Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.3.2017, 11:30   #1
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Praksa za programere?

Pozdrav ljudi, prvo, izvinjavam se unapred ukoliko tema nije na odgovarajucem mestu, ili nije dozvoljeno otvarati ovakve teme (nisam nigde procitao da je zabranjeno).

Naime, pre par meseci sam zavrsio faks i sad sam u potrazi za praksom (posto smatram da jos uvek nisam dovoljno kvalifikovan za posao, niko nece da me placa 600e a da ne doprinosim na odgovarajuci nacin). Sto se mene tice zanima me konkretno Java programiranje, imam polozena 2 Oracle kursa za programiranje i jos dva za baze, trenutno ucim HTML, CSS, JS, kao i Spring Framework ali to jos uvek nisam naucio, a gde god da resim da konkurisem oni traze dosta toga i plus iskustvo, pa sam mislio da pronadjem praksu dok jos uvek ucim kako ne bih "gubio vreme", odnosno kako bih sticao iskustvo a i cuo sam da se mnogo brze uci kad radis, nego kad sedis kod kuce i ucis iz knjige.. Praksa ne mora da bude placena (mada bi bilo lepo ), ali primarni cilj mi je da naucim sto bolje to sto me zanima, pa sam hteo da vas pitam da li imate neki savet za mene?

Recimo neka firma za koju znate da primaju praktikante (pretresao sam dosta toga, ali gotovo nigde ne nude praksu), da li mozda neko od vas radi nesto pa bi vam dobro dosla pomoc, a meni iskustvo, ili bilo koja opcija tog tipa.

Hvala unapred na odgovorima,

Pozdrav,
Nikola
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2017, 11:42   #2
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Dok tražiš radi nešto sam da imaš da pokažeš šta si radio
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2017, 12:00   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

IMP Računarski sistemi (za njih znam da intenzivno rade Javu sa Oracle bazama)
Endava (bivši PS Tech)
Htec
RT-RK (imaju zgradu na NBG)
enjoy.ing
Seven Bridges Genomics

Kontaktiraj ih direktno, možda te ne odbiju bez obzira što ne navode na sajtu da traže praktikante. I ne brini se, niko ne traži od juniora da doprinosi kao senior.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
Gam3r (1.3.2017), nikola987 (3.3.2017), player1 (7.3.2017), Teva (4.3.2017)
Stara 1.3.2017, 12:27   #4
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Hvala za spisak firmi.

Planirao sam za nekih mesec dana da napravim nesto, ukoliko zavrsim Spring do tada. Poznajem Javu dosta dobro, mislim, jasni su mi principi OOP, kolekcije, multitreding, exceptioni, interfejsi itd, tu me nista ne zbunjuje, ali nista korisno ne mogu da napravim bez nekog frejma, a tek sad radim Spring, nedavno sam poceo sa tim. Radio sam ranije malo JavaFX, ali sam batalio posto vidim da ga niko nigde ne trazi, napravio sam neki kalkulator cisto da bih video kako izgleda neka GUI aplikacija, i neki mini programcic za restorane, ali sve je to jednostavno i jos nista nije povezano sa bazom, tako da to nigde ni ne spominjem :'D A trenutno ucim paralelno HTML, CSS i JS (presao sam prvu polovinu knjige, samo osnove, druga je znatno kompleksnija), kao i Spring, tako da sam mislio negde da gledam kako neko radi i da radim neke jednostavnije stvari zato sto mislim da bih brze ucio tako a i bio bih motivisaniji nego sam kod kuce kad radim.. Ali hvala vam na odgovorima u svakom slucaju, ukoliko vam jos nesto padne na pamet, napisite, znacice svakako
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2017, 12:56   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.320
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Napravi lepo jedan CV i odvoji nekoliko sati da pošalješ svim firmama koje budeš pronašao, a koje se bave time što ti radiš, po jedan mejl u kome iznosiš da si zainteresovan za praksu kod njih. Mnogo mojih kolega je tako pronašlo praksu a i posao, ne vidim što ne bi mogao i ti.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.3.2017, 13:46   #6
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Prijavi se za posao Juniora to ti je kao i praksa..
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
Teva (4.3.2017)
Stara 4.3.2017, 1:11   #7
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Nemoj da misliš, nije na tebi da proceniš dal ćeš doprineti il nećeš, ima ko će to da uradi umesto tebe :P

Bolje traži posao, nego praksu. Kao što reče voodoo niko od tebe ne očekuje da odma prštiš. Zaposliš se kao junior, dobiješ mentora i odatle sve ide svojim tokom. Bolje nego da ideš odma na praksu, jer mu dođe na isto, samo si niža kasta.

Sastaviš mejl i pošalješ ga u firmu u kojoj bi želeo da radiš, nebitno od toga dal traže il ne. Dobar čovek je uvek dobrodošao, jer ih malo ima da se ne lažemo.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2017, 14:51   #8
Necro
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 156
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 30 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Pogledaj ovdje:

http://startit.rs/poslovi/

Gledaj ove poslove gdje traze junior programera. Znas kako ti je kod nekih firmi: ukoliko vide da imas potencijala, da si ok kao osoba (da mozes da nadjes zajednicki jezik sa ljudima), primice te, cak i ako imas neke rupe u znanju. Cuo sam da se desava da prime masin-bravara na intervju. I zato: samo hrabro
Necro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2017, 4:01   #9
Dreamfall
Banned
 
Član od: 8.7.2006.
Lokacija: Above the Abyss
Poruke: 1.879
Zahvalnice: 584
Zahvaljeno 910 puta na 523 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Probaj ovde(skroluj do kraja stranice ima info za praksu)

http://m.gecko.rs/career

Probaj i da nađeš posao kao junior, ako prođeš dobro na razgovoru valjda će biti OK
Dreamfall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 11:36   #10
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Hvala.

Upravo ucim Spring, nadam se da cu za neke 2 nedelje mozda savladati ovo sto mi je preostalo, tako da imam u planu da napravim neku aplikaciju u Springu gde cu se potruditi da implementiram sve sto znam i da to posaljem uz CV u firme koje mi se dopadnu.

Tako da cu se ipak strpeti jos malo pa cu konkurisati za poslove junior programera i za prakse pa se nadam da cu negde upasti
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 19:53   #11
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Bilo bi dobro da to postaviš i ođe na forumu pa da i mi uživamo u aplikaciji koju ćeš napraviti.
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2017, 21:40   #12
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Citat:
Bilo bi dobro da to postaviš i ođe na forumu pa da i mi uživamo u aplikaciji koju ćeš napraviti.
Ili jos bolje, neka postavi projekat na GitHub. Imam solidnog iskustva sa Springom pa bih mu mogao dati neke sugestije i odraditi poneki "code review".
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku brano88 na korisnoj poruci:
analayzer (8.3.2017), Gam3r (11.3.2017)
Stara 11.3.2017, 0:33   #13
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Definitivno hocu, doduse, ostalo mi je jos poprilicno, ali sam sebi zarctao cilj da do kraja meseca zavrsim to sto sam isplanirao. (Jos nekih 15-ak dana da savladam Spring i jos nekoliko dana da sklepam neki projekat). Kad to zavrsim, ostavicu ovde kako bih cuo vase sugestije.

Pre svega toga, da li mislite da cu moci negde da upadnem na praksu, ili jos bolje na posao sa sledecim znanjem:

Java (kolekcije, multithreading, exception handleri, itd. Dosta dobro razumem jezik, principe OOPa, interfejse, klase, nasledjivanja itd )
Spring (dosta paznje posvecujem Springu sad, tako da mislim da cu i tu imati solidno znanje za pocetnika)
Dizajn paterni (u teoriji znam, nisam ih primenjivao u projektima)
Osnove CSS-a, HTML-a, JS-a (pri cemu sam najslabiji sa JS-om)

i to je manje vise sve sto znam. ://

Ako nije dovoljno, zanima me sta bi mi jos bilo potrebno kako bih imao sansu da negde upadnem i da odmah pocnem da radim, ili na praksu. Hvala
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2017, 10:20   #14
Necro
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 156
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 30 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Najbolje je da to što znaš implementiraš u nekom projektu.

Mislim da je najvažnije da znaš Javu tj neki programski jezik.

Ne radim trenutno kao programer ali se sjećam nekih pitanja koja su meni postavljali kada sam se prijavljivao na poziciju junior programera:

-objasniti private, protected, public, default
-objasniti static (i metode i varijable)
-Šta je RuntimeException
-Objasniti Autoboxing
-razlika između interfejsa i apstraktnih klasa
-Razlika između StringBuilder i StringBuffer
-Daju ti neki primjer da prepoznaš da li je u pitanju O(n) ili O(log n)
- objasniti synchronized (bila su im važna pitanja iz oblasti Threadova)
- ConcurrentModificationException
-ACID
-razlika između unit i integrisanih testova
- SQL: objasniti group by

To je sve čega se mogu sjetiti. Bilo je težih i lakših pitanja i naravno da nisam sve znao. Ovo ne znači da će tebi postaviti ovakva pitanja ali može da se desi. Imaj u vidu da neke firme zaista pretjeruju kada se radi o pitanjima za bilo koju poziciju dok neke imaju normalnija pitanja. Dakle ako naiđeš na prve nemoj to da te obeshrabri. Budi uporan, pokušavaj i neko će te sigurno primiti. E kada iskuješ zanat onda ćeš još lakše nalaziti sledeći posao.
Necro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Necro na korisnoj poruci:
Gam3r (11.3.2017)
Stara 13.3.2017, 12:23   #15
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Čujem i da https://www.zuehlke.com/rs/ primaju na praksu, probaj i tamo.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.3.2017, 15:09   #16
Gam3r
Član
 
Član od: 19.9.2013.
Poruke: 52
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Čujem i da https://www.zuehlke.com/rs/ primaju na praksu, probaj i tamo.
Letos sam tamo probao, ruku na srce, tada sam jos uvek studirao i dosta sam manje znao nego sada tako da se nisam bas proslavio.

Svakako zelim da ih pohvalim zato sto su bili vise nego korektni (pomerili su mi intervju zbog nekih mojih obaveza i pitali su me kad mi odgovara) i u toku intervjua lik koji me je ispitivao je bio korektan, nije me gnjavio preterano oko stvari koje nisam znao, i na kraju mi je dao neke smernice na sta da obratim paznju i tako to.

Jedino sto sam stekao utisak je da traze dosta veliko znanje. Pise im u oglasu da traze 1+ godinu iskustva, a pritom intervju je trebao da traje par sati sve ukupno.. Kad budem dosta unapredio znanje, mozda ponovo konkurisem kod njih u buducnosti, ostavili su pozitivan utisak na mene.
Gam3r je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.3.2017, 14:34   #17
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Ja danas bio u gecko, prijavio se da radim web front end, kad ono pitanja nista front end specificno nego puff elementary my dear watson. oo principi, sta je enkapsulacija, itd.. par nekih sql pitanja tipa inner join vs left join, foreign key, select, group by sta je, agregatne fje... od algosa kako obrnuti niz brojeva ali optimalno(npr. ja sam ovde zabo xD), koje sort algoritme znas. Imaju isti intervju za sve pozicije, imas placenu praksu. Ozbiljno kul ekipa.
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2017, 10:23   #18
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Neke stvari ipak moraju da se znaju xD

PS Kako da ih obrneš? Mnogo volim ova pitanja da rešavam xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2017, 14:26   #19
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

Verovatno { 1, 2, 3, 4, 5 } u { 5, 4, 3, 2, 1 }

Ne znam ni da ima još neka metoda osim petlje do pola niza i svapovanja a[i] sa a[dužina - i - 1]
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2017, 17:08   #20
nicpid
Član
 
Član od: 29.4.2009.
Poruke: 476
Zahvalnice: 36
Zahvaljeno 148 puta na 97 poruka
Određen forumom Re: Praksa za programere?

dobro imas .reverse() in-built metodu u JavaScript-u ali ne smes gotovu metodu da koristis, onda sam ja sastavio:

arr = [1,2,3,4,5];
arr2 = [];

for( let i =arr.length-1;i>=0;i--){
arr2.push(arr[i]);

}

Al ovde imas 2 niza, i ona memorijska kompleksnost ti nije optimalna. I onda na kraju imas swap sa pola, tipa:

arr = [1,2,3,4,5,6];

var len = arr.length;

for(let i =0;i <(len-1)/2;i++){
let temp = arr[i];
arr[i] = arr[len-1-i];
arr[len-1-i] = temp;

}

I to ti je optimalno, imas linearan time complexity i konstantan space complexity. Al aj se ti toga seti u momentu... al jeste lep primer razlika izmedju npr. web developmenta gde samo opalis metodu i bole te za time i space complexity i softwerskog inzenjerstva gde mora da se vodi briga o svakom bitu i ms.

Ko krece da trazi praksu i junior pozicije, najbolje da uzme knjigu Cracking the Coding Interview, tu ima gomila ovakvih primera i naveden neki minimum stvari koje moras da znas tj treba da obnovis. Prodjes kroz to, odes na Start it rs, sekcija prakse, zapises ko je sve trazio praksu u 2016, svaki dan posaljes par mejlova i kontam za max mesec dana nadjes junior poziciju/praksu.

Poslednja ispravka: nicpid (31.3.2017 u 17:27)
nicpid je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tromesečna praksa u Nordeusu za studente Tihomir Dešavanja i događaji 0 13.7.2016 14:37
Praksa marko R Brbljaonica 1 10.3.2011 22:08
Ericssonovo takmičenje za studente programere (prijave do 31.1.2010.) Chivan Dešavanja i događaji 0 25.1.2010 13:45
Skola za programere u Beogradu? Vojkan Programiranje 3 30.8.2006 23:17
Sajt za sve domace programere Downloads.co.yu Zanimljive Web lokacije 4 13.1.2006 22:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com