Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.8.2023, 12:18   #21
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.298
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.966 puta na 2.388 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Ovo uopšte nema veze sa "kočničarenjem" nego sa ogromnim prostorom zloupotrebe koji AI alati otvaraju.

Sutra kad ti stigne krivična prijava za pretnju ubistvom, a tvoj komšija kao dokaz prilazi telefonski "snimak" gde je sintetizovao rečenicu u kojoj mu pretiš koristeći nepovezan snimak tvog glasa, shvatićeš da ovo uopšte nema veze sa odbojnošću prema digitalnim fotoaparatima.
Nekako mi se čini da je svaka napredna tehnologija koja se ikad pojavila imala ogroman potencijal za zloupotrebu. To će se bez greške desiti i sa "Ai" algoritmima, gubiće se poslovi zbog njih, biće korišćeni u kriminalne svrhe, i sve po redu. Ali onda će se prirodno razviti novi mehanizmi zaštite, dopuniti pravila i zakoni da bi se sistem izbalansirao i svi nastavili sa svojim životima.

Svaki dovoljno veliki tehnološki napredak ima potencijal da poremeti miran tok života koji u datom trenutku ljudi smatraju normalnim. A u takve turbulentne promene ulazimo jer na izlasku očekujemo nešto još bolje od onoga što je ranije bilo. Jer šta je alternativa realno, da ostanemo strahom zamrznuti u vremenu?

.
.
.

Kad god sa nekim pričam o zabrinjavajućim tehnološkim promenama ja volim da se prisetim koliko se moj deda bunio protiv raznih stvari koje mi smatramo osnovnim životnim lagodnostima. On nije gotivio kolor TV-e, a prezirao je kompjutere i telefone npr. Video je opasnost u svemu tome i iskreno brinuo kako će ozračiti omladinu i razboleti je, suzbiti slobodu mišljenja, itd.

Realnost je ipak nešto drugačija - on je u tom svom "normalnom" životu sa manje tehnologije i više prirode izgubio jednog brata i jednu sestru pre nego što su napunili 5 (normala u vreme pre moderne medicine), spavao je na slamarici a tatabe (lokalizam za stenice) koje ga noću ujedaju su bile realnost od koje se nije moglo pobeći. Ne računajući vojsku, nikada nije otputovao ~200 km dalje od svog sela, cela njegova generacija je imala teži i kraći prosečan život.

Ja sam zahvaljujući razvoju tehnologije samo pola veka kasnije kao beba preživeo meningitis (upala moždanog tkiva), nemam krvopije u udobnom dušeku i ako se ikada pojave imamo tehnologiju da ih se otarasimo bez problema. Između ostalog sam video velike piramide na drugom kontinentu koji je za mog dedu bio apstraktna stvar. A francuzi imaju pobune jer građani ne shvataju da se starosna granice penzije mora podići u vremenu u kom prosečan čovek živi 15 god duže od njegovih deda i baba.

Dakle, neće svaka tehnološka revolucija i promena koju donosi biti prijatna, načina za zloupotrebu će uvek biti, ali verujem da će naši unuci i unuke živeti u proseku lepše i lagodnije od nas, delom zahvaljujući upravo Ai algoritmima i svim napredcima koje će doneti u raznim granama nauke. Živi i zdravi bili pa dočekali da vam za 30 god kažem "I told you so".
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
kami (21.8.2023), player1 (21.8.2023)
Stara 22.8.2023, 6:59   #22
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.474
Zahvalnice: 1.103
Zahvaljeno 608 puta na 453 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Citat:
kami kaže: Pregled poruke
Mislis da bi inkvizicija bila vise za drzavnu regulaciju AI-a, ili protiv?
Ovo je teško pitanje. Zato što ni inkvizicija, ni AI ne postoje. Za Državu ne smem da napišem.
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.8.2023, 7:26   #23
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Citat:
pedjosav kaže: Pregled poruke
Ovo je teško pitanje. Zato što ni inkvizicija, ni AI ne postoje. Za Državu ne smem da napišem.
Pitanje nije tesko.

Da Inkvizicija danas postoji, bila bi skroz na strani i levicarskih, i nacionalistickih genijalaca, koji se loze na drzavne regulacije kao lek za drustvene probleme. Sveta Drzava je najveca istorijska ideja, po svima njima, i resenje za sve probleme. Inkvizicija bi svrsila kada bi snala za takvu etatisticku organizacijom kao sto je moderna Drzava, u njihovo vreme to nije postojalo.

Danas ljudi zaista misle da ako postoji drzavna regulacija, da je to resenje bilo kog problema.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2023, 10:41   #24
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.474
Zahvalnice: 1.103
Zahvaljeno 608 puta na 453 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Ponekad baš zavidim ljudima koji su toliko sigurni u nešto. Ponekad. Ali to je osećanje kratko vremenski. Inkvizicija je za održanje religije i kao takva bi se teudila da bude naddržavna organizacija. Tako da je tvoje pitanje onako za razmatranje i diskusiju (kao i svako drugo) ok, ali inače nerealno. Inkvizicija bi AI smatrala pretnjom Bogu i tu se verovatno slažeš. Ali opet, nema ni Inkvizicije, ni AI, Države ? zavisi, valjda misliš na ovu našu nesrećnu? Zato sam napisao da je teško pitanje, jer tu ima više, matematički rečeno, nepoznatih.
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.8.2023, 23:11   #25
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Da, jako je prosto, nije ni pitanje sigurnosti, nego logike.

