Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.4.2008, 0:43   #1
Vladimiros
Član
 
Član od: 9.3.2006.
Poruke: 262
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 13 puta na 10 poruka
Arrow Wordpress prevod na srpski

Ok, znam da ima na http://sr.wordpress.org/
Ali ono sto mene interesuje, ima li na latinici?

U principu kada pisem, pisem cirilicom, al' kad kucam, nekako mi neprirodno i smeta mi, i kad citiam na net-u, meni licno treba vise truda... (navika, evo, cak i kuke i motike ne stavljam na slova...)
Vladimiros je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.4.2008, 9:31   #2
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

1) skini ovo: http://rapidshare.com/files/105778086/sr_RS_latin.mo
2) promeni sr_RS_latin.mo u sr_RS@latin.mo
3) uradi po ovom uputstvu: http://sr.wordpress.org/docs/serbianisation/ samo umesto sr_RS stavi sr_RS@latin
4) javi da li radi
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2010, 13:59   #3
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

U SK 8/2010 u tekstu 'Sam svoj majstor' na strani 49 pise:
Citat:
...postoji jednostavno resenje u obliku plugina koji vrsi preslovljavanje.
Ja sam vec instalirao englesku verziju WP-a preko Funtastic-a. Zanima me sledece:

1. Kako se tacno taj plugin zove?
2. Da li postoje neka podesavanja da se WP prepaci na srpski ili moram da obrisem postojecu instalaciju i instaliram srpsku verziju i
3. Da li srpsku verziju moram da instaliram rucno?


Zanima me isto to samo za Blogger. Dakle:

4. Da li mogu bloger da prebacim iz cirilice u latinicu?


Kad kazem da zelim da bude latinicom, pod tim podrazumevam da bude latinicom i na srpskum ispisan sav onaj tekst koji posetilac bloga vidi a nisam ga ja uneo a ne meniji cp-a. Kod WP to je npr. : Pages, About, Arcives, ... a kod Bloggera почетна, постови(atom), профил...
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.8.2010, 16:10   #4
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Lightbulb Re: Wordpress prevod na srpski

1) За пресловљавање ћириличног текста у латинични можеш користити WP Translit. Једино што он не може је да латиницу пребаци у ћирилицу.

2) Што се Вордпреса тиче, требају ти датотеке sr_RS.php и sr_RS.mo са српским језиком спакована у wp-content/languages/ (ископирај их из пакета преузетог са sr.wordpress.org). Даље, у wp-config.php треба да поставиш следећу променљиву:

Kod:
define ('WPLANG', 'sr_RS');
Е да, за приказ латиничног сучеља српског вордпреса (ако нећеш ћирилични блог) треба да укључиш додатак wp-content/plugins/srlatin.php.

И то би било то.

3) Као што написах под 2), не мораш.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
BrunnenG (30.8.2010)
Stara 3.12.2010, 21:17   #5
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

A da li moze korisnicki interface wp-admin area da bude na engleskom a da sve ono sto posetioci sajta vide bude na srpskom i to latinicom. Pre svega mislim na ono sto WP automatski dodaje: nazive meseca u arhivi, 'postavio taj i taj u tolko i tolko sati', odgovori (response)...

Ne mogu nikako da se snadjem u srpskim prevodima opcija i nisam se navikao ni posle nekog vremena.

Inaci preveo sam blog na srpski po gore opisanoj metodi ali je prevod ispao polovican verovatno zbog teme koja sama definise nazive menija i ostalo. Prevod je polovican za sajt dok je wp-admin ceo na srpskom a ja sam hteo obrnuto.
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.12.2010, 21:24   #6
D.i M.e
Novi član
 
Član od: 3.4.2008.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

Citat:
A da li moze korisnicki interface wp-admin area da bude na engleskom a da sve ono sto posetioci sajta vide bude na srpskom i to latinicom. Pre svega mislim na ono sto WP automatski dodaje: nazive meseca u arhivi, 'postavio taj i taj u tolko i tolko sati', odgovori (response)...
BrunnenG, види ово.


Citat:
Inaci preveo sam blog na srpski po gore opisanoj metodi ali je prevod ispao polovican verovatno zbog teme koja sama definise nazive menija i ostalo. Prevod je polovican za sajt dok je wp-admin ceo na srpskom a ja sam hteo obrnuto.
Да, превод Вордпреса не укључује и превод теме (сем подразумеване) тако да се мора накнадно поставити њен превод. Разлог за овакав проблем је незаинтересованост домаћих корисника да се укључе у локализацију тема и додатака.
D.i M.e je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku D.i M.e na korisnoj poruci:
BrunnenG (9.12.2010)
Stara 20.12.2010, 4:28   #7
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

Opet problemi sa srpskim jezikom, tacnije sa nasim slovima.

Sve sam podesio u WordPress-u i poceo da pisem post. Sve je izgledalo dobro dok nisam post objavio, a onda su se odjednom sva nasa slova, osim š i ž, pretvorila u '?'.
Probao sam da to ispravim ali, cim kliknem na 'update' ili 'publish', odmah se sva slova 'čćđљњ' pretvore u '?'. Probao sam da pisem i cirilicom i latinicom.

Molio bih, ako imate bilo kakvu ideju, da mi kazete gde gresim.

dodatak:
Sve sam obrisao, instalirao ponovo, bez pluginova i nije nista pomoglo.
Povremeno mi se javlja greska tipa:
Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 1784230 bytes) in /home/.../public_html/wp-includes/class-http.php on line 1408

Poslednja ispravka: BrunnenG (20.12.2010 u 14:44)
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.12.2010, 16:09   #8
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

Piše da PHP nema dovoljno mesta u memoriji (od onoliko memorije koliko ti je dodeljeno kao korisniku tog hostinga). Moguće da mu je potrebno više mesta da bi zamenio slova - recimo, za pravljenje nekog bekapa ili privremenog fajla.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.1.2011, 8:42   #9
BrunnenG
Član
 
Član od: 22.3.2009.
Lokacija: Brunnis-2
Poruke: 169
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 40 puta na 26 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

1. Gore pomenute greske su nestale same od sebe. Pretpostavljam da je bio problem do servera.

2. Probao sam da tekst pisem sa drugog racunara i problem sa slovima je i dalje bio prisutan.

3. Otvorio sam nalog na jednom od besplatnih hostova kako bi mogao da isprobam razne mogucnosti. Skripta za automatsku instalaciju WP-a im nije radila pa sam morao da instaliram sve rucno. I gle cuda, sve radi (skoro) savrseno.

Dakle:
Neznam koji je razlog, ali instalacija engleskog WP-a pa 'posrbljavanje' po gore opisanoj metodi, ne funkcionise tako dobro kao potpuno rucna instalacija srpskog WP-a.

Odredjeni problem je ostao:
Sve radi dobro osim jedne sitnice. Umesto 'ћ' i 'ђ' vidim 'Т' u objavljenom tekstu. Pretpostavljam da je to do Linixa i fontova, jer tako vidim i u programima za obradu teksta ali ne i dok kucam ovo. Dok pisem u ovakvim poljima za unos teksta sve je normalno, dok ne objavim tekst. Neznam kako posetioci vide moj sajt.
BrunnenG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.1.2011, 12:37   #10
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Wordpress prevod na srpski

@BrunnenG

Jbg, kasno odgovaram, ali imao sam isti problem kao ti u prošlom postu (ne prikazuje čć itd.), to mi se desilo jer sam koristio fantastico autoinstaler koji je napravio MySQL bazu ali je enkoding u njoj postavio na neki levi, umesto na UTF-8, tako da sam ja morao da bazu konvertujem u UTF-8 (više info u ovoj temi).
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyNT na korisnoj poruci:
BrunnenG (8.1.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zarada na Netu Tanas Brbljaonica 859 13.10.2021 17:36
Sigurnost u Win XP OS wog326 Zaštita 5 11.8.2010 14:54
Problem prilikom povezivanja TV-a na komp... Razial Video/TV softver 3 14.4.2009 22:24
Prevod sa engleskog na srpski mmmirsa Aplikativni softver 2 13.11.2008 20:35
Pravljenje butabilne WindowsXP instalacije sa SP3 pomocu NLite Win32 Operativni sistemi 8 4.6.2008 15:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:35.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com