Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.6.2009, 23:11   #61
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Eddie kaže: Pregled poruke
Znaci po nekima ako stariji procesor kada se isklokuje ne moze da dostigne noviji procesor po snazi onda se ne isplati klokovati ga?? Ma daj ne zezajte vise ljude
Ne, vec ako je klokovanje starijih procesora (a jeste) vishe muke nego shto ce performansi time dobiti, onda bash nema smisla klokovati. Ja recimo ne bih klokovao nijedan jednojezgarni procesor, jer ce opet biti nedovoljno jak da isprati novije igre, a chisto sumnjam da ce se dobiti bilo shta primetno od tog kloka i za starije igre, tj da ce one postati imalo igrivije.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.6.2009, 23:43   #62
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ali ce neki programi ipak brze raditi .
Nije valjda poenta OC-a ubrzati procesor samo zbog zahtevnosti igara...
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 0:03   #63
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Ali ce neki programi ipak brze raditi .
Nije valjda poenta OC-a ubrzati procesor samo zbog zahtevnosti igara...
Paaaa, iskreno, koliko ljudi znash koji imaju jednojezgarni procesor i toliko im je potrebno to ubrzanje od, pa neka bude 10% (znachi verovatno u neke profi svrhe) da ce kao jedino reshenje da nadju overclock, koji mozhe da bude veliki pain in the ass, a nece ulozhiti u tu profesiju novac, ako mu je bash neophodan brzhi rad? Vecina ljudi koje ja znam, a poseduju jednojezgarni procesor, niti znaju da ga overclockuju, niti smatraju da im je to neophodno, tj rachunare koriste u office svrhe i sl, a bogami mislim i da su u pravu. Ne vidim zashto bi neko radio OC procesoru da, recimo, smanji vreme encode-a videa sa 12 sati na 11 sati

Jednojezgarni i performanse ne idu zajedno, kako god da okrenesh. Mislim da stvarno nema svrhe da se siluje procesor koji ce manje dobiti nego shto mozhe da izgubi, tako da... morao bih da kazhem da je primarna svrha OC-a starijih procesora danas bolji rad igara, shto dalje implicira da potvrdno odgovaram na ovo iznad . Koliko sam primetio, uglavnom se za to interesuje mladja populacija koja nema sopstvenu zaradu, pa nema mogucnost da jednostavno zameni staro za novo.

E sad, ako neko recimo OCuje neki Pentium D, koji je uslovno recheno stariji procesor, kojim bi mogao vrlo lako da oseti poboljshanja u radu, novijim igrama i svemu ostalom, to mogu da razumem... ali da pravi od babe devojku (btw, ovaj izraz se na ovom forumu mnooooogo odomacio u zadnje vreme), to ne mogu, veca je shansa da ostane bez babe nego da mu to uspe .
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 0:19   #64
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

A koliko ti ljudi znaš sa foruma koji klokuju da bi se bavili enkodingom, kompresijom, 3d modelovanjem, i profesionalnim radom, pa moraju da klokuju radi toga. Mislim da se ne može izraziti procentima, već promilima. Znači većina klokuje da im slučajno procesor ne bude usko grlo za kartu
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku muki85 na korisnoj poruci:
Pjanovic (9.6.2009)
Stara 9.6.2009, 0:28   #65
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke
A koliko ti ljudi znaš sa foruma koji klokuju da bi se bavili enkodingom, kompresijom, 3d modelovanjem, i profesionalnim radom, pa moraju da klokuju radi toga. Mislim da se ne može izraziti procentima, već promilima. Znači većina klokuje da im slučajno procesor ne bude usko grlo za kartu
Pa to sam u stvari i rekao (ako se uopshte obracash meni ). Koja je svrha klokovanja starog procesora koji se u igrama nece popraviti, a 99% ljudi radi toga klokuje. Samo sam hipotetichki analizirao kako bi to izgledalo kada bi neko hteo da klokuje stari procesor radi profi rada - nikako. Evo, chovek ovde na forumu, koji se bavi video montazhom je pljunuo 2000 eura za mashinu bash ovih dana. Nema on zhivaca da se muchi sa nekom starudijom radi 10.97 puta duzhe kompresije u odnosu na danashnje procesore, umesto 11 puta

P.S. Mojne vishe "usko grlo" molim te
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 0:31   #66
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Istina je da profi juzeri ne overklokuju računare (ne mislim na profi gejmere i geekove kao što sam ja ). Jednostavno viđenje kompa kao oruđe, obično zahteva pouzdanost i stabilnost koju ljudi ne povezuju sa OC (iz moga ugla pogrešne, tj.delimično je i bilo tako u prošlosti, ali vremena su se promenila). Moja je prednost da je tip posla koji radim vezan za običan laptop sa Celeronom, to je jako pouzdana varijanta koja meni završava posao.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 7:39   #67
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Talking Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
vlajo kaže: Pregled poruke
Istina je da profi juzeri ne overklokuju računare (ne mislim na profi gejmere i geekove kao što sam ja ). Jednostavno viđenje kompa kao oruđe, obično zahteva pouzdanost i stabilnost koju ljudi ne povezuju sa OC (iz moga ugla pogrešne, tj.delimično je i bilo tako u prošlosti, ali vremena su se promenila). Moja je prednost da je tip posla koji radim vezan za običan laptop sa Celeronom, to je jako pouzdana varijanta koja meni završava posao.
Bas si potrefio moj profil koji odgovara gore iznetim cinjenicama o profi user-u koji kaze no to OC.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 8:41   #68
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Samo sam jednom OC-ovao cpu sa 1.8 na 2.2 iz biosa i sistem je radio dok se ne pokrene film, muzika, igra. Onda restart bez da prijavi ikakvu gresku i onda sam vratio na normalu i odlucio da ne klokujem nikad vishe. bolje stabilan sistem nego OC. Da bi uspesno OC-ovao neshto, morash da imash napajanje koje ne koshta 10e (kao moje onomad, sva sreca pa nije nishta crklo) a bogami i komponente koje mogu da istrpe ta klokovanja.
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 14:28   #69
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ma...uvek se ljudi uhvate kako klokovan sistem nije stabilan
Ja eto vozim klokovan cpu i memorije na 24/7 vec vise od 2 godine (uz dizanje napona i na cpu i na ram), a godinu i po i ne gasim komp od kada sam uveo adsl. A to niji neki mizerni klok vec skoro max koji moze da se izvuce iz mog athlona 3000 s939. I sistem radi bez ikakve greske, dugme za reset sam i zaboravio gde stoji, tako da te price kako je sistem nestabilan ne drze vodu kod mene. Ako imas DOBRE komponente i ZNAS da isklokujes masinu ima da radi pouzdano isto kao i neklokovana samo brze.
A svako ubrzanje je dobro doslo, bilo da imas cpu sa 1 ili 4 jezgra.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 14:58   #70
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
ivanza kaže: Pregled poruke
Bas si potrefio moj profil koji odgovara gore iznetim cinjenicama o profi user-u koji kaze no to OC.
Pa što si se onda izuvao novac za cooler

Citat:
Eddie kaže: Pregled poruke
Ma...uvek se ljudi uhvate kako klokovan sistem nije stabilan
Ja eto vozim klokovan cpu i memorije na 24/7 vec vise od 2 godine (uz dizanje napona i na cpu i na ram), a godinu i po i ne gasim komp od kada sam uveo adsl. A to niji neki mizerni klok vec skoro max koji moze da se izvuce iz mog athlona 3000 s939. I sistem radi bez ikakve greske, dugme za reset sam i zaboravio gde stoji, tako da te price kako je sistem nestabilan ne drze vodu kod mene. Ako imas DOBRE komponente i ZNAS da isklokujes masinu ima da radi pouzdano isto kao i neklokovana samo brze.
A svako ubrzanje je dobro doslo, bilo da imas cpu sa 1 ili 4 jezgra.
Hmm, brzina. Ja u stvari ne znam šta je brzina... Ja više gledam šta mi ta brzina predstavlja u realnom radu na kompjuteru. Ako mi brzina overklokovanog procesora znači dva frejma više u igri, ne interesuje me, ali ako predstavlja 22 frejma onda ok, rispekt. Poštujem i ljude koji se zamlaćuju sportskim overklokom, i tamo se benchmarkuju, to je već druga stvar, ti klokovi nisu ni planirani za 24/7 i duge staze. A brzina u realnom radu mi je - da li mi se brzo otvara ilustrator, fotošop, da li mi brush ne secka u fotošopu u dokumentu na 300dpi veličine 50x70cm, koliko mi treba vremena da otvorim *.pdf od 200mb, a tu me najviše usporava (da ne pominjem opet usko grlo) spori hard disk, i ni jedan overklok to neće ubrzati. Možda ubrza ali za jednu milisekundu.
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 16:36   #71
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Talking Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
muki85 kaže: Pregled poruke
Pa što si se onda izuvao novac za cooler
Taj kuler je bio kupljen zbog mog predhodnog procesora (Amd X2 4000+, jun-jul.2008.godine) koji je poceo da udarao preko 75 stepeni u full loadu a temperatura se motala oko 55 na idle, nakon promene ploce (umesto Asus M2N-X uleteo Gigabyte GA-MA78GM-S2H). U servisu su probali da zamene termalnu pastu medjutim to nista nije promenilo. Zato sam uzeo CM Hyper 212 koji mu je bukvalno prepolovio temperaturu.
Onda je zbog odredjenih okolnosti tu utrcao Intel E8400, a onaj njegov fabricki kuler mi je nekako delovao jadno pa sam mu ipak tresnuo ovu grdosiju od kulera. Amd je poslat na drugi zadatak, pa kako je drugo kuciste u koje je trebalo da se stavi nedovoljno siroko za CM 212 (samo 17cm - 2,5cm uze od potrebnog), onda se to moze smatrati drugim razlogom zasto je CM 212 ostao da hladi Intel-a. Prvo sam kupio CM TX2 medjutim nije mogao da se namontira jer je prilikom montiranja CM 212 na Gigabyte plocu, skinuta plastika oko procesora i idalje pojma neznam gde mi je. Za Amd sam kupio CM Geminii S koji radi posao podjednako dobro. Tada se imalo vise para a i komponente su bile osetno jeftinije jer jos nije bila pocela da drma svetska ekonomska kriza.

Does this answers your question ?
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 17:25   #72
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ja imam intel e2140 overclocovan sa 1,6 na 2,8 gigaherca, znači 75% ubrzan skoro 2 godine, taman dovoljno da odradi svaki posao bez mnogo čekanja. Ja sam profi user i radim svašta na kompu, od igara, čitanja pdf i ostalo, imam 6 giga ddr2 i sve leti na win7x64. Matična Asus P5B, voltaže su 1.31V cpu, 1,85V ram, ostalo auto
Napajanje mi je prvo bilo MS Industrial 400W, a sada Chieftek400w

evo ovde sam našao najbolje uputstvo kako da overclockujem moj procesor:
http://www.thetechrepository.com/showthread.php?t=41
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.6.2009, 17:28   #73
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Brzina procesora je vazna u nekim programima vise, u nekima manje a u nekima nije skoro uopste bitna..
Bitna je kod rarovanja, skeniranja (antivirus), backupa (acronis), igranja (fps), gledanja HD filmova (eto meni fali jos recimo 200-300Mhz preko da bih mogao da gledam 1080p na 22", mogu da gledam komotno 720p ali ovaj veci format mi koci, nisam ni probao kako bi radio 720 na neklokovanoj masini ali mislim da bi i on kocio..mozda), igranja naravno, za profi programe ne znam jer se time ne bavim...
Uvek cu klokovati komp, i sada da imam i7 i memare na 1600 opet bih ga klokovao. Komp treba da robuje meni a ne ja njemu, ako radi stabilno ima da bude klokovan jer je brzi u svakodnevnom radu. Amin.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2009, 0:45   #74
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Eddie kaže: Pregled poruke
B
Bitna je kod rarovanja, skeniranja (antivirus), backupa (acronis), igranja (fps), gledanja HD filmova (eto meni fali jos recimo 200-300Mhz preko da bih mogao da gledam 1080p na 22", mogu da gledam komotno 720p ali ovaj veci format mi koci, nisam ni probao kako bi radio 720 na neklokovanoj masini ali mislim da bi i on kocio..mozda), igranja naravno, za profi programe ne znam jer se time ne bavim...
Ovo u vezi filmova, vidi da nabaviš neku grafičku sa hardverskim enkoderom, pa ti CPU neće praviti problem (mada me čudi da ti i sad pravi). Verujem da ima 8500gt/2600xt još da se nađe za AGP (pretpostavljam da to imaš).
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.6.2009, 0:57   #75
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Imam 6600gt, planiram da uzmem ATI 4770 ... nema se para za kompletan upgrade
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2009, 20:37   #76
Pero_OC-
Novi član
 
Član od: 21.6.2009.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Overclock - Negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
genius kaže: Pregled poruke
Da. Svaki AMD iz tih generacija moze da izdrzi bez kulera nekih pola minuta do minut i onda prvo krene da se topi dok na kraju ne pukne. Bukvalno.

Ako ne prckas sa naponom i imas solidno hladjenje, mislim da nije opasno da klokujes bilo sta...
Pa brate koliko ces klokovati bez dizanja napona 2% ili manje?
Pero_OC- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2009, 20:44   #77
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Overclock - Negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Pero_OC- kaže: Pregled poruke
Pa brate koliko ces kokovati bez dizanja napona 2% ili manje?
Mozhda 20% kao i ja? . Svaki noviji procesor za koga vazhi bar "normalan" OC potencijal mozhe da se gurne par stotina mhz. bez dizanja napona, a o 45nm i da ne pricham, po 500 mhz i vishe vuku bez dizanja napona. Ne svi, naravno.

Uzgred, citirao si post od pre otprilike 2 godine
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2009, 20:50   #78
Pero_OC-
Novi član
 
Član od: 21.6.2009.
Poruke: 5
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ja imam neki prastari amd procesor ne smem ni ime da mu kazem da mi se nebi smejali! Pokusao sam da ga klokujem. Digao sam takt na nekih 2GHz ali napredak je bio skoro ne primetan (samo 75 bodova u 3d mark 06). Ono sto hocu da kazem je to da prastari cpu nevredi klokovati jedini nacin je da kupis novi pa ako neko zna koji cpu mogu da kupim a da cena nije preko 100e (am2 socket)>

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Mozhda 20% kao i ja? . Svaki noviji procesor za koga vazhi bar "normalan" OC potencijal mozhe da se gurne par stotina mhz. bez dizanja napona, a o 45nm i da ne pricham, po 500 mhz i vishe vuku bez dizanja napona. Ne svi, naravno.

Uzgred, citirao si post od pre otprilike 2 godine
Sory ali to mi je bio smesan post nema veze to sam verovatno rekao zato sto moj krs ne moze ni 20MHz bez dizanja napona!!!

Poslednja ispravka: Partybreaker (21.6.2009 u 20:57) Razlog: spajanje poruka
Pero_OC- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2009, 20:59   #79
acok97
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Guns n' Roses kaže: Pregled poruke
Evo mog iskustvare neki dan sam drugu overklokovao cpu clock sa 100 mhz na 132 mzh i od tad kad oce da ukljuci komp na minoru pise "no video input".kablove smo proverili a ono i dalje...Ima neko ideju sta je to?
Nemoras raditi onu cjelu proceduru ako imas prekidac na kucistu , da ukljucis
napon i iskljucis, jednostavno lijevo desno ( SA O NA I , i obrnuto ) , tako
ja kod sebe i onda ti izadje overclock fail , i sve vratis na default

Citat:
Eddie kaže: Pregled poruke
Znaci po nekima ako stariji procesor kada se isklokuje ne moze da dostigne noviji procesor po snazi onda se ne isplati klokovati ga?? Ma daj ne zezajte vise ljude
Nemozes ti sa P4 ustici C2Duo , mi nezezamo nikog , imao sam ja P4
2.5 i njega sam nekako na 3ghz , cesto mi je izbacio sliku smrti XD

Poslednja ispravka: Partybreaker (21.6.2009 u 21:07) Razlog: spajanje poruka (2)
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.6.2009, 21:02   #80
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Pero_OC- kaže: Pregled poruke
ako neko zna koji cpu mogu da kupim a da cena nije preko 100e (am2 socket)>
Morash nam reci tachan naziv ploche. Ako ne podrzhava 7750BE, predlozhili bi ti verovatno 5000+ ili neshto slichno...
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
overclock, overklok

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Overclock opasnosti i granice!? polarnimeda Overklok 28 31.1.2007 18:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com