Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.4.2017, 21:01   #21
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
Tržište programera je već poprilično zasićeno.
Odakle ti ta statistika? Imas li neki validan iznos ili ti to onako... subjektivno. Udji na stackoverflow jobs pa mi reci koliko oglasa dolazi samo iz Berlina? To je samo jedan njemacki grad.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 21:21   #22
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Nedavno sam procitao negde da Nemackoj fali oko 30000 programera, trziste svakako nije zasiceno... Kad kazem trziste mislim na ceo svet, mada mislim i da u Srbiji ima deficit.
Verujem da je kvalitetnih programera jos manje. Bas nedavno mi je jedan prijatelj, u svojim 40-tim, koji se bavi programiranjem jos od 90-tih, pricao kako danasnji "klinci" programeri jako malo optimizuju. Sve se svodi na upotrebljavanje postojecih resenja, bilo da su dobra ili ne. Onda svakih par meseci traze vise RAM-a i brze procesore Ko hebe optimizaciju i efikasnost, ima firma love....
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 21:23   #23
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

nekad su se igre pravile za 16 kb
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 21:42   #24
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Ima i toga da se vaga između raspoloživog vremena, cene i optimizacije. Za čije babe zdravlja ja cedim suvu drenovinu ako platforma na kojoj će se program izvršavati neće biti iskorišćena ni 20%? Naravno, ne treba pisati program nogama i praviti očigledne propuste, ali mora da se balansira.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
player1 (6.4.2017)
Stara 6.4.2017, 22:47   #25
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
Bas nedavno mi je jedan prijatelj, u svojim 40-tim, koji se bavi programiranjem jos od 90-tih, pricao kako danasnji "klinci" programeri jako malo optimizuju. Sve se svodi na upotrebljavanje postojecih resenja, bilo da su dobra ili ne. Onda svakih par meseci traze vise RAM-a i brze procesore Ko hebe optimizaciju i efikasnost, ima firma love....
I sta je tu problem? Tvoj prijatelj izgleda misli da se citav svijet vrti oko programera kada je u pitanju izrada softverskog rjesenja. Sta ima da se optimizuje u rjesenjima koja se vrte na JVM-u ili CLR-u a da to nije neka grdosija od softvera koja guta 8 i vise GB RAM-a? Ne znam cim se bavis, ali da li stvarno mislis da ce kompanija koja je vlasnik nekog softverskog rjesenja da dozivi neki mini smak svijeta zbog par "bottleneck-a"? Kao da je nemoguce unajmiti strucnjaka da otkloni taj problem (ukoliko ga trenutni developeri ne mogu otkloniti).
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 22:50   #26
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

to je profesionalna mana C programera gde se sve radi ručno pa su navikli da mora da se počisti sve đubre
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
player1 (7.4.2017)
Stara 6.4.2017, 23:29   #27
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Kanda sam dirnuo u skakljivu temu
Nisam programer mada sam zavrsio za istog, odveo put na drugu stranu
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2017, 23:54   #28
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

i ja sam skoro digao ruke od programiranja, čisto održavam kondiciju čitanjem knjiga, nikad se ne zna da li će ponovo da mi zatreba nekad, više sam u IT što je širi pojam od programiranja, nema posla u malom gradu za programere, možda neki outsorcing ali tu je konkurencija iz celog sveta nisam baš toliko dobar a i tehnologija brzo napreduje ne možeš da stigneš da držiš korak
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 1:55   #29
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Na šta sve ljudi misle, pored programiranja, kada kažu da su u IT sektoru?
Čisto me interesuju mišljenja i viđenja ljudi sa foruma?
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 3:26   #30
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

ja mislim na skoro sve što ima veze sa kompjuterima,foto, fotošop, video, youtube, facebook, seo, wordpress, web dizajn, marketing, crtanje, slikanje, html, css, baze podataka, hardwer, consulting, i naravno programiranje, to su neka moja interesovanja, mada može da se proširi i sa naučnim istraživanjem pošto i to je sad sve vezano za kompjutere, učenje, statistika, inžinjering, 3d, ma nema čega nema sad se i telefoni programiraju, automobili, traktori, televizori, čak i frižideri, mislim ono u auto servisu da li radi automehaničar ili programer sad? Ili možda haker.. Pa i pravo, trebaš i da znaš šta je zakonito a šta nezakonito, biznis, možeš isto lepo da zarađuješ prodajući neku robu i bez prodavnice preko interneta. Imam prijatelja koji prodaje poljoprivredne proizvode preko interneta samo ga savetujem šta treba da radi i do pre nekoliko godina nije imao pojma sa kompjuterima a sad ne može da postigne koliko naručuju još da može da izvozi i da prodaje na ebay ihaha. I ko zna koliko ima takvih u srbiji to je ta IT šansa a ne da postanemo svi programeri. Ali kad mali perica čuje IT misli to su oni što kucaju programe i ne vidi širu sliku koliko tu u stvari ima poslova.
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 7:21   #31
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
to je profesionalna mana C programera gde se sve radi ručno pa su navikli da mora da se počisti sve đubre
Ma i ja sam C programer, ali u današnje vreme agilnih zezancija gde se u svakom trenutku očekuje da možeš bilo šta da dodaš i promeniš u programu/biblioteci, daleko bitnije mi je da mi je kôd čitljiv i da je program skalabilan i modularan, nego da jurim bottleneckove i brojim bajtove...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
NIx Car (23.4.2017)
Stara 7.4.2017, 11:07   #32
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
brano88 kaže: Pregled poruke
Odakle ti ta statistika? Imas li neki validan iznos ili ti to onako... subjektivno. Udji na stackoverflow jobs pa mi reci koliko oglasa dolazi samo iz Berlina? To je samo jedan njemacki grad.
Čekaju nas Njemci objeručke. I kad dođeš da radiš tretiran si i platom i odnosom ko građanin trećeg reda. Mlad čovjek koji konkuriše teško da će uspjeti a ne neki jedva junior u poznim tridesetim jednom nogom u grob.
Ogromna količina garagana iz srednje istočne Azije puni ta mjesta. Bangladeš i Indija ubijaju, za sve imaju kodove i stručnjaka da je to prosto za nepovjerovat.
Sam sam imao neke mini-proboje, ponude, razgovore, testiranja, probe i odlaske u Švedskoj ali nisam siguran da li želim više, kad sam vidio kako neke stvari idu, nevezane za znanje i stručnost.
U Srbiji je već dosta veoma kvalitetnih programera, radim u velikoj firmi i ogroman je broj java developera već kod nas i nema kud više da se širi.
Uzgred, ono što je veoma danas teško naći jeste Database Developer. Vrlo ih je malo, a tek odličnih gotovo da nema. Eto područja za gaženje.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 11:45   #33
brano88
Član
 
Član od: 1.7.2014.
Lokacija: Bijeljina
Poruke: 228
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 59 puta na 46 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
Čekaju nas Njemci objeručke. I kad dođeš da radiš tretiran si i platom i odnosom ko građanin trećeg reda.
Ne bih se slozio jer imam kolege koji rade tamo. Sve zavisi od toga kako se postavis, a ne da prihvatis prvu ponudu na LinkedIn-u i pucas sebi u oba stopala. Generalno, ne vidim kako je trziste developera cak i blizu prezasicenosti.

Citat:
Bangladeš i Indija ubijaju, za sve imaju kodove i stručnjaka da je to prosto za nepovjerovat.
Sve to stoji osim jedne cinjenice: Outsourcing ne pali ni upola kao sto ljudi misle. Pobogu, pa i nearshoring jedva pali a kamoli outsourcing. A sto se tice njihovog rada u EU, kompanija za koju ja radim ima (pazi sad!) jednog Indusa.
brano88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 12:09   #34
Pinstripe
Veteran
 
Član od: 17.3.2009.
Poruke: 1.049
Zahvalnice: 47
Zahvaljeno 182 puta na 175 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Mislim da preterujete kada pišete da je tržište zasićeno.
Pored eksplozije skoro svakog aparata u kući u smart uređaj, do VR uređaja, autopilota u komercijalnim automobilima, naučnici rade i na "Augmented reality" a posle nje ko zna na kakvoj još realnosti...
Takođe, tu su i konstanti načini za unapređenje kvanti računara a samim tim i kvanti realnosti. Kompleksna istraživanja, alogaritmi da bi se makar malo približili veštačkoj inteligenciji.
Tako da možda nećemo postati vrsni developeri/engineer ali biće parče pogače i za nas malo gluplje i tuplje u programiranju
Pinstripe je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 18:37   #35
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Danas sam bio na jednom skupu o video-igrama gde sam upoznao čoveka koji je u kasnim tridesetim, radi kao pravnik u opštini a programiranjem je počeo da se bavi pre par godina. Počeo je sa onlajn kursevima, a sada se priključio jednom malom timu koji radi na izradi igara mahom za mobilne platforme. Ima tu iskusnih i manje iskusnih, ali eto, i on je našao neko svoje mesto. Zbog gužve nisam mogao mnogo detaljno da uđem u njegovu priču, ali mi se dopala pa sam hteo da je ovde podelim.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku A M G na korisnoj poruci:
player1 (7.4.2017)
Stara 7.4.2017, 19:53   #36
Necro
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 156
Zahvalnice: 18
Zahvaljeno 30 puta na 23 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Prica o djevojci koja je studirala slikarstvo a zaposlila se kao programer

http://it-konekt.com/sr/blog/16-05-2...industriji-594

Znam da je radila za dvije jake firme u BG-u.
Necro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.4.2017, 20:08   #37
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.660
Zahvalnice: 1.649
Zahvaljeno 695 puta na 482 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
A M G kaže: Pregled poruke
Danas sam bio na jednom skupu o video-igrama gde sam upoznao čoveka koji je u kasnim tridesetim, radi kao pravnik u opštini a programiranjem je počeo da se bavi pre par godina. Počeo je sa onlajn kursevima, a sada se priključio jednom malom timu koji radi na izradi igara mahom za mobilne platforme. Ima tu iskusnih i manje iskusnih, ali eto, i on je našao neko svoje mesto. Zbog gužve nisam mogao mnogo detaljno da uđem u njegovu priču, ali mi se dopala pa sam hteo da je ovde podelim.
Ima takvih primera dosta. Jedna mama iz vrtica gde nam idu deca je zavrsila psihologiju, radila tako neke bzvz poslove. Prosle godine je presekla i otisla na kurs Jave, sada radi u Levi9. Ok, zanimalo je programiranje od ranije a i muz je programer pa joj nije bila bas strana tema.
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.4.2017, 10:24   #38
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Pocetak ucenja programiranja u 30-im

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Čekaju nas Njemci objeručke. I kad dođeš da radiš tretiran si i platom i odnosom ko građanin trećeg reda. Mlad čovjek koji konkuriše teško da će uspjeti a ne neki jedva junior u poznim tridesetim jednom nogom u grob.
Ogromna količina garagana iz srednje istočne Azije puni ta mjesta. Bangladeš i Indija ubijaju, za sve imaju kodove i stručnjaka da je to prosto za nepovjerovat.
Sam sam imao neke mini-proboje, ponude, razgovore, testiranja, probe i odlaske u Švedskoj ali nisam siguran da li želim više, kad sam vidio kako neke stvari idu, nevezane za znanje i stručnost.
Veoma individualna stvar i tiče se najviše toga kako se ti dogovoriš sa firmom. Ja sam čuo skroz druge stvari, ja lično sam bio u inostranstvu i na par razgovora i imao sam prilično pozitivna iskustva. Neke sam pao, neke sam odbio.

I kod nas ti je veoma slična priča. Ako si ti "očajan" i hoćeš po svaku cenu da dođeš firma će to iskoristiti u svoju korist. Mene je to recimo prilično pogodilo. Firma za koju pokažeš interesovanje i slabost, menadžer il HR će to iskoristiti. Lično sam imao dva takva slučaja, da sam dobijao daleko bolje uslove od firmi gde sam u pregovorima bio manje emotivan i držao distancu nego obratno. Posebno da kada ove što više voliš se vrate posle odbijanja i pristanu na neke uslove, al tad bude kasno.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
pomoc oko ucenja programiranja. Aofthel Programiranje 45 24.1.2015 21:13
Početak studiranja programiranja sa 24 godine? Mithrandir Programiranje 7 4.7.2014 23:02
Budućnost Jave i programiranja generalno doctor Programiranje 49 21.6.2014 10:21
Ideja za web-školu programiranja Branislav Gavric Programiranje 58 18.7.2009 3:16
Okružno takmičenje iz programiranja (5. i 6. razred OŠ) Geomaster Programiranje 12 29.3.2009 23:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:12.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com