Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet tehnologije

Internet tehnologije Komunikatori, pretraživači, servisi i protokoli...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.7.2007, 12:42   #1
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Adsl2+

ADSL2+ predstavlja nadogradnju na postojeću mrežu ADSL-a koja između ostalog omugućuje veće brzine upload-a i download-a od postojeće. Iako obični ADSL može teoretski ostvariti brzine downolad-a i do 8 Mbit/sec, realno zbog tehničkih ograničenja (kapaciteti linkova, kvaliteti bakarnih parica, itd) ta brzina je značajno niža i kreće se oko 1 Mbit/sec. Slična situacija je i sa upload-om koji trenuračno ima brzinu od oko 128 Kbit/sec. Uvodjenjem ADSL2+ standarda, brzine prenosa podataka bit će znatno veće.



Kao novi standard ADSL-a, ADSL2+ mora podržavati određene standarde koje zahtjeva regulatorna agencija, tako da ADSL2+ podržava ITU G.992.5 standard.



ADSL2+ dodaje nove karakterisike koje poboljšavaju funkcionalnost, performancu, te pružaju podršku za nove usluge. Neke od promjena u odnosu na ADSL su značajno veća brzina protoka podataka, dosežnost, diagnostika, konzumacija energije itd. ADSL 2+ duplicira frekvencijski spektrum koji se koristi za prenos podataka, što efektivno udvostručuje maksimalne brzine prenosa podataka za download. Brzine download-a koje je moguće dostići sa ADSL 2+ kreću se između 20-25 Mbit/sec na distancama od oko 2 km. ADSL 2+ rješenja su u većini slučaja multi-modalna što znači da su operativni i kompatibilni sa ADSL, ADSL2 i ADSL2+ čip-setovima (chipsets). Za razliku od ADSL koji ima frekvencijski opseg za download sve do 1.1 MHz, ADSL2+ specificira svoj frekvencijski opseg za download sve do 2.2 MHz. Rezultat ovoga je veliko povećanje u brzini download-a na kraćim distancama kako je to navedeno ranije. Brzina prenosa podataka za upload-a za ADSL 2+ je oko 1Mbit/sec u zavisnosti od kvaliteta parice.
Ove brzine su moguće poboljšanjem modulacijske efikasnosti, smanjejem paketskih okvira (framing overhead), poboljsanjem kodiranja, poboljšanjem inicijalnog stanja mašina, te dostavljajući pojačan signal procesnih algoritama. Takođe, ADSL2+ povećava dosežnost ADSL-a za oko 0,2 km, povećava imunost viza vi buke i drugih smetnji, te omogućuje bonding – mogućnost da se koristi više bakarnih parica da bi se povećao frekvencijski opseg. To znači da je moguće ostvariti i veće brzine u odnosu na unaprijed spomenute. ADSL2+ ima i bolju dijagnostiku od ADSL-a, odnosno posjeduje alate za riješavanje problema za vrijeme i poslije instalacije, za “real-time “ monitoring performanci tako što ADSL2+ transiveri dostavljaju mjerenja linijske buke, atenuacije petlji, SNR sa obje linijske strane. Ovo su izuzetno korisni alati koji će pomoći pri spreječavanju budućih grešaka.



Prva generacija ADSL transivera oprerira u tzv. Full-Power mode, sto znaci da se električna energija koristi danonoćno, čak i kada to nije potrebno. Kada je na hiljade modema uključeno, značajna količina energije može biti ušteđena ako su ti modemi u standby/sleep modu, nešto kao kompjuteri. ADSL2+ standard donosi menadžment energije sa dva različita moda, pri tom zadržavajući “always-on” funkcionalnost za korisnika.
JovanK je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
sokratbg (17.7.2007), zero cool (16.7.2007)
Stara 16.7.2007, 12:43   #2
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Adsl2+

Još jedna bitna prednost ADSL2+ standarda je sto smanjuje interferenciju cross-talk-a. Budući da su telefonske žice sakupljene zajedno u skupine od 25 ili više parica, može se desiti da se elektro signali sa jedne parice “ prebace” na drugu. Ovaj fenomen se naziva cross-talk, te može da uzurpira ADSL konekciju tako što je terminira. ADSL2+ riješava taj problem tako što prema potrebi može da maskira frekvencije ispod 1,1 MHz, koristeći samo tonove između 1,1 i 2,2 MHz. Kada dođe do situacije da se dva prenosnika nalaze jedan pored drugog te dođe to cross-talk-a, ADSL2+ ima mogućnost da taj prenosnik pošalje po frekvencijama manjim od 1,1 MHz, tako izbjegavajući smanjenje brzine prenosa podataka. Kao razultat, ADSL2+ obezbjeđuje bolju performancu za sve standardne uređaje.



