TEST DRIVE
Honor MagicBook 15
Nema magije, stvaran je
Tihomir STANČEVIĆ
1. jul 2020.

Huawei nije nov na tržištu laptopa, ali ga do sada nije bilo na našem tržištu. Njihov pod-brend Honor za sada donosi dva modela, sa ekranima od 14 i 15,6 inča, a mi smo za početak probali model sa većim ekranom.

Počećemo sa najupečatljivijom i prilično originalnom karakteristikom ovog laptopa, iako je to nešto što se uopšte ne vidi na prvi pogled. Naime, u gornjem redu „multimedijalnih” tastera, između testera ’F6’ i ’F7’ umetnut je jedan lažni taster. Pritiskom na njega podiže se zakošena kockica nalik na šaptaonicu u pozorištu ili zvučni monitor na muzičkim binama, a u njoj se nalazi kamera. Ovo je vrlo originalno rešenje koje elegantno zaobilazi dva problema. Prvo, oslobađa gornju ivicu ekrana, gde je obično smeštena kamera, pa tako sve tri ivice oko ekrana (sem donje) mogu da budu toliko tanke kao što jesu, a što utiče i na celokupnu kompaktnost laptopa. Drugo, ovim je istovremeno rešen i problem privatnosti i kamera se lako stavlja van (željene ili neželjene) upotrebe sklapanjem u početni položaj i izgled lažnog tastera, pa nema potrebe da se prelepljuje crnom trakom ili da postoji poseban taster za isključivanje kamere. Kada smo svojevremeno opisivali jedan laptop koji je imao kameru na donjoj ivici ekrana zamerili smo to što vas kamera snima „pod bradu”, ali rešenje na ovom MagicBooku nam se toliko dopada da ćemo pitanje ugla snimanja zanemariti. Spustite stolicu.

MagicBook 15 dolazi u pretežno aluminijumskom, vrlo kvalitetnom kućištu. Ivice poklopca su zakošene i obojene svetloplavom metalik bojom, što mu dodaje određenu prefinjenost. Laptop je kompaktan i teži svega kilogram i po. Tastatura je uobičajene veličine (osim, kao što smo već navikli, manjih tastera u gornjem redu i prepolovljenih vertikalnih strelica) i Huawei se nije trudio da nekako uglavi i numerički set tastera, pa je time doprineo jednostavnosti i eleganciji. Tačped je velik i dobar, centralno postavljen, sa tasterima skrivenim ispod donje ugibajuće ivice. ’Power’ taster je istovremeno i čitač otiska prsta.

Kao što rekosmo, ivice oko ekrana su veoma tanke (5,3 milimetra, ako ćemo precizno), a između njih je Full HD panel izrađen u IPS tehnologiji. Ekran ima premaz protiv odsjaja, a uglovi vidljivosti su dobri, kao što i očekujemo od ovog tipa panela. Međutim, raspon boja koje ekran može da prikaže nije sjajan za neku profesionalnu (foto/video) upotrebu, ali to „običan” korisnik neće ni primetiti. Kontrast i osvetljaj bi mogli biti bolji, tako da teško da može da se koristi pri jakom dnevnom svetlu, ako vam je to iz nekog razloga bitno.

Izbor priključaka je vrlo sveden, ali to ne uzimamo kao zamerku, s obzirom na to da većina korisnika povremeno koristi jedan ili nijedan. Ipak, pošto se jedini USB-C koristi za punjenje baterije, baš su mogli da stave još jedan priključak ovog tipa. Priključka za žičnu, Ethernet mrežu nema, ali ko još nema bežični ruter u prostoru gde radi?

MagicBook 15 dolazi sa AMD Ryzen 5 3500U procesorom. Kao što znamo, već postoje mobilni Ryzen procesori serije 4000, ali ovaj štedljivi APU je sasvim brz i poseduje solidan osmojezgarni grafički podsistem za multimediju i jednostavnije igre. Radna memorija u testiranom primerku bila je kapaciteta osam gigabajta i to u obliku zalemljenih čipova, tako da proširenje memorije nije moguće. SSD je standardnog M.2 formata, tako da jeste zamenjiv.

