Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.12.2016, 16:35   #1
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom BenQ BL3201PT

Nakon više od pola godine patnje, konačno dolazim u situaciju da napišem recenziju za ovaj monitor koji sam uzeo još u Martu/Aprilu. Na nagovor "Sveta Kompjutera", prije više od 4 godine, uzeo sam LG IPS236. Jedan od prvih ekonomičnijih IPS panela, i stvarno je bio vrijedan novca. Divne boje i fenomenalni uglovi vidljivosti zapečatili su moju odluku da nikad ne upotrebljavam TN panel (na ovaj sam skoknuo posle posjedovanja CRT monitora). Ali, sve jednom dosadi pa tako dođe vrijeme da se skoči u nove 4k vode i ostale džidža-bidže. Slučajnom pretragom naletim na Benq BL3200PT, panel koji mi je prvo svojim izgledom privukao pažnju, a onda i specifikacijama koje su izgledale previše dobro za nešto što košta oko 600€. Međutim, na stranici lokalnog ponjuđača to su bile greškom upisane specifikacije BL3201PT modela, novijeg panela identičnog izgleda koji, zapravo, košta gotovo 1000€. Kao što je rečeno, fizički oba panela su identična, razlika je ispod "haube". Prvi koristi VA panel maksimalne rezolucije 2560x1440p QHD, dok je drugi UHD 3840x2160p AHVA panel. BenQ u ponudi ima još jedan monitor izgledom identičan prethodno navedenim, PV3200PT, čak još i skuplji 10-bit IPS UHD panel, ali siromašniji sa video izlazima (po jedan HDMI, mini Display Port i full DP). Razum mi nalaže da uzmem onaj prvi i iskoristim Super Dinamične razolucijske opcije u drajverima, ali nakon par mjeseci prelamanja, istraživanja, i nešto više skupljenih para ipak razum popusti i uzme se skuplji model. Mada nisam profesionalac kojem je ovaj monitor i namjenjen ipak se ne uzima novi monitor baš svaki dan, i ipak je nešto što planiram koristiti poduži period, tako da nisam puno žalio za uloženim novcem. Moram reći da mi je reakcija dostavljača bila pomalo komična ("Vidi, druže, stigla ti je neka plazma... Ovo je nešto skupo...").

Specifikacije:

Veličina: 32", 16:9
Tip Panela: AHVA
Max rezolucija: 3840x2160p (60Hz DisplayPort, 30Hz HDMI/DVI)
Osvjetljaj: 350 cd/m2
Kontrast: 1000:1 (dinamički 20000000:1)
Uglovi vidljivosti: 178°/178°
Odziv: 4ms (deklarisano)
Podrška za 1,07 milijardi boja, 10-bit (8-Bit+FRC)

Poređenja radi, BenQ BL3201PT vs LG IPS236:

Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 16:37   #2
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Monitor #1

Fizički monitor djeluje profesionalno i odiše kvalitetom (da ne spominjem da je i poteži sa sve namontiranim postoljem), ali se fizički ne izdvaja ni po čemu, niti ima bilo kakve ukrase po sebi tipične za današnje gaming monitore. Ipak je u pitanju panel namjenjen profesionalnoj upotrebi. Izrađen je od mat crne plastike, a sam panel je mat površine, no u pitanju je jedan od lakših panela ove prirode. Tzv. semi-glossy nije toliko nereflektivan poput onog sa prethodnog monitora koji sam koristio, ali opet nije ni ogledalo poput nekih drugih, tako da nudi fin balans i ne ubija boje kao u prvom slučaju.

Podnožje je podeblje i pravougaonog oblika, i na njega se montira isto tako podeblji aluminijumski vrat. Taj "vrat" ima i prolaz za menadžment kablova, kao i udubljenje na podnožju koje služi da se smjesti mini-daljinac za kontrolu OSD-a (u slučaju da vam se ne ostavljanju otisci na touch senzorima u donjem desnom uglu). Ako želite, monitor se može montirati i na zidove. Pored spomenutih senzora, na sredini se nalazi tzv. Eco Senzor koji, kada se uključi, gasi monitor kada se niko ne nalazi ispred. Deklarisana potrošnja iznosi 79W, mada, ako je vjerovati stranim recenzentima, ona u prosjeku iznosi 50W na približno maksimalnom nivou osvetljenja. Pored toga tu su i integrisani 5W zvučnici. Rotacija je moguća po svim osama, uključujući i postavljanje u portret mod, podešavanje visine, pa i nagiba.

Što se tiče konekcija monitor je full, ima gotovo sve osim VGA izlaza... Tu su Dual Link DVI, 2xHDMI, mini Display Port, Full DP, 3,5mm headphone jack, mini-USB port (za OSD daljinac), dva USB 3.0 porta... Pored navedenog posjeduje još i SD čitač kartica. U pakovanju su uključeni svi neophodni kablovi, čak dva različita naponska kabla, CD, kao i uputstvo za upotrebu.

Po prvom paljenju uslijedio je hladan tuš - mini Display Port to Display Port kablo, koje je isporučeno uz monitor i neophodno da imam 60Hz u UHD rezoluciji (jer su HDMI izlazi starije 1.4 verzije i ograničeni na 30Hz), ne daje signal. Tj. daje, ali u safe modu... Dokle god nije optimalna rezolucija panela u pitanju. Malo čačkanja po internetu pokazuje da ovakvi DisplayPort problemi uopšte nisu neuobičajeni. Probaj restart, pa paljnje/gašenje monitora, čupanje iz struje da se isprazne svi capacitori, ovo i ono... Ništa nije upalilo. Dobro da sam za ovo saznao tek sada... Pa, šta da se radi *sleg*? Daj HDMI, jeste da je master rejs UHD pri pezant 30Hz, ali i dalje je UHD... Valja dodati da je maksimalni refresh panela 60Hz, bez obzira koju rezoluciju da koristite.

Sledeće je tour po OSD-u. Kao prvo, tu je mogućnost prikazivanja sadržaja sa više izvora odjednom (recimo, sa konzole), bilo u Picture-in-Picture, ili u Picture-by-Picture modu, promjena veličine, pozicioniranje,... Za njim slijedi Auto Pivot, a zatim i standardna podešavanja slike, osvjetljenje, kontrast, oštrina, nivoi game (od 1 do 5), temperatura boje, zasićenost,... Sleduje AMA (Advanced Motion Acceleration), koja služi ubrzanju odziva. Po defaultu je postavljena na high, u odnosu na off i premium opciju koja je beskorisna jer rezultuje artifaktingom. Od modova prikaza tu je defaultni Standard, sRGB, CAD/CAM, Animation, Presentation, Movie, Photo, Low Blue Light, itd. Za potrebe testiranja odabrao sam, po preporuci iskusnijih od mene, User Mode sa User Define podešavanjima boja, i nivo game vrijednosti 3 jer nudi traženih 2.2. Dalja kalibracija stvarno nije bila neophodna da se dobije idealna slika, a osvetljenje je, po subjektivnom preferiranju, ostavljeno na 85.

Pošto smo konačno sve podesili red je da se konačno baci na testiranje. Iako na većini mjesta na internetu, uključujući i oficijelnu stranicu proizvođača, piše da monitor koristi IPS panel ipak je u pitanju AU Optronics-ov AHVA (Advanced Hyper Viewing Angle) panel. Navedeno nema nikakve veze sa VA panelima, i u pitanju je AUO klon IPS tehnologije. Imajući priliku da koristim oba, AHVA radi sve isto što i IPS, fenomenalne boje i savršeni uglovi vidljivosti. Jedina razlika koju mogu da primjetim jeste ton isijavanja. IPS tipovi panela imaju manu sa takozvanim isijavanjem kad se gledaju iz uglova. Dok je isijavanje kod mog prethodnog IPS panela imalo plavo-ljubičasti tonalitet, kod ovoga je zlatno-srebrnasto. S obzirom da je svjetlije ovaj put, djelovalo mi je pomalo šokantno na početku jer je ono plavičasto sa mog prethodnog monitora bilo manje upadljivo. Ako je vjerovati nekim stranim recenzentima, ovaj monitor je jedan od lakših što se tiče ovog problema, u šta sam se i uvjerio kad sam bacio pogled na jedan Asus 27" monitor sa AH-IPS matricom kod jednog prijatelja. Srebrnasto isijavanje kod tog monitora, kad se gleda iz uglova, je toliko bolo oči da mi je nakon toga ovo moje prosto smiješno djelovalo. Uostalom, u normalnom radu ne predstavlja problem. Vidljivo je najviše na tamnijim površinama, i samo kad se gleda iz ekstremnih uglova, onako "sa ćoška", dok čisto iz horizontalnog ili vertikalnog je neprimjetno osim malo po uglovima (http://imgur.com/HYFNgI3, http://imgur.com/2CEO4oP). Ako imam kompletnu crnu sliku, isijavanje može da se nazire po uglovima panela ako se sjedi blizu i moram da okrećem glavu da bih vidio navedene uglove. Spominjući komplet crnu, testiranje crne pokazuje blago prisustvo curenja pozadinskog osvetljenja u donjem lijevom uglu ali ništa strašno, u svakom slučaju.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 16:38   #3
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

S druge strane, u gornjem lijevom uglu se primjećuju dva mrtva piksela i još jedan u gornjem desnom, što ne ostavlja baš najbolji utisak. A za dodatno pogoršanje inicijalnog utiska doprinosi i gličevanje koje se javlja tačno preko jedne polovine panela, bilo lijeve ili desne. Naime, zavisno od toga koliko sjedim dnevno pred monitorom, jednom ili dva puta dnevno (a nekad ga ne primjetim danima) se jasno vidi gličasti bljesak koji se samo na tren pojavi na jednoj polovini. U pitanju je nativna mana ovog konkretnog panela koji ovaj monitor koristi, i svaki monitor, bez obzira ko je njegov proizvođač, koji koristi ovaj panel ima taj problem. Znam par likova preko Skajpa, jedan ima ovaj isti monitor i ima isti problem, a prije toga je mislio da ga njegov Titan X izdaje. Drugi je imao Acer monitor sa ovim istim panelom i refundirao ga je upravo zbog ovoga. Štaviše, neko se fino potrudio da uhvati ovaj glič i postavi ga na YT: https://www.youtube.com/watch?v=gFDtw8jh-Cw Kad se proguta, meni lično ne predstavlja neki problem. Ionako se rijetko javlja i mislim da pozitivne strane ovog monitora prevagnjuju preko ovih mana da bih vratio stvar nazad i tražio novac.

Gustina piksela sa ovolikom rezolucijom na panelu od 32" je prosto nevjerovatna, što nije ni čudo uzimajući u obzir da je skoro 30% gušća u poređenju sa 27" 1440p monitorom. Čitanje teksta sa 100% Windows skaliranjem je bilo sasvim ok za mogućnosti mog vida, mada neću kriti da je tekst udobniji u 1440p rezoluciji. Međutim, UHD rezolucija nudi mnogo više radnog prostora, a Windows skaler ne radi baš najbolu stvar sa 125% i 150% opcijama jer su slova upadljivo mutnjikava na Stimu, ili jednostavno djeluju neobično i dovoljno oštro drugdje. Svakako pomaže i posjedovanje miša sa promjenjivom osjetljivošću da se prilagodi odabranim rezolucijama, tj. da se ne prevlači preko pola stola sa UHD ili da ne leti na 1080p. Dva otvorena browser prozora gdje na jednom pratim YT ili Twitch strim a na drugom čituckam nešto deseto, ili jednu polovinu podijelim između Skajpa i Stima, a skrolovanje kroz stranice uzima daleko manje vremena. Igranje strateških igara je pravi raj - minimalistički korisnički interfejs i maksimalna vidljivost bojišnice.

Odziv nije ništa gori nego na mom starom monitoru deklrisanom na 5ms, mada je jasno da je navedenih 4ms pomalo optimistično čak i sa AMA-om podešenom na high (mada testiranja pokazuju da je odziv čak i malo bolji nego kod nekih 28" TN panela koji se pretjerano deklarišu na 1ms). Ono što je važnije jeste input lag koji je, po mom subjektivnom osjećaju, odsutan, te igranje naslova poput CS GO nije problematično. Što se mene lično tiče - panel je i više nego upotrebljiv za igranje, čak i na nižim rezolucijama. Već 1440p je mutnjikavije kad se oči naviknu na optimalnu rezoluciju, ali svakako nije za bacanje, pa čak ni 1080p koju svakako koristim u novijim (i zahtjevnijim) naslovima. Monitor obavlja odličan posao sa skaliranjem nižih rezolucija, čak i do 1024x768 (http://imgur.com/a/s154E), ili 800x600 (http://imgur.com/F2VW1ca), ali 640x480 već ima abizmalno ispikselizirana slova u Doom meniju, što sam slučajno imao priliku da vidim po završetku instalacije GTX970 kartice (o tome malo kasnije).

Crna je toliko crna da crnje ništa u životu vidio nisam, a boje vrlo upadljivo prenaglašene. Nisam mogao da vjerujem koja je razlika u pitanju u poređenju sa starim monitorom. S obzirom na crnilo, detalji u sjenkama i crnim na slikama nisu bili baš najvidljiviji, što me je tjeralo da se češem po glavi jer sam podesio sve kako je trebalo. Podešavanje game je donekle popravljalo stvar, ali opet to nije bilo to. Kao što sam ranije naveo, pošto isporučeno Display Port kablo nije davalo signal poslužio sam se HDMI-em. A ono što mi je tada bilo nepoznanica jeste da HDMI ima dva moda - 0~255 i 16~235. I upravo je ovaj potonji greškom postavljen kao default i izazivač je ovako prenaglašenih boja i crne. Međutim, to sam saznao nakon nekoliko dana upotrebe kad su mi se oči navikle, te je odabir moda sa punom pokrivenošću djelovao pomalo smiješno i bledunjavo. Ono što je svakako pomoglo u 0~255 modu jeste instant olakšanje očima, jer je monitor u prvom slučaju toliko klao oči da nisam mogao da izdržim duže od 15-20 minuta a da se ne okrenem u stranu da potrem suze koje su se u međuvremenu nakupile. A inače mogu da blenem u monitor po čitav dan da gotovo i ne trepnem, mislio sam baš iznenađujuće iskustvo sa monitorom koji se reklamira kao flicker-free (što i jeste). Ovako bar kosa Kyle Rena ne izgleda kao jedna velika crna tekstura, a ako koristite Display Port ova opcija i ne postoji, tako da ste mirni.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 16:39   #4
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Monitor #2

Prethodno opisani monitor je na kraju vraćen nakon mjesec dana upotrebe, jer pored ukupno pet mrtvih piksela (neophodno je bilo da imam najmanje 3 za reklamaciju) poslednji ekser u lijesu bila je pojava vertikalne linije nedaleko od sredine ekrana: http://imgur.com/wlwxKev Srećom, stari dobri LG IPS236 i dalje je bio u rezervi, i vraćanjem na navedeni sam imao priliku da vidim šta sam izgubio. Posle onako guste slike, pogled na full HD je djelovao poput maksimalnog film grain-a iz ranih dana Arkham Knight-a kad se još nije mogao isključiti bez hakovanja ini fajla. Piksele sam lagano mogao da brojim, crna je djelovala sivkasto, a boje vidno siromašnije (da ne spominjem puki manjak radnog prostora). I plavičasto isijavanje mi je djelovalo upadljivije nego ikad. A nekada sam u taj panel gledao kao u čudo neviđeno, tj. kako ga danas gleda jedan moj prijatelj koji posjeduje full HD TN panel. Prost dokaz da i od boljeg ima bolje.

Ove first world's problems muke su potrajale dva i pol mjeseca koliko je trebalo da mi se pošalje drugi monitor, blagodareći domaćem šverc-komercu. A onda su se i nastavile... Ovaj put šok me je strefio i prije nego što sam upalio monitor. Prvo sam uočio da je poslat u istoj kutiji, a potom da sa monitorom nije isporučen jedan jedini (ali JEDAN_JEDINI) kabal, uključujući i onaj najosnovniji koji mi treba da se utakne u struju... Srećom u nesreći, baš u isti dan mi je stiglo full Display Port kablo koje sam ranije naručio u slučaju da i sa drugim monitorom bude problema sa mini DP, a imao sam i stari UPS koji više nisam koristio pa sam monitor napajao preko njegovog kabla.

Sve bi se to još i dalo progutati da sam monitor nije bio još i gori nego prethodni. Curenje pozadinskog osvetljena bilo je prisutno u svakom uglu osim u donjem desnom, a upravo donji desni je imao čitav klaster mrtvih piksela (nekih 8 komada), plus još 3 drugdje po panelu... Kao šlag na tortu, javljao se užasni flickering kad bih izlazio iz igara gdje ne koristim optimalnu rezoluciju, i/ili mjenjao rezoluciju u igrama ili na desktopu: https://www.youtube.com/watch?v=bLX1RnARObQ Jedini lijek je bilo isključivanje i ponovno paljenje monitora. Moj kontakt sa radnjom preko koje sam kupio monitor se preznojavao tvrdeći da sa Dellom, Eizom i dugim nikad nisu imali ovakvih problema (monitor se dobavljao iz BenQ Švajcarska, inače). Gledajući strane forume, izgleda da su i drugi korisnici imali slična iskustva, kao da BenQ šalje monitore koje je prethodno neko drugi vratio zbog problema.

U svakom slučaju, ponuđen mi je ili pun povrat novca, ili novi monitor, ili neki drugi u prethodno plaćenoj svoti. Odlučio sam se za ovo drugo. Jer zaista, kada je monitor radio kako treba uživao sam u njegovoj upotrebi i sve što sam tražio je jedan koji zapravo vrijedi uloženog novca, a ovakav to svakako nije bio. I stvarno je sramota za ovakvu premium cijenu da se vidi ovakva kontrola kvaliteta. I upravo zato što mi se monitor stvarno svidio sve sam ovo trpio, pa sam im dao još jednu šansu. Ovaj put mi je makar dozvoljeno da nastavim da koristim stvar dok nova nije bila spremna za slanje.

Sa pozitivne strane, sa full DP kablom sam konačno dobio UHD na 60Hz. Boje na slikama, filmovima i igrama su divne, i sve je kontrastno, oštro, glatko, slatko i odzivno. Igranje naslova koje sam već preorao bezbroj puta djelovalo je skoro kao novo iskustvo. Preko kvazi-realističnih bojišnica Company of Heroes igara, šarolikih iz Dawn of War-a, XCOM, Civ V, Borderlands 2, Team Fortress 2, pravi raj za čulo vida. Dota 2, nikad je nisam nešto pretjerano igrao, ali volim se zavaliti u stolici, pijuckati kafu i na miru pariti oči na njene boje dok gledam prenos uživo.

Bacanjem pogleda na opcije u Crimson drajveru primjećujem da je 10-bita podešeno kao preporučeni default. S obzirom na sveopšti manjak 10-bitnog sadržaja ovih dana, i da se ne služim Photoshopom, isprobao sam Alien Isolation, jedina igra za koju znam da ima deep color opciju koja se po želji može isključiti. Iskreno, nisam primjetio neku razliku, mada nisam ni igrao puno jer mi se nije dalo da započinjem još jednu igru pored mora već početih. Nekoliko skinutih UHD testova gradijenta pokazuju jasnu razliku u prelazima između nijansi sive kod 8-bit i 10-bit, mada ne znam koliko su ovi testovi pouzdani. I drugi testovi pokazuju da je prelaz između nijansi super-gladak i bez vidljivih stepenika. U svakom slučaju, dobrodošla je opcija i svakako će dobro doći u skorijoj budućnosti kada 10-bitni monitori postanu rasporstranjeniji, a i sam Windows dobije ažuriranje koje je najavljeno (a mislim možda već i implementirano).
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 16:40   #5
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Monitor #3

I tako, nakon skoro tri mjeseca ovaj put, dat je signal da šaljem monitor nazad. A nakon toga trebalo je još deset dana da se pošalje drugi. Sva tri puta bio je isti dostavljač koji je tresao glavom u nevjerici da i posle plaćanja ovolikih para (plus tri dostave) neko može kroz ovoliko zezanje da prolazi, ali šta uopšte premijum garantuje ovih dana. Naravno, opet je ista kutija, ali makar su ovog puta svi kablovi i dodatni sadržaj isporučeni. Na panelu nije bilo zaštite osim stiropora, a primjećuje se neka poveća slinava fleka koju sam jedva uklonio ribanjem vlažnom krpom. Po njenom uklanjanju primjećujem ogrebotinu nekih 3-4cm dužine, još jedna knedla za gutanje, ali nije bilo toliko strašno kad se monitor upali. Gotovo je nevidljiva, osim ako baš zagledam po bijelim površinama. Potraga za mrtvim pikselima otkriva jedan mrtav subpiksel u gornjem lijevom uglu, a curenje pozadinskog osvjetljenja je bilo gotovo u potpunosti odsutno, osim jedne mrvice na ivici u donjem lijevom uglu koje se jedva vidjelo čak i sa potpuno crnom pozadinom. Sve u svemu, posle onog prethodnog krša koji mi je isporučen ovo je djelovalo maltene savršeno.

I ovaj put isporučeno mini DP kablo nije davalo signal, ali zato jeste prethodno kupljeno. Novi pogled na Crimson drajver otkriva i jedno prijatno iznenađenje za promjenu: monitor podržava Freesync. Mada sam čuo glasine da, iako se uopšte ne reklamira kao takav, ovaj monitor podržava FS ta opcija nije bila moguća na prethodnom primjerku čija proizvodnja datira iz Decembra 2014-e (ovaj je proizveden u Maju 2015-e). Za prvi nisam bio u mogućnosti da provjerim jer tu DisplayPort nije ni funkcionisao. I frekvencija je upravo ona koja se spominjala - 48-60Hz. I razlika je vidljiva, pogotovo kad sam igrao The Last Stand mod iz Dawn of War 2, tu je ekran znao da cjepka kao lud, ali to više nije bio problem. Doduše, povremeno se može primjetiti linija koja prošeta od vrha do dna ekrana. Mada je teško održavati taj fps na UHD rezoluciji sa R9 390-kom u novijim naslovima, svakako predstavlja još jednu korisnu opciju za budućnost. Zanimljivo je vidjeti da je tačna bila tvrdnja da neki paneli mogu da podržavaju FS, čak i koji su izašli prije zvaničnog početka implementiranja tehnologije. Mojoj sreći nije bilo kraja.

Tj. dok nisam pokrenuo prvu igru, što je bio Skyrim Special Edition... Bum, crni ekran na par sekundi, pa se igra ponovo pokaže, pa ponovo crni ekran... Black screens, black screens everywhere.jpg. Ok, mora da je do Freesync-a nešto, isključim ga i opet isto. Dobro, možda je do igre. Probam Team Fortress 2, nema crnila. Diablo 3, takođe odsustvo. Doom ništa. Borderlands 2, ništa. Dawn of War 2 radi supeeeeeer, bum, evo jednog... Company of Heroes 2, takođe, iskaču nasumično. Isto važi i za Binary Domain, ali tu malo manje. Promjenim 5-6 drajvera - ista priča, čak i sa defaultnim Windows drajverom. Došlo mi je da čupam kosu. Kako je moguće da sam ovoliki peh, a znam lika koji je iz prve potrefio primjerak bez packe. Tražim novac nazad, ali sad je kasno, oprostite, kad ste drugi put reklamirali izgubili ste tu mogućnost, a od sada ćete plaćati i pune troškove dostave... Probajte monitor na drugoj mašini, testiranje je vršeno sa GTX1080 karticom, i sve je radilo bez problema. Pff, da ne bih, povrh svega, još trebao i GTX1080 da kupim, kartica koja na domaćem tržištu košta skoro koliko i ovaj monitor. Šta da radim? Da ih tužim sve? Sad mi baš djeluje kao primamljiva opcija. Iz pukog očaja pozajmim GTX970 od prijatelja. Satima smo zlostavljali karticu sa raznoraznim igrama, uključujući i Skyrim SE, i niti jedan jedini crni ekran nije iskočio. Vratim ponovo svoju karticu i odmah po ulasku u Skyrim crni ekran. Nikako mi nije jasna stvar. Kako je moguće da nakon prethodna dva monitora nisam vidio ovaj problem, a onda na trećem krene? I šta drugo čovjek da pomisli nego da je monitor u pitanju? A sve isto sam koristio, isti sistem, isto kablo, drajveri,... Tja, još jedna misterija iz života PC master rase... A opet, kad već ima problem, lakše mi je da reklamiram grafičku nego da se ponovo cimam sa ovom grdosijom od monitora.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 16:41   #6
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Zaključak

I tako, nakon mnogih peripetija, na kraju sam zadržao monitor. Mada sam poprilično siguran da je poslednja stvar koju sam kupio od BenQ-a. Glatka slika, divne boje, uglovi vidljivost, UHD, 10-bit, solidan odziv, kao i iznenadna podrška za Freesync omogućiće ovom monitoru da se poduže zadrži na mom stolu, čak i u nadolazećoj eri HDR monitora (ili makar dok navedeni ne siđu u narod). Iako 32 inča, što je prosjek današnjih televizora, zvuči mnogo za monitor iznenađujuće mi je da sam dosta lakšu adaptaciju imao nego kada sam onomad sa 17" CRT-a prešao na 23" IPS. Koliko sam naviknut bio da blenem po majušnom ekrančiću, prelazak na 23" panel mi je bio tako VAU da sam mislio nikad mi veći trebati neće, a evo me sad. Sjećam se da sam uzeo da igram Arkham City, igrao sam sa Catwoman neku challenge mapu, i ironično su me prebijali kao mačku, jer sam toliko usresređen bio na otprilike onoliko ekrana koliko je pokrivao moj prethodni CRT monitor da nisam primjećivao pesnice i palije koje dolaze sa ivica ekrana. A ovih dana već razmišljam "Ih, mogao bi možda i malo veći"... Ili makar još jedan 32" monitor da na jednom igram u fullscreenu a na drugom pratim internet... Čovjek se baš na dobro lako navikne.

Uglavnom, iako konačno uživam u monitoru, pomalo će ostati gorak ukus i neprijatno sjećanje sa svim mukama koje su ovo iskustvo propratile. Koliko je sve ovo vremena uzelo dovoljno je vidjeti da sam, u međuvremenu, stigao i kompletnu sobu okrenuti naglavačke u poređenju sa slikom sa početka teksta:

Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
Aibo (3.12.2016), dragisa ladjevac (6.12.2016), todos (3.12.2016)
Stara 3.12.2016, 18:26   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Svak čast na iscrpnom opisu ne samo monitora već kompletnog iskustva. Jako zanimljivo da te strefe toliki pehovi u nizu, ali dobro da je na kraju sve ipak ispalo zadovoljavajuće. Muke se zaborave a ako je monitor dobar to će ostati...

Ja sam 32" monitor video samo u vidu profi simens monitora na praksi u Centru za radiologiju u Sremskoj Kamenici. Sećam se da je prvi utisak bio wow ovo je preveliko, a drugi wow pa ja vidim sve i vidim ga tako lepo. Ne znam koje je tačno rezolucije bio ali znam da je bila visoka jer nisam video nikakve piksele.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 20:18   #8
Prief Lirator
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.4.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 4.690
Zahvalnice: 445
Zahvaljeno 1.135 puta na 897 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Ovo me podsjetilo na moju kupovinu monitora i problem sa njim, mada nije bio ovoliko drastičan kao kod tebe.
Prije 3 godine (ili 4 godine) sam kupio Dell UltraSharp U2312HM sa IPS panelom za 385 KM (oko 140 evra).
Prije toga sam imao 19" wide Philips sa TN panelon, a prije njega CRT.
Anyway, oduševile su me boje, uglovi vidljivosti, veličina i kvalitet izrade kod Dell-a, ali na sredini su bile vidljive neke mrlje.
Vidjele su se u obliku random premaza četkom, kao tamnija polja u odnosu na ostatak površine.
Na početku im nisam pridavao značaja, a poslije su mi sve više bole oči iako nisu bile baš jako izražene.
Kontaktirao sam dobavljača od kojeg sam kupio i on mi je zamijenio monitor, ali sam morao čekati mjesec-dva na novi.
Za sada nemam u planu da idem na nešto bolje, vidim da si ti oduševljen tim panelom i 4K, vjerujem da ima razlike, ali za sada sam zadovoljan i ne bih da puno trošim na monitor.
Prief Lirator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 20:47   #9
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Svaka čast na opisu. Koji je to uređaj levo od monitora?
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2016, 20:53   #10
Renner
Starosedelac
 
Član od: 18.3.2013.
Lokacija: Republika Srpska
Poruke: 1.542
Zahvalnice: 56
Zahvaljeno 357 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: BenQ BL3201PT

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Svaka čast na opisu. Koji je to uređaj levo od monitora?
To je kontroler od Logitech Z-5500 zvučnika.
Renner je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Renner na korisnoj poruci:
todos (3.12.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Asus vs Benq sennheiser330 ŠDK - Foto i audio/video 6 21.10.2014 23:58
Kupovina BENQ RL2240H xkarox Grafika 21 23.6.2013 2:34
BenQ G2420HDBL ili BenQ GL2450 LED ddfan ŠDK - Grafika 5 23.3.2012 20:27
[Monitor] BenQ G2420HD Aibo Opisi, recenzije i testovi 31 6.4.2011 15:04
BENQ DC C1000 za 135 evra.Kupiti : Da ili Ne? LoneWolf ŠDK - Foto i audio/video 22 13.8.2007 19:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:20.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com