Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.10.2017, 15:05   #1
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Nestabilan novi Ryzen build

Asrock AB350M Pro 4
Ryzen 5 1600
GeForce GTX 1050 Ti 4G OC
Vengeance LPX 2x4GB 2133MHz CMK8GX4M2A2133C13R
Kingston 120GB SSDNow UV400 SATA3 2,5"


Problemi:

WIN 10:
Probao sam prvo Home i Pro Win 10. Photoshop se ruši u sve tri poslednje verzije. Stop responding ili izgubi GPU i ne može da ga vrati.

Igrice se zalede nakon nekog vremena. PES 2018 i Inside

Ekran pri surfovanju ili radu u WIN-u ode u crno na 2-3 sekunde i vrati se.
Zaledi se i zamrzne u neki buzzing noise (ovde mora hardverski reset)

Pokušavao sam clean instalacije nekoliko različitih drajvera za grafu, uvek isti simptomi. Windows sam updateovao do kraja, drajveri za matičnu su svi setovani. UEFI sam takođe apdejtovao.

WIN 7:
Deluje za sada da je Photoshop stabilniji, sinoć sam peglao PES 6h bez za*****cija, taman sam pomislio da će sve da bude okej u sedmici, kad...

Ponavlja se problem sa kratkim bežanjem ekrana u crno pru surfovanju. Imao sam zapuc malopre zakucavanje sa buzzing noiseom pa morao reset.
Izbacuje poruku (ovo je sa neta slika, isto samo s poslednjom verzijom NVidia drajvera):



Ostavio sam gore detaljni profil za ram, vidim da je supportovan i podržava Intel X99 i 100. Te da ga nema na listi za moju ploču:
http://www.asrock.com/mb/amd/AB350M%...dex.asp#Memory
Može li to biti problem?

Napatih se poslednja 4 dana sa novim kompom, sve sam se nadao da ga stabilizujem do ponedeljka za šljaku. Ima li ko kakvu ideju?
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2017, 15:15   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Neispravna grafička?
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2017, 15:27   #3
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Neispravna grafička?
Kako mogu da testiram?
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2017, 15:29   #4
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 682
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Na drugom kompu. I/ili probaj drugu kod tebe.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Picard na korisnoj poruci:
tomejto (8.10.2017)
Stara 8.10.2017, 15:45   #5
nikola s
Veteran
 
Član od: 10.1.2008.
Poruke: 607
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 79 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Ja imam GTX 1080 Ti i dobijam zamrzavanje i potom sledi plavi ekran i reset, nervirao me tako mesec dana nisam skontao sta je u pitanju i primetio sam da se to uvek desava kad gledam video na YouTube ili preko nekog plejera... problem nisam nikako uspeo da resim ali sam uspeo u potpunosti da ga "prikrijem" tako sto sam u Operi (browser koji koristim) iskljucio hardversku akceleraciju koja je po defaultu upaljena i u VLC plejeru takodje iskljucio u opcijama (VLC jedino koristim za gledanje video offline)

Evo proslo je vise od 2 meseca i nijednom mi nije zveknuo plavi ekran niti se zamrzao racunar, a da vratim na staro sve bi bilo isto. U igrama nema nikakvih problema samo drajver puca kad se gleda neki video sa hardverskom akceleracijom.
nikola s je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikola s na korisnoj poruci:
tomejto (8.10.2017)
Stara 8.10.2017, 15:57   #6
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Vidim po netu da mnogo ljudi ima sličnih problema sa Ryzen kombinacijama na relaciji operativni sistem-drajveri-grafička, zato nisam ozbiljnije pomišljao da je zaista neispravna. Probaću sad ove dve stvari pa da vidim da li se ponavlja, vidim da je dosta ljudi rešilo sa nekom od ovih finti.







Sad probah Furmark test koji nije hteo da prođe u Win 10, odradio ga do kraja.
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2017, 21:52   #7
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Hm, kada se podigne TdrDelay na 8 u regeditu, pojavljuju se neke haludže i flickering u window radu, otvaranju start menija i sl. Tako da sam to izbrisao iz registry-a.

PES 2018 seče na medium sa pretposlednjim driverima, dok sa poslednjim leti daleko iznad 60fps na max detaljima. Za razliku od Win 10, u Sedmici nisam imao niti jedno zapucavanje igara sa poslednjim drajverima (PES 2018, Dirt 4, Inside).

S tim da bih rekao da su poslednji nestabilniji van gejminga. Malopre sam uključio hardware acceleration u Chromeu i komp se momentalno zaledio uz jak buzzing, a zatim i sam restartovao.

Odradih Ram test upravo, nikakve greške nisu prijavljene od strane memtest86.

tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2017, 22:30   #8
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
tomejto kaže: Pregled poruke
Hm, kada se podigne TdrDelay na 8 u regeditu, pojavljuju se neke haludže i flickering u window radu, otvaranju start menija i sl. Tako da sam to izbrisao iz registry-a.

PES 2018 seče na medium sa pretposlednjim driverima, dok sa poslednjim leti daleko iznad 60fps na max detaljima. Za razliku od Win 10, u Sedmici nisam imao niti jedno zapucavanje igara sa poslednjim drajverima (PES 2018, Dirt 4, Inside).

S tim da bih rekao da su poslednji nestabilniji van gejminga. Malopre sam uključio hardware acceleration u Chromeu i komp se momentalno zaledio uz jak buzzing, a zatim i sam restartovao.

Odradih Ram test upravo, nikakve greške nisu prijavljene od strane memtest86.

Memtest nije nikakva garancija, to je opšte poznato.

Testiraj svaki RAM modul ponaosob, i to samostalno, bez drugih modula istovremeno, i to tako što ćeš svaki modul samostalno zabosti u svaki od RAM slotova. AKo krene da bipuje više puta, onda je neispravan.

Meni je svojevremno memtest isto pokazivao da je sve u redu, a na kraju, gore navedenim testiranjem, se pokazalo da je jedan ram modul neispravan, jer je bipovao kada je samostalno uboden u slot. Odmah su mi ga zamenili u Emmiju.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.10.2017, 23:29   #9
Љуша
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.11.2011.
Poruke: 5.397
Zahvalnice: 643
Zahvaljeno 1.057 puta na 827 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Претпостављам да си сам склапао. Ја кад купујем, оставим и кажем продавцима да ми склопе комп, па нек се они тамо дрндају и тестирају. И кад дођем по комп само га однесем кући и упалим.
Љуша je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2017, 11:43   #10
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
DaniloNS kaže: Pregled poruke
Memtest nije nikakva garancija, to je opšte poznato.

Testiraj svaki RAM modul ponaosob, i to samostalno, bez drugih modula istovremeno, i to tako što ćeš svaki modul samostalno zabosti u svaki od RAM slotova. AKo krene da bipuje više puta, onda je neispravan.

Meni je svojevremno memtest isto pokazivao da je sve u redu, a na kraju, gore navedenim testiranjem, se pokazalo da je jedan ram modul neispravan, jer je bipovao kada je samostalno uboden u slot. Odmah su mi ga zamenili u Emmiju.
Odradio, sve oke.

Citat:
Љуша kaže: Pregled poruke
Претпостављам да си сам склапао. Ја кад купујем, оставим и кажем продавцима да ми склопе комп, па нек се они тамо дрндају и тестирају. И кад дођем по комп само га однесем кући и упалим.
To je dobro građenje ako se izrodi nešto nekompatibilno, ali u ovom slučaju pitanje je da li bi izvalili nestabilnost, jer Win se instalirao normalno kao i sav ostali softver, takođe stress testovi za komponente su bili okej. Ko god da ga je sastavljao ne bi mogao da dođe do ovih za*****cija bez detaljnijeg i dužeg rada/gejminga na kompu.
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2017, 12:48   #11
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
nikola s kaže: Pregled poruke
Ja imam GTX 1080 Ti i dobijam zamrzavanje i potom sledi plavi ekran i reset, nervirao me tako mesec dana nisam skontao sta je u pitanju i primetio sam da se to uvek desava kad gledam video na YouTube ili preko nekog plejera... problem nisam nikako uspeo da resim ali sam uspeo u potpunosti da ga "prikrijem" tako sto sam u Operi (browser koji koristim) iskljucio hardversku akceleraciju koja je po defaultu upaljena i u VLC plejeru takodje iskljucio u opcijama (VLC jedino koristim za gledanje video offline)

Evo proslo je vise od 2 meseca i nijednom mi nije zveknuo plavi ekran niti se zamrzao racunar, a da vratim na staro sve bi bilo isto. U igrama nema nikakvih problema samo drajver puca kad se gleda neki video sa hardverskom akceleracijom.

