Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Grafički softver i radovi > Fotografija

Fotografija Radovi korisnika iz oblasti digitalne fotografije, diskusija na temu fotografije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 25.4.2011, 18:36   #21
NikolaS93
Veteran
 
Član od: 27.1.2009.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.006
Zahvalnice: 257
Zahvaljeno 199 puta na 149 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku NikolaS93
Određen forumom Re: RAW format

Citat:
unique93 kaže: Pregled poruke
naravno da raw ima vise suma, posto je to nekompresovani format, ali ima vise detalja i kad se skine sum, imace vise detalja npr na iso 800 od iso 800 na jpeg-u...ja retko kad koristim raw, posto treba puno da se sacuva(oko 6 sekundi)...a i skoro nikad ne slikam preko iso 400
Sto mu se svodi na to da si batalio RAW.
NikolaS93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2011, 21:55   #22
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: RAW format

pa otprilike, jedino kad slikam nesto nocu, pa kad podignem iso, onda slikam u raw formatu...
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.6.2011, 22:15   #23
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: RAW format

ljudi koristite raw, ako ga imate u aparatu

pre sam retko koristio raw, posto je sporiji, ali sad se navikavam, i stvarno je mnogo bolje od jpeg-a...ima mnogo vise podesavanja, i mnogo bolje ispadnu fotke, ako su obradjene iz raw formata
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 14:54   #24
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: RAW format

Kod mene na SX130 IS je ponuđeno .CRW .CR2 .THM .WAV i .JPG format. Koji da odaberem? Prva dva neće da otvori ni u PS ni u LR.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 15:35   #25
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: RAW format

Citat:
unique93 kaže: Pregled poruke
ljudi koristite raw, ako ga imate u aparatu

pre sam retko koristio raw, posto je sporiji, ali sad se navikavam, i stvarno je mnogo bolje od jpeg-a...ima mnogo vise podesavanja, i mnogo bolje ispadnu fotke, ako su obradjene iz raw formata
Pa normalno je da RAW format ima mnogo vise detalja koje pokupi senzor i nedozvoljava se unutrasnjoj obradi da mnogo utice na ono sto si slikao. Zato je velicina fajla 13MB kod mene sa 6mpx senzorom.
Jedino sto RAW trazi da se svaka fotografija obavezno obradjuje. Photoshop light room je stvoren za brzu obradu takvih formata.
Da i ono
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 15:46   #26
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: RAW format

Ali LR neće da otvara moje fotografije.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 19:40   #27
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: RAW format

miso..koliko znam cr2 je raw za canon

kod mene je raw oko 18mb, ali iako je spor, ja ga stalno koristim, posto mogu mnogo bolje gotke da se urade, sa manje pregorelih delova i vise detalja
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 20:08   #28
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: RAW format

Ma neće ni to da otvori.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.10.2011, 23:30   #29
Psychon@ut
Veteran
 
Član od: 20.10.2005.
Poruke: 672
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 111 puta na 79 poruka
Određen forumom Re: RAW format

Izaberi da ti sačuva u DNG formatu. Ovde piše kako: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_User_Manual#DNG_format
Psychon@ut je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Psychon@ut na korisnoj poruci:
miša topola (5.10.2011)
Stara 4.10.2011, 23:48   #30
Columbusinflama
Član
 
Član od: 9.1.2008.
Poruke: 51
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 14 puta na 13 poruka
Određen forumom Re: RAW format

Zato sto ne podrzava format (nije bas format vec organizaciju informacija koje prima sa senzora, tj CHDK crw ili cr2 nisu uniformni za razlicite senzore) fajla koji ti izbacuje CHDK. CHDK .CRW Canon nije zvanicno podrzao, pa je mala vajda da ce ikada i biti podrzan u LR ili PS. Naravno, postoje programi koji to mogu da urade(npr. RawTherapee, UFRaw).

