PHONE ZONE
Nokia 3.4 i 2.4
Fincokinezi srednjeg rasta
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. januar 2021.

Kao što vam je verovatno poznato, kompanija HMD Global od 2016. godine proizvodi telefone sa Nokia brendom. Nije u pitanju klasična kupovina imena i prezimena, već i know-howa: u HMD-u radi veliki broj stručnjaka preuzetih nakon implozije originalne „Nokia” Nokie. Iako je kapital kompanije kineski i telefoni se proizvode u Foxconnovim fabrikama u Šenženu, kreativno jezgro kompanije je Finsko, što obezbeđuje izvestan fragment kontinuiteta sa duhom legendarnog proizvođača.

Performanse Nokie 3.4 prilično su bazične, tako da ne treba imati korisničke ambicije koje zadiru dalje od društvenih mreža, multimedije, navigacije, surfa i kežualnog igranja...

Nokia u svojoj ponudi ima prilično širok dijapazon uređaja, od najjeftinijih feature telefona za gospođe mame (Nokia 105), do skoro-flegšip aparata najviše srednje klase, kao što je Nokia 8.3. Krajem prošle godine, na naše tržište došlo je nekoliko svežih modela, a ovom prilikom na testu su se našla dva uređaja iz cenovno nižeg segmenta ponude, Nokia 2.4 i 3.4.

Nokia 3.4

Krenimo od jačeg ka slabijem. Nokia 3.4 je telefon niže srednje klase, koji se kod nas prodaje po ceni od 180 evra ili približnoj, u zavisnosti od toga da li ste naleteli na neki sezonski popust ili ne. Od provajdera, trenutno ga nude samo u Telenoru, mada bi trebalo da se pojavi i kod drugih. U pitanju je solidan telefon, namenjen korisnicima koji nemaju prevelikih prohteva, ali, ipak, ne žele da kupe uređaj sa samog cenovnog dna ponude. Njegovo kućište, naravno, nije napravljeno od stakla ili metala, već od plastike, ali ne glossy varijante na kojoj se otisci prstiju presijavaju kao na staklenoj tuš kabini u kojoj su u finalu sezone našli leš osumnjičenog, već fine mat plastike na kojoj ne ostaju tragovi, a pride smanjuje i proklizavanje. Silikonska ili neka druga maska će vam, ipak, biti potrebna, jer polikarbonat, kakav god da je, nije imun na ogrebotine. Maska se, nažalost, ne dobija u paketu.

Sistem primarnih kamera smešten je u kružni klaster na poleđini, ispod kog je (preblizu) postavljen senzor otiska prsta. Sa desne strane imamo ‘volume’ klackalicu i ‘power’ taster, a sa leve, ispod slota za SIM i memorijske kartice, namenski taster za pozivanje Google Assistanta. Prednjom stranom dominira IPS LCD ekran solidnog kvaliteta, u čijem levom uglu je prosvrdlan punch-hole za selfi kameru, što je do pre godinu dana bilo fensi obeležje uređaja malo viših cenovno-kvalitativnih klasa. Ivice (bejzeli) postoje, ali su relativno tanke, što se nekako i očekuje od telefona srednje klase sa kraja 2020. Ekran je respektabilne dijagonale od 6,39 inča u rezoluciji 720×1560, što je u skladu sa cenom i klasom. Na donjoj strani imamo USB-C konektor i sistem mikrofona, a na gornjoj 3,5-milimetarski audio-konektor.

Nokiu 3.4 pokreće čipset Qualcomm Snapdragon 430, dopunjen sa tri gigabajta RAM-a i 32 ili 64 gigabajta skladišne memorije. Na testu smo imali jači model, u kome je korisniku bilo dostupno malo više od 40 gigabajta skladišnog prostora - ako kupite model sa manje memorije, biće vam potrebna microSDXC kartica koja ima svoj namenski slot (ne zauzima slot za drugi SIM). Performanse ovog telefona prilično su bazične, tako da ne treba imati korisničke ambicije koje zadiru dalje od društvenih mreža, multimedije, navigacije, surfa i kežualnog igranja. Ako mislite da ga koristite za Fortnite i slične teškaše, neprijatno ćete se iznenaditi, jer količina RAM-a koju ima nije pogodna za kompleksne 3D igre sa multiplayer komponentom, niti bi Snapdragon 430 mogao da izgura složene 3D scene u frejmrejtu pogodnom za multiplayer. U normalnim operacijama, kao i svaki telefon ove klase, Nokia 3.4 fino radi dok je ne preopteretite velikim brojem aktivnih aplikacija, kada ćete iskusiti povremeni lag i seckanje i biti prinuđeni da ih ručno gasite. Na polju automatskog menadžmenta memorijom, ni jedan Android telefon iz jeftinog segmenta nikada nije blistao.

