Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.6.2009, 14:16   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Unhappy Problem sa temperaturama (vruć južnjak)

Ploca Asus P5Q-E, garafa Gainward BLISS 8800GT Dualslot hladjenje.

Bas me to dual slot hladjenje zeza. Veliki kuler od grafe naleze na onaj mali kuler od juznog mosta, sto ima EPU oznaku. Grafa se naravno, greje dosta, a ovaj kuler od juznjaka, umesto da odvodi toplotu sa ICH10R, radi obratno. Odvodi toplotu sa grafe ne SB

Kad pipnem gore na EPU oznaku, opecem prst. Kad pipnem dole na rebra... isto. Katastrofa. Samo cekam kad ce da rikne SB i da prestane poca da prepoznaje Hard or something Montiranje nekog veceg kulera je nemoguce, zbog grafe. Nece moci onda da udje u PEG slot

Nema nacina da izmerim temperaturu juznog mosta. Ima sam Motherboard temperatura, a ona je valjda za Northbridge. I krece se izmedju 40 i 45 stepeni, zavisi od opterecenja. Merim sa Everest PRO programom.

Takodje mi je i procesor malo vruc, ali nista strasno. Cipset (SB) me brine mnogo vise. Jel ima neko ideju sta da radim?

Glupi Asusovski layout
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 14:24   #2
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Pa kupi dodatni slot kuler za grafiku .

Nešto ovako :


Imaš ih po lokalnim firmama za 400-500 dinara , zavisno od modela .
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Mickie (12.6.2009)
Stara 12.6.2009, 14:26   #3
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Ima razloga sto ovo pitam.

Da li koristis stock hladjenje za proc ili neki jaci ?
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 14:35   #4
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Citat:
ivanza kaže: Pregled poruke
Ima razloga sto ovo pitam.

Da li koristis stock hladjenje za proc ili neki jaci ?
Stock. Al' ne vidim kako je to bitno?

@Freško
Ali gde da ga stavim? To je obican blower? Ja mislim da to nebi resilo problem. Nemam trenutno cime da slikam da vam pokazem.

Ali moze ovako
http://usa.asus.com/prog_content/mid...spx?model=2267
E, grafika je normalno u plavom slotu. I neleze na ovaj EPU oznaceni kuler. I to knap naleze. Da je taj kuler za 1mm vislji, grafika nebi mogla da udje u slot. Razmisljao sam da namazem pastu na ovo EPU, ali bi mozda to napravilo jos veci problem
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 14:45   #5
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Pa blover staviš u prvi slobodan slot pored grafiče da odvodi toplotu sa nje pošto nje hladnjak očigledno nije u stanju da to korektno odradi . Druga varijanta je da nekako zbudžiš neku osmicu ili dvanajesticu koja bi duvala u taj deo ploče . Daj najbolje ako ikako možeš neku soiku kućišta pa da vidimo dali nešto može da se namuva ....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Freško na korisnoj poruci:
Mickie (12.6.2009)
Stara 12.6.2009, 14:48   #6
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Pa montiraj neku najobicniju osmicu, na stranicu kucista, ili na dno, da duva direktno na ovo epu, taman ce dodatno i grafiku da rashladjuje...
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jozvan_Kg na korisnoj poruci:
Mickie (12.6.2009)
Stara 12.6.2009, 14:53   #7
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Talking Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Stock. Al' ne vidim kako je to bitno?

Vlasnici Asus P5Q serija ploca obicno imaju temperature za northbridge bas kao ti.
Na jednom drugom forumu lik je stavio CM 212 na Asus P5Q Pro (nisam ja) i dobio je osetno nize northbridge temperature. Taj forum je trenutno pao pa ne mogu da ti prilozim linak kao dokaz.

Inace kod mene na Asus P5Q Pro northbridge temperatura je 23 do 24 stepena i to je sve zasluga CM Hyper 212.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 15:00   #8
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

^Citaj brate malo Ne muci me Northbridge nego Southbridge. Imam osecaj da mi je juznjak mnogo vreliji od tih 40-45 stepeni, koliko mi je NB. Ali nema senzor da to potvrdim.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 15:21   #9
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

E sada si me naterao da brkam prstom u kompjuter da vidim koliko je vruc juznjak na mojoj ploci pa da me mozda opici struja a brzdej mi je prosao.

Mlak je. Medjutim mogu ti reci da je ventilacija zakon. Konkretno, kod mene oko juznjaka dobro struji vazduh sto je velika zasluga CM Hyper 212 jer je on najblizi kuler.

Pogledaj kako to kod mene izgleda. Kuler je okrenut ka zadnjem delu kucista a u nastavku, na kucistu, se nalazi jos jedna 12-tica. Ovaj sistem se ponasa kao turbina i ohladio je, pored proca, malo i grafu a i plocu.

http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...&postcount=132

Kao sto jozvan_Kg kaze montiraj kuler 8cm na stranici kucista. To je najmanje sto mozes da uradis.

Najvise sto mozes da uradis je da stavis po jedan kuler na svakom mestu gde je predvidjeno u kucistu + da stavis CM 212 (koji sigurno moze da stane u tvoje kuciste a i onako je greota drzati quad core na stock kuleru) ili neki slican kuler, da duva ka zadnjem delu kucista. Idu jos vreliji dani.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 15:29   #10
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Cek' malo, zar southbridge nije ispod grafike? Mislim da se njemu pregreva southbridge, a ne northbridge, koji je ispod cpu-a. Ne vidim kako ce ovaj kuler na cpu da oladi southbridge...Jedan moj drugar je imao problema sa drugom plocom, a kuciste je bilo ovo, problem smo resili tako sto sam zalepio super lepkom kuler od 8cm za dno kucista, a pre toga ga uperio ka southbridge-u. Jes' da je seljacki, al' to je jedini nacin bio da odrzimo plocu u zivotu..Ako imas neku dvanaesticu ili ces da kupujes kuler, kupi neki od 12cm, iako su veci, dosta su tisi, i vise vazduha guraju nego osmice, pa ce i lepse hladiti. Zalepis ga za dno kucista, da ne dodiruje stranicu (da bi lepo uvlacio vazduh) i pustis ga da piri. Hladice i grafu, i sb, i hdd-ove, i ostalo. Mislim, jeste ruzno, al' bolje ruzno, nego crknuto.
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku jozvan_Kg na korisnoj poruci:
Mickie (12.6.2009)
Stara 12.6.2009, 15:41   #11
ivanza
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.7.2006.
Lokacija: Zaječar, I.Srbija
Poruke: 4.140
Zahvalnice: 148
Zahvaljeno 991 puta na 765 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Citat:
jozvan_Kg kaže: Pregled poruke
Cek' malo, zar southbridge nije ispod grafike? Mislim da se njemu pregreva southbridge, a ne northbridge, koji je ispod cpu-a. Ne vidim kako ce ovaj kuler na cpu da oladi southbridge...Jedan moj drugar je imao problema sa drugom plocom, a kuciste je bilo ovo, problem smo resili tako sto sam zalepio super lepkom kuler od 8cm za dno kucista, a pre toga ga uperio ka southbridge-u. Jes' da je seljacki, al' to je jedini nacin bio da odrzimo plocu u zivotu..Ako imas neku dvanaesticu ili ces da kupujes kuler, kupi neki od 12cm, iako su veci, dosta su tisi, i vise vazduha guraju nego osmice, pa ce i lepse hladiti. Zalepis ga za dno kucista, da ne dodiruje stranicu (da bi lepo uvlacio vazduh) i pustis ga da piri. Hladice i grafu, i sb, i hdd-ove, i ostalo. Mislim, jeste ruzno, al' bolje ruzno, nego crknuto.
Moze i taj nacin da pokusa. Ja sam pokusao da ide na foru totalne promaje u kucistu. Verujte mi jeste da je southbridge daleko od proc kulera ali ovaj toliko jako, maltene usisava vazduh, da se kod mene oseca dobra promaja i oko southbridge heatsink. To definitivno ima nekog uticaja, barem kod mene, na temperaturu southbridge.
ivanza je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 16:14   #12
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Kad se napravi dobra promaja ova matična se sigurno dobro hladi

stavi jedan kuler napred i jedan pozadi
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 16:43   #13
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Citat:
ivanza kaže: Pregled poruke
Moze i taj nacin da pokusa. Ja sam pokusao da ide na foru totalne promaje u kucistu. Verujte mi jeste da je southbridge daleko od proc kulera ali ovaj toliko jako, maltene usisava vazduh, da se kod mene oseca dobra promaja i oko southbridge heatsink. To definitivno ima nekog uticaja, barem kod mene, na temperaturu southbridge.
Lepo je to, ali nemam kinte za takav kuler sad, a kad budem imao, verovatno ce biti kasno i pare ce da odu za novu maticnu

@Water Pesnik
Imam jedan vent napred, a drugi od od grafe duva pozadi,
A opet mi se ploca dobro ne hladi.

EDIT:Naso sam neki 12-cm vent od nekog starog kucista. To cu da stavim, onako ko sto rece jozvan_KG. Samo da ga ocistim od prasine.

Opet EDIT: Jel zna neko kako da hardverski povecam rpm na ovoj mojoj grafickoj? Kad se ukljuci kopmp, vent radi na max rpm nekoliko sekundi, a posle se smanji. Ocu da povecam da radi na vise uvek. To ce u kombinaciji sa seljackim kacenjem ventilatora da resi problem.

Poslednja ispravka: Mickie (12.6.2009 u 16:56)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 17:03   #14
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Instaliraj Riva tuner i iskljucis mu automatsku regulaciju broja obrtaja kulera za gpu. Pojacas rucno na 75% i sacuvas tako. Jes' da ce da se dernja kuler mozda, al' bolje malo vise buke, nego crknuta ploca ili grafika.
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 17:18   #15
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Citat:
jozvan_Kg kaže: Pregled poruke
Instaliraj Riva tuner i iskljucis mu automatsku regulaciju broja obrtaja kulera za gpu. Pojacas rucno na 75% i sacuvas tako.
Znam za to, ali to radi samo u vindozu.
Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Opet EDIT: Jel zna neko kako da hardverski povecam rpm na ovoj mojoj grafickoj?
Kad radim u Linux-u (a to je 80% vremena) opet ce da radi na mali RPM. Zbog linux-a sam i uzeo GF. Zezali me drajveri sa Radeonom.

Jel ima neki nacin da modifikujem karticu da radi uvek (Na svakom sistemu)na 60-70%? Sad radi na 29%.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 17:29   #16
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Pa, uvek mozes da menjas mesta zicicama na onom malom konektoru za struju ventilatora grafike...Ako ima tri zice, iskljuci se samo ona za kontrolu broja obrtaja pa nek' kotrlja na max. Sad doduse ne znam kako to izgleda na tvojoj grafici.

Ali najbolji nacin je da uradis Flash biosa grafike. Skines sa nVidijinog sajta njihovu alatku za flashovanje, nabavis bios u kojem su zadate vece vrednosti za brzine kulera i odradis stvar. Tako je jedino sigurno da ce raditi svuda, nezavisno od platforme.

Poslednja ispravka: jozvan_Kg (12.6.2009 u 17:41)
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2009, 19:30   #17
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Evo resio sam problem u Vindozu. Stavio sam u Riva Tuneru na 70%, i sad je temperatura GPU u Idle 47-49 stepeni, a bila je 53. Nije neki dobitak, ali sada je hladnjak grafe dosta manje vruc, a southbridge se vratio u normalu i sad je na dodir hladniji od Northbridge. A MB temperatura u everest kaze 39 u idle. Jos kad staviom ovaj 12cm fan, bice dobro i na Full load. Nisam jos opterecivao... sad cu malo da se igram da vidim kako ide temp.

U Linux-u sam na tragu resenja (ima program za vent al neznam kako da ga koristim), ali moram da se patim malo vise sa vindozom nego sto sam navikao dok ne resim stvar.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 13:18   #18
optimusprime
Novi član
 
Član od: 4.8.2009.
Poruke: 9
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

ploca mi je p5ql-e i odmah po paljenju (5-10min ne opterecenog rada) racunara sve mi se komponente vrte na temperaturi izmedju 40-45 stepeni. dok grafika ide i na 55stepeni(gt9600)? jel to normalno? inace prcesor je E7400.3gb rama.
optimusprime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 14:00   #19
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Citat:
optimusprime kaže: Pregled poruke
ploca mi je p5ql-e i odmah po paljenju (5-10min ne opterecenog rada) racunara sve mi se komponente vrte na temperaturi izmedju 40-45 stepeni. dok grafika ide i na 55stepeni(gt9600)? jel to normalno? inace prcesor je E7400.3gb rama.
Pa i jeste normalno , overklokovao si procesor i on normalno vuče više struje i samim tim se cela ploča više greje . A i ako uzmeš da su ove avgustovske žege u toku temperatura ništa ne čudi još se može i smatrati dobrom .
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.8.2009, 14:02   #20
optimusprime
Novi član
 
Član od: 4.8.2009.
Poruke: 9
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Problem sa temperaturama (Vruc Juznjak)

Hvala Freško. nisam klokovao nista,ubacio sa jedan 8cm vent i hard stavio kod optike a ne ispod grafike gdje ona izduvava toplotu.osjetno nize temp. poslije pola sata ac ili grid temp sve izmedju 52 i 58 stepeni. planiram zamjeniti 8cm ventilator sa 10cm i 'tropinskim' kablom,da mu mogu kontrolisati brzinu,jer ovaj sada stalno bruji.
optimusprime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nokia e71 i problem sa USB konekcijom PsyDuck Aparati i oprema 5 1.12.2010 15:17
WBR-3408 11g Wireless Broaband Router- Problem sa umrežavanjem Hich Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 19.2.2010 9:42
Problem sa obaranjem sistema Tintoreti Kvarovi 2 5.1.2009 0:48
Problem sa podešavanjima TV i monitora bacacar Grafika 2 3.1.2009 13:06
Problem sa 3DSM 8 - problem sa konjem M.A.G.E 3D radovi 7 29.12.2008 11:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:30.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com