Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.8.2017, 11:03   #1
Visociji
Član
 
Član od: 13.3.2013.
Poruke: 50
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Linux sistem administrator

Pozdrav, da li znate koliko je traženo i perspektivno zanimanje linux sistem administratora?
Visociji je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.8.2017, 22:20   #2
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Traženo je i perspektivno zanimanje pogotovo u oblasti web hosting tehnologija i DevOps-a. Doduše kod nas ima izuzetno malo oglasa koji eksplicitno traže sysadmin-e. Ja bih to više pripisao opštem nepoznavanju tipa poslova koje sysadmini obavljaju nego stvarnom manjku radnih mesta.

U današnje vreme čak i manje firme imaju sisteme i softver koji su bazirani na web tehnologijama. Web, mail i DB serveri su praktično na svakom ćošku i sva je verovatnoća da će na njima trčati neki *nix bazirani sistem i open source ekosistem softvera. Ono što je problem kod domaćih oglasa je što se masovno traže "programeri" a kad se malo bolje pogleda opis posla, ispada da to više spada u sysadmin/DevOps branšu.

Takođe je dosta prisutna pojava da firme koje npr. uzimaju neko namensko CMS rešenje za sajt od programerske firme, obično očekuju da im programeri te firme rade i implementaciju i održavanje hostinga što je retko izađe na dobro. Jednostavno, programeri i sysadmini nisu isto i po mom iskustvu dosta programera se veoma slabo snalazi sa hosting softverom i rešenjima i jednostavno nisu zamena za sysadmin-e.

Verovatno kako prolazi vreme i kako se "moderne web tehnologije" sve više koriste i kod nas, tako će rasti i svest o sysadmin-ima kao zanimanju i o neophodnosti sysadmin-a u opštem poslovanju firme.

Freelance poslovi za sysadmin-e mogu da se nađu na svakom ćošku. Od poslića gde se traži da se na nekom cloud provajderu podigne VPS sa Apache i MySQL-om i postavi WP sajt do projektovanja i realizacije namenskog sistema koji će da opslužuje neku ozbiljnu mobilnu aplikaciju sa velikim brojem korisnika. Poznavanje ponude i razumevanje tehnologija koje nudi npr. Amazon u okviru AWS-a je veoma traženo i cenjeno.

Sve u svemu, programeri, sistemaši i mrežari su danas okosnica celokupnog razvoja IT-a i nećeš pogrešiti za koje god od ovih zanimanja da se opredeliš.

Kod mene u firmi se sistemaši traže nonstop i jako teško nalazimo kvalitetan radni kadar iz ove oblasti tako da bi definitivno valjalo da se što više ljudi interesuje za ovo zanimanje.

Poslednja ispravka: bvitnik (17.8.2017 u 0:58)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Visociji (17.8.2017)
Stara 17.8.2017, 8:08   #3
Visociji
Član
 
Član od: 13.3.2013.
Poruke: 50
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Hvala ti na odgovoru a da li znaš koliko bi trebalo vremena da se nauče osnovne stvari oko ovog posla, uz odgovarajuću literaturu?
Visociji je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2017, 9:49   #4
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Uh. Teško je proceniti tako nešto. Kada bi učio i radio uz nekog iskusnog admina, za godinu dana bi savladao osnovne stvari. Za samostalno učenje treba mnogo više. Ja sam samouk a sa Linux-om sam se sreo pre 15 godina. Veoma malo sam naučio dok nisam počeo da radim. Pravo znanje je došlo tek iz prakse. Ako hoćeš da ti neko kaže "završi taj i taj kurs, pročitaj tu i tu literaturu i bićeš spreman da se zaposliš", ja sam pogrešna osoba za to . Ima nekoliko škola koje nude kurseve iz ove oblasti. Postoje i firme koje sarađuju sa školama i uzimaju kandidate koji prođu kroz ove škole i pokažu se dobro za zaposlenje. Potraži.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Visociji (17.8.2017)
Stara 17.8.2017, 17:52   #5
Visociji
Član
 
Član od: 13.3.2013.
Poruke: 50
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Hvala, potražiću
Visociji je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2017, 0:54   #6
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Ako je neko zainteresovan za posao dobrostojećoj domaćoj hosting kompaniji, drži Linux u malom prstu ili zna nekoga ko odgovara ovom opisu, neka mi se javi na privatne poruke da mu prosledim dodatne informacije.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2020, 23:46   #7
friv
Novi član
 
Član od: 3.8.2016.
Poruke: 3
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Pozdrav svima


Ako mi neko moze reci sa LPIC1 sertifikatom gde bih mogao raditi? Posto vidim da se retko moze kod nas naci posao samo sa LPIC1 jer tu ubacuju i Python, DNS.... itd. sto vise prelazi na devopsa.


Pozz
friv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2020, 14:26   #8
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Linux sistem administrator

Gde bi mogao raditi? Tamo gde nadjes nekog posla
U Srbiji su to najcesce neka hosting firma ili neko preduzece koje je bar jednim delom bazirano na Linuxu. Nije da ih nema ali nije bas ni da ih ima tako mnogo Sto se tice adminskog posla, kod nas je ipak mnogo lakse naci posao sa specijalizacijom na Windows.

Danas se svugde traze Python, DevOps i cloud, to su stvari sa kojima se moramo pomiriti. Ako pogledas Windows, tamo je sada bukvalno sve orijentisano na Azure. Klasicne serverske platforme polako postaje deo proslosti.



Sto se tice ovog DNS koji si naveo, on se valjda polaze i u okviru LPIC1, ako se ne varam? Sada sam pogledao, vidim da se u LPIC1 veca paznja obraca na client side podesavanja ali ko to razume, razumece kako da uradi istu stvar i sa serverom. Bez znanja DNS nema posla ni u najmanjem hosting servisu. Python je danas jako rasiren u Linux svetu pa ga je potrebno znati zbog skripti za automatizaciju. Za pocetak je moguce preuzeti sa weba vec gotove skripte i polagano ih proucavati i modifikovati. Naucices sve kroz rad u toku pola godine, nije tesko.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem neće da podigne sistem ili kod podizanja piše error? dekilio Kvarovi 8 22.5.2016 16:37
Windows ili Linux preko virtelne mašine JovanK Operativni sistemi 23 23.3.2010 22:09
Želeo bih da isprobam i taj čuveni Linux... stepanov Slobodni softver 190 24.6.2009 18:43
Sistem se ne podize sa HDDa(!?) Ivan Jovanovic Kvarovi 3 5.1.2007 12:09
Opera mi ubi sistem Monk Psycho Operativni sistemi 12 12.3.2006 5:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com