Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.4.2007, 18:45   #1
ucitelj paracin
Član
 
Član od: 5.6.2006.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Radi pa ne radi

Pokusacu da budem sto je moguce kratak u objasnjenju problema koga imam.
Moja konfiguracija je relativno stara sa AMD Atlhlon procesorom na 2000+ MHZ, MSI maticna ploca, 512 mb memorije,grafika FX 5200 t-128, HFD Maxtor 80 GB , napajanje ( narodsko ) od 300 W , dvd rezacem i Sky star 2 karticom.
Pre nekoliko nedelja su poceli problemi sledece prirode. Naime, kada startujem racunar on normalno " podigne sistem" , a potom normalno i radi , bez ikakvih problema i brljotina pri nekom maksimalnom opterecenju koje ova konfiguracija moze da izdrzi ( igranje igrica , rad u Corelu , Photoshopu itd.). Kada iskljucim racunar, on se normalno ugasi. Medjutim kasnije prilikom ponovnog startovanja na monitoru se ne pojavi nista ( jednostavno monitor je potpuno crn, ili se pak pojavi poruka da kabli nije konektovan na grafiku). Posle par restartovanja ponovo se podigne sistem i racunar normalno je radio naredna 3 dana, da bi 4 dana monitor ponovo bio crn , restartovanja , ciscenje, vadjenje grafike itd nije pomoglo. Posto , na maticnoj imam integrisanu grafiku prebacio sam se na nju , i sistem normalno radi odnosno kompijuter normalno funkcionise. Normalno crkla je grafika ,bila je moja prva misao. Graficku sam izvadio i poceo da planiram kupovinu nove. Medjutim posle nedelju dana ponovo sam istu ( staru graficku karticu vratio nazad u kompijuter i ona je gle cuda pocela ponovo da radi , bez ikakvih problema, radila je 3 dana , a 4 dana monitor je opet bio crn, gtrafiku sam ponovo izvadio , sistem je normalno radio na integrisanoj. Posle 5 dana vratio sam ponovo grafiku u komp. on je ponovo normalno radio 3 dana, 4 dana monitor opet crn.
interesujeme da li je u pitanju grafika ( ja mislim da je ona 99%) ili imam mozda problem sa maticnom plocom, kako mi neki prijatelji kazu , ili pak sa necim drugim, da bih znao sta da menjam.
Unapred hvala.
ucitelj paracin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2007, 20:44   #2
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Radi pa ne radi

Citat:
ucitelj paracin kaže: Pregled poruke
Interesuje me da li je u pitanju grafika (ja mislim da je ona 99%) ili imam mozda problem sa maticnom plocom, kako mi neki prijatelji kazu, ili pak sa necim drugim, da bih znao sta da menjam.
Unapred hvala.
Ovako se ne može precizno reći, ali grafička je visoko na listi mogućnosti.

Mogao bi da proveriš kako ti grafička kartica stoji. U nekim nekvalitetnijim kućištima može se desiti da kartica bukvalno ispadne do pola. Mada, ako si toliko puta vadio karticu i vraćao je, to i nije tako verovatno. U svakom slučaju, pritisni dobro karticu, gledaj da limčić zašrafiš tako da se kartica ne izdiže iz konektora (ako treba, malo ga i iskrivi). Proveri i da li ti je kabl od monitora čvrsto utaknut (mada verujem da si to već mnogo puta proveravao) kao i to da nije tako pritisnut uz zid ili nešto da čupa karticu iz konektora.

Druga mogućnost je da je kartica neispravna. Ako je nVidijin model, trebalo bi da možeš da staviš neku drugu kartici sličnih karakteristika pa da ti proradi bez drajvera. Dakle, pozajmi od nekog karticu na neko vreme i gledaj hoće li da se dešava ista stvar. Ako se problem ne ponovi, velika je verovatnoća da je tvoja kartica neispravna.

Treća mogućnost je da ti se kompjuter ili sama kartica pregreva pa da na kraju kartica otkaže, naročito ako sama kartica ima ventilator koji je zaribao. Znaš i sam kako ćeš to proveriti.

Na kraju ostaje najmanje verovatna mogućnost da nešto otkazuje na matičnoj ploči.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2007, 13:08   #3
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Radi pa ne radi

Iz oznake predpostavljam da je to MSI graficka, pasivno hladjena, sa zelenim PCB-om, tako da ventilator kao kvar otpada.

Slazem se sa Vojom, pozajmi od nekoga graficku i probaj je 5-6 dana pa vidi ishod.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2007, 10:47   #4
ucitelj paracin
Član
 
Član od: 5.6.2006.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Radi pa ne radi

Hvala svima, doduse sa zakasnjenjem , ali kao sto smo i mislili problem je bio u grafickoj kartici. Jos jednom hvala.
ucitelj paracin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako će Vista da radi na mojoj konfiguraciji... daco kralj Operativni sistemi 57 4.3.2007 17:52
Zasto igra radi normalno pola sata i onda pocne da koci? polarnimeda Grafika 21 11.2.2007 15:56
msi TV@nywhere master tjuner ne radi plemeniti Kvarovi 4 4.2.2007 21:41
Problem sa mp3 playerom? Na nekom XP-u radi na nekom ne... Master Neo Foto i audio/video 7 5.1.2006 2:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com