Identičan problem sam imao i ja. U igrama rock stable, ali tokom video reprodukcije bilo je svačega. Problem sam riješio prelaskom na Win10.


@tomejto

Da li imaš najnoviji BIOS ubačen u matičnu?
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2017, 12:48   #12
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Meni ovo liči takođe na nestabilne nVidia drajvere. Stavi starije neke za koje se zna da su stabilni i da nisu beta. Trebalo bi da riješi problem.
PS nisam čitao temu, mnogo je odgovora, pa ako si ovo već probao praštaj.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2017, 12:59   #13
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
Identičan problem sam imao i ja. U igrama rock stable, ali tokom video reprodukcije bilo je svačega. Problem sam riješio prelaskom na Win10.


@tomejto

Da li imaš najnoviji BIOS ubačen u matičnu?
Meni se na desetci sve rušilo, nestane GPU acceleracija u Adobe softveru itd.
U sedmici je bar to stabilnije, ali se dešava rušenje i zakucavanje Chrome-a, probijanje pozadine ili nekih prozora kroz start meni i sl.

BIOS/UEFI sam apdejtovao odmah po instalaciji prvog win-a.

Citat:
White Ripper kaže: Pregled poruke
Meni ovo liči takođe na nestabilne nVidia drajvere. Stavi starije neke za koje se zna da su stabilni i da nisu beta. Trebalo bi da riješi problem.
PS nisam čitao temu, mnogo je odgovora, pa ako si ovo već probao praštaj.
Praštam. : )

Jesam probao. Stariji imaju manje van-gejmerskih bagova, ređe se dešavaju, ali PES 2018 reže na medium, dok na poslednjim drajverima leti višestruko jače od 60fps na high.



Poslednje što sam uradio je da dignem Power Options na High Performance. Evo nekih sat vremena je stabilno, čak i Chrome koji je padao čim aktiviram hardware acceleration. Testiraću još sat-dva, pa idem do drugara da probamo na njegovoj mašini. Javim šta se dešava. Vidim da su se ljudi po stranim forumima dosta napatili sa sličnim problemima, neki su rešili sa jednom od 5-6 metoda, ali kod mene ništa nije upalilo.
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 14:48   #14
filnibg
Član
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Srbija
Poruke: 426
Zahvalnice: 60
Zahvaljeno 83 puta na 76 poruka
Cool Re: Nestabilan novi Ryzen build

Ja imam masinu iz potpisa i imamo istu plocu i graficka moja nije Ti al su nam driver-i isti. Nikakvih problema ni u svim Adobe programima (photoshop, illustrator, indesign) i igre sve radile i sa starijim driverima i sa najnovijima bez greske. A kazes da se mnogi zale :/
filnibg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 17:27   #15
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Ima ih dosta kad rovaris po netu, ali verovatno to jeste mizeran procenat u odnosu na sve korisnike, jer da nije - problem bi bio daleko poznatiji.

Elem, bio kod drugara, zaboli grafiku. On ima neki geforce pa nismo ni drajvere menjali... Sve radilo odmah, igrice klize, ni da trepne. Odmah smo znali da nije grafa.
Uboli njegovu u moj komp, upalili... Raspala se slika momentalno. Preliva se pozadina kroz prozore, crn ekran, restartovanje... Sve kao i sa mojom karticom.

Sledece, zaboli njegov ram (isto Corsair 2x4gb, ali na 3000Mhz) - sve stabilno. Aleluja! Otvorili viski!
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 20:27   #16
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
tomejto kaže: Pregled poruke
Ima ih dosta kad rovaris po netu, ali verovatno to jeste mizeran procenat u odnosu na sve korisnike, jer da nije - problem bi bio daleko poznatiji.

Elem, bio kod drugara, zaboli grafiku. On ima neki geforce pa nismo ni drajvere menjali... Sve radilo odmah, igrice klize, ni da trepne. Odmah smo znali da nije grafa.
Uboli njegovu u moj komp, upalili... Raspala se slika momentalno. Preliva se pozadina kroz prozore, crn ekran, restartovanje... Sve kao i sa mojom karticom.

