Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.10.2006, 15:33   #1
R.D.N.
Novi član
 
Član od: 29.9.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Instalacija GCC-a?

Kako da instaliram dodatne pakete ako ni GCC ni MAKE ne postoje? Konkretno, treba mi paket za soft modem, ali to sam nasao, ima uputstvo, i tu zabune nema. Fajl ima ekstenziju .tar.gz , ali pri komandi ./setup (za automatsko instaliranje), ili ./configure (za rucno) prijavljuje da GCC i MAKE nisu instalirani i da to prvo uradim. Kompletan spisak komandi za oba nacina stoji u uputstvu pa ne verujem da tu nesto gresim. Pakete sam skinuo, ali su oni u formatu .tar.bz2 i sa njima ne mogu nista, sem da dobijem istu poruku. Inace, ovo je cetvrta distribucija (puppu linux 2.10, a probao sam austrumi, beatrix i DeLi) koju pokusavam da nateram da radi, a ogranicen sam na te kompaktnije. Nabavio sam davno i Red Hat 8.0, ali su diskovi bili osteceni, pa nista od toga. Pocetnik sam, pa ako neko zna sta sa ovim fajlovima... Hvala.
R.D.N. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 3:16   #2
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Za kompajliranje i instalaciju ti trebaju kernel source,gcc i make,potraži ih na instalacionom cd-u.I batali te mini distribucije i uzmi neku pravu,sem ako nemaš neku baš slabu mašinu.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 19:07   #3
R.D.N.
Novi član
 
Član od: 29.9.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Imam to, ali ne mogu nista sa tim da uradim. Pise da je to izvrsni fajl i da se moze koristiti kao program, a kada ga prebacim u folder iz kojeg bi trebalo da se koriste automatski (pise u manual-u da tome sluzi, ne znam sad kako se tacno zove), opet prijavljuje istu stvar. A i masina jeste prilicno stara i u ocajnom je stanju (pola stvari ne radi, npr. oba PS2 porta, jedan PCI, HD samo sto nije crk'o itd.). Nesto je objasnjeno u SK 4/2006, ali ne vredi. Sta da radim sa .bz2?
R.D.N. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2006, 19:32   #4
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Ne znam koja ti je distribucija,ali idi u neki software/paket menadžment pa iz grafičkog okruženja,odaberi da se instaliraju gcc i make i sve ostalo što ti treba.
Puppy linux ti je više live distro,da ga koristiš sa cd-a ili usb-a,teško da može da bude ozbiljan za desktop.
Koja ti je konfiguracija,ako nije toliko slaba verovatno može da se instalira nešto normalno,ako ne sa KDE bar sa nekim window menadžerom?
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 13:43   #5
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

da ne otvaram novu temu radi se o istom programu, ali meni treba na UBUNT - i, nemam net, tj imam ali niko nezna da mi objasni kako se podesava VPN. Pa ako moze neko da uploaduje ili da posalje link gde moze da se skine sa svim dependencis.
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 17:41   #6
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Citat:
optimus_prime kaže:
da ne otvaram novu temu radi se o istom programu, ali meni treba na UBUNT - i, nemam net, tj imam ali niko nezna da mi objasni kako se podesava VPN. Pa ako moze neko da uploaduje ili da posalje link gde moze da se skine sa svim dependencis.
http://packages.ubuntu.com/
Кад год ти треба неки пакет за Ubuntu, а не можеш да скидаш путем Synaptica, најлакше ти је да користиш горенаведену адресу. Испод сваког пакета су ти лепо приказане међузависности и линкови за скидање истих.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 22:19   #7
renegade_of_funk
Član
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: 8bitrenegade.com
Poruke: 475
Zahvalnice: 51
Zahvaljeno 43 puta na 38 poruka
Cool Re: Instalacija GCC-a?

Citat:
optimus_prime kaže:
da ne otvaram novu temu radi se o istom programu, ali meni treba na UBUNT - i, nemam net, tj imam ali niko nezna da mi objasni kako se podesava VPN. Pa ako moze neko da uploaduje ili da posalje link gde moze da se skine sa svim dependencis.
kako ti niko ne objasnjava kad sam ti lepo postavio link za step by step instalaciju VPN-a na UBUNTU
renegade_of_funk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2006, 23:11   #8
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.131
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.349 puta na 691 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Imas na ubuntu live CD-u package.Odatle samo instaliras.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.10.2006, 10:07   #9
optimus_prime
Starosedelac
 
Član od: 2.5.2006.
Lokacija: Austrija
Poruke: 1.444
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Citat:
renegade_of_funk kaže:
kako ti niko ne objasnjava kad sam ti lepo postavio link za step by step instalaciju VPN-a na UBUNTU

Hvala, mogo sam da se zakunem da nije bilo tvog posta, naso hvala, javljam ako uspe.
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2006, 20:01   #10
oganj
Novi član
 
Član od: 19.10.2006.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Thumbs up Re: Instalacija GCC-a?

Citat:
paterfamilias kaže:
Ne znam koja ti je distribucija,ali idi u neki software/paket menadžment pa iz grafičkog okruženja,odaberi da se instaliraju gcc i make i sve ostalo što ti treba.
Puppy linux ti je više live distro,da ga koristiš sa cd-a ili usb-a,teško da može da bude ozbiljan za desktop.
Koja ti je konfiguracija,ako nije toliko slaba verovatno može da se instalira nešto normalno,ako ne sa KDE bar sa nekim window menadžerom?
R.D.N, ja sam isto novajlija u linuxu ali se nekako snalazim uz pomoc ortaka; kako ti je rekao paterfamilias gore, pogledaj na svom meniju, start liniji (svejedno kako cesh je zvati) da li negde pod programima imash "install packages" i pokreni taj program; trebalo bi da imash i opciju "detail" tj. mogucnost da pogledash podopcije za KDE uz ostale dodatke i tamo bi trebalo da stoji i gcc. Moja ti je preporuka, poshto je mene dosta toga zezalo na pochetku, imam rh8, da chekirash da instalira sve pakete a tek onda da idesh dalje (pod uslovom da imash prostora na hdd/u). Install packages ce ti zatraziti instalacione diskove i to je sve; ukoliko su ok uradjeni, trebalo bi da sa njih povuche gcc i ostale pakete, a dalje cesh se valjda snaci.
oganj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2006, 16:25   #11
R.D.N.
Novi član
 
Član od: 29.9.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Instalacija GCC-a?

Uspelo je, tj. delimicno. Svi dodatni paketi se skidaju sa neta, a to mi ne odgovara jer mi je ovo i trebalo da bih instalirao paket za soft modem. Ono ste jeste uspelo je instalacija MAKE-a koji sam ranije skinuo sa neta i pomenuti paket za modem, a GCC nije mogao jer je verovatno arhiva ostecena posto je vise od 30 min. zauzece procesora (pise pored sata) bilo 0% a navodno instalira paket. Nebitno, nije mi bio neophodan, modem je sad prepoznat i sad moze da se poveze. Nema veze, moracu da nabavim neku distribuciju prilagodjeniju pocetnicima (ipak), a i postoji mogucnost za ADSL, pa ce sve to onda, nadam se, ici lakse. A nisam odmah (paterfamilias 08.10.) odgovorio jer sam gadno zeznuo HD to vece, ali to vec ne spada pod ovu temu. U svakom slucaju, zahvaljujem svima na savetima.
R.D.N. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Instalacija LEGALNOG Windowsa!? Peka80 Operativni sistemi 24 17.3.2013 16:34
HDD - DVD problem - File Corrupted - Nakon rezanja i prilikom instalacija mzeg Kvarovi 2 23.1.2007 13:05
Instalacija drajvera za graficku PhaetoN Slobodni softver 8 31.12.2005 14:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com