Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.12.2007, 18:19   #1
jagodanbg
Veteran
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Novi Beograd - Bezanijska kosa
Poruke: 765
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 27 puta na 17 poruka
Određen forumom Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom
Autor: Tanjug | 26.12.2007 - 17:10

Ministarstvo za telekomunikacije i informatičko društvo saopštilo je danas da će krajem februara 2008. godine predstaviti prve verzije informatičkog softvera, koji će biti ponuđen besplatno svakom građaninu i malim preduzećima u Srbiji, pri čemu će softver biti lokalizovan na srpski jezik.

Za operativni sistem izabran je "Linuks" (Linux), čija je lokalizacija u toku, a za kancelarijsko poslovanje biće ponuđen "OpenOfis" paket (procesor teksta veoma sličan Majkrosoftovom "MS vord" programu, program za tabelarne kalkulacije nalik "Ekselu", program za prezentacije kao što je "Pauer point" i program za male baze podataka).

Za pretraživanje interneta biće urađen prevod programa "Mozila - Fajerfoks" na srpski jezik i programa za pregled i slanje elektronske pošte "Tanderbird". Trenutno se lokalizuju dve verzije "Linuks" operativnog sistema, zato što nije izvesno koja je bolja i koja će duže da opstane ("Ubuntu" i "Fedora"), a kompletno prevođenje dokumentacije treba da omogući podizanje nivoa znanja i onima koji nisu učili engleski jezik, ne samo da ih koriste, već i da mogu da razumeju kako ti sistemi rade. U svakom slučaju, moći će da nađu odgovarajuća uputstva kako da reše problem.

Ovi programi pokrivaju kompletne potrebe pojedinaca i manjih preduzeća u pogledu pripreme tekstova, mnogih izračunavanja i prezentacija, pri čemu je softver kompatibilan sa Majkrosoftovim "ofis" paketom u smislu korišćenja postojećih dokumenata i pamćenja dokumenata u formatima razumljivim Majkrosoftu.

Projekti se finansiraju iz sopstvenih budžetskih sredstava Ministarstva za telekomunikacije i informatičko društvo, a korišćenjem ovih sistema može se postići značajna ušteda u uvozu softvera po svakom računaru, za onoliko za koliko bi trebalo platiti softver kod Majkrosofta.

U Srbiji se u kućnoj upotrebi uglavnom koriste piratske verzije softvera i Ministarstvo će se zalagati za legalizaciju softvera, ne samo zbog pritisaka iz sveta i moralnih aspekata problema, već i zbog naše softverske industrije, čiju intelektualnu svojinu treba da štitimo.

Elektrotehnički fakultet i Fakultet organizacionih nauka u Beogradu rade za srpsku distribuciju "Linuksa" i "Fedoru", a Matematički fakultet - "OpenOfis", dok Elektronski fakultet u Nišu radi lokalizaciju na srpski za "Mozilu", navedeno je u saopštenju.



Izvor: Blic
http://www.blic.co.yu/drustvo.php?id=24808
jagodanbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jagodanbg na korisnoj poruci:
darko90 (1.1.2008)
Stara 26.12.2007, 22:46   #2
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Odlicno! Samo da mi neko objasni zasto ovo nije uradjeno jos pre nekoliko godina, i zasto se tada desilo ono sto se desilo (mislim na placanje licenci majkrosoftu).

Malo kritike - meni, kao i mnogim drugim, rad sa bilo kojim softverom na srpskom jeziku predstavlja nocnu moru, valjda ce ostati podrska za engleski jezik.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.12.2007, 23:13   #3
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
nighthawk kaže: Pregled poruke
Odlicno! Samo da mi neko objasni zasto ovo nije uradjeno jos pre nekoliko godina, i zasto se tada desilo ono sto se desilo (mislim na placanje licenci majkrosoftu).

Malo kritike - meni, kao i mnogim drugim, rad sa bilo kojim softverom na srpskom jeziku predstavlja nocnu moru, valjda ce ostati podrska za engleski jezik.
Pa to o čemu oni pričaju imas na engleskom već godinama unazad!
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2007, 0:47   #4
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Čekaj, pa Ubuntu je kompletno preveden na srpski, uključujući sve programe koji dođu u osnovnoj instalaciji, i dosta pomoćnie dokumentacije... kakav sad oni budžet spominju, i šta prevode? Uzeće budžet da prevedu, čekati godinu dana, i odneti im Ubuntu na CD reći - evo ga, mi smo carevi?
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2007, 0:53   #5
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Čekaj, pa Ubuntu je kompletno preveden na srpski, uključujući sve programe koji dođu u osnovnoj instalaciji, i dosta pomoćnie dokumentacije... kakav sad oni budžet spominju, i šta prevode? Uzeće budžet da prevedu, čekati godinu dana, i odneti im Ubuntu na CD reći - evo ga, mi smo carevi?
Ubuntu nije preved na srpski uopste provereno...al zato Fedora jeste i cirilicna i latinicna verija a firefox i OOo neznam jel nemam informacije o tome...al i ja pretpostavljam da se radi o nekoj prevari da neko uzme pare u dzep...
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2007, 1:06   #6
Notorious B.I.G
Veteran
 
Član od: 16.4.2007.
Lokacija: Novi Sad,Veternik
Poruke: 874
Zahvalnice: 628
Zahvaljeno 452 puta na 231 poruka
Cool Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Ja mislim da je ovo uradjeno bas da bi uzeli lovu
Jer sad ce da krenu po firmama i da proveravaju kakav softver se koristi,ko bude imao piracki OS bice ono kao "Mi smi vam dali alternativu a vi i dalje koristite pirate",pa ce onda da lupaju po dzepovima firmi,a plus sto ce za to "prevodjenje" neko da se obogati!
Notorious B.I.G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2007, 1:13   #7
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
Mr.Eco kaže: Pregled poruke
Ubuntu nije preved na srpski uopste provereno...al zato Fedora jeste i cirilicna i latinicna verija a firefox i OOo neznam jel nemam informacije o tome...al i ja pretpostavljam da se radi o nekoj prevari da neko uzme pare u dzep...
Jbg, ja koristim na Engleskom, ali bio sam ubeđen da je preveden... Uostalom, gnome je preveden 100% nezavisno od distribucije, i KDE isto...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2007, 1:13   #8
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Čekaj, pa Ubuntu je kompletno preveden na srpski, uključujući sve programe koji dođu u osnovnoj instalaciji, i dosta pomoćnie dokumentacije... kakav sad oni budžet spominju, i šta prevode? Uzeće budžet da prevedu, čekati godinu dana, i odneti im Ubuntu na CD reći - evo ga, mi smo carevi?
Ekipa iz RedHat Linux Edukativnog centra na FON-u u Beogradu (Bojan Jovanović i Miroslav Tomić) koji su nosioci projekta lokalizacije Fedora distribucije, kontaktirali su nedavno koordinatora za zvaničnu lokalizaciju Fedora distribucije Miloša Komarčevića i upitali za dobrovoljnu pomoć lokalizacionog tima Fedora distribucije u ovom projektu.

E sada, ozbirom da je Fedora veoma dobro prevedena, ne znam da li će oni samo koristiti gotov prevod i dopuniti ga, ili prevoditi od početka. To je ostalo nedorečeno.
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2007, 16:09   #9
Neky
Starosedelac
 
Član od: 15.6.2007.
Lokacija: Amsterdam
Poruke: 1.817
Zahvalnice: 463
Zahvaljeno 310 puta na 230 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Bilo kako bilo, vest je dobra. Samo da ne prevedu "Fajerfoks" i slično, kao što je gore napisano - debilno je.
Neky je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2007, 20:03   #10
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
NekyBrate kaže: Pregled poruke
Bilo kako bilo, vest je dobra. Samo da ne prevedu "Fajerfoks" i slično, kao što je gore napisano - debilno je.
Da...jezim se kad tako nesto vidim
Sestra mi je dobila Motorolu V3 - to je toliko debilni prevod da je to neverovatno.Krenu melodije da prevode pa se jedna zove "bolest"???
Malo sam otisao u off - sorry
Nego ne kapiram,jel to oni dele dzabe ili ce biti ponudjeno da se to kupi?
Mada nista ovde nije dz...
Vest je mnogo dobra,ako mi budu ponudili cu ga uzmem .
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2007, 20:33   #11
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Ne može ministarstvo da ti proda Ubuntu, ni Fedoru, kad su oba OSa besplatna. Možeš već sad da ih nabaviš, samo za sad na Engleskom, sa svim tim programima... Pogledaj Linux deo, razmenu distribucija...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eni na korisnoj poruci:
DobroslaV (29.12.2007)
Stara 29.12.2007, 21:08   #12
DobroslaV
Veteran
 
Član od: 6.11.2006.
Lokacija: Voždovac, Beograd
Poruke: 1.081
Zahvalnice: 571
Zahvaljeno 169 puta na 94 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Kazu pokrivaju kompletne potrebe....
A da li misle na gamere?
Ne igram puno igrice(samo flash),ali sta ce biti sa njima?
DobroslaV je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2007, 21:16   #13
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
Dobroslav kaže: Pregled poruke
Kazu pokrivaju kompletne potrebe....
A da li misle na gamere?
Ne igram puno igrice(samo flash),ali sta ce biti sa njima?
Flash igre rade u Ubuntu provereno. Ajd' da ne idemo sa teme, već si u Linux delu, proveri malo, ili pogledaj www.ubuntu.com ...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.12.2007, 22:28   #14
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
Dobroslav kaže: Pregled poruke
Kazu pokrivaju kompletne potrebe....
A da li misle na gamere?
Ne igram puno igrice(samo flash),ali sta ce biti sa njima?
Ne pokrivaju gejmere. U tom šturom obaveštenju Ministarstva kažu da je projekat namenjen malim i srednjim preduzećima, i kućnim korisnicima, sa fokusom na kancelarijske poslove. Otuda i pominjanje OpenOffice, Mozilla i drugih office alata kao sadržaja koji (će biti?) lokalizovan.

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Ne može ministarstvo da ti proda Ubuntu, ni Fedoru, kad su oba OSa besplatna. Možeš već sad da ih nabaviš, samo za sad na Engleskom, sa svim tim programima... Pogledaj Linux deo, razmenu distribucija...
Što apsolutno nije tačno (ovo boldovano) GNOME i KDE okruženje bili su lokalizovani na srpski jezik još pre nego je započeta lokalizacija Windows XP-a. OpenOffice je takođe lokalizovan, čini mi se ranije nego je napravljena lokalizacija na Micorsoft Office. Samo je problem u tome što je Vlada Srbije tada kovala planove sa đavolom (čitaj: Microsoft) a zajednica slobodnog softvera koja je sve to radila bila u zapećku pred monopolističkim mogulom.

Baci oko na
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
no729 (29.12.2007)
Stara 29.12.2007, 22:43   #15
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
Ne pokrivaju gejmere. U tom šturom obaveštenju Ministarstva kažu da je projekat namenjen malim i srednjim preduzećima, i kućnim korisnicima, sa fokusom na kancelarijske poslove. Otuda i pominjanje OpenOffice, Mozilla i drugih office alata kao sadržaja koji (će biti?) lokalizovan.



Što apsolutno nije tačno (ovo boldovano) GNOME i KDE okruženje bili su lokalizovani na srpski jezik još pre nego je započeta lokalizacija Windows XP-a. OpenOffice je takođe lokalizovan, čini mi se ranije nego je napravljena lokalizacija na Micorsoft Office. Samo je problem u tome što je Vlada Srbije tada kovala planove sa đavolom (čitaj: Microsoft) a zajednica slobodnog softvera koja je sve to radila bila u zapećku pred monopolističkim mogulom.

Baci oko na
Pitam se samo sta se nalazi u ovnom xxx folderu
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 19:33   #16
srlle
Član
 
Član od: 6.11.2005.
Poruke: 279
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 20 puta na 20 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku srlle Slanje poruke preko Yahooa korisniku srlle
Određen forumom Re: Od februara 2008. besplatni informatički softver na srpskom

Pa u xxx se obicno drzi nesto ''intelektualno''.
srlle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Šta slušate od muzike... Covenant Opšta kultura 16354 14.2.2024 20:37
[HTML] HTML tutorijali na srpskom MilanSM Klijentske aplikacije 12 11.8.2007 17:54
C++ tutorijali na srpskom!!! PeTkO Programiranje 16 28.10.2006 15:57
tastatura na srpskom i gmail dejoni Ostale komponente 6 13.6.2006 4:10
SlackBook na srpskom urke Slobodni softver 3 3.2.2006 20:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com