Dakle, otvori fajlove koje ti CHDK izbaci jednim od njih (ili nekim drugim, verovatno ih ima jos u onom prirucniku CHDK For Dummies), ucini neke minimalne promene (tipa white balance i sl.) i sacuvaj u nekom lossless formatu koji radi sa LR i PS (.dng, .tiff i sl). Nisam bas siguran da li RawTherapee podrzava SX130IS, ali za UFRaw sam prilicno siguran da da. Obrati paznju na to da ce baza podrzanih kamera za UFRaw mozda morati da se update-uje (ako se dobro secam to je ili kod izbora kamere ili negde u opcijama). Takodje, procitaj detaljno uputstvo za instalaciju (mora da se instalira i GIMP i sta vec ne, davno bese kada sam poslednji put to cackao)

P.S. Ne bi bilo lose da okacis par raw-ova i odgovarajucih jpeg-a (sa velikim dinamickim opsegom scene ili kontrastnom scenom, cuo sam da su povecali "kolicinu inf." sa 10 na 12 bita, pa bi bilo zgodno da se vidi koliko to znaci, a i dalo bi jasniju sliku ljudima o prednosti CHDK raw-a u Canon kompaktima)
Columbusinflama je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Columbusinflama na korisnoj poruci:
miša topola (5.10.2011)
Stara 5.10.2011, 2:50   #31
KizaTheDeath
V.I.P. Foto aparati i oprema
 
Član od: 4.11.2010.
Poruke: 176
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno 91 puta na 77 poruka
Određen forumom Re: RAW format

@miša topola: Mozda ti je LR ili ACR u PhotoShopu suvise mator, pa ne uspeva da iscita tvoju verziju RAW-a. Resenje ti je ili da odes na Adobe-ov sajt, da skines i instaliras najnoviji ACR (vidim da je verzija 6.4.1) ili da skines i instaliras DNG Converter. Taj DNG Converter ce ti konvertovati CR2 fajlove u DNG (bez ikakvih gubitaka) i onda ces moci takve DNG-ove da otvaras u bilo kom ACR-u, a pretpostavljam i u bilo kom LR-u.

Mada bih ti preporucio da instaliras najnoviji ACR. Verzija 6.x (koja radi samo u PS CS5) mnogo bolje/lepse razvija od starijih verzija.

Pozdrav!
KizaTheDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku KizaTheDeath na korisnoj poruci:
miša topola (5.10.2011)
Stara 5.10.2011, 10:23   #32
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: RAW format

misa mi je poslao cr2 fajl sa njegovog aparata i meni normalno otvara, a njemu nece. tako da je verovatno nesto do fotosopa i acr-a...
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 13:47   #33
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: RAW format

Citat:
Psychon@ut kaže: Pregled poruke
Izaberi da ti sačuva u DNG formatu. Ovde piše kako: http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK_User_Manual#DNG_format
Tako i otvaram.

Citat:
Columbusinflama kaže: Pregled poruke
Zato sto ne podrzava format (nije bas format vec organizaciju informacija koje prima sa senzora, tj CHDK crw ili cr2 nisu uniformni za razlicite senzore) fajla koji ti izbacuje CHDK. CHDK .CRW Canon nije zvanicno podrzao, pa je mala vajda da ce ikada i biti podrzan u LR ili PS. Naravno, postoje programi koji to mogu da urade(npr. RawTherapee, UFRaw).

Dakle, otvori fajlove koje ti CHDK izbaci jednim od njih (ili nekim drugim, verovatno ih ima jos u onom prirucniku CHDK For Dummies), ucini neke minimalne promene (tipa white balance i sl.) i sacuvaj u nekom lossless formatu koji radi sa LR i PS (.dng, .tiff i sl). Nisam bas siguran da li RawTherapee podrzava SX130IS, ali za UFRaw sam prilicno siguran da da. Obrati paznju na to da ce baza podrzanih kamera za UFRaw mozda morati da se update-uje (ako se dobro secam to je ili kod izbora kamere ili negde u opcijama). Takodje, procitaj detaljno uputstvo za instalaciju (mora da se instalira i GIMP i sta vec ne, davno bese kada sam poslednji put to cackao)

P.S. Ne bi bilo lose da okacis par raw-ova i odgovarajucih jpeg-a (sa velikim dinamickim opsegom scene ili kontrastnom scenom, cuo sam da su povecali "kolicinu inf." sa 10 na 12 bita, pa bi bilo zgodno da se vidi koliko to znaci, a i dalo bi jasniju sliku ljudima o prednosti CHDK raw-a u Canon kompaktima)
Probaću i to preko GIMP-a.

Citat:
KizaTheDeath kaže: Pregled poruke
@miša topola: Mozda ti je LR ili ACR u PhotoShopu suvise mator, pa ne uspeva da iscita tvoju verziju RAW-a. Resenje ti je ili da odes na Adobe-ov sajt, da skines i instaliras najnoviji ACR (vidim da je verzija 6.4.1) ili da skines i instaliras DNG Converter. Taj DNG Converter ce ti konvertovati CR2 fajlove u DNG (bez ikakvih gubitaka) i onda ces moci takve DNG-ove da otvaras u bilo kom ACR-u, a pretpostavljam i u bilo kom LR-u.

