Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.8.2007, 20:01   #1
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica?

Pozdrav
Imam jedan neobičan problem, koji sam ranije opisivao, pa da ga ukratko ponovim :

Kad mi mašina ode u stand-by, pa je "probudim," poslije nekog vremena u opterećenju, počinje da se javlja neobično zauzeće procesora. Zvuk počinje da prekida, USB miš zastajkuje, dva USB gamepad-a takođe zastajkuju, i hard disk intenzivno radi.

U tom trenutku, Task manager u Performance tab-u pokazuje oko 20% zauzeće procesora, ali u listi procesa su svi na 0% (osim, naravno, "System Idle Process-a"). Process Explorer pokazuje da oko 20% zauzima, nazovimo ga procesom, "Hardware Interrupts"

Mašina nema virusa, u listi procesa nema onih za koje ne znam čemu služe, itd.

E, sad, device manager mi pokazuje :
- IRQ 19 zauzimaju dva Serial ATA kontrolera (jedan 2 kanalni, jedan 4 kanalni na kome je hard disk) i jedan USB kontroler.
- IRQ 23 zauzimaju zvučna kartica (PCI Creative Live! 5.1) i dva USB kontrolera.

Elem, pretpostavljam da bi problem moglo da riješi razdvajanje IRQ-ova. Kako da to izvedem, tj. kako da PCI karticama (SB Live!) i integrisanim komponentama (USB kontroleri) na ploči (ASUS, P5B deluxe, P965 Chipset,) promijenim IRQ-ove? To je kod ISA kartica moglo lako, iz Device Manager-a, ali kod PCI naravno ne može. E, da, imam Windows XP.

Napominjem da imam dovoljno slobodnih IRQ-ova, pošto sam isključio mrežne kartice, firewire, FDD, IDE (i hard disk i dvdrw su mi SATA) ...

Unaprijed zahvalan !
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 20:13   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica?

Izbriši drajver komponente koja je zabodena u taj PCI slot i ponovo ga instaliraj. Mislim da ćeš tako da promjeniš IRQ.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 20:13   #3
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica?

Evo jedan na brzinu odgovor, mozda pomogne, mozda ne...

Pogledaj da li u BIOS-u mozes rucno da podesavas IRQ-ove...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2007, 21:57   #4
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica?

Nažalost, reinstalacija drajvera ne pomaže. Moguće je da bi pomoglo prebacivanje kartice u drugi PCI slot, ali mi je to komplikacija (zbog hlađenja grafičke). Za USB, Windows ionako instalira ugrađene drajvere.

Takođe, u BIOS-u nemam nekih specijalnih opcija vezanih za IRQ-ove. Imam one standardne - PNP OS : Yes/No, pa da IRQ-ove od 3-15 rezervišem za ISA, ili da ih dozvolim i drugim PNP uređajima - što je najgore, neki od tih IRQ-ova su slobodni, 3 i 5 npr.) ali se Blaster veže na IRQ 23 iz nekog razloga - i windowsovi ugrađeni drajveri, i oni skinuti sa sajta ...

Užas
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2007, 15:11   #5
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica?

Samo da kažem da sam uspio naći siguran način "odglavljivanja" računara : u trenutku usporenja, startujem "Device Manager" i samo obrišem SATA kontroler (Intel ICH8 4CH SATA Storage Controller) na koji mi je inače vezan hard disk ! Traži restart, ja ne restartujem, i od tada zauzeće CPU-a padne na normalu (nema onog "nepoznatog" zauzeća od 20-tak %). Poslije restarta naravno, opet automatski instalira i kontroler i disk.

Instalirao sam i najnovije chipset drajvere, ali bez rezultata - problem je i sa XPovim, i sa Asusovim, i sa Intelovim INF update-om (mada su u principu svi isti, samo im se razlikuju verzije)
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2007, 12:43   #6
ezenkiel
Veteran
 
Član od: 22.12.2005.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 567
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 524 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Kako promijeniti IRQ kod PCI kartica?

Poruka moderatorima da slobodno zaključate temu.

Instalirao sam poslednji patch za XP sa Creative-ovog sajta za moju SB Live! karticu, i poslije restarta, već nekoliko dana nemam problema sa zauzećem procesora.

Hvala svima na savjetima.
ezenkiel je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
citac kartica fantastik Nosači podataka 15 25.5.2007 9:35
Kako provjeriti da li je kartica 64-bitna ili 128-bitna diab10 Grafika 10 20.5.2007 16:22
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:39.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com