Sledece, zaboli njegov ram (isto Corsair 2x4gb, ali na 3000Mhz) - sve stabilno. Aleluja! Otvorili viski!
Čekaj, problem je bio tvoj neispravan ram, ili ti je ispravan ram ali na frekvenciji 2133 mhz jednostavno neće da radi na toj ploči?
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 21:21   #17
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
DaniloNS kaže: Pregled poruke
Čekaj, problem je bio tvoj neispravan ram, ili ti je ispravan ram ali na frekvenciji 2133 mhz jednostavno neće da radi na toj ploči?
Drugar ima prebudzen kuler zbog kog nismo isprobali moj ram kod njega, tako da ostaje pitanje je li neka Ryzen nekompatibilnost ili ne valja ram.

Elem, 2133 mhz nije problem jer i ovaj kit 2x8gb koji sam uzeo radi na 2133 dok mu ne podesim XMP 2.0 u biosu, tada radi u full brzini na 3000.
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.10.2017, 22:35   #18
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
tomejto kaže: Pregled poruke
Drugar ima prebudzen kuler zbog kog nismo isprobali moj ram kod njega, tako da ostaje pitanje je li neka Ryzen nekompatibilnost ili ne valja ram.

Elem, 2133 mhz nije problem jer i ovaj kit 2x8gb koji sam uzeo radi na 2133 dok mu ne podesim XMP 2.0 u biosu, tada radi u full brzini na 3000.
OK, interesuje me pošto bih i ja možda sledeće godine prešao na ryzena, pa si me na momenat uplašio da zbog ovakvih nebuloza odustanem (nekompatibilnost zbog niže frekvencija ram-a). Ajd javi da li je sve to ipak samo do tvog neispravnog rama. Pozdrav.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2017, 13:36   #19
bacacar
Veteran
 
Član od: 3.1.2009.
Lokacija: Nis, Srbija
Poruke: 914
Zahvalnice: 339
Zahvaljeno 382 puta na 228 poruka
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
tomejto kaže: Pregled poruke
Drugar ima prebudzen kuler zbog kog nismo isprobali moj ram kod njega, tako da ostaje pitanje je li neka Ryzen nekompatibilnost ili ne valja ram.

Elem, 2133 mhz nije problem jer i ovaj kit 2x8gb koji sam uzeo radi na 2133 dok mu ne podesim XMP 2.0 u biosu, tada radi u full brzini na 3000.
Cekaj, a kako se ponasa komp kad je ram na default brzini? Kolko ja vidim ta ploca ne podrzava 3000 mhz.
bacacar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.10.2017, 13:37   #20
tomejto
Novi član
 
Član od: 22.9.2017.
Poruke: 25
Zahvalnice: 13
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Nestabilan novi Ryzen build

Citat:
DaniloNS kaže: Pregled poruke
OK, interesuje me pošto bih i ja možda sledeće godine prešao na ryzena, pa si me na momenat uplašio da zbog ovakvih nebuloza odustanem (nekompatibilnost zbog niže frekvencija ram-a). Ajd javi da li je sve to ipak samo do tvog neispravnog rama. Pozdrav.
Evo vratio se na Win 10, sve šljaka ko zmaj. Svaki BIOS/UEFI update je proširivao komatibilnost sa RAM memorijama, bilo ih je gomila koje su radile ispod propisane brzine, neki ljudi su čekali BIOS update da bi poterali više od 2133Mhz, ali je sve radilo kako treba i do tada, dok sada teraju full brzine. Moguće da je meni baš upao faličan ram. Dok dođe vreme za tvoj pazar, verovatno će skoro sve memorije raditi kako treba. Ako nećeš baš ništa da rizikuješ, proveri Memory QVL na sajtu ploče koju izabereš.

Citat:
bacacar kaže: Pregled poruke
Cekaj, a kako se ponasa komp kad je ram na default brzini? Kolko ja vidim ta ploca ne podrzava 3000 mhz.
Nešto nisi video kako treba, može i 3200+.
"Supports DDR4 3200+ (OC) (Ryzen CPU) / 2400 (A-series APU)"

Evo moje na 3000, radi drc ispod. Verovatno će naredni UEFI i to srediti.

Poslednja ispravka: tomejto (11.10.2017 u 13:46)
tomejto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pesma/e koja vas najviše dirne? Wolverine Opšta kultura 1131 5.9.2019 15:13
Windows mi ne prepoznaje novi hard disk Win32 Kvarovi 14 25.8.2009 22:28
Eto i mene na Linux | Kubuntu build enviroment? DaySleeper Slobodni softver 23 11.3.2008 20:42
Novi Racunar v.02 Aljosa Šta da kupim? 8 21.1.2008 13:16
Novi Matrox XTools palco Video/TV softver 0 3.9.2006 0:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com