ADSL2+ je izuzetno značajan za korisnike koji regularno potiskuju limite broadband-a; grafički intezivne online igre, video sadržaje, “streaming” video klipovei online. U suštini je odličan za sve multi-medialne usluge.
JovanK je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JovanK na korisnoj poruci:
zero cool (16.7.2007)
Stara 16.7.2007, 13:59   #3
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

Taj ADSL2+ mi se cini u praksi da se malo u*****o. Lokalni provajderi su ga vrlo brzo opustili i presli na VDSL i VDSL2.
korisnik je offline  
Stara 17.7.2007, 3:38   #4
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Nece da bude: VDSL mora da obezbedi istovremeni prenos govora, podataka i slike, VoIP, prijem tri digitalna televizijska signala i prenos podataka od 5 Mb/s a to kosta... Nadalje, sto se isplativosti tice, kod VDSL-a brzina logaritamski opada sa udaljenoscu dok je kod ADSL-a poprilicno linearna i moze da dostigne i 5 km (ovaj prvi vec posle prvog kilometra kablova bude sporiji od ADSL-a). Da ne ulazimo u detalje...
glitch je offline  
Stara 17.7.2007, 8:31   #5
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

I ne bas. Meni radi VDSL2 na 1,5 km oko 20 Mbita, dok je maksimum ADSL2+ 24 Mbita i na ovoj razdaljini mi je radio sa 7,5 Mbita.
Tu nadalje sledi FTTC sa postavom isturenog DSLAM-a u podrum i distribucijom 100/100 po zadnjih 100 metara interne instalacije preko VDSL2.

Isto tako i VDSL i VDSL2 mogu da povecaju domeet uz performanse ADSL2+ upotrebom "long reacha".
korisnik je offline  
Stara 18.7.2007, 3:50   #6
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Tih 20 Mbita je u skladu sa specifikacijom za VDSL2 ali toliko bi otprilike izvukao i sa ADSL2+ na toj udaljenosti (uzmi u obzir da je propusni opseg ovog prvog 30 MHz a ovog drugog svega 2,2 MHz a sa druge strane, bas taj veci opseg frekvencija - uz prednost vecih brzina - dovodi do manjih razdaljina koje signal moze da predje bez izoblicenja). To sto si ti imao 7,5 Mbita nije problem standarda vec tvog provajdera, tako da ne mozes da kazes da ceo standard ne valja. Istina, VDSL je strasno perspektivan i po svoj prilici ce da ispuni zahteve koji se od njega ocekuju ali ne mozes da kazes da je ADSL2+ "odsvirao" svoje!
glitch je offline  
Stara 18.7.2007, 9:01   #7
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

To ti nije stvar provajdera jer je isti kabel i probano je sa razlicitom opremom. ADSL2+ je podbacio u praksi, sto ti kazem iz vlastitog iskustva. Bas smo isli za time da probamo kako rade ADSL2+, VDSL i VDSL2 na istom kabelu isti point to point. da je standar u teoriji dobar mozda, na terenu je popusio po celoj crti. Govorim sta smo probali kod mene i kakvi su bili rezultati. A da ne pricam o uploadu.
korisnik je offline  
Stara 18.7.2007, 13:59   #8
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Ako nije do provajdera, onda je do Korisnika. Vidis, ne moguce da je teorija pogresna, sta god tebi rekla praksa (iz nekog razloga)...
PS: umes da citas dijagrame
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	xDSL.JPG
Viđeno:	67 puta
Veličina:	21,1 KB
ID:	9379  
glitch je offline  
Stara 18.7.2007, 14:07   #9
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

Neces da mi verujes na rec Diagrami su za komercialne svrhe. Mi smo vrsili testiranje na istoj parici i istoj centrali. ADSL2+ je bio nestabilan i jadan prenos. Upload samo 512k. Odmah zatim preklop na VDSL i puno veci prenos sa stabilnoscu. Znaci manje CRC i slicnih stvari. A vidljivo i po nedostatku artefakata na IPTV. VDSL2 jos bolja stvar.