Performanse ovog laptopa možete da vidite u tabeli i lako ih je uporediti i sa sporijim i sa bržim modelima. U ovoj klasi Honorov laptop donosi sasvim dobar odnos cene i kvaliteta, a što se tiče kvaliteta, Huawei ovde nema čega da se stidi. Honor MagicBook posebno je interesantan u okviru akcije povodom početka prodaje na našem tržištu, tokom koje uz njega dobijate i pametni sat koji sam vredi oko 200 evra.

Procesor: AMD Ryzen 5 3500U, 2,1 (3,7) GHz, 4 fizička jezgra (8 logičkih), 6 MB keš, 12 nm, TDP 15 W

Memorija: 8 GB, DDR4, 2667 MHz, Micron, zalemljena na ploču

Ekran: 15,6 inča (396 mm), 1920 × 1080 px, IPS, WLED, BOE, 6 bita (62% sRGB), 220 cd/m2, kontrast 600:1, vreme odziva 25 ms, uglovi vidljivosti 170°/170°, antiglare, 60 Hz

Grafika: AMD Radeon Graphics (8 jezgara)

Skladište: SSD, 256 GB, NVMe, Western Digital SN720

Mreže: Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5

Priključci (položaj): USB-C, USB 3.0, HDMI (levo); USB 2.0, audio-kombo (desno)

Audio/video: stereo zvučnici, iskačuća HD kamera, mikrofoni

Ostalo: čitač otiska prsta

Baterija: 42 mWh

Dimenzije i masa: 357,8 × 229,9 × 16,9 mm, 1,53 kg

Proizvođač: Honor (www.hihonor.com)


PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
DECEMBAR 2023
Microsoft Windows 11 23H2
Sveže oprani Prozori
Windows Copilot, ugrađeni AI pomoćnik, već sada je daleko više od toga što je Cortana ikad bila i mogla da bude...
Asus ROG Maximus Z790 Formula
Hladna zimi, hladna leti
Uz Raptor Lake Refresh generaciju Intelovih Core procesora paralelno je „osvežena” i ponuda modela matičnih ploča...
Apple Watch Ultra 2 i Apple Watch Series 9
Ovogodišnji „ vršioci dužnosti”
Oba sata dolaze sa preinstaliranim WatchOS-om 10.x i to je jedna od značajnih novina...
Asus ROG Ally Z1 Extreme
Saveznik je stigao!
Ovo je Windows PC, oličen u formi ručne igračke konzole, što ga već na prvu loptu razlikuje od najvećeg konkurenta, Valveovog Steam Decka...
Estetska vizija Pavela Surovog
Arhetipsko kulturno nasleđe i AI
Kako to izgleda kad AI u svoje ruke uzme neko ko i te kako ume da ga iskoristi kao alatku?
Razvoj traktorskog snopa
Svemirski čistač
Naučnici su na korak od stvaranja tehnologije koja je donedavno bila sastavni deo naučne fantastike...
Samsung Galaxy Tab S9 FE+
Povoljan kvalitet
Uređaj laserski fokusiran na zonu gde se preklapaju vrh srednjeg dela tržišta i početak onog najvišeg...
Borba YouTubea protiv adblockera
Reklamokalipsa YouTubea
Alphabet očekuje da mu se vrati uloženo, što je sasvim normalno, ali sam kvalitet usluge na svim nivoima opada u svim Googleovim proizvodima...
Regulacija kripto-trgovanja
Kripto-tržište u paklenoj kuhinji
Tržište kripto-valuta i srodnih finansijskih instrumenata pretrpelo je još jedan veliki i razočaravajući potres...
Alan Wake II
Ovo je hrabar, na momente lud i superpretenci-ozan, ali nikada dosadan eksperiment kombinovanja naracije i gejmpleja...
The Talos Principle 2
Bolju, impresivniju, zarazniju i produkcijski napucaniju glavolomku u ovome trenutku nećete naći...
Call of Duty: Modern Warfare III
Kampanja je kratka, multiplayer recikliran, a glavna novost je zombi režim DMZ, posuđen iz Warzonea...
© 2023 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama