrađuje se fabrički).

Nokia X10 je deo programa Android One i ima garantovanu trogodišnju podršku za sistemska i bezbednosna unapređenja...

Situacija sa zadnje strane je nešto povoljnija, gde se izdvaja malo odignuti kružni modul sa cirkularno raspoređenim kamerama i izduženi led blic sa leve strane. Na desnoj ivici nalazi se taster za podešavanje jačine zvuka, pored tastera za uključivanje koji sadrži i senzor otiska prsta; na levoj ivici postavljen je taster za aktiviranje Google Assistanta, koji se, nažalost, ne može programirati, ali se zato može isključiti. Od standardnih priključaka, tu su USB-C port za punjač i 3,5-milimetarski audio-priključak za slušalice. S donje strane je i otvor mono zvučnika, koji se izdvaja glasnim, ali u nižim frekvencijama ne naročito bogatim zvukom.

Ekran Nokije X10 velikih je dimenzija i ima IPS panel bez ambicioznih specifikacija. Dok konkurencija uveliko usvaja panele sa brzim osvežavanjem, visokim rezolucijama i AMOLED tehnologijom kao standardom, 6,67-inčni ekran na X10 obitava u okvirima prosečnosti, od rezolucije 1080p, do standardnog osvežavanja od 60 herca. Međutim, to ne znači da je ekran loš: on nudi upečatljiv kolorit (pokriva 87 odsto sRGB skale), prilično dobro maksimalno osvetljenje i više nego razuman kontrast sa iznenađujuće tamnim nivoima crne za LCD panel srednjeg ranga.

Sa stanovišta hardverske konfiguracije, Nokia X10 ne oduševljava, jer umesto nekog od dobro optimizovanih procesora srednje klase koji nude obilje snage za malo para, ovaj uređaj koristi „budžetski” Snapdragon 480. Sreća je da sirova snaga ovog, relativno novog i prilično sposobnog čipseta, u kombinaciji sa dobro optimizovanim softverom i dosta RAM-a obezbeđuje koliko-toliko pristojnu brzinu i fluidnost korisničkog okruženja. Ipak, prisutno je izvesno „oklevanje” u interakciji sa telefonom, od otvaranja glomaznih aplikacija u multitaskingu do igranja zahtevnijih igara, dok navigacija kroz elemente interfejsa uglavnom prolazi bez „trzavica”. Važno je napomenuti da je Nokia X10 deo programa Android One, što podrazumeva minimalno prilagođavanje korisničkog okruženja u odnosu na „čist” Android i garantovanu trogodišnju podršku za sistemska i bezbednosna unapređenja. Što se tiče autonomije, X10 koristi bateriju od 4,5 amper-časova koja uređaj snabdeva dovoljnom količinom energije za jedan ceo dan „na terenu”. Sintetički testovi izdržljivosti prikazuju respektabilne rezultate, mada se u ovoj klasi mogu naći modeli sa boljom optimizacijom potrošnje.

Fotografski departman sadrži čak četiri senzora, pri čemu dva imaju realnu upotrebnu vrednost - glavna kamera od 48 megapiksela (f/1,8) i senzor sa optikom za kadriranje pod veoma širokim uglovima. Makro kamera od dva megapiksela i senzor dubine iste rezolucije više popunjavaju listu specifikacija, nego što će biti od koristi u radu. Kvalitet fotografija varira od prosečnih do vrlo dobrih, u zavisnosti od karakteristika scene i ambijentalnog osvetljenja. Boje su verodostojne, ponekad nešto više naglašene u zelenom i crvenom delu spektra, dok se u naknadnoj obradi primećuje standardna Nokijina tendencija ka tamnijoj slici sa izraženijim kontrastom, što često rezultuje preteranom oštrinom slike. Režim portreta pokazao se kao prijatno iznenađenje - detekcija ivica radi gotovo bez greške, a i makro kamera može povremeno da napravi sasvim pristojnu sliku - uz mnogo napora. Performanse pri slabom osvetljenju su, takođe, iznenađujuće dobre. Najbolji kvalitet video-zapisa postiže se u rezoluciji 1080p sa 30 ili 60 kadrova u sekundi. Od elektronske stabilizacije nismo očekivali previše i zato smo sasvim zadovoljni relativno mirnim snimcima sa bogatim koloritom i dovoljno detalja. Za ambicioznije kamermane predviđen je režim Cinema, sa mnoštvom parametara za ručno podešavanje.

