PHONE ZONE
Asus VivoTab Note 8
Prvo mače
Marko ČAVIĆ
1. april 2014.

Ukoliko ste u potrazi za laganim i kompaktnim tabletom sa stilusom, a ne želite da on radi pod Androidom, nemate mnogo izbora. Asus VivoTab Note 8, predstavljen na sajmu CES 2014 u Las Vegasu, jedan je od kandidata pri vrhu vrlo kratke liste. Ovaj uređaj neće uspeti da u većoj meri uzdrma Samsungovu popularnu seriju Note, ali je dobra indikacija toga da i drugi proizvođači ozbiljno razmišljaju o tom delu tržišta.

Iako je VivoTab nekako suviše plastičan, izrada je u principu solidna. Zaobljene ivice i matirana zadnja površina olakšavaju držanje jednom rukom, ali će vam za korišćenje biti potrebne obe. Nažalost, Asus je odmah u startu napravio nekoliko propusta. Recimo, microSD ulaz nije zaštićen poklopcem, tasteri za podešavanje jačine zvuka, uključivanje i prebacivanje s jedne na drugu aplikaciju pritiskaju se nešto teže i imaju prilično dugačak hod. Na uređaju nema HDMI porta, što za jedan poslovni tablet može biti vrlo ozbiljan nedostatak. Čak je i olovka u donjem uglu tableta previše čvrsto stisnuta u ležištu, pa je za njeno vađenje potrebno vrlo jako povlačenje.

Prednjom stranom dominira solidan IPS displej dijagonale osam inča, rezolucije 1280 x 800 piksela, vrlo dobre osetljivosti na dodir i sa podrškom za detekciju do pet tačaka istovremeno. Wacom stilus uključen uz tablet podržava do 1024 nivoa pritiska, ali vam pre upotrebe savetujemo da ga ručno podesite za rad jer će biti precizniji i prijatniji. Nažalost, Asus nije u potpunosti iskoristio prisustvo olovčice jer ona „u fulu” radi sa svega nekoliko aplikacija, poput Excela. Recimo, očekivali smo da olovka zameni „swipe” pokrete koji su za kontrolisanje Windowsa 8.1 izuzetno bitni, ali ne, stilus to ne ume, pa morate koristiti prste ili, u aplikacijama poput Windows Explorera 11, klizače i druge navigacione elemente u koje možete da „ubodete” vrh stilusa i terate levo-desno ili gore-dole. Olovka ne može ni da lista fotografije u galeriji prevlačenjem levo-desno. Zašto? Ona, poput Samsungove olovke, podržava „lebdenje” iznad sadržaja pa ne morate vući njenim vrhom preko ekrana tableta. Dovoljno je da zadržite olovčicu nekoliko milimetara ili centimetar iznad displeja pa da određeni sadržaj ispod vrha olovke bude označen ili izabran. Dugme pri vrhu stilusa uglavnom omogućava pozivanje dodatnih opcija nekih menija i aplikacija, ali nije iskorišćeno u većoj meri - ne može da pravi screenshotove, a nema ni mogućnost aktiviranja aplikacija iz vazduha.

Windows 8.1 je odličan izbor za uređaj klase tableta (uostalom, za to je i stvoren), a kako vam je na raspolaganju puna verzija operativnog sistema, omogućena je instalacija novih aplikacija sa strane, računajući i igre. Win 8.1 je poletan, brz, podiže se za nekoliko sekundi i zaista ne možemo ništa da zamerimo u ovom segmentu. Ipak, sabijen na osam inča, OS nam pokazuje svoje slabosti u vidu suviše sitnog sadržaja koji je teško pročitati ili „ubosti” vrhom prsta. Primer koji će vas izluđivati svakodnevno jeste korišćenje strelica za napred i nazad u fajl eksploreru ili dodavanje novih tabova i njihovo uklanjanje u Chromeu. Među zanimljivim aplikacijama uz koje možete maksimalno da iskoristite priloženi stilus jesu Asus YouCam (za dodavanje zabavnih efekata slikama i video-zapisima), Asus PhotoDirector (za obradu slika) i Asus PowerDirector (za obradu video-snimaka).

Što se tiče multimedije, izdvajaju se stereo-zvučnici s potpisom SonicMastera, sposobni da iznedre kvalitetan zvuk solidne jačine. Takođe, neobično je i to što VivoTab Note 8 ima dve kamere. Iako su one osrednjeg kvaliteta (vidljivo je dosta šuma i manjak detalja i pri dnevnom svetlu), zahvaljujući ugrađenim Asus aplikacijama, moći ćete da se zabavite tokom Skype poziva ili docrtate nešto na sliku i video. Tablet ima poseban mod za čitanje koji „umekšava” prikaz i smanjuje zamaranje očiju, produžava trajanje baterije i omogućava duže čitanje teksta i knjiga. Ne treba zaboraviti ni SkyDrive, to jest OneDrive, sa do 10 GB besplatnog cloud prostora za sve vrste fajlova, kao ni jednogodišnji Asus Cloud servis s neograničenom memorijom za fajlove.