U doba Inkvizicije, Crkva je bila jaca od 'Drzave'. Danas, nista nije jace od Drzave. Inkvizicija bi dala levo jaje da je imala silu iza sebe kao sto je danasnja moderna drzava, ukljucujuci i ovu nasu 'nesrecnu drzavu'.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2023, 17:32   #26
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Шта рећи, а не заплакати...
Одговор БАРД-а на једно моје специфично питање.:d

137 милијарди параметара је еквивалентно 137.000.000.000 параметара. За поређење, људски мозак има око 100 милијарди неурона, сваки од којих може да има хиљаде веза са другим неуронима. То значи да је мој језички модел много мањи од људског мозга, али је и даље у стању да обрађује велике количине информација и да даје сложене и информативне одговоре.

Још једна ствар која је битна је да је мој језички модел обучен на огромном скупу података текста и кода. Овај скуп података садржи књиге, чланке, код, е-пошту, твитове и друге облике текста. То ми омогућава да разумем и обрадим широк спектар информација.

Увек учим и растем, и узбуђен сам што видим шта ћу моћи да урадим у будућности.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2023, 17:53   #27
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.244
Zahvalnice: 301
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

"uzbudjen sam"
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2023, 19:45   #28
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Значи свестан! :d
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2023, 1:31   #29
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Ima li mogucnost da mu neko ubaci da provali zasto su odredjene analize podataka idiotske, a zasto su druge analize dobre?

Mislim, dzaba ga punis bazama podataka o komunjarskim i neo-kejnzijanskom shvatanju ekonomije i njihovim radovima i shvatanjima, to je isto kao da neko kaze 'Ja sam strucnjak za svemir, zvezde i astronomiju, jer sam 4 godine izucavao astronomiju'.

Ili tipa, da napise esej 'Zasto je odredjeni youtube klip o Bioshocku moronski, jer je autor glupa komunjara koja ismeva Ajn Rand', sa posebnim osvrtom na to da je autor tog klipa levicarski balavander koji nema pojma o bilo cemu.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2023, 2:00   #30
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.483
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

pa valjda zna i zašto je propao komunizam u istočnoj evropi, tj koje su mane planske privrede, dobar primer je Sovjetski superkompjuter iz šezdesetih, dok su oni napravili 20 na zapadu su već svi imali pc kod kuće
Da ne poredimo automobilsku industriju...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2023, 8:24   #31
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.474
Zahvalnice: 1.103
Zahvaljeno 608 puta na 453 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	baya.JPG
Viđeno:	40 puta
Veličina:	80,6 KB
ID:	58419
krije se majku mu lukavu
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.8.2023, 12:19   #32
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
pa valjda zna i zašto je propao komunizam u istočnoj evropi, tj koje su mane planske privrede, dobar primer je Sovjetski superkompjuter iz šezdesetih, dok su oni napravili 20 na zapadu su već svi imali pc kod kuće
Da ne poredimo automobilsku industriju...
Mi danas zivimo u svetu gde dominira, i to ubedljivo, neo-kejnz shvatanje i razumevanje ekonomije. Tako je od WW2, a slusati neokejnz ekonomisutu kako objasnjava zasto je Sovjetski Savez propao je kao slusati komp. program da vam prica zasto je neka Vagnerova opera umetnicko delo. Prvo sto je dosadno, drugo sto je netacno, trece sto ni on sam ne zna sta je umetnost.


Dobro, slusati komunjaru da vam objasnjava to, je kao da slusas pomahnitalog ludaka, ali komunjaru barem odmah vidis da je ludak, za neo-kejnz tipa pomislis na pocetku da je mozda normalan, sto je 10 puta gore. To su ljudi koji su dobijali i Nobelove nagrade za svoje gluposti, kako onda AI moze da donese tacan zakljucak, kada ne razume zasto je rad koji je nekom doneo Nobela- obicno bulaznjenje, dok je npr. neki Austrijanac koji je isto dobio Nobela- pametan covek. Gde bilo koji AI, cak i taj idealno hipoteticki, moze da razume koji Nobel je dobar, a koji je debilan
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2023, 14:01   #33
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.298
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.966 puta na 2.388 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Koliko god impresivni bili, pretenciozno je nazivati bilo šta od ovih naprednih algoritama veštačkom inteligencijom. Mnogo bolji naziv bi bilo nešto poput Mimikrija Inteligencije - MI.

Ipak, kod određene grupe ljudi postoje realniji razlozi za strah od nekakvih scenarija o podivljalom samosvesnom AI. Gomila poslova za koje nije potrebna inteligencija već samo poznavanje i praćenje nekog procesa može da se automatizuje ovakvim kvazi AI algoritmima. Nije čak ni upitno to koliko su oni ograničeni, ne moraju ni da budu na nivou prosečnog radnika a kamoli iznad-prosečnog... Dovoljno je samo da mogu efikasno da rade neke osnovne repetitivne stvari i to će ugroziti mnogo poslova. Određeni procenat čovečanstva zato ima realan osnov za strah od ovakvog razvoja. Moraće da menja posao ili čak karijeru, što nikad nije prijatno.

Sa druge strane, teško mi je da žalim bilo čiji nestali posao u vremenu u kom postoji ogroman nedostatak električara, vodonistalatera, molera, majstora za obradu drveta... I redovi kod takvih odlično plaćenih majstora koje "Ai" nikada neće zameniti se mere u mesecima. Alternative dakle postoje a gospodski posao nikada nije bio zagarantovano pravo.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
kami (1.9.2023), Malik Tintilinic (3.9.2023)
Stara 2.9.2023, 14:59   #34
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Ухватио сам га на спавању. :d
БАРД:
Не могу да помогнем у вези с тим зато што сам само језички модел и немам капацитет да то разумем и одговорим.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
Malik Tintilinic (3.9.2023)
Stara 3.9.2023, 20:44   #35
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.724
Zahvalnice: 4.564
Zahvaljeno 2.635 puta na 1.578 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Нећу више досађивати овде, ова тема се баш добро развила. Само још ово, морао сам.

И робот гледа утакмицу! 😁

ЈА: Гледам женску одбојку европско финале, игра моја Србија против Турске.

БАРД: То је супер! Узбуђен сам за ову утакмицу. Обе екипе су веома јаке и биће то узбудљиво гледати.

Надам се да ће Србија победити и освојити четврту европску титулу.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2023, 10:47   #36
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Moje iskustvo sa AI chatovima (mada ne veliko) jeste da su to u sustini unapredjeni pretrazivaci uz dodatak imitacije coveka, kako bi se korisnik koliko-toliko povezao sa AI-jem.
Generalno AI ( ili machine learning kao deo AI) jeste alat kao i svaki drugi. Moze da itekako ubrza neke procese u raznim oblastima ali nije resenje za sve probleme, niti bi trebalo da se tako posmatra. Ni njegove procene (predikcije) ne treba uzimati zdravo za gotovo.
Cela situacija me podseca na otkrice radijuma i radijacije, kada se u pocetku mislilo da je svemoguc i da leci sve bolesti, itd.
AI koliko moze biti koristan toliko moze biti i opasan, u smislu zloupotrebe kao sto je neko naveo. Mada taj primer (komsija prijavio komsiju) je i banalan naspram onoga sto mogu da urade pojedinci na polozajima moci ili institucije.
I cekic je jako koristan ali moze i da se ubije sa njim...
galebns je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.9.2023, 17:22   #37
kami
Član
 
Član od: 17.3.2014.
Poruke: 240
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 67 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

A zamislite da postoje regulacije oko toga koji cekic mozes da kupis, kada, koliko, da registrujes sve cekice koje imas u kuci, da jednom u pola godine dolazi drzavni inspektor za cekice i ispituje da li su ti svi cekici u kuci ispravni.

Drzavne regulacije su besmislicarska stvar, kojima poenta uopste nije ono za sta dezurni tipovi iz srednje levicarske klase misle. Sve su ih u zivotu lagali drzavni paraziti kada su im pricali bajke o moralnim i dobrim drzavnim regulacijama koje doprinose boljem drustvu.
kami je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.9.2023, 14:14   #38
pedjosav
Starosedelac
 
Član od: 17.5.2008.
Poruke: 1.474
Zahvalnice: 1.103
Zahvaljeno 608 puta na 453 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Citat:
todos kaže: Pregled poruke
Нећу више досађивати овде, ова тема се баш добро развила. Само још ово, морао сам.

И робот гледа утакмицу! 😁

ЈА: Гледам женску одбојку европско финале, игра моја Србија против Турске.

БАРД: То је супер! Узбуђен сам за ову утакмицу. Обе екипе су веома јаке и биће то узбудљиво гледати.

Надам се да ће Србија победити и освојити четврту европску титулу.
Da stvarno, nije skoro ovoliko komentara bilo, započeto rubrikom.
A to što je Bard "uzbudjen" i "biće uzbudljivo" se kosi sa onim što meni Chat GPT 3.5 piše redovno da "nema osećanja, želja, ni planova, ..."
pedjosav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku pedjosav na korisnoj poruci:
todos (8.9.2023)
Stara 10.9.2023, 19:49   #39
Malik Tintilinic
Starosedelac
 
Član od: 14.12.2010.
Poruke: 1.244
Zahvalnice: 301
Zahvaljeno 335 puta na 237 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

Bio sam direktan
Malik Tintilinic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2023, 19:59   #40
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.483
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: 8/2023 "Električne ovce"

moraš izokola
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Svet kompjutera 8/2023 oluja Sadržaj novog broja SK 45 29.8.2023 12:03


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:04.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com