Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.7.2007, 8:02   #1
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Wireless ADSL router

Odgovori na moje pitanje koje sam postavio nadovezavši se u drugoj temi mi nažalost nisu baš pomogli, a moguće je da me ljudi nisu uopšte razumeli šta hoću tako da ću sad sve lepo objasniti i nadam se da će mi neko sad malo pojasniti stvari. Krenuću ispočetka...

Trenutno imam:
-2 računara u odvojenim sobama koji se ne mogu povezati kablom jer su dosta udaljeni
-PocketPC HP iPAQ hx2490b sa integrisanim WiFi 802.11b
-Asus USB ADSL modem koji sam dobio od EUneta

Šta hoću:
-Da sa oba računara mogu da se kacim na ADSL internet nezavisno jedan od drugog
-Da se preko wireless-a na PocketPC-u kacim na internet tako da mogu da surfujem internetom dok sam u fotelji, krevetu itd.

Šta neću:
-Da povezujem dva računara u mrežu, to mi ne treba
-Da mi dva računara dele konekciju
-Da oba računara budu uključena da bih se jednim kačio na internet
-Da računar bude uključen dok se budem kačio na internet PocketPC-om (ako je to ikako moguće, ako ne, nema veze)

Moja (možda potpuno nelogična i nemoguća usled konfuznije i oskudnog poznavanja mrežne opreme, modema, konekcije itd.) ideja kako da to ostvarim:
-Zadržaću ADSL USB modem i prebaciti ga na jedan kompjuter
-Kupiću wireless ADSL router (koji pretpostavljam ima integrisan ADSL modem) i staviću ga na drugi kompjuter, povezati kablom sa dotičnim i kačiti se na internet preko tog wireless ADSL routera (to je moguće, zar ne?)
-Kačim se wireless-om sa PocketPC-a na internet preko tog wireless ADSL routera koji kupim
=> Kada hoću na internet sa 1. računarom, to radim preko USB ADSL modema. Kada hoću na internet sa 2. računarom, to radim preko wireless ADSL routera. Kada hoću na internet sa PocketPC-om to radim takođe preko wireless ADSL routera.=> Ne moram da delim konekciju .

Nadam se da sam ovoga puta bio jasniji. Da postoji neka mana u mom planu?

Ovde je cenovnik Netiksa, jedine firme koju sam uspeo da pronađem da prodaje wireless ADSL routere. Pomozite mi da izaberem jedan, po mogućstvu što jeftiniji a da obavlja posao.
http://www.netiks.co.yu/cenovnik.htm

Hvala unapred na svakoj pomoći, stvarno ne znam gde i koga više da pitam (makar na netu), googlanje ne daje rezultate, samo sam još više zbunjen.

P.L.E.A.S.E. H.E.L.P.
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 17:27   #2
Sasa90
Veteran
 
Član od: 3.3.2007.
Lokacija: Subotica Reputacija:■■■■■□□□□
Poruke: 994
Zahvalnice: 161
Zahvaljeno 291 puta na 162 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Yahooa korisniku Sasa90 Slanje poruke preko Skypea korisniku Sasa90
Cool Re: Wireless ADSL router

Slusaj njjednostavniji i ujedno i najjeftinija varijanta je sledeca.
-Da odes u EUnet i da trazis od njih ADSL modem sa lan izlazom koji ce te kostati nekih 2000 dinara (govorim iz iskustva jer ja to posedujem) i da uzmes onda neki switch uredjaj koji omogucava kacenje na mrezu i preko kabla i preko wirelesa. Jedino sto ti ostane posle ovoga je da formiras Local Area Conection i da uneses parametre za kacenje na internet. Start/Control panel/Network Connections/Lokal Area connection (desni klik pa properties) I onda izaberes Internet Protokol (TCP/IP) i tamo uneses parametre koje ti daju u EUnetu.

P.S. Nevalja se igrati sa ovim ADSL wireles ruterim jer nije sigurno da ce raditi u skaladu sa EUnetom
Sasa90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2007, 19:13   #3
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Wireless ADSL router

Dakle to što ti hoćeš je veoma izvodljivo i korektno rešenje , a što se tiče adsl wireles rutera koji želiš da pazariš moj ti je predlog da vidiš šta prvo tvoj provajder nudi po tom pitanju pa ako ti je skupa njihova ponuda , ti onda lepo potraži takav ili sličan uređaj (koji ti oni preporuče da posle nebi imao roblema po pitanju podešavanja) , Vidi ima dosta firmu koje prodaju wireles opremu (skoro svaka firma koja se bavi prodajom računara u asortimanu ima i wireles opremu)

Što se tiče povezivanja na internet ja bi tu odradio jednu malu izmenu , kupio bi dve wireles mrežne kartice (oko 15 eura komad) i preko njih bi povezo ta dva desktopa .. u tom slučaju bi wireles ruter mogao da staviš na bilo koje mesto u kući i da se zatim svi uređaju (računari) konektuju na njega (internet) bežično . Jeste da je ovo rešenje malo skuplje (nekih 30 eura) ali se njime lišavaš kablova , i sve je mnogo konfornije.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Freeman88 (8.7.2007)
Stara 8.7.2007, 9:27   #4
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Dakle to što ti hoćeš je veoma izvodljivo i korektno rešenje , a što se tiče adsl wireles rutera koji želiš da pazariš moj ti je predlog da vidiš šta prvo tvoj provajder nudi po tom pitanju pa ako ti je skupa njihova ponuda , ti onda lepo potraži takav ili sličan uređaj (koji ti oni preporuče da posle nebi imao roblema po pitanju podešavanja) , Vidi ima dosta firmu koje prodaju wireles opremu (skoro svaka firma koja se bavi prodajom računara u asortimanu ima i wireles opremu)

Što se tiče povezivanja na internet ja bi tu odradio jednu malu izmenu , kupio bi dve wireles mrežne kartice (oko 15 eura komad) i preko njih bi povezo ta dva desktopa .. u tom slučaju bi wireles ruter mogao da staviš na bilo koje mesto u kući i da se zatim svi uređaju (računari) konektuju na njega (internet) bežično . Jeste da je ovo rešenje malo skuplje (nekih 30 eura) ali se njime lišavaš kablova , i sve je mnogo konfornije.
U EUnetu nemaju u ponudi wireless ADSL router, vec mi samo kazu da mogu da doplatim 1770 din. za router koji mogu da povezem za neki access point koji ja kupim. Mislim da je najbolje da ih pitam koji wireless ADSL router bi odgovarao.
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2007, 19:01   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Wireless ADSL router

Citat:
Freeman88 kaže: Pregled poruke
Mislim da je najbolje da ih pitam koji wireless ADSL router bi odgovarao.
Baš tako , pitaj ih koji W. Ruter oni preporučuju... Ako ti kažu da će odgovarati bilo koj odel , lako ćeš naći ono što ti odgovara po ceni i performansama . Takođe nije loša ni ova varijanda gde bi ti oni dali odgovarajući uređaj koji bi ti posle zakači na neki AP koji sam pazariš ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 21:01   #6
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
Freško kaže: Pregled poruke
Baš tako , pitaj ih koji W. Ruter oni preporučuju... Ako ti kažu da će odgovarati bilo koj odel , lako ćeš naći ono što ti odgovara po ceni i performansama . Takođe nije loša ni ova varijanda gde bi ti oni dali odgovarajući uređaj koji bi ti posle zakači na neki AP koji sam pazariš ....
Iz EUneta su mi preporucili da uzmem:
http://www.comtradeshop.com/Pages/Pr...FHMjAwRy1FVQ==

S ovim ne mogu da pogresim jel' da?
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2007, 23:28   #7
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Wireless ADSL router

Citat:
Freeman88 kaže: Pregled poruke
Iz EUneta su mi preporucili da uzmem:
http://www.comtradeshop.com/Pages/Pr...FHMjAwRy1FVQ==

S ovim ne mogu da pogresim jel' da?

Sa linksisom nikad nema greške ... to su odlični uređaji .. ja imam veoma pozitivna iskustva sa njihovim proizvodima ... ako imaš 100 i kusur eura uzmi ga i nećeš sigurno pogrešiti .... Još ako uzmeš dve W. Mrežne karte da se ratosiljaš kablova po kući i bog da te vidi ...
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Freeman88 (11.7.2007)
Stara 11.7.2007, 8:13   #8
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Sta znaci i da li je bitno ono annex-A ili annex-B posto sam primetio vise razlicitih verzija istog wireless adsl routera koji sam pomenuo u prosloj poruci?
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 9:45   #9
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
Freeman88 kaže: Pregled poruke
Sta znaci i da li je bitno ono annex-A ili annex-B posto sam primetio vise razlicitih verzija istog wireless adsl routera koji sam pomenuo u prosloj poruci?
Stavka da li je određeni uređaj tipa "annex A" ili "annex B" je poprilično važna obzirom da definiše na kakvom tipu telefonske linije će dati uređaj moći da se instalira.

Drugim rečima, ako imaš nameru da se priključiš na ADSL putem obične telefonske linije (klasična ne-ISDN linija) u tom slučaju ti je potreban uređaj tipa "annex A". Ako ti je s druge strane telefonski priključak preko ISDN linije u tom slučaju moraš da nabaviš uređaj tipa "annex B".

Uz svaki od ovih tipova uređaja dolazi i odgovarajući tip splitera tj. ne možeš da koristiš spliter za uređaje tipa "annex A" na uređajima tipa "annex B" i obrnuto.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 13:48   #10
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Stavka da li je određeni uređaj tipa "annex A" ili "annex B" je poprilično važna obzirom da definiše na kakvom tipu telefonske linije će dati uređaj moći da se instalira.

Drugim rečima, ako imaš nameru da se priključiš na ADSL putem obične telefonske linije (klasična ne-ISDN linija) u tom slučaju ti je potreban uređaj tipa "annex A". Ako ti je s druge strane telefonski priključak preko ISDN linije u tom slučaju moraš da nabaviš uređaj tipa "annex B".

Uz svaki od ovih tipova uređaja dolazi i odgovarajući tip splitera tj. ne možeš da koristiš spliter za uređaje tipa "annex A" na uređajima tipa "annex B" i obrnuto.
Što će reći da mi treba annex A, pošto verovatno nemam ISDN liniju čim ne znam da je imam ?
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 14:21   #11
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
Freeman88 kaže: Pregled poruke
Što će reći da mi treba annex A, pošto verovatno nemam ISDN liniju čim ne znam da je imam ?
Pa sad... Proskitaj malo po kući i pokušaj da nađeš kutiju koja liči recimo na ovo. Ako je nemaš onda slobodno možeš da pretpostaviš da nemaš ISDN. A ako baš hoćeš da budeš siguran zovi Telekom.
U svakom slučaju provajder ADSL usluga će ti sigurno reći kakvu liniju imaš
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
Freeman88 (11.7.2007)
Stara 11.7.2007, 19:10   #12
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

A šta misliš o tome da pogleda šta mu piše na telefonskom računu?
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 19:42   #13
Freeman88
Novi član
 
Član od: 1.7.2007.
Poruke: 21
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
holodoc kaže: Pregled poruke
Pa sad... Proskitaj malo po kući i pokušaj da nađeš kutiju koja liči recimo na ovo. Ako je nemaš onda slobodno možeš da pretpostaviš da nemaš ISDN. A ako baš hoćeš da budeš siguran zovi Telekom.
U svakom slučaju provajder ADSL usluga će ti sigurno reći kakvu liniju imaš
Ma ljudi imam običnu telefonsku liniju (digitalna centrala), zbuniste me, kakav ISDN (ovo je stvarno bruka koliko sam neupućen u te stvari ).
Freeman88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2007, 20:05   #14
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
A šta misliš o tome da pogleda šta mu piše na telefonskom računu?
Jel piše to uopšte na računu?
U stvari trebalo bi da piše. Jednokanalni ili dvokanalni ISDN
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 10:13   #15
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Molicu lepo. Ni ja nemam pojma o mrezama jel jednostavno sam na modemu vec XX godina. E posto me ispalise za ADSL ( nemam mogucnosti ) presao sam na wireless a predajnik je mlogo blizu.
E sad pitanje je koliko je OVO dobar izbor rutera i da li mi u buducnosti moze obezbediti ADSL liniju da ne kupujem ponovo modem.
PS. Nije sramota kad nesto ne znas, vec kad ne pitas a pravis se pametan.
Hvala na pomoci i objasnjenju unapred!
Poz
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.7.2007, 10:40   #16
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Wireless ADSL router

Apsolutno sve preporuke za D-Link. Njihovi uređaji jesu nešto skuplji ali sa razlogom jer stvarno rade posao kako treba. Da ne bude da pričam praznu priču ovde kod nas u EUnetu imamo par običnih (ne wireless) D-Link rutera koji su se pokazali fantastično svih ovih godina koliko se koriste za rutiranje u internoj mreži ali sam apsolutno siguran da ne bi trebalo da bude problema ni sa wireless izvedbom.

Da skratim. Ovaj uređaj će ti bez problema omogućiti da koristiš wireless konekciju na net za početak i za njeno deljenje na još četiri dodatna računara. Iz specifikacija se vidi da ima ugrađen i DHCP server što je još jedan plus ako budeš imao nameru da nešto kasnije mućkaš sa konfigurisanjem mreže. Takođe podržava sve protokole koji bi tebi bili od važnosti. Obzirom da imaš ugrađen switch to znači da kad budeš uveo ADSL i dalje ćeš moći da internet konekciju prosleđuješ na četiri računara. Čak možeš i da uživaš bez problema u ADSL2 standardu ako ga budu uveli u dogledno vreme kod nas

Dakle, da imam identične zahteve ne bih razmišljao da kupim pomenuti uređaj
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku holodoc na korisnoj poruci:
AstraLogos (12.7.2007)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
wireless ili adsl Evil_crack Komunikacioni uređaji i umrežavanje 16 26.6.2007 12:04
ADSL ili wireless Belfegor Internet usluge 1 13.4.2007 22:55
Ruter Linksys ADSL WAG200G Wireless xporter Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 18.3.2007 3:19
Da li ima sajt sa mapom za Srbiju Wireless, ADSL i dr. finsam Internet usluge 3 13.9.2006 14:03
Shareza i Siemens E-010-I ADSL router M-a-r-k-o Komunikacioni uređaji i umrežavanje 6 8.3.2006 19:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com