Hardverski gledano, Asus VivoTab Note 8 je tipični predstavnik Intel tablet generacije, zasnovane na Atom arhitekturi, sa četvorojezgarnim procesorom Z3740 brzine 1,33 GHz, sa 2 GB RAM-a i 32 ili 64 GB interne memorije, uz microSD. Uređaj je kompatibilan s DirectX-om 11, s integrisanom Intel HD grafikom dovoljnom za Minion Rush „u fulu”.

Zbog smanjenih dimenzija uređaja ugrađena je i nešto manja litijum-jonska baterija koja će se prazniti otprilike za dan upotrebe, maksimalno dva, u zavisnosti od toga na koji način koristite tablet, što je prosečan rezultat. Za punjenje ćete morati da odvojite oko četiri sata.

Najveće prednosti tableta su Windows 8.1, Office paket „za dž” u verziji Home and Student, dobre ukupne performanse, težina od svega 380 grama i portabilnost. No, iako je Asus VivoTab odlično zamišljen, realizacija je zapela napola. Nedopustivo je da jedan Note uređaj ima samo polovično upotrebljivu olovku i da zahteva konstantnu upotrebu prstiju, a propust su i izostanak poklopca za microSD, GPS-a i HDMI-ja. Ipak, so na ranu i njegov najveći problem jeste cena! Za 43.000 dinara možete dobiti Toshibu Encore vrlo slične specifikacije, plus će vam ostati dovoljno para za vikend na Zlatiboru ili bolji i kvalitetniji Asus Transformer T100 s tastaturom, većim displejem, ali bez olovke.


Operativni sistem:
Windows 8.1
Dimenzije:
220 x 133 x 10 mm/380 g
Ostalo:
Intel Atom Z3740 1,33 GHz, 2 GB RAM, 32 GB interne memorije, microSD do 64 GB, 8” IPS TFT (1280 x 800, 188 ppi), Bluetooth 4.0 A2DP, Wi-Fi 802.11 b/g/n/hotspot/direct/DLNA, microUSB, 3,5 mm audio-konektor, 5,0 MPx kamera (autofokus, Full HD video), prednja kamera 1,2 MPx, Li-Ion integrisana
Proizvođač:
Asus
PRETHODNI TEKST
SLEDEĆI TEKST
Najčitanije
Igre
Telefoni
Hardver
Softver
Nauka
Aktuelno štampano izdanje
APRIL 2024
Gigabyte Radeon RX 7900 GRE Gaming OC 16G
Zlatni zeka
Model koji je izvorno namenjen kineskom tržištu, i koji se tamo pojavio još prošlog leta, lepo je popunio prazninu između modela RX 7800 XT i RX ...
Asus ROG Zephyrus G16 (GU605MY-QR085X)
Najkompaktnija zverka
Uz sve kompromise, ovo je verovatno najsnažniji laptop smešten u manje od dva kilograma i 18 milimetara visine...
Honor Watch 4
Savršeno upakovan
Sat koji donosi veoma malo pravih noviteta, ali kod kog je uklapanje poznatog i očekivanog dovedeno do savršenstva...
Mobile World Congress 2024
Ovde i AI ima AI
Utisak je da MWC „na nogama” drže isključivo velike kineske kompanije, a praksa predstavljanja flegšip telefona na sajmu je sve ređa...
Inovativni motori i reaktori
Bolji pogon
Električni motori uskoro stižu u putničke avione, samo da se reši nekolicina konstruktorskih prepreka...
Honor Magic 6 Pro
Magična Šestica
Sistem kamera oslanja se na tehnički sofisticiran dizajn sa promenjivim otvorom blende...
Apple, AI i nova tužba za monopol
Kisela ili slatka jabuka
Apple će uvek da koristi sopstveno rešenje, ukoliko može da ga napravi dovoljno brzo i kvalitetno...
Dragon’s Dogma 2
Nastavak dvanaest godina stare igre koja odavno ima kultni status, naoko, jednostavan akcioni RPG koji se trudi vas angažuje, ali i pomalo namuči...
Rise of the Ronin
Rise of the Ronin izuzetno podseća na Ghost of Tsushima, kako po izgledu, tako i po konceptu...
Highwater
Ugodan koktel postapokaliptične komike i poetične melanholije...
Microsoft Windows 3.0
Prisećamo se treće iteracije operativnog sistema baziranog na grafičkom korisničkom okruženju, koja je konačno mogla da izađe na crtu takmacima...
© 2024 Svet kompjutera. Sva prava zadrzana.
Novi broj - Arhiva - Forum - O nama