PHONE ZONE
Asus ROG Phone 3
Cylon Basestar
Miodrag KUZMANOVIĆ
1. septembar 2020.

Retko se dešava da mobilni telefon oduševi kompletnu redakciju, uključujući i beznadežne skeptike/dinosauruse koji se i danas kunu u Nokiju 3310 kao etalon neprevaziđenosti u mobilnom univerzumu. Zimus smo svi pipkali, čačkali i satima kroz prste vrteli Asus ROG Phone II, pokušavajući da mu nađemo manu, potajno želeći da ga strpamo u džep i pobegnemo u noć. Ovaj Ferrari F8 Tributo Spider među telefonima ostavio je utisak dubok kao reni bunar. Njegov naslednik, Asus ROG Phone 3 donosi unapređenja na svim poljima, iako dvojka i dalje predstavlja čisto savršenstvo. Overkill? Verovatno, ali preterivanje je kompletna poenta ovog hipersvemirskog uređaja i njegov raison d’être.

Staklena leđa, okvir od aluminijuma, ravan gejmerski ekran, bez glupih „estetskih” zakrivljenja koja ne služe ničemu i samo ometaju igranje, uz malo diskretnije geometrijske linije na poleđini, osnovna su spoljna obeležja ovog telefona. Ima gotovo identične dimenzije i masu kao prethodni model, što ga čini kompatibilnim sa kompletnom gamom opcionih dodataka, poput gamepad „džojkona”, koji su se mogli dokupiti za dvojku. Ekran je ponovo odlični AMOLED, ali umesto „bijednih” 120 herca, sada podržava frekvenciju osvežavanja od čak 144 herca! „Ako takmičarski igrate mobilni Fortnite, znaćete da cenite svaki dodatni herc”, reče jedan redakcijski mali, ali realno, broj 144 postoji samo da bi novine pisale o svetskom rekordu. Suprotno modernom trendu ekrana od ivice do ivice, ovde su ostavljeni zazori sa gornje i donje strane, koji imaju dvostruku funkciju: služe kao odmorište za prste tokom igranja u landscape režimu, a ujedno obezbeđuju puni integritet ekrana, bez notcha ili rupe za selfi kameru. Ovo je gejmerska sprava napravljena sa gejmerskom logikom, a ne telefon za posetioce Stefana Brauna.

Kad smo već kod rekorda, benčmark rezultati koje postiže overklokovani čipset Qualcomm Snapdragon 865+ takođe su globalni broj jedan. Kao i prethodni modeli, i trojka ima specijalni „X” režim, prilagođen igranju, koji automatski podešava više frekvencije CPU i GPU jezgara, izvlačeći poslednji molekul snage iz Qualcommovog flegšip čipseta. Kome treba tolika snaga? Mobilnom igraču koji želi da izvuče 120 ili 144 herca iz Call of Duty Mobile ili Fortnite na maksimalnim podešavanjima. U X režimu, telefon zna da se solidno zagreje pod konstantnim opterećenjem, ali zato je tu Aero Active Cooler 3, accessoire koji dolazi uz telefon i preko posebnog porta se kači na njegova leđa. Esencijalno je isti kao AC2 za ROG Phone II, a ovde imate i dodatnu korist u vidu 3,5-milmetarskog audio-porta, koji ovoga puta nije deo telefona.

Vratimo se za trenutak na „creva” ovog uređaja. Naš primerak je došao sa 16 gigabajta RAM-a i 512 gigabajta interne memorije, što su dvostruko jače brojke od mog PC-a na poslu... On je ujedno i najskuplji, sa cenom od nekih 1100 evra, ali postoje i slabiji modeli, od kojih je najjeftiniji onaj sa osam gigabajta RAM-a i 128 gigabajta skladišnog prostora. Koji će modeli moći da se kupe kod nas, za sada nije poznato, ali izbor veličine interne memorije je bitan, jer telefon ne podržava microSD kartice.

Tokom nedelju dana testiranja, Asus ROG Phone 3 stavljan je na raznorazne izazove, koje je rutinski prevazilazio. Sa svim komercijalnim igrama, uključujući i mobilni Ark, telefon je brisao podove, a onda je stavljen na najteži grafički test, Tau Ceti Vulkan technology benchmark. Moj stari Huawei Mate 20 Pro, koji slasno žvaće sve druge mobilne igre, bukvalno umire kada ga poteram kroz Tau Ceti testove, ali Asus ROG Phone 3 uredno ostvaruje prosečan FPS od 67 i 57 na oba testa. Vrlo, vrlo, impresivno. Unapređene su i ultrazvučne trigger površine koje imaju istu funkciju kao i triggeri na gamepadu - sada dozvoljavaju dublju kastomizaciju pritiska i pokreta u okviru softvera Game Genie, koji dolazi preinstaliran.