Mada bih ti preporucio da instaliras najnoviji ACR. Verzija 6.x (koja radi samo u PS CS5) mnogo bolje/lepse razvija od starijih verzija.

Pozdrav!
Neće da se instalira Camera Raw.

Evo problema.



Nabavio sam i Adobe DNG Converter pa preko njega otvaram .raw fajlove, samo prvo moram da ih konvertujem kod mene na disk pa tek onda mogu da koristim .raw sliku.

Citat:
unique93 kaže: Pregled poruke
misa mi je poslao cr2 fajl sa njegovog aparata i meni normalno otvara, a njemu nece. tako da je verovatno nesto do fotosopa i acr-a...
Fotošop je sasvim u redu, najnovija verzija updateovana do kraja. Mislim da ne bi trebalo da predstavlja problem.
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 21:25   #34
KizaTheDeath
V.I.P. Foto aparati i oprema
 
Član od: 4.11.2010.
Poruke: 176
Zahvalnice: 59
Zahvaljeno 91 puta na 77 poruka
Određen forumom Re: RAW format

Bice da ipak nesto nije u redu sa PhotoShop-om, cim nece ACR da update-uje. Al dobro, ako kazes da fino iskonvertujes (ili ufotkas, svejedno) u DNG, pa onda uvuces u postojeci ACR, onda je sve ok. CS5 po difoltu ima ACR 6 (sto ce reci, dobar "razvijac") pa nesto posebno ni ne gubis sto nemas bas najnoviji ACR. Vazno je da ti nije 5.x ili stariji

Pozdrav!
KizaTheDeath je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 21:30   #35
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: RAW format

Ja sada ovako radim: .cr2 fajl konvertujem u .dng i prebacim oba fajla na hard disk. Tek onda mogu preko PhotoShop-a da otvorim .cr2 fajl. Ne znam zašto ide zaobilaznim putem ali važno je da radi
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2011, 23:30   #36
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: RAW format

reinstaliraj fotosop, a acr update skini sa neta, i kad instaliras fotosop, rucno apdejtuj acr, i verovatno ce sve raditi kako treba...za to ti treba pola sata i miran si, a ovako ces da se mucis za svaku fotku
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku unique93 na korisnoj poruci:
miša topola (6.10.2011)
Stara 6.10.2011, 18:41   #37
miša topola
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.4.2009.
Lokacija: MMO Bay
Poruke: 8.310
Zahvalnice: 1.028
Zahvaljeno 1.400 puta na 1.155 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku miša topola Slanje poruke preko AIM-a korisniku miša topola Slanje poruke preko MSN-a korisniku miša topola Slanje poruke preko Yahooa korisniku miša topola Slanje poruke preko Skypea korisniku miša topola
Određen forumom Re: RAW format

Sada radi direktno otvaranje fajla u Photoshopu
miša topola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2011, 10:52   #38
Zoran_KS
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 2.915
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 274 puta na 209 poruka
Određen forumom Re: RAW format

I najnoviji ACDSee otvara ovaj RAW bez problema.
Zoran_KS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2011, 11:44   #39
unique93
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.3.2009.
Lokacija: O Bre Novac
Poruke: 3.545
Zahvalnice: 725
Zahvaljeno 1.760 puta na 893 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku unique93
Određen forumom Re: RAW format

ali ipak acdsee nije isto kao fotosop...fotosop je bolji 10x puta
unique93 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.10.2011, 12:53   #40
Zoran_KS
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Krusevac
Poruke: 2.915
Zahvalnice: 302
Zahvaljeno 274 puta na 209 poruka
Određen forumom Re: RAW format

Ma ok,na ACDSee sam mislio cisto zbog pregleda fotografija,inace CS5 koristim i ja.
Zoran_KS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
fotografija, raw

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
A3 format u Officeu 2007 ucitelj paracin Aplikativni softver 11 19.4.2008 19:46
Da li je kvalitetniji Mp3 ili aac format? PCmaster Audio softver 5 14.10.2007 0:08
Format titla za DVD? alendin Nosači podataka 11 26.9.2007 18:30
Bik format? Eddie Aplikativni softver 5 5.2.2007 21:40
Programi za generisanje pejzaža ATI` Grafički softver i radovi 7 30.9.2006 0:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com