Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.7.2017, 21:29   #1
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Гигатронов монитор - који изабрати?

Требало би сутра да купим 1 од ова 2. Који да купим?

http://www.gigatronshop.com/monitori..._full_hd-91537

http://www.gigatronshop.com/monitori..._full_hd-43729

Разлике делују мале, али су оцене купаца доста различите (Асусов модел изгледа много бољи по оценама), па ме занима шта је боље од ове 2 солуције. Не разумем се у наведене карактеристике, али могу рећи да мени треба монитор (осим за свакодневну употребу попут интернета) пре свега за гледање филмова, серија (и евентуално за видео игру мада ми је то сада мање битно), дакле, примарно, кључно ми је да имам пун ужитак у гледању филмова и серија, cinematic искуство. Желим да боје, контраст и све то буду бар 5 пута бољи од старог модела који сада имам (flatron l1953s).

(био је негде пост на форуму где је неко написао које мониторе треба куповати, па нешто о самом екрану некој заштити, пост је чини ми се био у 5 или 6 тачака тако нешто, па ако зна било би добро да напише о тој заштити од буљења у екран (и линк тог поста ако га зна)).

Плис, да ли сваки монитор може на мојој спецификацији? Није ми лош комп, али ја ипак купујем нов монитор, па да проверим и то.

Или ако неко зна неки сличан монитор, а квалитетнији до 15.000/16.000, нека ми препоручи.
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.7.2017, 22:45   #2
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

У теорији, Philips. TN панели су, по правилу, "најгори" што се тиче боја, контраста, углова гледања (али су зато најбржи панели па су погодни за гејминг). Мада има и врхунских TN панела али то је онда нека друга цена...
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.7.2017, 21:43   #3
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Za uživanje u filmovima traži neki sa VA panelom i njegovim varijantama kao što je taj MVA i sl.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 9:15   #4
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Хвала на одговорима.

Нашао сам модел IPS монитора, који не делује превише скуп, а мислим да на основу онога што пише, да је заиста одличан по питању односа квалитет/цена.

Верујем да овај модел пружа право cinematic искуство.

http://www.lg.com/us/monitors/lg-23MP48HQ-P-led-monitor

Шта мислите о овом моделу?

И неке ставке ме интересују код овог монитора (са навене странице):

1. Зашто доле пише Windows 10? Ја имам Windows 7, па зато питам.

2. Да ли моја садашња конфигурација може да прихвати овај комп (има ли конфигурација компа везе са самим монитором) ?

3. Да ли Surface Treatment: Anti-Glare 3H значи заштиту од зрачења или тако нешто?

4. Да ли су компликована подешавања (боје, светлост итд) или је то по дифолту?

5. Које су највеће мане овог монитора (пише се нешто о аудиу и HDMI у шта се не разумем много) ?
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 9:44   #5
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

1. Zato što je reklama win 10 nova tehnologija win 7 prošlost
2. Ao ti kartica ima HDMI izlaz ili VGA (D Sub) a ima radi će. Lično ne bih uzimao monitor bez
DVI-D ulaza zbog upgrejada bez obzira na HDMI.
3. To je tehnologija premaza ekrana od oštećenja i disperziju svetlosti....
4. Ako ti treba dodatna podešavanja veći kontrast ili oštrina to se mora podesiti u meniju lako imam LG od 21.5"....
5.Ima samo 3 zvezdice i malko više,10 glasova možda i nije baš najbolji izbor. To može da kaže samo onaj ko ima takav monitor.
Ja sam gledao do 21,5" jedino takav staje na moj sto i išao bih na Philips jer ako bih uzeo novu grafičku dvi-d i vga baš nesarađuju uopšte a držim dva monitora......
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 9:55   #6
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

C,c,c,c, toliko godina si na forumu i nista nisi naucio

Marketing, svaki monitor moze da radi sa bilo kojim operativnim sistemom. Nekada su postojali "drajveri", tj. txt fajl koji je definisao podrzane rezolucije i refresh rate u svakoj od njih (danas je to 60 Hz fiksno, ali CRT nisu bili takvi).

A onda i "urbane legende", ta prica o "zracenju" je bila preterana i tada a ako se bojis i ovih tankih, e onda... Inace ne, radi se o onom "zrnastom" premazu koji drasticno umanjuje reflektivnost ekrana, sto kada se naviknes na to izgleda mnogo bolje. Podesavanja obicno nisu "komplikovana", obicno se treba obavezno smanjiti brightness a boje podesavaj po svom ukusu (moguce da su i fabricki podesene korektno mada proizvodjaci namrerno podese da sve "puca" jer ljudi vole zivahne boje pre nego "neutralne".

HDMI prenosi pored video-signala i audio-signal po dizajnu i koristices HDMI kabl (jer je drugi D-Sub, tj. klasican VGA).
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 22:20   #7
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
HDMI prenosi pored video-signala i audio-signal po dizajnu i koristices HDMI kabl (jer je drugi D-Sub, tj. klasican VGA).
На мом садашњем моделу нека 2 кабла са плавим врхом се убадају иза монитора . А тај HDMI се исто убада у кућиште као и тај други?
Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
2. Ao ti kartica ima HDMI izlaz ili VGA (D Sub) a ima radi će. Lično ne bih uzimao monitor bez
DVI-D ulaza zbog upgrejada bez obzira na HDMI
.
Нема се пара за скупље, а и нисам те најбоље разумео ту...(?).
Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
5.Ima samo 3 zvezdice i malko više,10 glasova možda i nije baš najbolji izbor. To može da kaže samo onaj ko ima takav monitor.
Оцене и на том сајту су добре, само што, по ономе што сам видео, пар неких (чини се исфрустрираних ликова што не знају да подесе ништа), пишу глупости, о чему сведочи да је број који не подржава њихове оцене скоро стопроцентан.

А ево оцене са Гигатроновог сајта https://www.gigatronshop.com/monitor..._full_hd-75481 . Изгледа, једина жалба је што се не даје HDMI кабл, већ се посебно купује...и постоље које је као нестабилно...а јбг не могу да приуштим да гледам те ситнице...
Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
i išao bih na Philips jer ako bih uzeo novu grafičku dvi-d i vga baš nesarađuju uopšte a držim dva monitora......
Препоручен ми је IPS на овом форуму и IPS ће бити, не враћам се на те слабије типове екрана. Иначе, ни овде те нисам разумео о тој сарадњи? Животе луталицо. Ја брате само хоћу врхунске боје, контраст на великом екрану, да уживам у гледању филма, серије и евентуално игрању видео игре, нисам про као ти и већина на овом форуму, а ако то овај монитор може - ја сам задовољан, али не разумем болдовано ни горе ни то задње.
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 22:42   #8
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

IPS није најбољи. Рецимо, управо је контраст најјача страна VA панела (имају најбољу црну боју). Боје су лепше на IPS панелима али ту црна није на нивоу VA панела (што је доста битно код гледања филмова), док по томе оба типа су боља од "народних" TN панела (који су, како смо рекли, најбржи и најбољи за гејминг).

Што се осталих техникалија тиче, стичем утисак да се баш-баш не разумеш, тако да укратко - јесте, HDMI порт имаш и на монитору и на "кућишту" (тј. графичкој карти), контам да би сви Radeoni 5670 морали да имају HDMI порт (било би добро да знаш који је произвођач тачно - погледај преко програма који се зове GPU-Z) и не, то нису ти плави - то су D-Sub или VGA каблови и изгледају овако.

А теби треба ово.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 23:28   #9
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Плаче ми се. Што ме мучиш човече? Шалим се...Него, то за црну боју...па добро, појачаћу је некако у подешавањима, није ми пресудно...ваљда...(не може бити горе од црне боје модела који сада имам). А шта ти мислиш о овом моделу који намеравам да купим? https://www.gigatronshop.com/monitor..._full_hd-75481

Сликао сам GPU-Z податке (због како си навео произвођача).
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Desktop.jpg
Viđeno:	30 puta
Veličina:	86,0 KB
ID:	56074  
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.7.2017, 23:50   #10
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Мени су сви монитори мање-више ОК али сам ја својевремено пазарио Benq са VA панелом и јесте добар контраст али и даље црна није баш црна (додуше, мој јесте економска класа па и није за очекивати спектакуларне резултате). Биће ти добар тај LG верујем.

Та Sapphire карта (има више модела и верзија) долази са HDMI портом у свакој варијанти, тако да нема шта да бринеш - дакле, треби ти HDMI кабл
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2017, 0:13   #11
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Хвала на помоћи. Значи, одлучено је. А ваљда неће бити проблема са некаквим апгрејдима, јер ми се Windows 7 стално апгрејдује и често скида неке додатке када гасим комп (ваљда ће то важити и за ствари око монитора).

А надам се и да подешавања неће бити проблематична, јер то не делује наивно...али добро.
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.7.2017, 0:26   #12
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

И да буде проблема, то нема апсолутно никакве везе са монитором, који ради исто под свим могућим оперативним системима (Windows, Linux, MacOS etc..). То "дизајниран за Windows овај или онај" је обична маркетинг глупост, екран је екран
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 12:23   #13
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Управо пишем са новог компа и морам признати да су боје болесно добре. Сада могу опет да гледам филмове. Него, пошто сам (уз остале компоненте) добио и це де са драјверима, да ли морам, да ли је нужно, да их одмах инсталирам или могу за коју недељу?

И друго питање, како да подесим резолуцију да ми обухвати 100% цео екран? Сада ми остаје пар центиметара на крајевима и иако сам био на опцијама, иако само подесио на 1920x1080, остаје ми то мало простора да ми цео екран буде попуњен (на слици испод се додуше не види тај непопуњен простор).
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	Desktop.jpg
Viđeno:	37 puta
Veličina:	79,6 KB
ID:	56090  
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 12:45   #14
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Potraži u drajverima opciju "Overscan" pa je stavi na 0 ili 100%, ne sećam se kako beše.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 14:57   #15
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Ili jos bolje "auto resize" u opcijama monitora.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 16:33   #16
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Posto koristis AMD evo kako: udjes u catalyst control center>my digital flat panels>scaling options i tu slajderom podesis koliko ti treba.
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 21:04   #17
Romantic
Veteran
 
Član od: 9.4.2010.
Lokacija: Fantasy land
Poruke: 885
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 230 puta na 154 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Драјвере не бих инсталирао, јер делује тешко, а монитор не бих подешавао, јер немам упутство, па да не погрешим. Око Каталист центра, то сам избрисао одавно, па бих још неки што лакши, најлакши могући, начин на који бих средио то за резолуцију (ако је остало још неког начина).

А гледајући инсталиране дрјавере, код мене су инсталирани nvidia драјвери, а не amd-ови, што је чудно...
Romantic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 21:23   #18
weedman984
Veteran
 
Član od: 21.9.2011.
Lokacija: Mount Everest
Poruke: 566
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 136 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Ne znam sta da kazem na ovo, nVidia drajveri na HD 5670 ??? Catalyst se nalazi u sklopu AMD drajvera tako da moras da ga imas i to je mislim jedini nacin da sredis rezoluciju na legacy drajverima. Znam iz iskustva jer mi je crkla grafa i koristim staru hd 4650 i imao sam isti problem sa rezolucijom...
weedman984 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.7.2017, 21:32   #19
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Гигатронов монитор - који изабрати?

Romantic, ako ti je komplikovano daj nekome drugome da ti to lepo odradi i podesi, nema druge varijante očigledno.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dragon Age 2 Vulee Role-Play 3206 30.6.2019 22:49
Hearts of Iron 3 masteri Strateške igre 570 27.8.2015 14:08
који од ова два половна бренд рачунара? Боле ŠDK - Konfiguracije 11 26.7.2015 18:15
Револуционарни ОС (Revolution OS) - документарни филм Боле Slobodni softver 6 5.9.2014 19:07
Проблем који је направила рам меморија wu-gambino Kvarovi 5 22.1.2012 15:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com