Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.11.2005, 20:03   #1
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Tekstovi o programiranju

Ne znam da li sam ubo pravu rubriku za ovo pitanje, ali ne vidim gde bi drugde moglo više da pasuje.Pitanje je za urednike časopisa.Zašto u SK-u nema tekstova o programiranju, vezanih za najpopularnije programske jezike tipa VB, C/C++, Delphi.U svakom broju može da se izdvoji dve, ili barem jedna strana koja bi se bavila time i sadržala bi razne cake tipa kako napraviti ovo, kako napraviti ono ? Jel fale autori takvih tekstova (U šta sumnjam), ili je pak nešto drugo u pitanju ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2005, 20:28   #2
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Ja bih rekao da je to mnogo komplikovanije nego što na prvi pogled izgleda. Postavlja se pitanje odakle početi, od samog uvoda u neki programski jezik ili preći odmah na pisanje skripti, ''caka'' itd. Ako se krene od ovog prvog bogami će se neki početnik doooobro načekati da bi sakupio jedan pristojan tutorijal (pošto znamo da časopis izlazi mesečno) a drugima će biti totalno ne zanimljivo, ako se krene od koncepta da sve to treba pisati za one koji već barataju nekim programom postavlja se i pitanje koliko treba ''ulaziti u dubinu'' i koliko će takvi članci biti interesantni za širi auditorijum (za početnike sigurno neće, a bogami ni za one koji se ozbiljno bave programiranjem). Takođe se postavlja pitanje koji jezik opisivati i na koliko strana. Ako se krene od C, C#, C##, pa preko JAVA(e), PHP-a,..., i kad b ih sve nabrajao trebalo bi mi nekoliko redova ovog teksta, uvek će biti onih koji će reći ''a što se baš o ovome piše''. Ja bih pre odvojio jednu stranu koja bi služila da usmeri čitaoce ka raznim sajtovima koji već imaju objavljene tutorijale, skripte, primere..., a takođei i ka zvaničnim sajtovima tih programa. Neko će reći ''pa sve to može i google da odradi'', i ja bih rekao da može, ali treba o nečemu i da se piše.
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2005, 22:42   #3
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Mislio sam više na neke tekstove tipa onih How to...za neku određenu stvar.Ti tekstovi bi bili ponajviše usmereni ka početnicima i polupočetnicima.Evo i zašto.Profesionalci koji već vladaju nekim programskim jezikom baš i nemaju preterane potrebe da traže pomoć, a i ako im ustreba sigurno je neće tražiti u nekom časopisu, već znaju gde to da nađu i šta treba da traže, a i obično su članovi specijalizovanih sajtova i foruma koji se time bave, dok recimo početnici imaju malo izbora, jer gotovo sve knjige koje sam imao prilike da vidim su jako loše napisane (recimo, ja da sam morao da učim iz njih, ne bih ništa znao ), a kad se obrate za pomoć na nekim forumima obično budu popljuvani jer postavljaju glupa i početnička pitanja (čast izuzecima)...Mislim da bi takvima, ovakvi tekstovi bili jako korisni.Recimo moglo bi se pisati o tome kako napraviti instalaciju, kako se konektovati na bazu, kako kriptovati podatke, kako napraviti jednostavan imenik, kako napraviti jednostavan kalkulator, kako se radi sa grafikom...Mislim, ok, ima svega toga na netu ohohoho, ali to se može reći i za sve ostale stvari o kojima časopis piše, recimo zašto opisivati hardver kad se informacije mogu naći na sajtu proizvođača, a i ima gomile sajtova koji se bave benchmarkom, zašto opisivati igre kad ima gomile review-a na netu, zašto opisivati programe kad isti imaju help fajl u kome sve lepo piše, zašto pisati o podešavanju BIOS-a (bilo u jednom od prethodnih brojeva) kad to piše u uputstvu koje se dobija uz ploču..itd, itd...You get the point
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2005, 22:56   #4
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

A sada konkretno
Citat:
Postavlja se pitanje odakle početi, od samog uvoda u neki programski jezik ili preći odmah na pisanje skripti, ''caka'' itd. Ako se krene od ovog prvog bogami će se neki početnik doooobro načekati da bi sakupio jedan pristojan tutorijal (pošto znamo da časopis izlazi mesečno) a drugima će biti totalno ne zanimljivo, ako se krene od koncepta da sve to treba pisati za one koji već barataju nekim programom postavlja se i pitanje koliko treba ''ulaziti u dubinu'' i koliko će takvi članci biti interesantni za širi auditorijum (za početnike sigurno neće, a bogami ni za one koji se ozbiljno bave programiranjem).
Po toj logici, isto se može reći za sve ostale tekstove u časopisu.Ne može svakom sve da bude interesantno.Recimo, ja sam klasični softveraš koga hardver ne interesuje previše, tj. znam onoliko koliko mi treba da baš ne moram da jurim u servis da mi neko "ubode" grafičku kartu, memoriju, modem ili da cimam nekom da mi raskači i poveže računar svaki put kad brišem prašinu (tako da mi dobar deo tih tekstova nije naročito interesantan, mada ima izuzetaka), ali kad čitam opis i sve one mambo-džambo oznake, dođe mi da pitam autora "Jeli bre brate, jel to valja ili ne valja ?" , ali to ne znači da ne treba pisati o tome, jer ima ljudi kojima to znači mnogo više nego meni.Isto je i sa programiranjem.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2005, 22:56   #5
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Citat:
Takođe se postavlja pitanje koji jezik opisivati i na koliko strana. Ako se krene od C, C#, C##, pa preko JAVA(e), PHP-a,..., i kad b ih sve nabrajao trebalo bi mi nekoliko redova ovog teksta
Pa dobro nije baš tako, zna se koji su programski jezici najpopularniji (od ovih prizemnih jel, a PHP i JAVA se ipak koriste u izradi web stranica), već sam ih pomenuo, a to su sigurno VB, C/C++ i Delphi, sve ostalo koristi mnogo manje ljudi, da ne kažem šačica.
Citat:
a bih pre odvojio jednu stranu koja bi služila da usmeri čitaoce ka raznim sajtovima koji već imaju objavljene tutorijale, skripte, primere..., a takođei i ka zvaničnim sajtovima tih programa.
O ovome sam već pisao u prethodnom postu.Po toj logici časopis ne bi ni trebao da piše ni o čemu, već samo da usmerava ljude na lokacije na internetu gde se mogu naći review-i programa i igara, opisi hardevar, benchmark rezultati, zvanične sajtove proizvođača...itd.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 0:37   #6
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Pa dobro bre , šta ja rekoh na kraju svega.
Citat:
Sale KG kaže:
Neko će reći ''pa sve to može i google da odradi'', i ja bih rekao da može, ali treba o nečemu i da se piše.
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 1:58   #7
Brains
Cogito ergo Brains
 
Avatar korisnika Brains
 
Član od: 16.10.2005.
Lokacija: Lobanja
Poruke: 417
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 42 puta na 26 poruka
Lightbulb Re: Tekstovi o programiranju

Kao saradnik redakcije, i kao moderator ove teme, bio bi red i ja da se ubacim. S jedne strane razumem zasto nema tekstova o programiranju a sa druge ni ja ne razumem zasto ih nema (i ja sam drug programer). Nazalost, vremena su se promenila. Ranije (staro dobro vreme C=64) nije bilo toliko raznovrsnih programskih jezika. A i bila je draz da svako na racunaru (bez prethodne instalacije nekog Dev studia) napravi sprajt koji pliva preko ekrana. Danas je druga prica. Kao prvo, treba instalirati neki programski jezik da bi uopste neko mogao da prekuca sors kod. Kao drugo, ima toliko jezika i materijala, da ni da se casopis reimenuje u Svet programiranja i da pocne da izlazi jednom nedeljno, ne bi uspeo da pokrije svaki aspekt programiranja. Plus, ranije je svako morao da zna barem nesto malo da kucka na tastaturi. Sada, upalis racunar, sacekas malo. kliknes na ikonu i igras najnoviji GTA. Vecina ljudi, ipak, preferira komfor. Na zalost, programeri bas i nisu ciljna grupa casopisa. Tacnije, ja ne znam (sto ne znaci da ne postoji) ijedan casopis kojem su programeri glavna ili jedina ciljna grupa. Programeri ipak dodju samo 10% od onih 10% koji se bas bave racunarima. Jedino sto bi imalo ikakvog smisla ubaciti jeste nesto jednostavno o programiranju u Macromedia Flash-u, HTML-u ili JavaScript-u. Ali i to je vec diskutabilno... Ipak ce jos dugo (ili cak zauvek) pisanije o programiranju nalaziti uglavnom na netu i u strucnim knjigama. Da se razumemo. I ja bih bio presrecan da se u SK-u pojavi bilo sta vezano za programiranje.

Poslednja ispravka: VojaM (9.11.2005 u 20:39)
Brains je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 2:59   #8
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.616
Zahvalnice: 2.204
Zahvaljeno 661 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Ja bih takodje voleo da bude vise tekstova o programiranju. Mislim da ne treba toliko da se gleda ciljna grupa caopisa, vec da casopis tu ciljnu grupu moze malo da edukuje i utice da se zanima za programiranje. Ranije su postojale rubrika "hakerski bukvar", "intro servis" i slicne (ako se dobro secam i nisam pobrkao sa nekim drugim "revijama"). Danasnji programski jezici su jako mocni, a uprkos tome lako je poceti sa samostalnim ucenjem uz malo pomoci. Npr. programeru su vec nadohvat ruke standardne komponente windowsa, i pocetno programiranje vise lici na koriscenje nekog naprednog editora nego na programski jezik... (ipak tako se moze ici sve do masinskog porgramiranja, te se granica izmedju editora i programiranja ipak mora povuci ranije). Programer sada ne mora da zna hardver i dusu masine, i da se petlja sa problemima oko malo memorije itd. treba da ne bude lenj, i ipak da ima nekog da ga uvede u te vode (pri tom ne mislim na neke veoma ozbiljne projekte). Nazalost, izgleda da niko od autora nema dovoljno vremena da zapocene neki ovakav clanak ili tekstic u casopisu za sada.
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 13:36   #9
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Citat:
Kao drugo, ima toliko jezika i materijala, da ni da se casopis reimenuje u Svet programiranja i da pocne da izlazi jednom nedeljno, ne bi uspeo da pokrije svaki aspekt programiranja.
Pa dobro, naravno da ne bi mogao da se pokrije svaki aspekt programiranja, to svakako i ne bi bio cilj ovih tekstova.Mislim, onaj ko ozbiljno hoće da se bavi programiranjem i već ima neko znanje, svakako neće učiti iz časopisa.Mislio sam više na tekstove tipa, kao što već rekoh How to...nešto određeno gde bi neko ko se amaterski bavi programiranjem mogao da nađe nešto što možda nije znao, kao i gde bi neko ko se ne bavi programiranjem mogao da uz pomoć časopisa sastavi neko programče, pa se time možda i zainteresuje za programiranje.
Citat:
Plus, ranije je svako morao da zna barem nesto malo da kucka na tastaturi. Sada, upalis racunar, sacekas malo. kliknes na ikonu i igras najnoviji GTA. Vecina ljudi, ipak, preferira komfor.
To je tačno, ali po toj logici, ako su takvi jedina ciljna grupa, časopis bi komotno mogao da promeni ime u Svet Igara i poizbacuje pola rubrika, jer taj koga ne interesuje ništa više od toga kako da startuje GTA, neć čitati ni testove hardvera, ni opise programa, ni primenu računara, ni servis...
Citat:
Na zalost, programeri bas i nisu ciljna grupa casopisa. Tacnije, ja ne znam (sto ne znaci da ne postoji) ijedan casopis kojem su programeri glavna ili jedina ciljna grupa.
Nisam ni rekao da programeri treba da budu jedina ciljna grupa, već da ne bi bilo loše da dobiju ta dva lista, ili barem jedan.Uostalom, kao što rekoh gore, ti tekstovi bi najmanje bili namenjeni programerima, već onima koji bi to hteli da postanu, kao i onima koji bi eto probali da napišu neki svoj jednostavan program, pa se time možda i zainteresuju.A kad si već pomenuo druge časopise, ovo što ja predlažem bi bilo nešto slično tekstovima tipa Mala škola...koje smo mogli videti u hrvatskom VIDI-ju.Mnogi ovde nisu imali prilike da čitaju te tekstove.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 14:26   #10
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Upravo sam i ja ovo hteo da pitam. Da li ce nesto od ovoga biti, na primer kako poceti ili nesto slicno. Prvo 'introduction' kasnije sa lekcijama i svaka lekcija u novm broju SK-a.. Ali cini mi se, da cemo biti uskraceni za odgovor od urednika casopisa.
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 18:12   #11
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Citat:
vladale kaže:
Upravo sam i ja ovo hteo da pitam. Da li ce nesto od ovoga biti, na primer kako poceti ili nesto slicno. Prvo 'introduction' kasnije sa lekcijama i svaka lekcija u novm broju SK-a.. Ali cini mi se, da cemo biti uskraceni za odgovor od urednika casopisa.
Izgleda da vam nije jasno da bi takav poduhvat morao onda da traje godinama, a kao takav onda gubi svaki smisao.
I još da dodam da nemam ništa protiv toga da se piše, već samo hoću da ukažem na kompleksnost jednog takvog poduhvata.
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 20:14   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Ne mora da znači.Lepo bi bilo krenuti sa tim, a čitaoci će oceniti da li to valja ili ne valja, kao i da li je to potrebno ili nije.Pa rubrike se stalno pojavljuju i gase, neke traju godinama, a neke mesec-dva, zavisno od popularnosti.Ne vidim zašto bi ova rubrika bila drugačija.Napravi se plan, odradi se nekoliko tekstova za početak pa ako se ispostavi da se čitaocima to dopada, onda će verovatno trajati godinama, zašto da ne ? Valjda su čitaoci najbitniji u celoj ovoj priči.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.11.2005, 20:43   #13
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Citat:
Marko_L kaže:
Ne mora da znači.Lepo bi bilo krenuti sa tim, a čitaoci će oceniti da li to valja ili ne valja, kao i da li je to potrebno ili nije.Pa rubrike se stalno pojavljuju i gase, neke traju godinama, a neke mesec-dva, zavisno od popularnosti.Ne vidim zašto bi ova rubrika bila drugačija.Napravi se plan, odradi se nekoliko tekstova za početak pa ako se ispostavi da se čitaocima to dopada, onda će verovatno trajati godinama, zašto da ne ? Valjda su čitaoci najbitniji u celoj ovoj priči.
Apsolutno. Inace mogli bi na primer, da daju neki primer u jednom broju i na kraju da nam daju takozvani domaci zadatak, to jest zadatak slican onome kao sto je objasnjeno u tom broju. Ako me dobro razumete shvaticete.. Sve ovo izgleda mozda smesno, ali dok se ne pokusa, sto da ne?
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2005, 0:57   #14
Sale KG
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 138
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Da ne ispadne sada kako sam ja jedini protiv, ali neka neko od vas uzme bilo koji ozbiljniji tutorijal i neka pogleda koliko on ima strana. Neka otprilike proceni koliko tih strana može da stane na jednu stranu SK i dobiće otprilike vremenski period za koji bi takav poduhvat trebalo biti završen. Naravno to pričam ako se krene od početka. Po meni je mnogo bolja varijanta koju je jedno vreme radio PC PRESS (ne kupujem ga odavno pa ne znam da li je još uvek tako) sa specijalno štampanim dodatkom u vidu jedne brošure. To naravno iziskuje dodatne troškove, kolike ne znam, ali mislim da bi jedino tako ova ideja imala neki značaj za čitaoce.
Sale KG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 20:43   #15
Xn
dopisni član
 
Avatar korisnika Xn
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Mislim da bi se iole koristan kurs programiranja razvukao na prilichno brojeva, bez obzira da li se krece od pochetka, sredine ili ne znam odakle ... mogli bi biti zanimljivi neki "programerski trikovi" isl fore gde se sa razumno malo texta tretiraju neke zanimljive teme, ali mislim da je prilichno teshko napisati text koji je dovoljno originalan i koristan, u smislu da nije prosto prekucavanje nechega shto se moze naci na 1000 mesta na internetu a pri tom nije dubioza koju bez prethodnog objashnjenja na n strana moze da ukapira relativno mali broj ljudi ...
Xn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 20:52   #16
da007
Član
 
Član od: 5.11.2005.
Poruke: 45
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 29 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Postoji i srednje resenje. Za mnoge bi bilo interesantno da nauce VBA u okviru MS Office-a. Takav tekst bi mogao da se podvede pod "koriscenje softvera", a opet otkriva smek programiranja.
da007 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 21:49   #17
Xn
dopisni član
 
Avatar korisnika Xn
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Ma mozda ... ali na osnovu praxe u VBA i u drugiom jezicima, mene isti prilichno nervira i mislim da je koncepcija VBA kao i njegova implementacija u Office nesretna i u prilichnoj meri ubija shmek programiranja ...

mozda bi malo php-a bilo zanimljivo ...
Xn je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 22:58   #18
Reloader
Starosedelac
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Kragujevac - The Soul of Serbia
Poruke: 1.318
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 28 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Ma stari dobri Pascal!
Reloader je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2005, 23:27   #19
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Ili možda da se proba sa nekim univerzalnim vodičem za programere.Nešto tipa, kako početi sa programiranjem, kako treba da izgleda projektni plan za jedan softverski proizvod, ili u prevodu kako postojeću ideju preneti na papir, da li koristiti SDI ili MDI interfejs, odnosno za kakve aplikacije je bolje koristiti jedan, a za kakve drugi način, kako kreirati funkcionalan GUI, kako odraditi error hendling da bi korišćenje programa bilo što udobnije za krajnje korisnike, kako logički potavljati menije, kako zaokružiti proizvod, i na kraju kako se sve može distribuirati napravljena aplikacija.Dakle, kompletan proces izrade softvera, od ideje, preko realizacije, pa do distribucije.Mislim da bi to bilo korisno, ako ne hard core profesionalnim programerima, onda početnicima i polupočetnicima, odnosno svima onima koje zanima da naprave bilo kakav softver.
Isto to bi moglo da se uradi za video igre, što bi možda bila još bolja ideja, jer ova grana industrije je kod nas u začetku.Dakle, kako treba da izgleda i šta treba da sadrži jedna video igra, šta koristiti za izradu (prednosti i mane ovog ili onog), i uopšteno proces od ideje do realizacije.
Istraživanja o ovome svakako postoje i lako su dostupna na netu (ako ste u nemogućnosti da organizujete sopstveno), počevši od onih koja su pisali entuzijazisti i amateri, pa do onih koja su pisali profesinalci, ali ih treba izanalizirati i sve to u prihvatljivoj formi za preneti na papir, mada mislim da bi se trud isplatio, jer bi smo dobili zanimljiv i nadasve koristan serijal tekstova.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2005, 1:36   #20
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Tekstovi o programiranju

Citat:
Reloader kaže:
Ma stari dobri Pascal!
Nije zaboravljen. Jos se radi u skolama
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Tekstovi u novembarskom broju Chivan Tekstovi u SK 18 15.11.2005 0:58
Tekstovi vezani za GNU/Linux igor@44 Slobodni softver 8 8.11.2005 16:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com