Što se tiče operativnog sistema, vesti su odlične. Nokia 3.4 nalazi se u Android One programu, što podrazumeva čistu i umivenu verziju OS-a, bez bloatwarea i agresivnih elemenata interfejsa koji doprinose zapinjanju sistema. Telefon dolazi sa Androidom 10, a obezbeđena je nadogradnja na Android 11, dok proizvođač garantuje i tri godine bezbednosnih softverskih zakrpa. Ovo nije telefon koji ćete toliko dugo koristiti, ali vaše dete ili baka, koji će ga naslediti, pozdraviće to što mu je obezbeđena izvesna bezbednosna dugovečnost.

Najvažniji element svakog mobilnog telefona su sistemi kamera. Na ovom polju, Nokia 3.4 niti pada, niti briljira, već jezdi u okvirima očekivanog proseka. Primarni klaster kamera čine glavna od 13 megapiksela, ultra-široka od pet i bokeh senzor od dva megapiksela. Na papiru, ovaj klaster zvuči impresivno i do pre godinu dana bio je krajnja egzotika na telefonima koji koštaju kao ovaj. U praksi, kvalitet varira u zavisnosti od okruženja i svetla, što kod jeftinih uređaja ima drastičnije posledice, nego kod kvalitetnijih. Za fotografije po lepom vremenu, sa peščanim plažama i nebom bez oblaka, Nokia 3.4 je kao stvorena, ali ako imate umetničke aspiracije za mrtvom prirodom ili noćnim momentima, razočaraćete se. Telefon ima namenski nightmode, ali nije preterano impresivan zbog generisanja prevelikog šuma i artefakata.

Što se tiče videa, maksimum je 1080p u 30 fps, nažalost, bez optičke stabilizacije - ako nemate mirne ruke, klipovi koje snimate izgledaće kao snimak sa ramena iz prvog nastavka filmskog serijala Blair Witch. Širokougana selfi kamera od osam megapiksela sasvim je pristojna i za nju generalno važi ista priča kao za glavne kamere - dajte joj mnogo svetla i očekujte solidan rezultat.

Baterija od 4000 miliamper-časova obezbeđuje kontinualni rad tokom dan i po, do dva, u zavisnosti od opterećenja. Baterija podržava punjenje od 10 vati, ali se u paketu sa telefonom dobija duplo slabiji punjač, što proces tankovanja produžava u beskonačnost. Bolje da, poput Applea i koliko čujemo Samsunga u sledećim Galaxy serijama, uz telefon nisu dali nikakav punjač nego taj nesrećni sporać. Koliko para, toliko Nokie...

Nokia 2.4

Ovaj slabiji i četrdesetak evra jeftiniji model fizički je većih dimenzija od Nokie 3.4, donoseći dijagonalu ekrana od 6,5 inča i rezoluciju 720×1600. Telefon je u nas mnogo dostupniji nego njegov jači bata i pored većine trgovinskih lanaca tehničke robe, možete da ga dobijete uz ugovor kod svih domaćih provajdera. Iako nije u pitanju najjeftinija pametna Nokia koju ste mogli da kupite u 2020. godini (ta kolajna visi oko vrata Nokie C1 Plus, koja košta oko sedamdeset evra), svakako spada među najjeftinije smartphone koje možete da nabavite u Srbiji.

Za njegovu spoljašnjost važi skoro ista priča kao za 3.4 -plastična konstrukcija sa finom mat teksturom, identičan raspored tastera i konektora (iako umesto USB-C imamo micro-USB) i veliki IPS LCD ekran sa minimalnim bočnim ivicama, doduše, sa malo izraženijom „bradom”. Sistem primarnih kamera je skromniji i umesto kružnog klastera, smešten je u vertikalni niz koji čine primarna, bokeh kamera i blic. Ispod njih je, takođe, smešten senzor otiska prsta.

Čipset koji rabi Nokia 2.4 je Mediatek Helio P22, podržan sa dva gigabajta radne i 32 gigabajta skladišne memorije. Ova kombinacija duplo je sporija od konfiguracije iz Nokie 3.4 i zaista nije namenjena za bilo šta, osim bazičnog korišćenja. Mala količina radne memorije, nažalost, podrazumeva i povremene anomalije nalik na lag i bagovanje uređaja prilikom multitastkinga (recimo, pucanje aplikacije za reprodukciju muzike kada pokušate da okinete par fotki). Naglašavati da ovo nije telefon namenjen igračima, takođe, nema smisla... Ekran je istog kvaliteta kao i onaj na modelu 3.4, s tom razlikom što umesto punch-holea ima teardrop urez za selfi kameru. Primarni sistem kamera ima dva, umesto tri segmenta - nedostaje širokougaoni modul, ali onaj ko bi ga očekivao na telefonu od 130-140 evra zaista bi bio megaloman.

Nokia 2.4 ima bateriju većeg kapaciteta nego Nokia 3.4 (4500 vs 4000 miliamper-časova), koja usled slabijeg procesora komotno izdržava dva dana razumne upotrebe. Eto jednog segmenta u kome je ovaj model impresivniji nego njegov skuplji ispisnik.

