Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.4.2006, 14:34   #1
HacKing
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Bor
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Question Kworld i SuSE

Imam Kworld bt878 Tv karticu i nemogu da je namestim da radi na linux-u. Namestim ja nesto iz YAST-a ali ne funkcionise kako treba. Ljudi pomognite.
HacKing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 15:09   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Gadan problem posebno što je i sama tema TV kartica na Linuxu užasno problematična.

Uglavnom, ispostavlja se da da bi uopšte mogao da pokušaša sa nekim eksperimentima koji obećavaju, moraš da znaš kako da menjaš programski kod nekih fajlova u sistemu koji su u C programskom jeziku i da znaš kako da posle toga prekompajliraš kernel Nije prvoaprilska šala.

Zato molim Deda Mraza već jedno mesec-dva (a Deda Mraz trenutno radi u SK-u i to na rubrici vezanoj za GNU/Linux ) da objavi par dobrih tekstova na ovu temu. Znam TV kartice su davež i u Windows-u ali,....
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 15:16   #3
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Citat:
HacKing kaže:
Imam Kworld bt878 Tv karticu i nemogu da je namestim da radi na linux-u. Namestim ja nesto iz YAST-a ali ne funkcionise kako treba. Ljudi pomognite.
Kojih problema? Da li vidis bilo sta?

Pogledaj za dozvole /dev/video0... Da li uopste imas pristup /dev/video0? Da li /dev/video0 postoji? Ako ne da li postoji /dev/v4l/video0? Da li je za pristup /dev/video0 potrebno biti clan posebne grupe? Da li mozes da pokrenes tv aplikaciju kao root? Koja graficka kartica?

Probaj da instaliras xawtv sa Suzijevih cdova... Probaj da pokrenes xawtv kao root sa opcijama -nodga -noxv... Da li vidis bilo sta?

Verujem da ako odgovoris na ova pitanja, mozemo lako identifikovati da li je pitanje u dozvolama ili na aplikacionom nivou.

Ako to nije u pitanju onda je mozda u pitanju nesto sa kernelskim modulima. Mozes lako proveriti da li su drajveri za bt878 uopste ucitani... lsmod i proveri da li su na listi tuner i bttv... Da li se sa desne strane imena (u toj listi) bttv nalazi bt878?

TV kartice sa bt878 cipom bi trebale biti automatski prepoznate. Tako da mislim da je ipak mozda pitanje sa dozvolama ili aplikacijama.

O da.. Zaboravih... Da li postoje /dev/v4l/vbi0 ili /dev/vbi0?
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 15:19   #4
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Citat:
holodoc kaže:
Gadan problem posebno što je i sama tema TV kartica na Linuxu užasno problematična.

Uglavnom, ispostavlja se da da bi uopšte mogao da pokušaša sa nekim eksperimentima koji obećavaju, moraš da znaš kako da menjaš programski kod nekih fajlova u sistemu koji su u C programskom jeziku i da znaš kako da posle toga prekompajliraš kernel Nije prvoaprilska šala.

Zato molim Deda Mraza već jedno mesec-dva (a Deda Mraz trenutno radi u SK-u i to na rubrici vezanoj za GNU/Linux ) da objavi par dobrih tekstova na ovu temu. Znam TV kartice su davež i u Windows-u ali,....
Kartice zasnovane na bt8x8 cipu u vecini slucajeva rade bez vecih problema. Tako da ne bi trebalo biti potrebno vise tweakovanja oko toga. Trebalo bi da proradi uz nekoliko jednostavnih komandi. Samo treba identifikovati u cemu je tacno problem.

