Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.6.2017, 8:09   #681
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Umesto što si toliki mislilac, mogao si da klikneš na link i da ustanoviš da ima i x86 i x64 paketa, kao i source kod.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2017, 9:13   #682
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Probao sam taj program i meni nije radio kako treba. Poruke su kasnile i cesto se sam od sebe zapuca.

Drugi problem je taj sto je to Electron aplikacija. Znaci zderac resursa. I 99% sam siguran da iako uspe da pokrene to na raucnaru radice mu ocajno.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2017, 10:37   #683
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Ima i https://github.com/haskellcamargo/sk...fficial-client koji je lakši za resurse, ali nema video pozive.

Pa znaš kako, u takvoj situaciji neki kompromisi moraju da se prave.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
MasterChief2 (6.6.2017)
Stara 6.6.2017, 14:19   #684
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Ovaj nisam probao, ali im je svima zajednicko da sve i jedan unofficial skajp klijent izgleda malterne isto kao i oficijalni.

Moze probati i videti da li ce raditi, ali ja cisto sumnjam.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2017, 17:29   #685
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Ja mislim da je to isto sto i oficijalni "Skype for Linux Beta". Taj (kao i ostali unofficial Skajp programi) projekat je nastao pre nego sto je Microsoft izbacio sasvim novi Skajp. Svima je dosadio onaj matori i odvratni (a meni se bas svidjao) izgled Skajpa 4.3. Takodje mislim da je i za tu aplikaciju potreban 64-bitni sistem, a iako nije mogu da mu garantujem da ce to jedva raditi na procesori koji ne podrzava 64-bitne instrukcije. To je verovatno neki Athlon XP ili Pentium 3, jer Semproni za 754 Socket i svi Pentium 4 procesori za 775 imaju 64-bitne instrukcije.

Taj racunar je sada samo za ostavu ili neki retro gejming. Sad se za 20 evra moze uzeti komlet racunar sa Dual Core procesorom.
Nemaju svi Pentiumi 4 64-bit, nemaju ni Celeron za LGA 775 ni Semproni za 754. A tek Atomi , do 2011 su izlazili atomi sa 32-bit.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
MasterChief2 (6.6.2017)
Stara 6.6.2017, 17:35   #686
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Ovo nisam znao...
Znam da Pentiumi za socket 478 nisu imali, i da Semproni za socket 462 nisu imali. Mislio sam da svi procesori od 775 i 939 soketa imaju x64 instrukcije.

Mada koji god da je od tih nema neke vajde. Pre nego sto cu uzeti Ryzen koristio sam racunar sa 2GB RAM-a i sa Core 2 Duo procesorom i taj novi skajp je radio ocajno. Ako si npr. u Chromiumu i stisnes na skajp da ga otvori prvo otvori prozor pa mu onda treba jedno 5-10s da otpuca i prikaze poruke.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.6.2017, 17:42   #687
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Pentiumi za 775 nemaju svi ukljucen 64-bit, iako prescot ima to ugradjeno. TO je zato sto Xeoni izalze uvek kasnije a glupo je da p4 ima 64-bit pre xeona. Zato samo kasniji preskoti i presleri imaju 64bit.

Najbolje je novi kompjuter, slazem se.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mickie na korisnoj poruci:
MasterChief2 (6.6.2017)
Stara 6.6.2017, 18:28   #688
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Kad se setim da sam normalno koristio Skype audio poziv na Windows 98SE, Intel Celeron 300MHz i 56k Internet...
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2017, 8:40   #689
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.240
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Koji distro biste preporucili za gaming, ako uzmem nov komp? SteamOS? Sparky? Neki treci? Windows10, ipak? Dual boot, mozda? Nesto sto ce biti dobro danas i , recimo, u narednih 5 godina. Ako je moguce proceniti, jer slabo pratim desavanja.
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2017, 10:33   #690
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Za igre je ipak Windows i dalje daleko bolji izbor, sve jedno koji, od 7 do 10. Što se Linux-a tiče, najbitnije je, ako želiš da se malo i poigraš na njemu, da uzmeš nVidia grafičku kartu. Sama distribucija nije previše bitna, ali bi ti preporučio Ubuntu ili Mint (kao največi derivat) jer se vlasnički drajveri za grafiku uglavnom najviše testiraju na Ubuntu-u.

U suštini, preporučujem ti dual boot. Npr. Windows 10 i Mint 18 uz nVidia grafičku kartu pod obavezno.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2017, 13:47   #691
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Dual boot obavezno, ako ti je gaming bitan. Na linuxu nećeš moći da iskoristiš karte jače od RX 580 i GTX 1060.

Što se tiče distirbucije, steamOS je najbolje rešenje, pošto jedino on ima zvaničnu podršku. I neke igre zvanično podržavaju neke Ubuntu verzije. Tako da Ubuntu 16.04 može biti drugi izbor.

Što se drajvera tiče, to zavisi od karte koje imaš i distribucije koju koristiš. Generalno, za nVidia karte su vlasnički obavezni. Za AMD se nikad ne zna da li će igra raditi (bolje) sa otvorenim ili zatvorenim. Ako izabereš Ubuntu ili SteamOS verovatno nećeš imati većih problema, ali to se nikad ne zna.

Inače, SteamOS u narednoj verziji prelazi na open-source AMD drajver, verovatno s razlogom
https://www.phoronix.com/scan.php?pa...catching&num=1

Ja koristim openSUSE sa opensource drajverima, i neke igre rade, neke ne. Čak i neke GOG igre rade, iako GOG zvanično podržava samo Ubuntu. Ali me i ne zanima mnogo, pošto se retko igram, a i to uglavnom na prozorima.
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2017, 14:10   #692
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Meni je steamOS jedna dosta siromašna Debian distribucija koja nije ispunila očekivanja ni izbliza. Ubuntu i Mint su ipak dosta stabilnije i funkcionalnije distribucije, koje su takođe zasnovane na Debian-u. AMD drajveri su krš i u vlasničkoj i u slobodnoj verziji.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 11:09   #693
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Kakva očekivanja?
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 11:27   #694
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Najavljivali su igračku revoluciju na Linux-u, AAA naslove, potsticaj HW kompanijama da krenu ozbiljnije da rade na Linux drajverima,... Dobili smo ogoljeni Debian sa Steam temom koji može da strimuje igre i koji je i dalje (posle 3, 4 godina) praktično u beta fazi. Nije baš za preporuku.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 11:43   #695
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Za igre je ipak Windows i dalje daleko bolji izbor, sve jedno koji, od 7 do 10. Što se Linux-a tiče, najbitnije je, ako želiš da se malo i poigraš na njemu, da uzmeš nVidia grafičku kartu. Sama distribucija nije previše bitna, ali bi ti preporučio Ubuntu ili Mint (kao največi derivat) jer se vlasnički drajveri za grafiku uglavnom najviše testiraju na Ubuntu-u.

U suštini, preporučujem ti dual boot. Npr. Windows 10 i Mint 18 uz nVidia grafičku kartu pod obavezno.
Radeon amdgpu open source drajver se izjednacio sa Windowsom. Nenavidiju treba izbegavati
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 11:45   #696
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Radeon amdgpu open source drajver se izjednacio sa Windowsom. Nenavidiju treba izbegavati
Kako da ne.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 12:17   #697
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Pogledaj ovaj link, bio je i nekoliko postova iznad
https://www.phoronix.com/scan.php?pa...catching&num=1
Problem je što većina distribucija nema najnoviji kernel. Tako da ko hoće otvoreni drajver treba da ide na rolling distro (mada meni odlično radi i 4.4+Mesa 11.2 na Leap-u 42.2). S druge strane amdgpu-pro je dostupan za Ubuntu LTS već godinu dana, pre toga je fglrx bio sasvim dobro rešenje

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Najavljivali su igračku revoluciju na Linux-u, AAA naslove
Pogledaj broj igara za linux pre i posle SteamOS-a. I broj AAA igara za linux pre 5 godina i sada. Npr.
http://www.pcworld.com/article/23637...me.html#slide1
https://lgdb.org
Pri tom, svi poznatiji engine-i imaju podršku za linux i vulkan. Tako da se može reći da jesmo dobili igračku revoluciju

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
podsticaj HW kompanijama da krenu ozbiljnije da rade na Linux drajverima...
Ne znam koliko si pratio razvoj i status drajvera, ali u poslednjih nekoliko godina je napravljen ogroman pomak. Pri tom je i Valve zaposlio nekoliko developera da rade na otvorenim drajverima, rade na VR podršci i još štošta
https://www.phoronix.com/scan.php?page=home

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Dobili smo ogoljeni Debian sa Steam temom koji može da strimuje igre i koji je i dalje (posle 3, 4 godina) praktično u beta fazi. Nije baš za preporuku.
Glavna namena SteamOS-a je da pokreće linux igre. I to radi baš kako i treba, bolje od bilo kog drugog linux distroa. Naravno da se može koristiti kao desktop OS, ali to je na korisniku i nema potrebe da Vavle pravi još jednu linux distribuciju opšte namene.

Tačno je da je gaming na linuxu još uvek daleko od stanja na prozorima, pri čemu deo krivice snose i linuksaši koji su 15 godina kukali kako nema igara, a sad kad ih ima gomila (steam, gog, uskoro i liquidsky) kukaju kako to nije dovoljno. Ili je skupo ili šta već.
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 12:19   #698
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Citat:
toxic kaže: Pregled poruke
Kako da ne.
Zasto SteamOS prelazi na open source 100% za AMD?

amdgpu je drajver koji pise AMD. To ce u buducnosti biti jedini drajver za AMD graficke za Linux. Kao sto Intel ima samo Open source drajver.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 12:25   #699
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

Neće, ostaće i amdgpu-pro, moraju da ga zadrže zbog starih repova za poslovne korisnike, pri čemu će -pro biti samo nadogradnja na otvoreni. I za sada je openCL za GPU dostupan samo kroz vlasnički drajver i otvoreni ROCm koji je još uvek u nekoj beta fazi. I Vulkan trenutno unapređuju samo kroz vlasnički, dok otvoreni RADV razvija zajednica. Ali da, AMD planira da kroz otvoreni drajver bude omogućeno sve što običnom korisniku treba (i openCL i Vulkan)
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.6.2017, 15:35   #700
toxic
Deo inventara foruma
 
Član od: 16.6.2008.
Lokacija: Bananaland
Poruke: 4.294
Zahvalnice: 618
Zahvaljeno 875 puta na 758 poruka
Određen forumom Re: Vesti iz sveta slobodnog softvera

AMD drajveri za Linux su i dalje krš, i u slobodnoj i u vlasničkoj verziji. Kao neko ko koristi AMD karte dugi niz godina, a uvek imam bar dve distrbucije instalirane (trenutno na mašini iz potpisa Mint 18 i Manjaro 17) i nisam baš početnik u Linux vodama poprilično sam kompetentan da dam ocenu. Kompletna video funkcija je bedna, od obične reprodukcije do, gotovo nepostojećih, igara. Te liste ,,AAA" igara su tek smešne, za većinu njih nisam ni čuo, a grafički su mahom na nivou Super Nintenda.

To što steamOS prelazi na otvereni drajver je značajno koliko i Đokovićeva gluten-free ishrana za mene. steamOS je nedovršni, beskorisni proizvod. Reklamira se za igre, ali ni u čemu nije bolji od običnog Debian-a, ni za igre. Generalno je Ubuntu i bolji za igre. GOG igre ne igram, odigrao sam ih davno na Windows-u.

Sintetički testovi u kojima na Linuxu AMD karte imaju približne performanse onima na Windows-u su još manje značajni. Dirt na low radi slično, uuuu je!

nVidia je oduvek imala jako dobre drajvere za Linux, AMD nije imao nikada. Preporučiti AMD za neko igranje na Linuxu je bezobrazno čak i za najveće AMD fanboy-e poput Mickie-a.
toxic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
linux, linux dešavanja, linux događaji, linux vesti, slobodan softver, vesti

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Početnička pitanja! Macak Mackin Slobodni softver 718 1.2.2011 22:44
Ubuntu 10.04 DobroslaV Slobodni softver 280 29.9.2010 13:01
Kde 4 - mišljenja i iskustva Fiky Slobodni softver 22 13.2.2010 0:34
Sajt za vesti iz sveta muzike? VDB86 Zanimljive Web lokacije 4 11.6.2009 17:31
Vesti iz sveta igara Ocelot O igrama uopšte 41 30.3.2009 20:22


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com