Kada se podvuče crta ispod cene i mogućnosti ova dva telefona, dolazi se do prilično povoljnog rezultata. Korisnici sa malim prohtevima i budžetom, nostalgični za brendom koji je nekada sudio i smudio svekolikim svetom telefona, u novim jeftinim Nokijama naći će pristojne saputnike za sledećih godinu-dve dana.

Nokia 3.4

Operativni sistem: Android 10

Dimenzije i masa: 161 × 76 × 8,7 mm / 180 g

Čipset i memorija: Qualcomm Snapdragon 460 čipset (Octa-core, 4×1,8 GHz Cortex-A73 CPU + 4×1,8 GHz Cortex-A53 CPU + Adreno 610 GPU), 3 GB RAM, 32/64 GB interne memorije

Displej: 6,39 IPS LCD (720 × 1560, 19,5:9, 269 ppi)

Primarna kamera: 13 MP (wide) + 5 MP (ultrawide) + 2 MB (bokeh), PDAF, LED blic, HDR, panorama, 1080p@30fps

Selfi kamera: 8 MP (1080p@30fps)

Ostalo: Bluetooth 4.2, A2DP, aptX, Wi-Fi 802.11 802.11 b/g/n, hotspot, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, GSM/HSPA/LTE, USB-C, dual nano-SIM, FM Radio, senzor otiska prsta na poleđini uređaja, Li-Po baterija 4000 mAh

Performanse: Geekbench 5: 255 (Single-core), 1233 (Multi-core)

Proizvođač: Nokia (www.nokia.com)

Nokia 2.4

Operativni sistem: Android 10

Dimenzije i masa: 165,9 × 76,3 × 8,7 mm / 195 g

Čipset i memorija: Mediatek MT6762 Helio P22 (octa-core, 2,0 GHz Cortex-A53 CPU + PowerVR GE8320 GPU), 2 GB RAM, 32 GB interne memorije

Displej: 6,5 IPS LCD (720 × 1600, 20:9, 270 ppi)

Primarna kamera: 13 MP (wide) + 2 MB (bokeh), PDAF, LED blic, HDR, panorama, 1080p@30fps

Selfi kamera: 5 MP (f/2,4)

Ostalo: Bluetooth 5.0, A2DP, LE, Wi-Fi 802.11 802.11 b/g/n, hotspot, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, GSM/HSPA/LTE, Micro USB, dual nano SIM, FM Radio, senzor otiska prsta na poleđini uređaja, Li-Po baterija 4500 mAh

Performanse: Geekbench 5: 137 (Single-core), 484 (Multi-core)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2023
Microsoft Windows 11 23H2
Sveže oprani Prozori
Windows Copilot, ugrađeni AI pomoćnik, već sada je daleko više od toga što je Cortana ikad bila i mogla da bude...
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Hladna zimi, hladna leti
Uz Raptor Lake Refresh generaciju Intelovih Core procesora paralelno je „osvežena” i ponuda modela matičnih ploča...
Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Series 9
Ovogodišnji „ vršioci dužnosti”
Oba sata dolaze sa preinstaliranim WatchOS-om 10.x i to je jedna od značajnih novina...
Asus ROG Ally Z1 Extreme
Saveznik je stigao!
Ovo je Windows PC, oličen u formi ručne igračke konzole, što ga već na prvu loptu razlikuje od najvećeg konkurenta, Valveovog Steam Decka...
Estetska vizija Pavela Surovog
Arhetipsko kulturno nasleđe i AI
Kako to izgleda kad AI u svoje ruke uzme neko ko i te kako ume da ga iskoristi kao alatku?
Razvoj traktorskog snopa
Svemirski čistač
Naučnici su na korak od stvaranja tehnologije koja je donedavno bila sastavni deo naučne fantastike...
Samsung Galaxy Tab S9 FE+
Povoljan kvalitet
Uređaj laserski fokusiran na zonu gde se preklapaju vrh srednjeg dela tržišta i početak onog najvišeg...
Borba YouTubea protiv adblockera
Reklamokalipsa YouTubea
Alphabet očekuje da mu se vrati uloženo, što je sasvim normalno, ali sam kvalitet usluge na svim nivoima opada u svim Googleovim proizvodima...
Regulacija kripto-trgovanja
Kripto-tržište u paklenoj kuhinji
Tržište kripto-valuta i srodnih finansijskih instrumenata pretrpelo je još jedan veliki i razočaravajući potres...
Alan Wake II
Ovo je hrabar, na momente lud i superpretenci-ozan, ali nikada dosadan eksperiment kombinovanja naracije i gejmpleja...
The Talos Principle 2
Bolju, impresivniju, zarazniju i produkcijski napucaniju glavolomku u ovome trenutku nećete naći...
Call of Duty: Modern Warfare III
Kampanja je kratka, multiplayer recikliran, a glavna novost je zombi režim DMZ, posuđen iz Warzonea...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama