Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.9.2006, 0:08   #21
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
urke kaže:
Ako i bude bilo filozofa, lako će biti „odfilozofirani”.

L&M, mene malo interesuje kako uočiti dobro postavljenu scenu ako je ona dinamična. Recimo, krenemo da fotografišemo prirodu. Na šta posebno treba obratiti pažnju da bi scena bila svrsishodna, kako u wide (recimo fotografisanje više stabala drveća ili cvetnu fleku), tako i u makro situacijama (fotografisanje bubica, životinja, pojedinačnih biljaka i sl.)
ako sam dobro shvatio na šta ciljaš,
ponekad treba pomalo i samo da se namesti...
pre neki dan sam po veoma jakom vetru krstario oko grada kolima u potrazi za nekom karakterističnom scenom... znači neka stara kuća, salaš, drveće koje se povija na vetru, nešto prašine u pozadini... tako bih ja to skicirao za ulje na platnu ali oćeš vraga ovako u živo nigde ni traga mojoj nekoj ideji... pa ni približno bilo čemu što sam mogao očekivati... ili nisam uspeo da vidim, nije mi bio dan ili jednostavno se nije pogodilo... čak je i nebo bilo jednolično sivo, prašina je sve fotke učinila mutnima, ma šta da kažem... dobro nisam izleteo negde sa puta zverajući po okolini, čak sam i merdevine, neke manje doduše, imao sa sobom da mogu da snimim sa nešto više tačke ono što mi se dopadne...
osim što sam se dobro izluftirao otišao sam kući bez pravih snimaka čak i jedinu neku šansu sam prokockao kada sam na nekom letnjem putu u njivama stao i izašao iz kola ispred noga mi je iskočio zekonja i pojurio a u rukama mi je bio Canon G6 koji ne poznajem dobro i jednostavno u momentu nisam znao gde da prebacim da bih ga snimio u trku... moj aparat je stajao na suvozačkom sedištu neuključen, da je bar bio u stanju mirovanja bilo bi pokretne zečetine u onoj temi o živuljkama...

ovako, baš mi nije bio dan...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2006, 0:33   #22
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

evo postavio sam jednu fotku kada se malčice samo namestilo:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=8108&page=2 a setih se da sam još pre postavio jedan snima brodića, neke jedrilice iz boke kotorske iznad koje su se poredjali oblačići kao da je parobrod... ne mogu da dam link na dial up-u sam pa bi mi to sada u ovo doba bilo mučenje, izvinjavam se... a ako neko hoće da pomogne sa bržom vezom biću mu dužnik, hvala unapred
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2006, 10:25   #23
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
bobi kaže:
Meni je u svakom slucaju logicnija, ova leva flipovana strana t.j kada misicavko stoji sa leve i gleda ka desnoj, donjoj strani. Znaci jos pre nego sto sam procitao tvoj post, video sam sliku i predpostavljajuci da je nisi tu badava stavio, izabrao onu, koja mi se cinila logicnijom i smislenijom.

A mozda je to i upravo zbog onoga sto si pricao o evoluciji, jer covek treba da gleda nadesno (sto u ovom slucaju znaci napred), zar ne?

A mozda i gresim, jer ovako spojene slike dobijaju jednu potpuno novu konstrukciju, pa nije bas lako gledati samo jednu stranu. Mozda si trebao da ih stavis jednu ispod druge.

Ovo bi bila moja glasna razmisljanja...

Imas rep. poen od mene kao svojevrsni vid podmicivanja, da bi nastavio sa izlaganjem.
Bobi, predpostavio sam da ces bas tako odgovoriti. Za mene je "misicavko" samo replika gladijatora iz starog Rima shodno vremenu i prostoru. Racionalna svest danas, prevazilazi intuitivnu i kreativnu sto nije dobro. Balans ovih dveju suprodstavljenih energija je ravnoteza kojoj svi tezimo. Zar nije tako?! Mozda je vreme da "misicavko" porazmisli o svrsishodnosti zivota, plemenitijim stvarima a da nam svesno/nesvesno ne namece sistem vrednosti u kojoj sve ono sto je brdo misica predstavlja zapravo macho muskarca.
Iz tih razloga ja bih ga stavio sa desne strane.

