Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.10.2017, 11:55   #1
lale1
Novi član
 
Član od: 20.7.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Dual but PROOBLEM

Juče sam bukvalno čitav dan reinstalirao Win XP i 7 kao dual but a jok, neće pa neće. Poslije instalacije pojavi mi se na kratko tekst za dual but ali kasnije nije se više pojavljivao. Da napomenem da ovu operaciju ne radim prvi put već Ohooho al ovog puta ćorak. Trenutno je na kompjuteru instalirano 2 sistema međutim radi samo 7. U prošlim temama nađoh jednu rečenicu pa me živo zanima da li uz i vašu pomoć mogu dići i XP. "Zapravo nema veze kojim se redosledom instalira. U nekim slucajevima je potrebno malo procackati npr MBR da dual boot proradi ali to nije problem sa odgovarajucim programom (EasyBCD npr)." Šta ovo znači a i sve u vezi But managera me interesuje.
Unaprijed hvala.
lale1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 13:22   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Dual but PROOBLEM

Čovjek radio dual boot iks puta a ne zna šta je MBR...Ok.
Prvo, niko ti ne garantuje da će bilo koji od tih programa završiti sve sam. Imaš gomilu tutorijala how to fix MBR za Windows, Linux itd. a ne mora značiti da ti je master boot record prvi i jedini problem. On može da se riješi i iz komandnog prompta (fixmbr).
Drugo, pazi na redoslijed kod instalacije operativnih sistema, ima sve svoje razloge i ne ide obrnuto.
Treće, naravno, prije bilo kakvih dual boot instalacija formatiraj kompletan hard disk ili ostavi jednu particiju za podatke koji ti trebaju, a koja se neće dirati tokom instalacije tih sistema.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 14:15   #3
lale1
Novi član
 
Član od: 20.7.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Čovjek radio dual boot iks puta a ne zna šta je MBR...Ok.
Prvo, niko ti ne garantuje da će bilo koji od tih programa završiti sve sam. Imaš gomilu tutorijala how to fix MBR za Windows, Linux itd. a ne mora značiti da ti je master boot record prvi i jedini problem. On može da se riješi i iz komandnog prompta (fixmbr).
Drugo, pazi na redoslijed kod instalacije operativnih sistema, ima sve svoje razloge i ne ide obrnuto.
Treće, naravno, prije bilo kakvih dual boot instalacija formatiraj kompletan hard disk ili ostavi jednu particiju za podatke koji ti trebaju, a koja se neće dirati tokom instalacije tih sistema.
Prijatelju, ja imam 63 godine, ne znam engleski a to što sam do sad instalirai x puta je sto je to lako, naucio me je jedan drug. Za radom na kompjuteru smatram se početnikom što i jesam. To how to .... ne vredi ako može neko u postu da mi pomogne dobro i jes ovako ću ostati bez izuzetno vrijednih programa koji rade samo na Win XP-u.

Molim strpljivije koji znaju i hvala im. Hvala i tebi LoneWolf.
lale1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku lale1 na korisnoj poruci:
LoneWolf (6.10.2017)
Stara 6.10.2017, 14:57   #4
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Ako hoćete ispravno da uradite onda to ide ovako. Morate dignuti sistem sa nekim partition boot managerom kakav je Akronis Disk Direktor ili MiniTool..... Jedva nađoh nešto free ali se mora praviti kada se program instalira jer traži sdk za win pe ali to on sve sam odradi ako znaš kako https://www.disk-partition.com/download-home.html Tada se napravi mala butabilna particija od 100mb i postavi se kao aktivna. Pored nje se postavi druga primarna za xp operativni debela koliko želite i pored treća primarna za windows 7. Tada se prvo instalira XP operativni i izabere se particija za XP kada se xp instalira onda se ubaci disk za win 7 i izabere se u meniju particija za Win 7. Kada se Win 7 instalira dobija se boot meni sa opcijama XP ili win 7. Pošto se boot fajlovi nalaze nalaze na prvoj maloj particiji lako ih je bekapovati nekim softverom kao što je Makrijum ili Acronis true image ili slično. Tako da ukoliko dođe do problema lako se popravlja. Svojevremeno sam imao po tri Windowsa instalirana plus Linux.....
Inače sa EasyBCD u opciji Add New Entry Treba dole izabrati particiju gde je Windows instaliran i stisnuti Add Entry. Peace of cake.

Poslednja ispravka: analayzer (6.10.2017 u 15:20)
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
lale1 (6.10.2017)
Stara 6.10.2017, 15:41   #5
lale1
Novi član
 
Član od: 20.7.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Citat:
analayzer kaže: Pregled poruke
Ako hoćete ispravno da uradite onda to ide ovako. Morate dignuti sistem sa nekim partition boot managerom kakav je Akronis Disk Direktor ili MiniTool..... Jedva nađoh nešto free ali se mora praviti kada se program instalira jer traži sdk za win pe ali to on sve sam odradi ako znaš kako https://www.disk-partition.com/download-home.html Tada se napravi mala butabilna particija od 100mb i postavi se kao aktivna. Pored nje se postavi druga primarna za xp operativni debela koliko želite i pored treća primarna za windows 7. Tada se prvo instalira XP operativni i izabere se particija za XP kada se xp instalira onda se ubaci disk za win 7 i izabere se u meniju particija za Win 7. Kada se Win 7 instalira dobija se boot meni sa opcijama XP ili win 7. Pošto se boot fajlovi nalaze nalaze na prvoj maloj particiji lako ih je bekapovati nekim softverom kao što je Makrijum ili Acronis true image ili slično. Tako da ukoliko dođe do problema lako se popravlja. Svojevremeno sam imao po tri Windowsa instalirana plus Linux.....
Inače sa EasyBCD u opciji Add New Entry Treba dole izabrati particiju gde je Windows instaliran i stisnuti Add Entry. Peace of cake.
Hvala analayzer našao sam easyBCD i ponadam se biće lako ali meni u Sedmici u My computer pokazuje da imam samo jednu particiju ovu C sa koje radim. Ja u stvari imam 2 particije i na jednoj ja Win XP ali je "sakrivena". U easyBCD sam birao D ali me obavještava o grešci. Može li se šta uraditi preko disk menadžera na /-ci. Zaboravio sam gdje je on.

Poslednja ispravka: lale1 (6.10.2017 u 16:01)
lale1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 16:44   #6
lale1
Novi član
 
Član od: 20.7.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Nasao sam na Disk menadzeru: prva ide moja "nevidljiva" particija i crnom bojom je oznacena na njoj stoji : 118,05GB NTFS, Healthy (System Active Primary Partition) Bez slova Diska. Tako je stanje.
Ja sam pokušao tu da čačkam da promijenim znak ali nista neće.
lale1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 16:59   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Dual but PROOBLEM

Čovjek je ovdje sve objasnio i ne mora se znati jezik, samo se prati video:

https://youtu.be/o4sPGv5NChg
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 17:54   #8
lale1
Novi član
 
Član od: 20.7.2016.
Poruke: 17
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Čovjek je ovdje sve objasnio i ne mora se znati jezik, samo se prati video:

https://youtu.be/o4sPGv5NChg
Leone, očigledno ne čitaš šta pišem. I sam sam radio 20-tak puta kao u tutorialu i sve je bilo OK. Sad mi Win pokazuje samo jednu particiju.
lale1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 18:52   #9
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Citat:
lale1 kaže: Pregled poruke
Leone, očigledno ne čitaš šta pišem. I sam sam radio 20-tak puta kao u tutorialu i sve je bilo OK. Sad mi Win pokazuje samo jednu particiju.
Skinite ovaj program:

http://download3.minitool.com/10.2.2/pw102-free.exe

Ili, ako zelite da sve radite sa butabilnog CD/DVD-a bez podizanja win7 onda ovaj iso image:


https://downloads.tomsguide.com/Mini...301-51034.html

Narezite taj iso fajl na CD/DVD, podesite u BIOSu da se sistem podize sa CD/DVD uredjaja.

Proverite sta imate od vidljivih particija kada se program butuje tj startuje u operativnom sistemu (zavisi koji ste skinuli). Trebalo bi da ih imate bar tri: particiju od 100 MB, particiju za win 7 i za winXP. Taj program bi u svakom slucaju morao da vidi particiju. Podeste da bude logicka tj logical. Aktivna je vec ona sa koje se podize win7 (i verovatno i primarna).
Pozdrav.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2017, 21:00   #10
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Dual but PROOBLEM

Morate dodeliti slovo nevidljivoj particiji da bi postala vidljiva ako li ne radite kako treba uvek ćete imati problema. Desni klik na nevidljivu particiju i izaberete opciju Change Drive Letter.......Ja sam mu rekao da treba da ima tri particije ali on ima samo dve jer particija gde mu je XP je ujedno i aktivna i na njoj se nalaze boot fajlovi. Ali nije poštovao proceduru pa zato sada ima problema. Može mu se desiti i da je obriše ili ošteti i ćaos xp.....ako ne uradi kako treba.


On se nalazi u Control Panel >>>Administrativ Tools
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Dual Channel pitanje jonos Osnovne komponente 10 8.9.2014 20:34
Dual core potrebna pomoc onih koji se razumeju konstantinos ŠDK - Osnovne komponente 10 6.6.2010 18:38
Problem sa dual modom i memorijom ! Nicolas Kvarovi 10 22.8.2006 16:29
Intel 930? Pravi Dual core ? roza+ Osnovne komponente 48 5.8.2006 15:06
dual channel, gigabyte ga-7n400-l mfritz Osnovne komponente 8 11.1.2006 18:01


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com