Mnogi su se lozili na te grafikone, a kada su zapoceli implementaciju, dugi nosovi. Da vidis samo kako uticu radioamateri i ostali vanjski faktori na to sta je u praksi a sta na grafikonu. Ukratko svi su batalili ADSL2+ i poceli kupovati VDSL2 DSLAMove jer su downward kompatibilni, tako da ono sto jim odradi ADSL2+ CPE daju ADSL2+ korisniku a inace VDSL. Sve to na istom DSLAM-u.

Izgleda da i nije neka razlika u ceni opreme.

Daleko je u praksi od ovog grafa. BTW, jesi probo ADSL2+ u praksi?

Graf je malo cudan, koliko sam ja video neide vise od 24 Mbita ADSL2+ a onaj graf pici vise i to neko vreme. Evo jedan drugi graf.

http://www.internode.on.net/images/c...2-distance.jpg

Nadalje vidim da VDSL2 stavljaju u brzine od 200 Mbita, sto je isto malo cudno. Ne valja to 100 Mbita na 700 m VDSL2
VDSL1 na 1,5 km = 0; to takodje nije tacno video sam 14 Mbita na 1500 m. Nemoj da ucis iz te knjige (joke)

Poslednja ispravka: korisnik (18.7.2007 u 14:40)
korisnik je offline  
Stara 18.7.2007, 19:52   #10
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Propisane brzine imas na Wiki i za ADSL2+ i za VDSL2 a imas i linkove ka ITU koja je i postavila te standarde. To su ozbiljni ljudi koji znaju svoj posao, ne bave se nagadjanjima koje su brzine izmisljene a koje od njih standard propisuje.
Opet ti kazem: to sto ti nisi izvukao onoliko koliko si trebao je ili do loseg modema ili je provajder "nabio" mnogo ljudi na nod. Nema standard veze sa tvojim problemom...
Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Diagrami su za komercialne svrhe.
Razni sertifikati koriste literturu koja forsira odredjene firme. Fakultetska literatura nema veze sa komercijalom.
glitch je offline  
Stara 18.7.2007, 19:56   #11
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Adsl2+

Jel ima tog kod nas i gde?
EclipsE je offline  
Stara 18.7.2007, 20:31   #12
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Nema.
Bryan Fury je offline  
Stara 18.7.2007, 22:11   #13
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

Glitch: izgleda da neces da citas sta ti pisem. Veze nema sa provajderom. Isti kabel, ista kuca, ista centrala razlicita oprema, razliciti modemi. To sta sam ja reako je sinhronizacija modema i ta je takva kakva je, nema veze sa brojem korisnika na centrali. A sta pokazuju certifikati i ozbiljni ljudi u lab testovima je druga stvar. Svakako je malo atipicno da graf na 1500 metara pokazuje 0 Mbita brzine na VDSL, dok je kod mene bila 14 MBita na 1500 metara.

Veruj mi, da na trzistu na kojem jos nema ADSL2+ tehnologije, nece nje ni biti (osim ako kupe junk od zapadnih provajdera, koji se toga resavaju) Odma ce preci na VDSL tehnologiju. Uglavnom 100 Mbita na 700 metara VDSL2 ne moze, a VDSL moze vise od 0 Mbita na 1500 metara. Tako da toliko o tom grafu iz fakultetske literature Al nema veze, to je samo nase misljenje. Ja pricam samo zato da se narod ne veseli na osnovi tih grafova. Pogledaj samo kako je prvi graf u tiltu. Prikazuje ADSL2+ oko 30 Mbita i to konstantno na dosta velikoj razdaljini dok je teoretska brzina 24Mbita. VDSL i VDSL 2 sam vec spomenuo.

Poslednja ispravka: korisnik (18.7.2007 u 22:24)
korisnik je offline  
Stara 19.7.2007, 18:41   #14
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Ne Korisnice, izgleda da ti ne citas kako valja ili ja nisam dovoljno jasan: ako ne pricas gluposti, onda ti ili oprema ili modem nisu valjali. Sto se VDSL-a tice, jedino si mogao da izvuces toliko ako usput ima nekih pojacivaca. Domet VDSL-a (preko 24 AWG) je oko 1,4 km i to je cinjenica!
Nemoj da lazes, smejace ti se ljudi...
glitch je offline  
Stara 20.7.2007, 11:35   #15
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

Steta glitche sto si tako jednosmerno usmeren, Ja sam ti rekao kako je a ti veruj svoje. Valda ima jos ko na forumu da potvrdi moje reci. Uglavnom graf ti je skart, moje tvrdnje su iz izkustva, oprema je bila raznolika i to ti je to.
Da te tema stvarno zanima bis popio ovo nesto infota i bio iskusniji, a ako ti vec sve znas ondak ...

Koja su tvoja iskustva sa timn tehnologijama? Zanemarimo grafove i teorije.

Ne mogu da jos jedno spomenem blam tog grafa da na 1,5 KM pise da ne radi VDLS, ili da radi ADSL2+ tako dugo iznad teoretskih 24 Mbita.

Ojacivaca nisma imao a i ne prave se kod tih tehnologija.
korisnik je offline  
Stara 20.7.2007, 13:39   #16
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Zanemarimo grafove i teorije.
glitch je offline  
Stara 20.7.2007, 14:13   #17
korisnik
Veteran
 
Član od: 12.11.2005.
Poruke: 1.033
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 76 puta na 69 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku korisnik
Određen forumom Re: Adsl2+

Ahh, opet nezreo sagovornik. Mislio sam da malo razmenimo iskustva a naleteh na teoretskog nerda. Nista, ajd zivi ti u svom teoretski ispravnom svetu i veruj da sve znas umesto da znas da neznas. Pa-pa !!!

Za ostale koji su citali ovu temu, ako neko ima neko iskustvo neka kaze.
korisnik je offline  
Stara 21.7.2007, 3:15   #18
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
veruj da sve znas umesto da znas da neznas.
Usled nedostatka teorijskog znanja (od koga toliko bezis) i pricas takve pricice. Ti, u stvari, i ne znas sta je uzrok tvojih problema pa zato i donosis pogresne zakljucke. Pusti druge da se bave problemima takvih sistema a ti se prihvati postavljanja kablova... Ili cesljanja vune.
glitch je offline  
Stara 22.7.2007, 13:32   #19
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Jel se ti to namerno pravis blesav ili ti lucidnost po prirodi nije jaca strana? Ajde procitaj tekstove oko kojih smo se i zakacili i ako ih budes dovoljno pazljivo citao, naci ces odgovor na sva tvoja pitanja i sve tvoje probleme, da ti ne prepricavam
glitch je offline  
Stara 22.7.2007, 13:53   #20
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Adsl2+

Citat:
korisnik kaže: Pregled poruke
Ajd, prepricaj mi. I neznam zasto mislis da sam se ja oko neceg zakacio. Izneo sam svoje misljenje a ti stalno nesto pljujes Reko si da izmisljam price i malte ne da lazem. A samo sam rekao kakvo je stane u praksi. Jos mi nisi rekao kako radi kod tebe i nakojoj udaljenosti, da mozes da pricas kako su moja iskustva pricice.
Ne pljujem, pokusavam da ti otvorim oci.
Priznajem, nisam bio dovoljno jasan: trebao sam da kazem da pricas neistine. Vidis, ne sporim da imas iskustva sa tim tehnologijama (ako nisi iz Srbije) ali tvoje tvrdnje su plod pogresnih zakljucaka. To sto nisi izvukao onoliko koliko si trebao iz ADSL2+ sigurno nije do loseg standarda vec do njegove lose implementacije unutar opreme koju si koristio. Ne umem da budem jasniji, nadam se da razumes sta sam napisao.
A da: doticne tehnologije cu sigurno probati kada odgovarajuca infrastruktura bude dostupna na ovim prostorima!

Poslednja ispravka: Iris (23.7.2007 u 11:20)
glitch je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com