PHONE ZONE
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G
I dalje lider
Gradimir JOKSIMOVIĆ
1. septembar 2020.

Ako u univerzumu pametnih telefona postoji nekakva konstanta, onda to mora biti Samsung Galaxy Note. Čitavu deceniju prestižni Samsungov brend definiše pravila igre u klasi vrhunskih telefona i uspešno prazni džepove mobilnih entuzijasta sa svih meridijana, nudeći sve što savremena tehnologija u tom trenutku pruža. Slična priča ponavlja se i ove godine.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G, osim što svojim nazivom fino krati normu karaktera za ovaj tekst, predstavlja ovosezonski „ultimativni telefon”, kakav smo i očekivali. Novi Note nudi raskošan displej s najkvalitetnijom AMOLED matricom sa osvežavanjem na 120 herca, najmoćniji procesor, brdo brze memorije, unapređenu funkcionalnost olovčice, periskopsku kameru sa petostrukim optičkim uvećanjem i egzotične opcije, kao što su strimovanje Xbox igara i pokretanje mobilnih aplikacija na Windows 10 računaru - nedostaju samo tutorijali za vlaške magijske obrede i recept za Covid vakcinu. Pristojnost nalaže da se za cenu ovakvog „švedskog stola” ni ne pita.

U čemu je „najtelefon” 2020. godine, po našem mišljenju, stvarno „naj”? Dizajn je svakako nešto o čemu će se voditi polemike, ali nama se sviđa zato što izlazi iz uobičajenih okvira i donosi potrebnu svežinu, a i sa funkcionalnog aspekta deluje smisleno. Po mnogim mišljenjima, radi se o najelegantnijem Samsungovom telefonu, čijoj je završnoj obradi poklonjeno mnogo pažnje, a kao nedostatak može da se izdvoji prilično glomazan modul sa kamerama koji deluje kao neprirodni dodatak koji remeti simetriju, a i brzo skuplja prašinu uz donje ivice.

O superiornim karakteristikama ekrana ne treba trošiti mnogo prostora, ali valja naglasiti neponovljiv osećaj koji donosi rad na 120 herca sa aktiviranom opcijom za umekšavanje animacija (raduje i to što proizvođači igara najavljuju sve više naslova koji će podržavati ovaj režim prikaza). S Pen olovčica je pravo malo remek-delo, preciznija je i brža nego ikad ranije - odziv je svega devet milisekundi - i pruža autentičan osećaj pisanja olovkom po papiru); olovčicom se mogu izvoditi i naročiti „Air Actions” gestovi bez dodirivanja ekrana, koji se koriste za aktiviranje različitih funkcija i pokretanje željenih aplikacija. Doduše, potrebno je malo više vremena da se ovi gestovi valjano uvežbaju.

Šampionske ambicije Samsung je zadržao i kada su u pitanju performanse fotoaparata. Galaxy Note 20 Ultra ima tri odlične kamere i laserski senzor za automatsko fokusiranje koji ispravlja probleme sa fokusiranjem koje su prijavili vlasnici modela Galaxy S20 Ultra. Glavni senzor sa rezolucijom od 108 megapiksela zvuči kao overkill, ali može biti zgodan tokom isecanja i uvećanja određenih delova fotografije (ili štampanja bilborda, u zavisnosti od ambicija korisnika). Telefoto kamera pruža iznenađujuće dobre rezultate pri uvećanju do deset ili eventualno 20 puta, ali sve više od toga uzrokuje ozbiljniji gubitak oštrine i detalja. Noćni režim je vrlo dobar, ali zahteva stativ za iole upotrebljive rezultate. U makro režimu dobili smo zaista fantastične snimke. Za video entuzijaste postoji 8K režim koji snima pri 24 frejma po sekundi, u odličnom kvalitetu, a tu je i sijaset naprednih opcija koje će vam omogućiti da snimite video profesionalnog kvaliteta.

Galaxy Note 20 Ultra jedan je od najbržih Androida, što potvrđuju rezultati testova predstavljeni u info boksu (verzija telefona sa Exynos procesorom). Jasno je da nema zadatka koji ovaj telefon neće obaviti na najbolji način, bilo da je u pitanju igranje zahtevnih igara, snimanje i obrada videa visoke rezolucije ili rad sa brojnim aplikacijama u multitaskingu i režimu DeX, koji sada omogućava i bežično povezivanje sa kompatibilnim TV aparatom (interfejs na velikom ekranu poprima „prozoroliki” izgled, dok sam telefon služi kao bežični tačped). Nova je i mogućnost pokretanja mobilnih aplikacija na Windows 10 računaru, kroz aplikaciju Your Phone, uz minimalne gubitke u brzini (u DeX režimu usporenja su osetno veća) - na ovaj način simultano se može pokrenuti najviše šest mobilnih aplikacija. Igračima će se posebno dopasti mogućnost igranja više od 100 Xbox igara kroz Microsoftov Project xCloud i Xbox Game Pass biblioteku (trenutno je u beta fazi, sa podrškom za Gears 5, Forza Horizon 4, Minecraft Dungeons i Halo: The Master Chief Collection). Nadamo se da ćemo uskoro biti u mogućnosti da testiramo ovu izuzetno primamljivu funkcionalnost novog Notea.

Baterija kapaciteta 4500 miliamper-časova pokazala se sasvim dovoljnom za celodnevnu autonomiju, sa ekranom u režimu u 120 herca - ipak, Galaxy S20 je na ovom planu pokazao bolje rezultate. U paketu s telefonom dolazi punjač snage 25 vati, koji bateriju napuni za oko 90 minuta.

Dileme nema, Samsung Galaxy S20 Ultra 5G je telefon koji će na duže staze podmiriti apetite najzahtevnijih korisnika: najbolji ekran u klasi, osetno bolje performanse S Pen olovke, vrhunske kamere i niz jedinstvenih mogućnosti poslužiće kao dobro opravdanje da se spiska pozamašna svota novca. Međutim, činjenica je i da razlika u odnosu na konkurentske modele nije toliko drastična kao ranijih godina i da će za buduće Note iteracije Samsung verovatno morati još malo da zasuče rukave.

Operativni sistem: Android 10; One UI 2.5

Dimenzije i masa: 164,8 × 77,2 × 8,1 mm / 208g

Čipset i memorija: Exynos 990 čipset (7 nm, octa-core, 2×2,73 GHz Mongoose M5 CPU + 2×2,42 GHz Kryo 585 CPU + 4×1, 8 GHz Kryo 585 CPU + Mali-G77 MP11 GPU), 12 GB RAM-a, 256 GB interne memorije

Displej: 6,9” Dynamic AMOLED 2X (1440 × 3088, 496 ppi, 60/120 Hz),
Corning Gorilla Glass Victus

Primarna kamera: 108 MP (f/1,8, wide 26 mm, PDAF, OIS, Laser AF), 8K@24 fps
+ 12 MP (f/3,0, telephoto 120 mm, PDAF, OIS, 5x optičko uvećanje
+ 12 MP (f/2,2, 13 mm ultrawide, 120˚)

Selfi kamera: 10 MP (f/2,2, wide 26 mm HDR), 4k@60 fps

Ostalo: Bluetooth v5.0 A2DP/LE/aptX, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/dual/direct/hotspot, GSM/HSPA/LTE/5G, NFC, USB 3.2 Type-C 1.0, nano SIM, Li-Ion baterija 4500 mAh, brzo punjenje (25 W), wireless & reverse wireless charging 9W

Performanse: AnTuTu Benchmark: 543333; Geekbench 4: 5058 (Single-Core),
12422 (Multi-Core); Geekbench 5: 926 (Single-Core), 2765 (Multi-Core)

Proizvođač: Samsung (www.samsung.com)

 


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2023
Microsoft Windows 11 23H2
Sveže oprani Prozori
Windows Copilot, ugrađeni AI pomoćnik, već sada je daleko više od toga što je Cortana ikad bila i mogla da bude...
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Hladna zimi, hladna leti
Uz Raptor Lake Refresh generaciju Intelovih Core procesora paralelno je „osvežena” i ponuda modela matičnih ploča...
Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Series 9
Ovogodišnji „ vršioci dužnosti”
Oba sata dolaze sa preinstaliranim WatchOS-om 10.x i to je jedna od značajnih novina...
Asus ROG Ally Z1 Extreme
Saveznik je stigao!
Ovo je Windows PC, oličen u formi ručne igračke konzole, što ga već na prvu loptu razlikuje od najvećeg konkurenta, Valveovog Steam Decka...
Estetska vizija Pavela Surovog
Arhetipsko kulturno nasleđe i AI
Kako to izgleda kad AI u svoje ruke uzme neko ko i te kako ume da ga iskoristi kao alatku?
Razvoj traktorskog snopa
Svemirski čistač
Naučnici su na korak od stvaranja tehnologije koja je donedavno bila sastavni deo naučne fantastike...
Samsung Galaxy Tab S9 FE+
Povoljan kvalitet
Uređaj laserski fokusiran na zonu gde se preklapaju vrh srednjeg dela tržišta i početak onog najvišeg...
Borba YouTubea protiv adblockera
Reklamokalipsa YouTubea
Alphabet očekuje da mu se vrati uloženo, što je sasvim normalno, ali sam kvalitet usluge na svim nivoima opada u svim Googleovim proizvodima...
Regulacija kripto-trgovanja
Kripto-tržište u paklenoj kuhinji
Tržište kripto-valuta i srodnih finansijskih instrumenata pretrpelo je još jedan veliki i razočaravajući potres...
Alan Wake II
Ovo je hrabar, na momente lud i superpretenci-ozan, ali nikada dosadan eksperiment kombinovanja naracije i gejmpleja...
The Talos Principle 2
Bolju, impresivniju, zarazniju i produkcijski napucaniju glavolomku u ovome trenutku nećete naći...
Call of Duty: Modern Warfare III
Kampanja je kratka, multiplayer recikliran, a glavna novost je zombi režim DMZ, posuđen iz Warzonea...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama