Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Video/TV softver

Video/TV softver Video programi, formati, kodeci, konvertori, DVD/TV softver, satelitski/DVB programi, DivX i sl.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.3.2006, 20:13   #1
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom MPEG2 video audio sinhronizacija

Znam da se ova tema može učiniti poznato ali me problem jednostavno užasno ubija u pojam.

Problem je sledeći. Prilikom rendanja materijala u Vegasu 6 (dužina 3 sata i 15 minuta) događa se da kako se snimak približava kraju jednostavno zvuk počinje da kasni za videom. Ovakve probleme sam imao i pre i sa Premierom ali nisu bili toliko strašni jer se na kraju filma radilo o maksimalno par milisekundi. Na ovom poslednjem snimku koji sam "provukao" kroz Vegas na kraju filma zvuk kasni za slikom ČITAVIH DESET SEKUNDI!!!

Pokušao sam na netu da nađem rešenje za ovaj problem ali nikakvo konstruktivno rešenje nije dato osim pominjanja oko mogućeg problema sa razlikom u fps-ovima. GSpotom sam proverio izvorni fajl i "lenji" fajl koji je dobijen rendanjem. Oba fajla su identičnih karakteristika.

Proces obrade inače je sledeći.
Leadtek WinFast 2000 XP karticom grebovan je materijal sa VHS-a i to direktno u MPEG2. Video stream je 8000kbps u modu sa promenjljivim bitrate-om VBR. Audio steram je MPEG-1 Audio Layer II na 224kbps. Kada se "pusti" ovaj grebovani materijal sve je apsolutno OK i nema asinhronizacije. Kada takav materijal obradim u Vegasu i uradim enkodovanje Main Concept MPEG2 enkoderom dolazi do kašnjenja zvuka kao što sam već rekao.

Enkodiranje se vrši sa sledećim podešavanjima: video je VBR (Variable Bit Rate) na 8000kbps maksimum (ovo mi odgovoara jer veličinu lako posle podesim u DVD Lab Pro), klasična PAL podešavanja 720x576 na 25fps, audio je MPEG Layer 2 na 224kbps itd.

Ne verujem da je problem vezan za Vegas ili hardver jer kada uradim rendanje bilo koje sekcije kasnije u filmu (uzmem jedno pet minuta na sredini filma) sve je OK i zvuk je sinhronizovan (možda i prividno jer je kratak deo u pitanju). Na netu sam uspeo da nađem tipa koji navodi činjenicu da je potrebno izvor kodirati isključivo u CBM modu (znači sa konstantnim bit rate-om) što mi se nekako čini kao dobar uvod u lov na problem.

Napominjem da nemam vremena da svako podešavanje ispitujem posebno jer je za kompletan prolaz rendanja potrebno oko 8 sati na mojoj mašini (Athlon 3000 64bitni itd.) pošto zbog lošeg snimka moram da koristim filtere za korekciju boja.

Šta drugo da kažem osim help!
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 19:17   #2
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Pa da li je moguće da ni posle par dana nema ni jednog jedinog posta na ovu temu. U međuvremenu sam pokušao i sa odvajanjem na elementarne streamove (mpv + mpa) ali problem ostaje. Stvarno mi dođe da "razbucam" kompjuter.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 19:45   #3
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Razlika u fps Videa i audia je jako bitna stvar. E sad posto audio nema fps on ima fps na osnovu videa tj ako recimo video 25fps a audio takode 25 fps toznaci da im je duzina ista recimo duzina videa 01:01:01.001 i audia je onda 01:01:01.001 e sad ako je audio 01:01:01.002 onda je fps audia 25.001 ali tada nece doci do desinhronizacije. E sad postoji Delay funkcija kod vise programa npr VirtualDub a ona je Delay koja na pocetku fajla dodaje/oduzima vreme pri tome 01:01:01.001 ostaje a sinhronizacija se menja. Kod tebe je prvi primer gde ti je audio veci od videa deset sekundi. Ovo jedino mozes da resis recimo preko Adobe Audtiona ili Sound Forgea upotrebom Stretch funkcije i dovedes na isto vreme.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 17:35   #4
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Citat:
holodoc kaže:
Znam da se ova tema može učiniti poznato ali me problem jednostavno užasno ubija u pojam.
Šta drugo da kažem osim help!
Mozda je glupo, ali, da li si probao da snimis u CBR a ne VBR-u? Mozda Vegas lose preracunava VBR. Ja inace imam Leadtek VC-100 karticu i ovo mi se desavalo ranije prilikom prebacivanja iz MPEG2 u DivX format. Samo se ne secam koja su podesavanja bila. Poslednjih godinu dana koristim sve kodeke na VBR, i nisam imao ovih problema.
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 19:54   #5
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Probao sam da uradim rip u CBR-u i raylika se smanjila na nekih sekundu ili dve. Efekat je tada još neprijatniji nego kada je deset sekundi u pitanju. Posle toga sam probao da kao ulaze u Vegasu koristim demultipleksirane verzije audia i videa i opet ista stvar. Stvar već užasno počinje da mi ide na živce. Napominjem da mi se ovako nešto prvi put počelo da se dešava kada sam sve radio u Vegasu. Možda je caka upravo u tome. Skidao sam i neke programe (ProjectX i DGIndex) koji navodno pronalaze rupe u zapisu ali ni to nije pomoglo. Najviše me buni to što je originalni grebovani materijal apsolutno OK a kada uradim montažu u Vegasu nastane haos koji sam pomenuo. Stvarno sam već postao malo očajan na ovu temu jer skoro dve tri godine pokušavam da pronađem neki sistem za prebacivanje sa VHS-a na DVD ko čovek a ono ispadne da ne zaživi da funkcionalan dočeka prvi rođendan.

Dođe mi da se vratim na Premiere ali mi se stvarno u njemu ne radi jer mu mnogo vremena treba da uradi prvo konformingovanje materijala pa posle sve one korekcije boje pa kodovanje u MPEG2. To oduzima mnogo vremena.

Ako ima još neke ideje stvarno je dobrodošla jer sam u najmanju ruku očajan posle pet-šest osmočasovnih rendaljki.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 19:59   #6
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Pa pazi DGIndex bi ti i resio problem. Kad snimis projekt .d2v i demuxujes audio dobices u imenu tog mpa fajla nesto delay -32ms.mpa. E taj Delay primenis i rekompresujes audio. ako je minus treba da odseces 32 milisekunde sa pocetka a ako je plus treba da dodas 32 milisekunde. 32 milisekunde je primer
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:09   #7
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Da ali zvuk je na početku OK a na kraju se tek javlja ovolika razlika. Mislim što sam bliži kraju kašnjenje je veće. Možda grešim ali bolj eda pitam nego da puštam ponovo rekompresiju bezveze. Ako bih samo jednostavno dodao ili oduzeo taj Delay u fajlu zar ne bih samo pomerio audio u celom fajlu za taj iznos. Ispravi me ako grešim.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:11   #8
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Da u pravu si. Ti treba da razvuces taj fajl da ga doteras na duzinu filma kako sam ti gore opisao. To ces najbolje da uradis u Adobe Auditionu sa Stretch-om.
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:28   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Ajde probaću to a usput da ti postavim još jedno pitanje.

Pre možda nedelju dana bilo je rasprave oko toga koje formate i programe koristiti za montažu filma od oko tri sata. Tada sam bio skoro siguran da sam u pravu ali sada sam se ponovo posle skoro dve godine amaterskog bavljenja videom ponovo grdno razočarao u neke programe.

Jednostavnih par pitanja.

Pretpostavljam da bi koristio Adobe Premiere za montažu. I ja sam ga do skoro koristio ali je polako počelo da me nervira to što mu je potrebno stvarno mnogo vremena. Jedan VHS od tri sata bi prvo morao da conformingujem za šta je potrebno skoro sedam sati + 40GB harda itd. itd. itd. Probao sam i da rippovanje radim direktno u DV ali pored ogromnog prostora za grebovanje materijala potrebno mu je isto toliko prostora za conformingovanje materijala.
Ajde da kažem sa mojih 160GB nij ebaš toliki problem ali opet,....

Koji proceduru bi koristio za prebacivanje VHS-a u DVD? Znači, na kraju procesa mi je potreban fajl (ili fajlovi ako su demultipleksirani) za importovanj eu DVD Lab Pro. Znam da će neko sad reći da odgovor na ovu temu mogu da nađem na hiljadu mesta na netu (Doom9, VideoHelp,....) ali većina tih izvora je nepotpuna i dvosmislena.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 20:57   #10
NenadN
aka Shon3i
 
Avatar korisnika NenadN
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 2.246
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 191 puta na 129 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Normalno da bih koristio Premiere zato sto je 500 puta bolji od vegasa. Vegas sam samo koristio kada mi je trebao pravi 5.1 zvuk i tu Vegasu skidam kapu jer je to odradjeno do maksimuma. VHS->DVD slazem se sa tobom ovo sto si rekao i ako to nikad nisam radio jer nemam tehnickih mogucnosti, tako da stvarno ne mogu da ti pomognem. Ali kad bi radio najverovatnije je bi to snimao u neki Losless codec poput DV ili cak uncopressed pa bi na kraju kompresovao u MPEG2(DVD),DivX,XviD,x264
NenadN je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.4.2006, 12:01   #11
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Premiere mozda jeste spor ali je triput bolji od vegasa....Sto se tice prebacivanja sa vhs-a na Dvd, kazi mi sta imas od hardvera sa Video In-om(Graficka karta,tv tjuner....) da bih mogao da ti pomognem.....
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2006, 16:09   #12
deks007
Član
 
Član od: 19.4.2006.
Poruke: 77
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: MPEG2 video audio sinhronizacija

Imam isti problem.Snimak hvatam preko TV kartice ASUS sa WINVDR3.
deks007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koja video kompresija? Kokan Video/TV softver 8 3.4.2006 19:30
Audio converter NjegovaWisost Aplikativni softver 18 16.2.2006 22:23
Opisi video i audio opreme!? djyova Tekstovi u SK 0 5.2.2006 4:06
AMD ili Intel za Video obradu ? Robert Osnovne komponente 19 6.1.2006 22:00
mpeg2 problem ivke Video/TV softver 3 27.12.2005 2:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com