U odnosu na prethodni model, poboljšan je čak i sistem kamera. Primarna je sada izvedena u trostrukoj konfiguraciji: 64 megapiksela glavni senzor (apgrejd u odnosu na 48 kod ROG Phonea II), 13 megapikselna širokougaona je ostala ista, a dodata je makro kamera od pet megapiksela. Selfi kamera od 24 megapiksela je ista, sa izuzetkom uže blende (2,2 vs 2,0 kod Phone II). Iako fotografisanje nije čak ni sekundarna namena ovog telefona, on pravi vrlo, vrlo pristojne fotke u svim uslovima.

Prijatno iznenađuje i to što kompromis nije napravljen ni u pogledu baterije, koja je i pored jačeg čipseta, više memorije i trista drugih čuda ostala pri kapacitetu šest amper-časova. Podržava brzo punjenje, ali i jednu stvar koju srećemo samo kod notebook računara - pass through power mode! Ovo znači da tokom igranja na telefonu koji je priključen na punjač ne dolazi do konstantnog punjenja i pražnjenja baterije (što joj, naravno, skraćuje vek), već iz mreže direktno napajate čipset! Na sve su mislili, ti vražji Asusovci.

Operativni sistem: Android 10, ROG UI

Dimenzije: 171 × 78 × 9,9 mm/240 g

Čipset i memorija: Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ čipset (Octa-core, 1×3,1 GHz Kryo 585 CPU + 3×2,42 GHz Kryo 585 CPU + 4×1,8 GHz Kryo 585 CPU + Adreno 650 GPU), 8/12/16 GB RAM-a, 128/256/512 GB interne memorije

Displej: 6,59” AMOLED (1080 × 2340, 19,5:9 odnos stranica, 391 ppi, HDR, 144 Hz)

Primarna kamera: 64 MP (f/1,8, 26 mm (wide), 1/1,72”, 0,8 µm, PDAF) + 13 MP
(f/2,4, 125˚, 11 mm ultrawide) + 5 MP, f/2,0,(macro), 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS

Selfi kamera: 24 MP (f/2,0, 27 mm (wide), 0,9 µm), 1080p@30fps

Ostalo: Bluetooth 5.1, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/dual/direct/hotspot, GSM/HSPA/LTE, NFC, USB 3,1 Type-C 1.0, dodatni USB konektor, senzor otiska prsta ispod ekrana, dual nano-SIM, Li-Po baterija 6000 mAh, brzo punjenje (30 W)

Performanse u X režimu: AnTuTu Benchmark: 642992;
Geekbench 5: 999 (single-core), 3423 (multi-core)

Proizvođač: www.asus.com/Phone/ROG-Phone-3

 


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
NOVEMBAR 2023
Counter Strike 2
Stari, dobri Kanter u osveženom ruhu je više veliki update, nego puna nova igra...
Intel Core i9-14900K i Core i7-14700K
Nema zime uz Intelove mašine
Da li je Raptor Lake Refresh samo još vrelija i neznatno brža verzija prethodne generacije?
Apple iPhone 15, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max
Petrovača, ajdared i zlatni delišes
iPhone 15 je „prepakovana” verzija modela 14 Pro, sa Appleovim čipsetom A16 Bionic „ispod haube”...
High tech igračke i razvoj naučnog razmišljanja
M’mera mpoyamba
Visokokvalitetne, a povoljne edukativne igračke postoje za svaku sferu interesovanja vašeg deteta...
Dell Alienware AW2724DM
Ponos na vašem stolu
Odličan monitor. Vrhunski! Međutim, kao što verovatno znate, Alienware je neka vrsta statusnog simbola...
Hisense 43A7KQ
VIDAA sa više smisla
Neobičan brak pametnog i tradicionalnog televizora, koji se lako koristi i bez ijedne napredne opcije za gledanje TV programa...
Finansijske tehnologije
Turbulencije ne prestaju
Da li nas očekuje recesija ili „meko prizemljenje”? Ključne kompanije sektora finansijskih tehnologija ne čekaju previše...
EmulationStation Desktop Edition 2.1.1
Vizuelna strana emulacije
Emulation-Station je frontend za emulatore, koji donosi mogućnost kastomizacije prikaza sadržaja...
Super Mario Bros. Wonder
Super Mario Bros. Wonder je dragulj u serijalu 2D Mario platformera, na koji se čekalo više od tri decenije...
Assassin’s Creed Mirage
Igra ima fokusiranu, vrlo linearnu priču kakvu su imali prvi naslovi u serijalu...
Forza Motorsport
Pre trka nije moguće voziti kvalifikacije, već sami birate startno mesto na gridu...
Marvel’s Spider-Man 2
Akciona komponenta Marvel’s Spider-Mana 2 je stravično dobra, mada su Majls i Piter previše slični...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama