TEST DRIVE
KEF X300A
Hi-Fi za komp i fon
Petar LONČAREVIĆ
1. septembar 2014.

Kompanija KEF je renomirani proizvođač high fidelity (hi-fi) zvučnih kutija, sa velikim portfoliom započetim davnih šezdesetih godina prošlog veka. Osnovan je 1961. godine, i (sada) stacioniran u Nju Džersiju u SAD, a funkcioniše kao deo Gold Peak grupe, gde mu društvo pravi britanski Celestion.

Mi smo ovom prilikom na testu imali jedan od modela iz KEF-ove X serije zvučnika. Naime, radi se o modelu X300A, koji ima i svoju bežičnu varijantu. U pitanju su hi-fi zvučne kutije sa USB povezivanjem koje barataju digitalnim signalima, kako međusobno, tako i pri povezivanju sa računarom. Namenjeni su lakom dodavanju kvalitetnog zvuka računarima, laptopovima, tabletima, MP3 plejerima i smartfonima.

U pakovanju stižu dva „aktivna” zvučnika (levi i desni, zavisni), dva naponska kabla (kao za kompjuter), dva USB kabla (mini tip B na standardni tip A) od kog jedan služi za povezivanje glavnog zvučnika sa računarom, a drugi za vezu glavnog zvučnika i sporednog, kao i dva dvoslojna prigušivača izrađena od sunđera, predviđena za korišćenje ukoliko se zvučnici montiraju blizu zida.

Kutije su jako lepe, kombinacija klasičnog i modernog dizajna. Izrađene su od kvalitetnih materijala u crnoj i boji grafita (Wireless varijanta postoji i u beloj boji). Prednji deo maske je ravan i mat crn, dok su bočne ivice, kao i gornja i donja strana reljefne i boje grafita. Zvučnici su dvosistemski, sa bas refleksom pozadi. Sam zvučni sistem (drajver) je specifične konstrukcije, pa se visokotonac (tviter) umesto iznad nalazi u sred srednjetonca. Ta tehnologija je nazvana Uni-Q Point Source Driver Array i više o njoj možete da pročitate na http://is.gd/eahH70. Obe kutije imaju neke zajedničke, i neke posebne funkcije. Dok se sa prednje strane razlikuju samo po signalnom LED-u na levom zvučniku, funkcije na zadnjem panelu imaju više razlika nego sličnosti. Zajedničke osobine na zadnjem panelu su bas refleks otvor, veliki pasivni hladnjak i napojni konektor. Razlike kod levog u odnosu na desni zvučnik su, što se zadnjeg panela tiče, USB ulaz (mini tip B), EQ preklopnik sa izborom Desktop ili Stand montaže zvučnika, kružni regulator nivoa zvuka, AUX ulaz od 3,5 mm, USB konektor za vezu sa desnim zvučnikom (standardni tip A) i preklopnik za napajanje, dok se desni zvučnik u odnosu na levi razlikuje po kružnom regulatoru za balans audio signala i USB konektoru za vezu između zvučnika (mini tip B).

Ovi zvučnici se mogu koristiti sa računarima koji imaju Linux, Mac ili Windows OS pomoću USB konekcije, ili uređajima sa drugim operativnim sistemima pomoću analogne audio konekcije od 3,5 mm. Mi smo zvučnike isprobali na Linux i Windows platformi, gde je sve radilo bez potrebe za bilo kakvim dodatnim softverom i drajverima. Preklopnik za ekvilajzer (EQ), koji se može podesiti na Desktop ili Stand režim rada, zapravo podešava zvučnike za rad u Near Field, odnosno Far Field okruženju. Ukratko, Near Field je režim rada „bliskog” slušanja, dok je Far Field montaža za slušanje u „slobodnom” prostoru, gde su zvučnici udaljeni od zida i gde je razmak između zvučnika od dva i više metara, kao i razmak do slušaoca. Dvoslojni prigušivači izrađeni od sunđera primenjuju se za fino podešavanje niskih tonova kada se zvučnici montiraju na razdaljini zvučnika od zida manjoj od 45 cm. Suptilni indikacioni LED, ima četiri stanja: kada je sve u redu svetli zeleno, kada postoji problem u vezi između dva zvučnika trepće zelenom bojom, kada je u Standby režimu rada svetli crveno, dok kod sistemske greške trepće crvenom bojom. Ovo dosta pomaže za brzu dijagnozu problema.

Tehnički, ovi zvučnici se odlikuju 24-bitnim DA (Digital-to-Analogue) konverterom sa sampling rateom od 96 kHz. Kao i profesionalni studijski audio monitori, svaki zvučnik ima po dva posvećena pojačavača klase AB - jedan za niže i srednje, i jedan za visoke frekvencije. Na taj način se osigurava precizna reprodukcija bez distorzije. Šum zvučnika i elektromagnetne smetnje su umanjene korišćenjem toroidalnih transformatora koji su inače predviđeni za primenu u „audiofilskim” hi-fi pojačalima. Dodatno, visoko-kvalitetni DAC koji se nalazi u oba zvučnika eliminiše smetnje odvajanjem dekodiranja signala od signala za reprodukciju.

Subjektivni test reprodukcije i slušanja je rađen puštanjem visoko-kvalitetnih FLAC i Wave zapisa u realnim uslovima. Pri testu smo obratili pažnju na dinamiku i kvalitet reprodukcije po frekvencijama. Što se dinamike tiče, zvučnik je reprodukovao raspon od najtišeg do najglasnijeg zvuka bez distorzije pri slušanju materijala sa velikim dinamičkim rasponom. U celom opsegu frekvencija, reprodukcija je bila čista i jasna, sa mogućnošću razaznavanja detalja skoro jasno koliko i na kvalitetnim monitorskim zvučnicima.

Iako je ovaj model zvučnika predviđen za pretvaranje različitih vrsta uređaja u visokokvalitetni audio sistem, preporučujemo ga za upotrebu samo sa nosačima zvuka visokog kvaliteta (FLAC ili Wave), jer se primećuje osetna razlika u poređenju sa Lossy kompresovanim zapisima (MP3). Što se kvaliteta samih zvučnika tiče, možemo ih toplo preporučiti. Jedini problem možete da imate sa cenom.


Standard:
Stereo
Ostalo:
bas refleks, Uni-Q Driver Array (HF: 25 mm Vented Aluminium Dome, LF/MF: 130 mm Magnesium / Aluminium Alloy), frekvencijski odziv (+/- 3 dB) 58 Hz – 28 kHz, frekvencijski opseg (-6 dB) 49 Hz – 45 kHz, maksimalni vršni SPL 104 dB, tip pojačavača Twin Class AB, snaga pojačavača LF: 50 W i HF: 20 W, analogni ulaz 3,5 mm stereo (AUX), digitalni ulaz USB 2.0 (mini USB tip konektora), rezolucija do 24 bita, Sampling Rate do 96 kHz, fizičke kontrole za balans i nivo zvuka, boja crna (za bežični crna i bela), dimenzije bez hladnjaka 280 x 180 x 215 mm, dimenzije sa hladnjakom 280 x 180 x 243 mm, težina 7,5 kg po zvučniku
Proizvođač:
KEF
Kontakt:
Player International
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
APRIL 2024
Gigabyte Radeon RX 7900 GRE Gaming OC 16G
Zlatni zeka
Model koji je izvorno namenjen kineskom tržištu, i koji se tamo pojavio još prošlog leta, lepo je popunio prazninu između modela RX 7800 XT i RX ...
Asus ROG Zephyrus G16 (GU605MY-QR085X)
Najkompaktnija zverka
Uz sve kompromise, ovo je verovatno najsnažniji laptop smešten u manje od dva kilograma i 18 milimetara visine...
Honor Watch 4
Savršeno upakovan
Sat koji donosi veoma malo pravih noviteta, ali kod kog je uklapanje poznatog i očekivanog dovedeno do savršenstva...
Mobile World Congress 2024
Ovde i AI ima AI
Utisak je da MWC „na nogama” drže isključivo velike kineske kompanije, a praksa predstavljanja flegšip telefona na sajmu je sve ređa...
Inovativni motori i reaktori
Bolji pogon
Električni motori uskoro stižu u putničke avione, samo da se reši nekolicina konstruktorskih prepreka...
Honor Magic 6 Pro
Magična Šestica
Sistem kamera oslanja se na tehnički sofisticiran dizajn sa promenjivim otvorom blende...
Apple, AI i nova tužba za monopol
Kisela ili slatka jabuka
Apple će uvek da koristi sopstveno rešenje, ukoliko može da ga napravi dovoljno brzo i kvalitetno...
Dragon’s Dogma 2
Nastavak dvanaest godina stare igre koja odavno ima kultni status, naoko, jednostavan akcioni RPG koji se trudi vas angažuje, ali i pomalo namuči...
Rise of the Ronin
Rise of the Ronin izuzetno podseća na Ghost of Tsushima, kako po izgledu, tako i po konceptu...
Highwater
Ugodan koktel postapokaliptične komike i poetične melanholije...
Microsoft Windows 3.0
Prisećamo se treće iteracije operativnog sistema baziranog na grafičkom korisničkom okruženju, koja je konačno mogla da izađe na crtu takmacima...
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama