Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.9.2007, 22:50   #1
VLADA.R.
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 177
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Brisanje particije?

Reinstalirao sam win. i u toku instalacije mi je ponudio da formatiram C particiju i na njoj instaliram win. i to mi je ok. E sad me interesuje kako da formatiram tj. obrisem i D particiju. Dali moram ponovo reinstal. ili moze i sad?
VLADA.R. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.9.2007, 23:00   #2
AkulM
Veteran
 
Član od: 16.12.2006.
Poruke: 1.187
Zahvalnice: 625
Zahvaljeno 459 puta na 219 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

Naravno da moze.Ides u start, pa desni klik na ikonicu My Coputer pa kliknes "Manage" pa onda kad ti se nesto otvori izaberes "Disk Managemant" pa kliknes na D: pa onda desni klik na D: pa Delete Partition ili ako oces i da formatiras odmah onda ides na "format" i pratis uputstva.
AkulM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku AkulM na korisnoj poruci:
VLADA.R. (30.9.2007)
Stara 1.10.2007, 2:45   #3
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

A mozes i jednostavno da iz My Computera, desnim klikom na D: particiju, izaberes opciju Format. Moj omiljen nacin je iz CMD-a, kucam format d: nostalgija, sta li?
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2007, 2:48   #4
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

E da: formatiranje i brisanje particije nije isto, tako da moras da budes precizan oko toga, u zavisnosti sta ti treba.
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2007, 9:26   #5
VLADA.R.
Član
 
Član od: 15.11.2006.
Poruke: 177
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 6 puta na 6 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

Hteo sam da reinstaliram win. i obrisem sve sto sam imao, a sto mi treba od programa, igrica ... da ponovo instaliram. Kazu mi da je najbolje da formatiram C particiju (sto sam i uradio tokom instalacije win.) i da formatiram i D particiju i da ce se tada sve obrisati.
VLADA.R. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2007, 10:15   #6
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: Brisanje particije?

Citat:
VLADA.R. kaže: Pregled poruke
Hteo sam da reinstaliram win. i obrisem sve sto sam imao, a sto mi treba od programa, igrica ... da ponovo instaliram. Kazu mi da je najbolje da formatiram C particiju (sto sam i uradio tokom instalacije win.) i da formatiram i D particiju i da ce se tada sve obrisati.
Brisao ili formatirao particiju u oba slucaja gubis podatke.
E sad ako formatiras samo C particiju, sve na D particiji ce ostati. Filmovi mjuza, igre.... Mozda ces za neke igre morati na svez win dodavati neki DX Jul npr. ali ih mozes komotno ( veliku vecinu ) igrati bez nove instalacije.
Medjuti postoje ponekad razlozi kada treba obe particije obrisati i formatirati - kada se sumnja na neki virus koji lako moze preci sa particije na particiju, onda prilikom instalacije brisi obe particije a ne samo C pa kad dignes Win onda i D u disk menadzeru. Na taj nacin rizikujes da ti se gamad opet zapati pa opet instalacijawin-a i tako u krug.
A to se ovako radi. Pustis CD od XP-a i kada ti posle F8 zatrazi da brises particiju idi prvo na D i nju obrisi. Zatim ce te upitati isto to za C jer vidi win, pa stisnes D pa onda L kao i sa predhodnom particijom.
Samo vodi racuna i ne brzaj jer ces imati izbora velicine C particije. Ako zelis da je recimo 30GB kucas 30.000 pa enter i tako ces na svezoj particiji dobiti svez win bez bojazni da je mozda ostao neki but virus.
E tek nakon dizanja win-a mozes u disc management formatirati i D particiju jer je Win nece ni videti. Odredis da je logical pa NTFS pa naziv particiji i tako kreiras novu D particiju.
Ovo sam napisao zbog ubistva raznih gamadi. Ja sam skoro zapatio sa tudjeg HDD but virus i ovo je jedini nacin da ga se otreses i ne ugrozavas sebe i druge virusima sa HDD-a.
Pozz
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2007, 10:21   #7
FooFighter
Član
 
Član od: 29.6.2006.
Lokacija: Srpska Atina
Poruke: 297
Zahvalnice: 66
Zahvaljeno 120 puta na 53 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

Citat:
VLADA.R. kaže: Pregled poruke
Hteo sam da reinstaliram win. i obrisem sve sto sam imao, a sto mi treba od programa, igrica ... da ponovo instaliram. Kazu mi da je najbolje da formatiram C particiju (sto sam i uradio tokom instalacije win.) i da formatiram i D particiju i da ce se tada sve obrisati.
U tom slučaju uradi ovo što ti je glitch predložio.

Also, sorry if I'm stating the obvious, ali nemoj da se za**beš i da zaboraviš da bekapuješ (narežeš na CD/DVD, prebaciš privremeno na drugu particiju...) sve podatke koji će ti biti potrebni i ubuduće (slike, muziku, filmove, šta god...)

EDIT: sada sam video i ovo što je AstraLogos napisao, dodatna predostrožnost ne može da škodi
FooFighter je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2007, 22:27   #8
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

Citat:
VLADA.R. kaže: Pregled poruke
Hteo sam da reinstaliram win. i obrisem sve sto sam imao, a sto mi treba od programa, igrica ... da ponovo instaliram. Kazu mi da je najbolje da formatiram C particiju (sto sam i uradio tokom instalacije win.) i da formatiram i D particiju i da ce se tada sve obrisati.
Priče da se formatiranjem nešto postiže su obične urbane legende.Uvek treba izbegavati formatiranje koliko god je to moguće,jer se time uništavaju svi podaci na particiji,a nikada se ne može znati da li će ti podaci kasnije zatrebati.
Programe i igre(naročito igre) ne treba reinstalirati i brisati formatiranjem već sačuvati njihove foldere iz program files i videti da li se mogu pokrenuti samo startovanjem exe fajla bez reinstalacije.Mnogi programi i igre će raditi na ovaj način,i ako već rade nema potrebe da se opterećuje registry njihovom instalacijom.
Samo one aplikacije koje ne mogu da rade samo startovanjem exe fajla treba reinstalirati(po pravilu antivirusi,firewall-ovi,veći paketi kao što je MS Office,Adobe acrobat).
Nakon 5-6 novih reinstalacija Windowsa(što se većini dešava) može se nakupiti fina kolekcija aplikacija koje rade bez instalacije,i koje obavljaju svoju funkciju bez uticaja na registar i ne opterećuju sistem.
Ako se svaki put formatira particija,i sve ponovo reinstalira windows brzo dolazi u ono stanje pre formatiranja.
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2009, 8:48   #9
Anatolij
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom

Interesuje me konkretno objašnjenje za brisanje particije i reinstalacija windowsa? Kako to da uradim a da ne pokršim računar,hehe?

Eh da ,kad smo već kod reinstalacije,interesuje me zašto kad svaki put pokušam da reinstaliram windows,pojavi se da mi nedostaje neki fajl,i onda se reinstalacija otkazuje.zato mi je potrebno da znam da li treba da brišem particiju ili da je formatiram ponovo kako bih mogao da izvršim reinstalaciju?

Poslednja ispravka: Chivan (18.11.2009 u 15:46) Razlog: spajanje poruka
Anatolij je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2009, 14:49   #10
gainward
Član
 
Član od: 31.10.2008.
Poruke: 85
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Brisanje particije?

samo informativno:

imam 3 particije na W:\ je instaliran Win7 i hocu da ga se resim skroz i da vise nema te particije, samo da ostanu C:\ i D:\ da formatiram taj w ili ga samo izbrisem
gainward je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Program za brisanje duplikata & .... draganradanovic Aplikativni softver 11 13.8.2007 18:13
Particije? ... i bidi fin Nosači podataka 17 10.6.2007 19:56
Totalno brisanje sa HDD Milos Bozic Aplikativni softver 2 26.1.2007 0:45
Nema jedne particije posle Reinstala windowsa.. mant3ra Kvarovi 5 24.9.2006 10:40
Particije mitrovskiigi Nosači podataka 12 10.6.2006 12:04


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 22:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com