PRVI UTISCI
Dream Engines: Nomad Cities
Ana KRSTIĆ
1. avgust 2021.

Na prvi pogled, city builder u stilu Frostpunka, Dream Engines: Nomad Cities akcenat stavlja na menadžment resursima koje crpite iz okoline. Pošto ne postoji mogućnost štancovanja odbrambenih jedinica ovaj naslov lako može da se svrsta u tower defense igre, jer jedinu odbranu od sve iritantnijih hordi vanzemaljskih gmizavaca iz okoline (nazvanih Dream Plagues) predstavljaju turreti, kao i drveni zidovi koje ćete besomučno postavljati oko grada. U tom aspektu, Dream Engines već poprilično podseća na relativno skorašnji They Are Billions. Na kraju, tu je opcija koja trenutno budi sećanje na Terrane iz Starcrafta: kada situacija postane isuviše vruća i odbrana preteška, imate mogućnost da svoj (nomadski) grad podignete sa zemlje i transportujete u neki drugi, mirniji deo svemira.

Survival city builder koji kombinuje elemente upravljačke simulacije i tower defensea

Kao što već verovatno naslućujete iz uvodnih redova, Dream Engines u svojoj trenutnoj fazi razvoja predstavlja poprilično neinspirativnu kombinaciju već viđenih gameplay ideja. Robusni in-game tutorijali, koji po obimu teksta više nalikuju na kurikulum za polaganje ispita na poznijim godinama studija, nikako ne doprinose prijemčivosti naslova, pogotovo kada govorimo o igračima koji se sa ovim tipom igara susreću po prvi put. Sa druge (ili možda iste) strane, sam interfejs igre načičkan je gomilom opcija i settinga koji otvaraju nove nivoe podešavanja i opcija selektovanih građevina, koji, pak, nanovo otvaraju nove i tako u nedogled. UI izgleda kao da je uvezen iz devedesetih, što vizuelno možda i ne bi bio toliki problem da je funkcionalniji, kao i da tutorijal na bolji način uvodi nove igrače u gameplay. Ovako je veća verovatnoća da će većina onih koji ne budu imali živaca i vremena da čitaju desetine strana teksta u prvih pet minuta igre odlučiti da kroz igru probaju da prođu po trial and error šablonu, odnosno, po strategiji DeeDee iz „Deksterove laboratorije” (Oooo, what does this button do?). Da stvar bude još gora, čak i kada se namučite da pohvatate sve konce uzročno-posledičnih veza koje prožimaju igru, Dream Engines će vas podlo nasamariti u pojedinim situacijama (ne)namerno prećutavši sitnice, poput cene upkeepa pojedinih objekata ili add-onova i nadogradnji postojećih građevina.

Igra vas stavlja u oklop robota koga slobodno vodate po mapi i pruža mogućnost žongliranja između exploration-combat i building režima rada. Prvi ćete koristiti kada god budete bili primorani da branite svoju naseobinu od talasa vanzemaljskih kreatura ili kada se u predahu odlučite da napravite po koji izlet van zidina svoga grada, u potrazi za novim resursima ili trenutnih poboljšanja u vidu mobilnih turreta koje možete iskoristiti u borbi. Nažalost, borba je još jedan segment igre koji bi mogao da bude mnogo bolji i zanimljiviji, s obzirom na to da se u svom trenutnom obliku svodi na besomučno ispaljivanje municije u kolone reptila koji se pravolinijski strmoglavljuju na vas kada vas uoče.

Uprkos činjenici da igra i te kako ima na čemu da poradi, ona i u ovoj svojoj fazi ume da bude zanimljiva, pogotovo nakon par početnih fejlova, kada skapirate mehaniku i usavršite strategije koje će vas duže zadržati na mapi. Primera radi, tehnološko stablo u igri poprilično je kompleksno i nakon što izgradite research lab (koji je verovatno i najbitnija građevina u igri), dobijate mogućnost istraživanja novih tehnologija koje vašem gradu mogu doprineti raznim bonusima. Tehnološko drvo izvedeno je veoma lepo, izbori nisu isključivo kozmetičke prirode i umnogome će odrediti pravce i stil progresa kroz igru.

Dobra stvar je i to što članovi razvojnog tima igre, putem oficijelnih kanala, i te kako slušaju komentare i sugestije beta testera i diskutuju o širokom spektru tema, tako da do finalne verzije igre svakako možemo da očekujemo niz poboljšanja. Dream Engines svakako će naći svoje mesto pod suncem, jer su ljubitelji survival city buildera poseban soj konzumenata i večito gladnih stomaka.


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2024
Stvaranje TV serije „Arcane”
Lepota nesavršenog
Specifičan način animacije odgovoran je za to što stvaranje devet epizoda jedne sezone traje čak tri godine...
AMD Ryzen 7 9800X3D
I od najboljeg ima bolji
Model Zen 5 generacije procesora, koji je sa najviše pažnje dočekan, mnoge je razočarao, ali nas - ne...
Dell Latitude 7455
Priključenje trendovima
Svi vodeći proizvođači priključili su se eksperimentu sa prihvatanjem Qualcomma kao novog igrača na tržištu procesora za prenosne računare...
Razer Seiren V3 Chroma
Malo kontrola, mnogo opcija
Mikrofon koji će će zadovoljiti i profesionalce i entuzijaste među igračima/strierima sa dubljim džepom...
Apple iPhone 16 Plus i iPhone 16 Pro
Srednja dva
Kod modela 16 Plus novine su „ispod haube”, gde nas očekuje Appleov čipset A18, zamena za A16 Bionic...
Sony PlayStation 5 Pro
Preskup , ali neodoljiv
Hardversko osveženje koje, usled nedostatka konkurencije, stiže pod prilično nepovoljnim uslovima...
Razbijanje Googleovog monopola?
Rizik rađanja novih titana
Ciljajući Chrome, veštačku inteligenciju i Android, regulatori žele da prodrmaju tržišne temelje i obnove konkurenciju na onim tržištima koja ...
.rs: ePečat • APR i eSanduče • MTS brži upload
Digitalni pečat
Obavezna registracija pripejd brojeva najkasnije do 10. februara...
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl
Heart of Chornobyl izgleda brutalno dobro, tako da je hardversku cenu zbog toga nekako lakše progutati...
Metal Slug Tactics
Mala igra sa velikim srcem u koju je zabava spakovana veoma gusto...
Call of Duty: Black Ops 6
Linearni single-player i klasični multiplayer sa minimumom novih elemenata
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama