Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.3.2008, 20:14   #1
Viper
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 455
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 82 puta na 66 poruka
Određen forumom Makro...ne pimp :D

Danas sam se malo igrao, našao predmet obožavanja , uzeo mali šugavi tronožac od one poljske web kamerice i uperio ixusa
Tronožac je teški krš, vidim da ga prodaju u "fotografskim" radnjama za 400-800 dinara, da da isti taj, i ne preporučujem ga nikome, raskliman, ne funkcionalan, posebno za ixusa kome je navoj skroz levo, moram da ga pridržavam da ne sklizne, pridržavam kameru da se ne klati, pošto je navoj bedan a guma ispod njega još gora a uz do još i da okinem...bah...

Makro...spržitooooos...izgorela je integrisana zvučna, bukvalno... Ploča i dalje radi savršeno a uvoznik nije hteo da reklamira. Nije ni bitno za fotke i ono što sam želeo pitati, no, pošto je ipak forum o računarima reko' da napišem...




















Pitanje. Čitao sam negde, nešto...precizno nema šta....o tome kako je moguće snimiti sliku bez ovih mućenja...na datom primeru...pošto je kondezator višlji od ploče aparat zumira ili njega, pa ploča ostane mutna, ili obratno. Kontam da bi to bilo moguće kada bi ekspozicija bila duža a optika napravila "korak". E sad, možda malo glupo pitanje, da li to postoji ?
Takođe, na trećoj i četvrtoj slici posebno izraženo, pošto mi se čini da nije to to, kako tačno nešto naciljati, meni je čip bio na sredini ekrana (shvatam da nema veze šta je na sredini, pomerao sam ja, gledao one moje zelene pravougliće i nisam mogao da ga uhvatim, tj. čitaj dalje) ali kada sam okinuo aparat je zumirao nešto drugo, hoću reći on je izoštrio, meni je delovalo da je sve ok, kada sam okinuo na fotci koja se vidi na aparatu sve je i dalje delovalo ok, tek na kompu sam video šta je kako ispalo. Koliko god se repozicionirao, pomerao aparat i ploču okretao i izvrtao isto se dešava, možda da sam stavio lampu za bolje svetlo i zumirao malo te prešao u makro mod...hmmm.... kako uopšte aparat kod ovih stvari odlučuje šta da dovede u žižu ?

Na poslednjoj slici je sve super a na prethodnim ne baš...


pozz

Poslednja ispravka: Viper (25.3.2008 u 20:28)
Viper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2008, 23:02   #2
alesandro
Veteran
 
Član od: 31.1.2007.
Lokacija: Beograd/Zrenjanin
Poruke: 1.150
Zahvalnice: 438
Zahvaljeno 587 puta na 232 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Zavisi koliko otvoris tj. zatvoris blendu. Aparat izostrava po dubini, a ne po visini, sirini itd.
alesandro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2008, 23:14   #3
Netza
Član
 
Član od: 19.3.2008.
Lokacija: Nis \ Skoplje
Poruke: 268
Zahvalnice: 31
Zahvaljeno 50 puta na 33 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Netza
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Prijatelju zagore ti zvucna... oko ovoga sto si pitao blage veze nemam,ali tebi 5 za trud
Netza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.3.2008, 23:43   #4
Bond_007
Veteran
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: CRW file
Poruke: 734
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 73 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

To so pricas sa *xusom verovatno ni ne moze da se uradi, mozda bi nesto od A5x0 serije moglo... Taj ixus verovatno fokusita najblizu tacku a ona je uvek vrh nekog kondenzatora vidi dal ima da se u meniju namesti da fokusira bas ono sto je u centru.

ipak je to aparat koji sluzi za snapshot fotkanje a ne za "znam sta hocu da uslikam" fotkanje

i ta ploca radi?

Poslednja ispravka: oluja (26.3.2008 u 0:52) Razlog: *suvisno
Bond_007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2008, 1:09   #5
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Ako aparat ima Manual mod, ili Av mod (prioritet blende) podesi aparat tako da zavrnes blendu (oznacena F brojem, veci broj - manja blenda) Obicno na tim kompakt aparatima blenda ne prelazi vise od F8- F11. Sto je F veci, to ti je dubinska ostrina veca. (tj sve je u fokusu) Sto se fokusa tice, fokusiraj nesto, i onda pomeraj aparat napred nazad..moze i tako
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2008, 2:13   #6
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Da se i ja nadovezem. Ta zamucenost se zove DOF. Znaci to je odnos prostora ispred-iza fokusiranog predmeta. E sad, sto je veci otvor blende ili ti ga F broj, to je zamucenje ili DOF manji. Kod tebe je F2.8 sto je recimo neka minimala zatvorene blende. Stavi recimo na F7 i videt ces razliku.

Sto se tice fokusiranja imas na aparatu da ti fokusira sta je u centru ili sta je veca povrsina. Naj bolje je koristiti manuelno fokusiranje i kod makro moda i landscape moda.

Evo kada je otvor blende F mali


a evo kada je otvor veci
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2008, 3:15   #7
Viper
Član
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 455
Zahvalnice: 73
Zahvaljeno 82 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Hvala svima na odgovorima.
Pa, ixus nije los aparat samo je star.
Ima manuelni mod, nema podesavanje otvora blende.

Ima li razlike ako iskljucim AiAF ?
edit:ima, kada je AiAF iskljucen u makro modu aparat posmatra samo centar, kada je AiAF ukljucen on donosi samostalne "inteligentne" odluke sta je bitno.
Hvala svima jos jednom na informacijama i savetima.

Ploca radi, kao sto rekoh, savrseno.

pozz

Poslednja ispravka: Viper (26.3.2008 u 3:22)
Viper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2008, 3:30   #8
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Pa normalno da ces staviti da fokusira uvek u centru, kako aparat zna sta fotograf zeli da bude u fokusu? (dakle, fokusiras, drzis okidac na aparatu pritisnut do pola, zatim prekadriras kako zelis, i onda pritisnes do kraja okidac)

Btw manualni mod podrazumeva sledece stavke: podesavanje blende, podesavanje shuttera, tj expozicije i podesavanje ISO osetljivosti. To su tri osnovna elementa.
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.3.2008, 13:31   #9
Bond_007
Veteran
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: CRW file
Poruke: 734
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 73 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Makro...ne pimp :D

Citat:
Viper kaže: Pregled poruke
.
Ima manuelni mod, nema podesavanje otvora blende.
manual mora da ima saltanje blende barem za dve vrednosti kao sto A530 na pr. na manuelu ima da se bira F2,6 ili F5 a kada je na Av modu gde automatika sama salta blendu onda moze di ima i neke medjuvrednosti

bio nov ili star aparat, upotrebljivost istog se meri u klasi i k-kama a ne u godistu
Bond_007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Makro cvece sa L5-om Sasa90 Fotografija 6 30.10.2007 23:00
Makro priroda (suncan dan) oluja Fotografija 4 22.10.2007 15:11
Makro prevodilac eng-srb DobroslaV Aplikativni softver 0 25.6.2007 18:54
Pimp my Ride Mil00rad Simulacije vožnje 1 6.5.2007 21:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:00.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com