Uz sve izazove koje nameće borba za kupce u srednjoj klasi, Nokia je sa modelom X10 napravila prilično dobar posao. Sa Android One podrškom, ekranom, baterijom i kamerom koji su dovoljno dobri za odmeravanje snaga sa klasićima na jednoj i neubedljivim čipsetom, koga će zub vremena neizostavno krnjiti brže nego što bismo želeli, na drugoj strani, Nokia X10 ima izvesne šanse da neko vreme opstane kao relevantan izbor. Na duge staze, međutim, ove šanse se znatno smanjuju, mada će se i to donekle kompenzovati padom cene tokom vremena.

 

Operativni sistem: Android v11

Dimenzije i masa: 168,9 × 79,7 × 9,1 mm / 210 g

Čipset i memorija: Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm, Octa-core, 2×2,0 GHz Kryo 460 & 6×1,8 GHz Kryo 460), Adreno 619, 4/6 GB RAM, 64/128 GB interne memorije, microSDXC (hibridni slot)

Displej: 6,67” IPS LCD (1080 × 2400, 20:9, 395 ppi); Corning Gorilla Glass 3

Primarni sistem kamera: 48 MP (wide) + 5 MP (ultrawide) + 2 MP (Macro) + 2 MP (depth), Zeiss optika, 1080p@30 fps

Selfi kamera: 8 MP (wide), 1080p@30 fps

Ostalo: Bluetooth v5.0 A2DP/LE/aptX HD, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/dual/direct/hotspot, GSM/HSPA/LTE/5G, GPS (A-GPS, GLONASS, GALILEO), NFC, USB Type-C 2.0, FM, 3,5 mm audio, dual nano SIM, Li-Po baterija 4470 mAh, brzo punjenje (18 W)

Performanse: AnTuTu Benchmark (v9): 319424; Geekbench 4: 2350 (Single-Core), 6445 (Multi-Core); Geekbench 5: 503 (Single-Core), 1561 (Multi-Core)

Proizvođač: Nokia (www.nokia.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2023
Microsoft Windows 11 23H2
Sveže oprani Prozori
Windows Copilot, ugrađeni AI pomoćnik, već sada je daleko više od toga što je Cortana ikad bila i mogla da bude...
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Hladna zimi, hladna leti
Uz Raptor Lake Refresh generaciju Intelovih Core procesora paralelno je „osvežena” i ponuda modela matičnih ploča...
Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Series 9
Ovogodišnji „ vršioci dužnosti”
Oba sata dolaze sa preinstaliranim WatchOS-om 10.x i to je jedna od značajnih novina...
Asus ROG Ally Z1 Extreme
Saveznik je stigao!
Ovo je Windows PC, oličen u formi ručne igračke konzole, što ga već na prvu loptu razlikuje od najvećeg konkurenta, Valveovog Steam Decka...
Estetska vizija Pavela Surovog
Arhetipsko kulturno nasleđe i AI
Kako to izgleda kad AI u svoje ruke uzme neko ko i te kako ume da ga iskoristi kao alatku?
Razvoj traktorskog snopa
Svemirski čistač
Naučnici su na korak od stvaranja tehnologije koja je donedavno bila sastavni deo naučne fantastike...
Samsung Galaxy Tab S9 FE+
Povoljan kvalitet
Uređaj laserski fokusiran na zonu gde se preklapaju vrh srednjeg dela tržišta i početak onog najvišeg...
Borba YouTubea protiv adblockera
Reklamokalipsa YouTubea
Alphabet očekuje da mu se vrati uloženo, što je sasvim normalno, ali sam kvalitet usluge na svim nivoima opada u svim Googleovim proizvodima...
Regulacija kripto-trgovanja
Kripto-tržište u paklenoj kuhinji
Tržište kripto-valuta i srodnih finansijskih instrumenata pretrpelo je još jedan veliki i razočaravajući potres...
Alan Wake II
Ovo je hrabar, na momente lud i superpretenci-ozan, ali nikada dosadan eksperiment kombinovanja naracije i gejmpleja...
The Talos Principle 2
Bolju, impresivniju, zarazniju i produkcijski napucaniju glavolomku u ovome trenutku nećete naći...
Call of Duty: Modern Warfare III
Kampanja je kratka, multiplayer recikliran, a glavna novost je zombi režim DMZ, posuđen iz Warzonea...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama