Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 13.6.2007, 16:25   #1
Banei
Novi član
 
Član od: 8.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom formatiranje hard diska

Posedjem dva hard diska razlicitog proizvodjaca i naravno velicine ali je problem u masteru ili ti slave modu.
Oba su formatirana kao master pa u prozoru gde je objasnjenje koji je hard disk po redu (u windows) prvo ide onaj koji je veci ili ti status 1 i status 0
pa pitanje glasi kako da od master slave napravim softverski master i slave
Ovo nema nikakvke veze sa biosom.
Banei je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 16:44   #2
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Ne znam kakav ti je to softverski master i slave. Podešavanja master/slave se obavljaju isključivo u BIOS-u i zavisi naravno od toga kako su ti povezani na ploči (ako su IDE diskovi).
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2007, 17:22   #3
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Citat:
Banei kaže: Pregled poruke
Posedjem dva hard diska razlicitog proizvodjaca i naravno velicine ali je problem u masteru ili ti slave modu.
Oba su formatirana kao master pa u prozoru gde je objasnjenje koji je hard disk po redu (u windows) prvo ide onaj koji je veci ili ti status 1 i status 0
pa pitanje glasi kako da od master slave napravim softverski master i slave
Ovo nema nikakvke veze sa biosom.
Čitam tvoj post po 6.put ... i ne mogu da uklavirim u čemu je poenta!!!!

Kako HDD može biti formatiran kao master ili slave????
Kakve veze ima veličina HDD sa tim da li će biti setovan kao M/S????
Šta je softverski M/S???
Nema veze sa BIOS???

Izvini što ću ovo reći, i nemoj da se ljutiš na mene, ali meni se čini da se ovde radi o totalnom neznanju i pogrešnoj predstavi o svemu ...

Ajd da ti pokušam da odgovorim na pitanje:

Imaš 2 HDD? Ok. Ako su ATA (ako su na IDE granama - oni široki pljosnati kablovi) najbolje bi bilo da ih okačiš na 2 zasebna IDE kabla. Moja preporuka je da manji HDD staviš kao primarni master (a to podešavaš stavljanjem na kraj IDE kabla i setovanjem jumper-a na HDD). Na taj HDD instaliraj sistem.

Drugi HDD će ti biti za skladište, odnosno za podatke. Njega ćeš podesiti kao sekundarni master (stavljaš ga na drugi IDE i podešavaš jumperom i u BIOSu).

Kad instaliraš Windows, preko Disk Managementa ćeš formatirati sve osatle particije, delove ili ceo drugi HDD.

I šta još u vezi ovoga da napišem ... kad nemam ideju ni šta si pitao ...
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Proxima na korisnoj poruci:
Banei (27.6.2007), D4III (20.12.2007)
Stara 27.6.2007, 20:01   #4
Banei
Novi član
 
Član od: 8.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Unhappy Re: formatiranje hard diska

Izvinite na nejasnoci ali zurio sam da postavim relativno glupo pitanje pa je ispalo ovako.
Postoji nacin na koji formatiras hard disk jer onaj koji je master (po logici windows strucnjaka) hard disk na sebi ostavlja sistemske fajlove koji su potpuno nevidljivi kasnije kad je na njemu operativni sistem. A drugi koji fizicki dodas kad vec imas sistemski disk pa ga formatiras iz windows-a neposeduje skoro nikakve skrivene fajlove i on ga po automatici postavlja kao slave (naravno da ces staviti jumper da bi u biosu koji mu se javlja bio SLAVE).
To je sustina problema. Jer kad formatiras sistemski disk (C) pa kad ponovo ukljucis racunar pojavice se cuvena slika WINDOWS XP i zmija koja ide sleva na desnu stranu. Ja sam to ovako po seljacki objasnio ali za sve ovo ima i strucni nazivi. Posto sam pripadnik starije generacije onda pamtim da kad se instalirao windows for workgroups moralo se na kraju da bi uopste citao sistem sa diska moras da ubacis disketu pa otkucas u dos-u sys c: i to je to.
Posto gospoda u Microsoftu nista nisu specijalno promenili to je nazalost ostalo isto. Da ne davim dalje pricom koja nije za ovu rubriku onda prelazim na konkretan problem koji se pojavljuje prilikom rada na tako nedefinisanom racunaru (diskovima). Kad kliknes na my computer i dobijes listu (ikone) diskova i ostalo naravno prilikom izbora diska D: pojavljuje se prozor u kome te pita kojim programom da prositas fajl ili ti sta podrzava taj fajl koji zelis da procitas pa ti daje listu programa ili da ides na internet da ti toboze pomogne oko citanja falja. Da, nisam pogresio on tretira HARD DISK kao nejasni fajl (dokument). TO JE PROBLEM.
Banei je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 20:30   #5
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

I dalje nisi puno jasan, hoćeš da kažeš da ti Windows ne prepoznaje ceo disk?! Bilo bi dobro ako bi mogao da uradiš print screen "my computer" prozora, ili još bolje Disk managementa iz Computer management konzole pa ga okači ovde.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 21:02   #6
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Mozes li da formatiras taj disk ili eventualno ponovo instaliras IDE drajvere (ili drajvere za cipset, u zavisnosti od ploce)? Inace, M/S podesavanja su iskljucivo vezana za izbor dzampera na samim diskovima (tj. BIOS-u i win-u nije bitno koj je to disk). Stvar oko sistemskih particija je prilicno jasna kada se ima u vidu princip butovanja sistema: BIOS sadrzi adresu MBR sektora na HDD i tu mora biti smestena prva instrukcija OS-a.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 22:57   #7
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

ako nije pokvareno nemoj ga popravljati, kakve veze ima koji je prvi ako sve lepo radi
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.6.2007, 23:44   #8
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Uradi zero-fill nekim programom pa ga formatiraj ponovo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 0:01   #9
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Huh! Pokušavam da skontam ... da nije ovo u pitanju:

ti bi želeo da formatiraš taj svoj drugi HDD? I pitaš se kako to da uradiš .. jer ako pokreneš XP setup, on će tamo iskopirati svoje fajlove pa ćeš dobiti još jedan OS ...

Ako je ovo problem, možeš formatira HDD iz Windowsa sasvim lako:

otiđi u Administrative Tools > Computer Management > Storage > Disk Management

to imaš prikaz svih particija, HDD, CD, DVD ... odatle je lako formatirati particije ili HDD
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 15:45   #10
Banei
Novi član
 
Član od: 8.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Sad radim na tome da ga oslobid svih fajlova koji su mi jako potrebni pa da ga formatiram kako dolikuje krstenom coveku.
Nije mi jasno sta znaci zero-fill?
Banei je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 15:51   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Popunjavanje diska nulama od početka do kraja, to jest temeljno i kompletno brisanje. Full format iz DOS-a ili Windowsa nije kompletno brisanje diska, on briše samo header.
Programe koji ovo rade imaš na Hiren's Boot CD-u, recimo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 16:00   #12
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

@voodoo_ Sad si ga samo zbunio, a i zasto bi to uopste radio
Ja i dalje tvrdim ako sve lepo radi ne diraj nista
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 16:23   #13
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

@voodoo_
Ajd preporuci mi neki program sa Hirens Boot-a koji moze da odradi zero-fill, bash mi je potrebno to.
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 16:34   #14
Tihi
Veteran
 
Član od: 11.5.2006.
Poruke: 735
Zahvalnice: 84
Zahvaljeno 160 puta na 135 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Recimo Victoria 3.33
Tihi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 16:59   #15
Proxima
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Šabac
Poruke: 285
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 31 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Tačno, zašto bi radio tako detaljan format? Pa čak ukoliko prodaješ/menjaš/poklanjaš HDD i stalo ti je da se taj neko ne dokopa tvojih podataka ... hm, ukoliko instalira sistem na tom HDD nema više mogućnosti vraćanja (dela) podataka.

Kao što neko reče: ne popravljaj ono što nije pokvareno!
Proxima je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.6.2007, 17:11   #16
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Alo ljudi, sta je u redu? Covek ne moze da otvori sadrzaj diska, to ne moze da valja. Istina, mozda nema potrebe za zero-fill ali neka vrsta formatiranja mu ne gine (pod uslovom da je to).
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.6.2007, 19:26   #17
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Citat:
Banei kaže: Pregled poruke
Postoji nacin na koji formatiras hard disk jer onaj koji je master (po logici windows strucnjaka) hard disk na sebi ostavlja sistemske fajlove koji su potpuno nevidljivi kasnije kad je na njemu operativni sistem. A drugi koji fizicki dodas kad vec imas sistemski disk pa ga formatiras iz windows-a neposeduje skoro nikakve skrivene fajlove i on ga po automatici postavlja kao slave (naravno da ces staviti jumper da bi u biosu koji mu se javlja bio SLAVE).
Formatiranje znači stavljanje određenog fajl sistema(ext2/3,ntfs,fat32 itd) na hard disk odnosno particiju.Sistem može biti na bilo kojem disku,master ili slave nebitno,samo će se butovati sa jedne primarne particije sa primarnog mastera.

Citat:
Banei kaže: Pregled poruke
a. Jer kad formatiras sistemski disk (C) pa kad ponovo ukljucis racunar pojavice se cuvena slika WINDOWS XP i zmija koja ide sleva na desnu stranu.
Ako formatiraš c i ponovo uključiš računar,nećeš dobiti ništa jer prvo moraš da ponovo instaliraš sistem
.
Citat:
Banei kaže: Pregled poruke
Kad kliknes na my computer i dobijes listu (ikone) diskova i ostalo naravno prilikom izbora diska D: pojavljuje se prozor u kome te pita kojim programom da prositas fajl ili ti sta podrzava taj fajl koji zelis da procitas pa ti daje listu programa ili da ides na internet da ti toboze pomogne oko citanja falja. Da, nisam pogresio on tretira HARD DISK kao nejasni fajl (dokument). TO JE PROBLEM.
To će pre biti neki problem sa windowsom,jer on često ume da zabrlja bez razloga.Da je problem sa hard diskom ili particijom windows joj ne bi dodelio slovo(d) ili ako bi joj dodelio,tražio bi da je formatira.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 1:25   #18
vaskotv
Član
 
Član od: 28.12.2006.
Lokacija: Na_moru_Plavom
Poruke: 444
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 203 puta na 85 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku vaskotv Slanje poruke preko MSN-a korisniku vaskotv
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Imam jedno pitanje, Posto mi je drug ima samo jednu particiju i nesto mu je puko win(pocelo sve da se brise sa particije),i sad me je pitao da mu ja to napravim.E sad mene interesuje smijem li da pomocu WinXp cd-a da obrisem tu jedinu particiju na kojoj je Win a da kreiram dvije,mislim moze li doci do kakvih ostecenja???

Hvala unapred...
vaskotv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 2:26   #19
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

Smes, bez problema. Ako se vec fajlovi brisu sa diska, mozda je do nekih virusa pa je i pozeljno da to odradis. Imas dosta tema oko podele diska na particije i kako to da odradis. U sustini, samo pratis uputstva iz instalacije.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.7.2007, 2:44   #20
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: formatiranje hard diska

a mozes i da uzmes drugarov hdd i ubacis ga u svoj komp; nabavis partition magic i sve obavis u nekoliko prostih poteza bez i kapi znoja
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Prenos hard diska Cheguevara Nosači podataka 68 21.5.2014 14:01
Temperatura hard diska Oliver Nosači podataka 82 24.6.2009 13:57
Da li formatiranje oštećuje hard disk? nighthawk Nosači podataka 54 2.5.2007 14:45
formatiranje hard disca gabriell Operativni sistemi 20 9.10.2006 1:42
Cupanje izbrisnaih fajlova sa hard diska NenadN Aplikativni softver 10 7.12.2005 20:30


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com