Zaboravio sam jos jedno pitanje.... Koji je output naredbe:

Kod:
dmesg | grep -i 'bttv'
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 15:22   #5
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

I generalno postoje neke crne rupe sto se tice TV kartica... Ali neki najcesci modeli osnovnih chipova vrlo fino rade pod Linuxom. Tako da mislim da je ovaj Holodocov post pomalo dramatizacija. Nije to uopste strasno. Osim ako nemas neku od blacklisted TV kartica, a tvoja (koliko vidim) to nije.
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 16:00   #6
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Meni je ovo pomoglo (sad radi k'o metak). Samo da napomenem da nisam menjao /etc/modules.conf !
http://www.linuxserbia.com/forum/ind...ic,2180.0.html
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 17:21   #7
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Citat:
bobzilla kaže:
Tako da mislim da je ovaj Holodocov post pomalo dramatizacija. Nije to uopste strasno.
Da se razumemo,... Za nekoga ko još nije toliko "vičan" SUSE-u ume da bude problem Ne računam vas profesionalce koji kompajlirate kernel posle svakog obroka

Meni je Leadtek radio dobro na početku (doduše bez zvuka) ali kad sam poterao sve ostale stvari koje su mi potrebne na SUSE 10 onda je Tuner jednostavno "umuko"

Tražio sam po netu rešenje ali se sve završavalo time da moram za kvalitetno rešenje da kompajliram kernel sa novim kodom.

Kako je poznat problem da se zbog neslaganja verzija na SUSE-u (kernel OS-a kompajliran starijom verzijom gcc-a od one sa kojom se isporučuje) nisam hteo ama baš ništa da diram
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 17:25   #8
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

@holodoc
Pogledaj moj post iznad.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2006, 17:32   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

@Miloš

Video sam tvoj post ali nemam vremena sad da ga probam. Siguran sam da rešava problem
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.4.2006, 14:14   #10
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Citat:
holodoc kaže:
Da se razumemo,... Za nekoga ko još nije toliko "vičan" SUSE-u ume da bude problem
Istina, i za sve one vicne Linuxu SuSe predstavlja problem

Citat:
holodoc kaže:
Ne računam vas profesionalce koji kompajlirate kernel posle svakog obroka
Kartice zasnovane na bt8x8 cipovim su odlicno podrzane u samom kernelu, mada se desava da ima izuzetaka. Medjutim, rekompajliranje kernela (****te, to se vec pretvorilo u neki urbani mit o Linuxu, kao rekompajliraj kernel za najmanji problem) nije neophodno, nikakav C kod, patchovanje i slicno, sve je vec u kernelu. E sad, sto vi koristite Yast da konfigurisete jedan Linux sistem, to je druga prica... Dakle, bez dmesga, lsmoda i izvoda iz /var/log/messages ne mogu nista konkretno da kazem, ali 99% je u pitanju neka glupost, i nemojte da plasite coveka, kao da je podesavanje tv karte rocket science...
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2006, 14:07   #11
HacKing
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Bor
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Vidim samo ono sto sam prebacio u winowsu na bilo kojoj frekvenciji.
HacKing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2006, 2:49   #12
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Citat:
HacKing kaže:
Vidim samo ono sto sam prebacio u winowsu na bilo kojoj frekvenciji.
Ako se dobro sećam, u Yastu postoji opcija za skeniranje kanala... Jesi li odradio to... Nisi odgovorio ni na jedno pitanje... Ajde bar osnovno: koja TV aplikacija?
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2006, 2:51   #13
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Citat:
brainZ kaže:
ali 99% je u pitanju neka glupost, i nemojte da plasite coveka, kao da je podesavanje tv karte rocket science...
To sam i ja pokušavao da kažem... Mada sam pokušao da obuhvatim dosta toga kako bi se problem sigurno rešio.. Možda previše opširno.
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2006, 2:55   #14
bobzilla
Član
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 162
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Mada meni pomalo zvuči kao problem sa tunerom... Možda se ne prepoznaje dobro... Probaj prvo sa skeniranjem kanala... Ako ne... Onda bi mogao biti u pitanju tuner (što se da rešiti)...
bobzilla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2006, 14:03   #15
HacKing
Član
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Bor
Poruke: 39
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Kworld i SuSE

Sredio sam.Hvala na pomoci.
HacKing je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
FM radio za SUSE 10 Miloš Slobodni softver 12 14.3.2006 20:54
intel MD 5630 i SuSE 10 HacKing Slobodni softver 4 8.3.2006 0:37
SUSE 10 holodoc Slobodni softver 17 23.2.2006 3:04
codeci SUSE 10 djolens Slobodni softver 2 18.1.2006 17:40
Linux SuSe 10.0 Master Neo Slobodni softver 6 30.12.2005 21:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com