NA LICU MESTA<>
042010<><>

Ritualni obred

FOSDEM 2010, Slobodni univerzitet, Brisel, Belgija, 6–7. februar

Konferencija FOSDEM predstavlja gotovo kultno okupljanje programera posvećenih programima otvorenog kôda. Svaki projekat želeo je da se predstavi u što boljem svetlu i da prezentuje sva unapređenja urađena u protekloj godini. Posebnu pažnju privukao je GNOME projekat, gde su njegovi članovi želeli da prikažu sve novine koje će doneti septembarsko izdanje u verziji GNOME 3. Odmah se vidi da su se programeri i dizajneri potrudili da GNOME ljuska zaista i bude radikalno unapređenje u odnosu na sadašnje okruženje zasnovano na GNOME panelima. Ono što je odlikuje jeste jednostavnost i intuitivnost prilikom korišćenja, pri čemu su svi neophodni programi na jedan čudno organizovan način veoma brzo dostupni. Prvi utisak pri korišćenju najnovijeg korisničkog interfejsa daje sasvim neobičan osećaj koji je kombinacija zbunjenosti i neorganizovanosti. Međutim, već posle desetak minuta rada taj početni utisak potpuno prestaje, mozak se navikava na novo okruženje i sve postaje vrlo jasno i očigledno. Nakon jednog časa korišćenja probne verzije GNOME ljuske, vraćanje na panele izgleda kao vraćanje u praistoriju. Upravo su taj efekat članovi GNOME zajednice želeli da pokažu posetiocima konferencije. Naravno, osim toga, prikazano je kako je moguće daleko brže i lakše programirati u novoj verziji, a prikazan je i nov programski jezik pod nazivom Vala. U pitanju je adaptacija C# jezika kako bi mogao da koristi GObject klase. Vala kompajler ne proizvodi binarni kôd nego zapravo čist C kôd, koji je kasnije lako moguće prevesti koristeći GNU kompajler. U tom jeziku urađen je i Zeitgeist (Cajtgajst), program koji omogućava bolje iskorišćenje vremena provedenog za računarom. Naime, radi se o programu koji je nastao analizom aktivnosti računarskih korisnika. U toj analizi jasno se vidi da ogroman broj korisnika većinu vremena provodi proveravajući elektronsku poštu, razne programe za ćaskanje, neke od portala koji pripadaju kategoriji društvenih mreža ili čitajući vesti. Program Zeitegeist zapravo omogućava da korisnik na jednom mestu dobije sve najnovije informacije koje ga zanimaju. Osim pomenutih funkcija, moguće ga je koristiti i za prikupljanje mnogih drugih informacija, potrebno je samo da se za željenu aplikaciju koja šalje informacije napravi odgovarajući dodatak za ovaj program.

Veliku pažnju privukla je i sesija posvećena manje poznatim distribucijama i njihovoj upotrebi. Na primer, moglo se videti kako se MINIX OS može koristiti za razne mikrokontrolere i kako je to više nego upotrebljiv sistem, kako se OpenSolaris može optimizovati za servere namenjene skladištenju informacija, što je uradila jedna mlada firma iz Bangalora napravivši novu OpenSolaris distribuciju nazvanu Nexenta OS. Zatim su sledili Haiku OS i diskusije na temu ostalih distribucija, kao i o tome da li je možda zgodno imati operativne sisteme za svaki poseban segment tržišta.

Iako je konferencija bila evropska, učesnici su došli sa svih strana sveta. Ono što je posebno krasilo duh cele konferencije jeste potpuna posvećenost učesnika otvorenom kodu i potpun konsenzus u stavu da je slobodan softver budućnost, jer se nadmoćno brže razvija i ulazi u upotrebu u odnosu na onaj za koji je potrebno platiti licencu da bi se koristio i čiji je izvorni kôd nemoguće dobiti.

Uroš NEDIĆ

 
 TRŽIŠTE
SBB D3 HDTV i Turbo FlatHome 60 Mbit/s Internet

 NA LICU MESTA
CeBIT 2010, Hanover, Nemačka
Tanberg konferencija
Olympus Pen prezentacija
Mercator S samouslužne kase
Edit 2010 (najava)
Pobednici Vip Android izazova
Bubble Cup v.3 (najava)
Apple regionalni trening centar
FOSDEM 2010, Brisel, Belgija
Šta mislite o ovom tekstu?
Ostali događaji, ukratko

 SERVIS
Programiranje mobilnih telefona (4): Symbian
Home / Novi brojArhiva • Opšte temeInternetTest driveTest runPD kutakCeDetekaWWW vodič • Svet igara
Svet kompjutera Copyright © 1984-2018. Politika a.d. • RedakcijaKontaktSaradnjaOglasiPretplata • Help • English
SKWeb 3.22
Opšte teme
Internet
Test Drive
Test Run
PD kutak
CeDeteka
WWW vodič
Svet igara



Naslovna stranaPrethodni brojeviOpšte informacijeKontaktOglašavanjePomoćInfo in English

Svet kompjutera