Namerno sam i spojio fotku da bi smo svi ujedno vezbali i levu i desnu hemisferu mozga. Ja sam to ucinio jos u muzickoj skoli dok sam ucio sviranje harmonike. Bez razdvajanja ovih sfera a ujedno koristeci istovremeno obe ne moze se svirati ovaj instrument.
Slicno je i sa fotografijom. Ovo je moje zapazanje i nikako ne smatram da sam iskljuciv i da sam u pravu.

Sta se kadrira u sredini fotke i na koji nacin pokusacu da objasnim u sledecem postu.
Pozdrav drustvu!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2006, 19:21   #24
Neuro
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Neverland
Poruke: 477
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 143 puta na 67 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
Simke kaže:
evo postavio sam jednu fotku kada se malčice samo namestilo:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=8108&page=2 a setih se da sam još pre postavio jedan snima brodića, neke jedrilice iz boke kotorske iznad koje su se poredjali oblačići kao da je parobrod... ne mogu da dam link na dial up-u sam pa bi mi to sada u ovo doba bilo mučenje, izvinjavam se... a ako neko hoće da pomogne sa bržom vezom biću mu dužnik, hvala unapred
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4411&page=27
Post #526

Nadam se da je to fotka na koju si mislio.
Neuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2006, 0:34   #25
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Citat:
Neuro kaže:
http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=4411&page=27
Post #526

Nadam se da je to fotka na koju si mislio.
Upravo ta: Brodica na oblake...
zahvaljuem ti se na uloženom trudu i izgubljenom vremenu...

jer ja dok bih tamo izdijalupirao prošla bi večnost...

Pozdrav
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2006, 0:39   #26
Simke
Senio®
 
Član od: 3.11.2005.
Poruke: 2.159
Zahvalnice: 239
Zahvaljeno 836 puta na 310 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

vidim da tema lagano napreduje, širimo priču i to je dobro...

možda bi mogli pričati, kada dodje na red i kada mi se manje bude spavalo o namernim greškama u postavci, u nekom detalju i sl. na fotografijama...
često to zna da privuče više gledalaca i komentara nego neke sasvim solidne i tehnički uredne fotke, skloni smo da zapazimo grešku ili bar podsvesno primetimo da nam nešto smeta... sve zavisi od veštine autora i njegovog umeća da nas zaintrigira...

pa, kada dodje na red... divanićemo, jelte...
svakako se ne žurimo nigde,
više ovo napisah da ne zaboravim...
Simke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2006, 20:07   #27
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

ovde bi se moglo raspravljati i o ostalim vidovima umetnosti, jer su povezane...Recimo, fotografija je zasnovana na principima iz slikarstva (slikarstvo je starije, jel) Stim sto umetnik na platnu ima punu slobodu izrazavanja, dok doci do dobre fotografije, nije bas tako lako, cesto je to i splet okolnosti...
Recimo, kako predstaviti neku akciju na slici, ( bilo da je u pitanju slika ili fotografija) Ako umetnik zeli da prikaze coveka u pokretu, sigurno ga nece predstaviti u ravnotezi. Sledeca slika predstavlja ravnotezu, mirovanje, bez pokreta:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sl1.gif
Viđeno:	142 puta
Veličina:	731 bajtova
ID:	3645

da bismo napravili neko kretanje, jednostavno, narusicemo stabilnost objekta:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sl2.gif
Viđeno:	165 puta
Veličina:	1,2 KB
ID:	3646
...i tako cemo dobiti potpuno kretanje:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sl3.gif
Viđeno:	160 puta
Veličina:	1,6 KB
ID:	3647
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2006, 20:15   #28
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

takodje, kompozicija je vema bitna...
ovde je prikazan objekat koji miruje:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sl4.gif
Viđeno:	152 puta
Veličina:	1,2 KB
ID:	3648
tok se ovde isti objekat krece:
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	sl5.gif
Viđeno:	142 puta
Veličina:	1,2 KB
ID:	3649

Isto tako, dubina slike, tj perspektiva, moze se postici i bojama. Tople boje predstavljaju blizinu, toplinu, dok hladne boje daju slici dubinu...Iz istorije umetnosti moze se naci dosta takvih primera, gde je prostor docaran samo bojama...

ovo su samo neke osnovne stvari, sto bi svako trebao da zna, ako zeli da prikaze fotografijom( ili slikom, filmom...) ono sto zaista zeli...Inace, samo o liniji, kao vizualnom izrazavanju, moze se napisati cela knjiga, jer ipak, na pocetku bese linija...
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2006, 12:37   #29
Bansek
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Nis
Poruke: 377
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 26 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Bansek Slanje poruke preko MSN-a korisniku Bansek Slanje poruke preko Skypea korisniku Bansek
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji

Citat:
bobi kaže:
Ahhh... jedva sam docekao ovaj topic

Imam milion pitanja...

Prvo pitanje:
Cuo sam jos davno da odredjeni smer na koju ukazuje slika, moze da deluje pozitivno ili negativno na coveka.
Recimo...
Jedna obicna strelica koju nacrtamo u Photoshopu, ako ide sa leva na desno (na desnoj strani joj je vrh) uvek, kao, ukazuje na neku nadu, buducnost i td.
Sa druge strane, ako je strelica u suprotnom smeru, onda, kao, ukazuje na depresiju, nazadak, vracanje mracnoj proslosti i td.

Sad, meni je ovo totalno bez veze.
Jer, to mu dodje kao vezivanje za pisanje. Pa ako je s leva na desno, onda je dobro, a ako nije, onda je lose...

Ili, mozda mislite da ima istine u ovome?
Odlicna tema. Bas me pogodilo! Gledam svoje karikature i interesantno je kako sam na njima, neznajuci za ove gore cinjenice, isto i nacrtao, podsvesno - pogledajte http://bansek.tripod.com/karikature U vecini slucajeva uglavnom je usmerenje s desno na levo gde je neka negativna radnja, a gde se "ocekuje neka nada" s desna na levo. Veoma interesantno!
Bansek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2007, 0:01   #30
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji

Zaista dobra tema...I milion pitanja,bar kod mene...
Volim da fotografisem,ali to sa budjavim aparatom i losim uslovima moze da bude prava nocna mora...LM,na pocetku,interesuje me,cime mogu da uklonim motion blur koji nastaje kad slikam neki objekat u pokretu?Mnogi fancy aparati danas to mogu ali posto moj aparat nije toliko fancy,a jeste digitalac,zanima me kako bih mogao da odradim dobar post-procesing gotove slike i da motion blur bude uklonjen,da izgleda kao da je objekat uslikan u stanju mirovanja?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2007, 14:49   #31
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Motion blur koji je nastao tako što se objekat kretao u trenutku fotografisanja a ekspozicija nije bila dovoljno kratka, ne može se u post procesiranju nikako ukloniti a da se dobije zadovoljavajući rezultat. Jedini način da se on izbegne je fotografisanje sa ekspozicijom koja će biti prilagodjena brzini kretanja objekta ili da se aparatom prati kretanje objekta i podesi maaalo duža ekspozicija što će rezultirati time da objekat bude oštar, a pozadina zamućena (interesantan efekat kojim se dočarava brzina kretanja objekta)...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2007, 1:54   #32
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Ja imam jedan problem...Naime, juce sam radio kao fotograf, radio sam probno na jednoj zurci. Dakle, ako fotke budu ok, primljen sam da radim za kes. E sad, problem je sto sam izgleda lose pristupio celoj prici. Pristup je bio: nafotkacu 1043045 fotki, pa ce nesto od toga ispasti ok...Ali, presao sam se. Od 250 slika, izabrao sam 89 (koje sam isto upeglao u photoshopu) Takodje, prednost sam dao atmosferi, a ne tehnickim detaljima..sto se ispostavilo kao pogresno, jer su mi fotke odbijene kao tehnicki lose Kada kazem da sam prednost dao atmosferi, mislim na to da sam koristio slabiji blic, maximalan otvor blende, i expoziciju od 10/10, ili cak i vecu, sa iso 200. Subjekat koji je mirovao, uglavnom je ispadao na slikama ok, i dobijali su se interesanti efekti (barem se meni tako cinilo) Dakle, hvatao sam svetla. Sa normalnim podesavanjem, shuter speed 20 +blic, i otvor blende na F5, dobijaju se ostre fotke, ali je problem sto se pozadina ne vidi bas najbolje...I sad treba opet da idem na neku zurku, i da fotografisem probno, ne bi li sada napravio bolje fotke...Tako da mi sada treba pomoc iskusnijih fotografa, koja podesavanja da stavim i ako neko moze detaljnije da objasni slow sinhro mod. Znaci, u pitanju je zurka, gde se slikaju ljudi, a pritom je neka polutama, sa gomilom strobova, i sa ostalim evetlosnim efektima...i jos se sve krece, ljudi, svetlo...loodilo Do sada sam fotografisao sa stativom, i po danu, gde nije bilo nikakvih problema...ovo je nesto potpuno drugacije
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2007, 18:40   #33
PHANTOM
Član
 
Član od: 6.7.2006.
Lokacija: Vrsac
Poruke: 114
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 8 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Nemam iskustva sa fotografisanjem po zurkama ili slicno, ali mislim da bi ti dosta pomoglo ako podignes ISO, posto imas dobar fotoaparat mozes cak i na 800. Time ces dobiti kracu exspoziciju. Ili da kupis eksterni blic, sto je mozda najbolje, pa ces ga radom otplatiti.
PHANTOM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.1.2007, 18:58   #34
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

pa uglavnom ne koristim iso veci od 400, jer kada je slabije osvetljenje, ni iso ne pomaze nesto...Inace, sto se blica tice, cak sam stavio shuter speed na 4000 i fotke su ok ispadale (sa integrisanim blicem) A kako bi bilo tek sa externim...Samo je problem...kojim radom da se otplati?! Tako bedno placaju to fotografisanje...(bolje na svadbama da fotografisem) a opet traze kvalitet...(800din 30 fotografija :S )
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 10:24   #35
Jack In The Box
Član
 
Član od: 7.12.2005.
Poruke: 314
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 17 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Uh, uh, uh.... Slabo svetlo, brza akcija, potreba da se uhvati ambijent. Skoro da nema težeg posla za fotografa.... Šta je rešenje? Najbolje način je nabavka specijalnih objektiva koji omogućavaju slkanje sa velikim otvorima blende (f/1.2, f/1.4 i f/1.8) što će omogućiti skraćenje ekspozicije. Ako je ovo nemoguće, onda nabavka dodatnog blica sa kojim će se raditi, ali tako da se njegova svetlost ne uperi direktno u objekat koji se slika. Ako je nemoguće i jedno i drugo onda povećanje iso osetljivosti do granice kada je šum podnošljiv, maksimalni otvor blende i slikanje objekata koji se ne kreću mnogo. Upotreba ugradjenog blica će skoro sigurno uništiti ambijent na slici, a slow sinchro će verovatno učiniti objekte koji se kreću neoštrim. Inače slow sinchro okida blic, ali iza toga produžuje ekspoziciju još malo kako bi se uhvatio ambijent. Problem je medjutim što će pomeranje aparata ili objekta koji se kreće zamutiti fotku. Ovaj mod pogodan je npr. za slikanje portreta i hvatanje pozadine, ali tako da onaj koga slikate ne mrda....

P.S. 800 din. za 30 fotografija????????? A što te ne zamole da im platiš kad ih već slikaš...
Jack In The Box je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 11:01   #36
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Treba pre svega dosta iskustva sa odredjeni modelom foto aparata. Jeste otvor blende tu moze mnogo pomoci. Ali i odgovarajuca brzina ekspozicije. kad se na to doda smanjen blic ( jacina ) mozes dobiti pristojne fotke koje odgovaraju zurci a ne umetnickim fotkama.
Evo jedne sa mojim crshom sa upravo takvim ambientom.
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	ZURKA.jpg
Viđeno:	168 puta
Veličina:	67,7 KB
ID:	5698  
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2007, 12:50   #37
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Mislim da svi znamo ko je dominantan na ovoj fotografiji
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2007, 15:16   #38
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Fotografisao sam dve zurke, gledao fotke drugih fotografa...i dosao do sledeceg:
Slikanje portreta: treba slikati sto blise osobi koja se slika, maltene da joj se covek unese u facu. Ako je osvetljenje interesantno, mogu se koristiti sledeca podesavanja:
F8
shuter 2"
iso 200
+blic
...i treba dosta experimentisati lol
fotka bi trebala ovako da ispadne:
http://www.ambrel.net/2006/1006-tras...5_polaroid.jpg
(nije moja fotka na zalost )
ili ono sto sam ja dobio:
http://i15.photobucket.com/albums/a3...tke/lights.jpg

Kod slikanja "mase" ide drugacije...Ako je osvetljenje pristojno, blic se moze i iskljuciti, i postaviti veci iso, sa sto vecim otvorom blende...u mom slucaju to je F2.8. Zum ne treba koristiti kod takvih fotki. Evo primera:
http://i15.photobucket.com/albums/a3...astik/sl55.jpg
dakle, to je bilo bez blica, a moze se koristiti i blic, ako se zeli istaknuti prvi plan:
http://i15.photobucket.com/albums/a3...lastik/sl9.jpg

Takve fotke je uglavnom pozeljno rotirati, tako da scena ide po dijagonali. Uopste, ja uvek gledam da ono sto slikam bude u nekoj dijagonali, kako bih dobio neku dinamiku. To pogotovo dolazi do izrazaja na zurkama, gde se i onako ne vidi sta je pravo, krivo, a sta ne pa je lakse ukomponovati sliku okretanjem aparata
evo primera:
http://i15.photobucket.com/albums/a3...astik/sl46.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a3...astik/sl45.jpg
http://i15.photobucket.com/albums/a3...astik/sl52.jpg

To su neki moji zakljucci... A Sto se tice hvatanja mometa, tu moze pomoci samo iskustvo...fotkati i fotkati
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2007, 16:34   #39
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Vaše fotografije - ljudi (portreti, sport, humor, događaji...)

Cek,cek ... Sad mi nesto nije jasno. Ako na zurci slikas sa ekspozicijom dve sekunde sa blicom. onda je lik mutan kada nastavi da se giba.

Znaci blic -> Lik ostar -> vreme leti -> lik magla Bar tako mi se cini logika stvari.

Jedino mozda sa sinhronizcijom shuttera na trenutak pred zatvaranjem.

Znaci klik -> vreme leti raja se muti sa pozadinom -> tik pred zatvaranjem blende sledi blic.

Trebalo bi probati, Nisam se dosta igrao sa shutter sinhronizacijom. Imas li ti Kintec neka iskustva?

Still later edit :

Kada malo razmislim, da samo sa syncom na zatvaranje shutera. Mozda tvoj aparat ima takav preset, uglavno blic puca na kraju dve sekunde.

Jos malo edit:

Evo sa vikipedie:

Rear Curtain Sync

Some cameras offer the ability to fire the flash sync when the shutter is at the end of its peak opening. This is called rear curtain sync, and it is used to freeze motion at the end of the exposure. When making long exposures while firing a flash, rear curtain sync creates the effect of motion blur leading up to the subject.
korisnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2007, 17:24   #40
kinteC
paparazzo
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Zip fajl!
Poruke: 1.165
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 601 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Razgovori o fotografiji · Kako do boljeg snimka, do uspešnijeg rada?

Pa lik ce biti ostar, prosto, jer: mali otvor blende, malo svetla prolazi kroz objektiv ka filmu, senzoru. Kada blic okine, on toliko jako osvetli predmet slikanja, i to za tako kratko vreme, tako da taj podatak ostaje zabelezen, dok su ostali objekti van domasaja blica u tami (zbog malog otvora blende) Izuzetak su naravno svetla koja su dovoljno jaka da uticu na sliku. Pomeranjem aparata se dobijaju raznorazni oblici sa tim svetlima...tako da to lepo funkcionise. Isto bi se dobilo i sa blicem na kraju i na pocetku ekspozicije. A sto se tice okidanja blica pred sam kraj ekspozicije ne vidim nikakvu prednost osim u sledecoj situaciji: kola se krecu u tami sa upaljenim svetlima. Slikam automobil, prvo ekspozicija a onda blic. Efekat bi bio taj da bi se dobio svetlosni trag iza automobila, a ne ispred sto bi bio slucaj ako bi prvo blic okinuo, a zatim tek duza expozicija. Na zalost moj aparat nema tu mogucnost...Mozda, ako bih uzeo externi blic
kinteC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotografija, slike

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com