Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.6.2009, 20:31   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim

Imam jedan problem sa ovom igrom. Prvo sam mislio da je do preopterecenosti, jer sam igrao dok u pozadini radi Handbrake (igrao dok konvertuje), ali desava se i kad igram na prazno.

Znaci posle deset minuta makljaze, igra ode u winwowed mod, i nemam nikakvu kontrolu nad sistemom. Nema ga kursor, lik u igri ne mrda, Alt+Tab ne reaguje, ostaje mi samo restart na dugme. Nije nista do hardvera, testirao sam Memtestom memoriju, radio Furmark u Windozu (kartica ne prelazi 65C na vrucini) radio Orthos isto u vindozu. Nije do hardvera. Nesto linux zeza. konfiguracija je iz profila.

Zadnji put kad mi se desilo, uspeo sam sa CTRL+ALT+F1 da spustim X, da se ulogujm u konzolu i da kucam reboot(mrzim dugme za restart). Jel ima neki bolji nacin da se ovo resi? Nista slicno mi se ne desava kad igram Extreme Tux Racer... Kad sam vec tu, moze predlog neke igre za linux
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2009, 21:12   #2
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Mislim da se to dešava ako je uključen compiz.Isključi ga pa igraj.Meni se dešavalo isto sa WOP.A evo ti i preporuka
WOP
.Ima ga i u repoima
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2009, 22:15   #3
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Prvo što treba da probaš je CTRL-ALT-BACKSPACE, to će samo restartovati X, ako je i dalje živ. Ako ne, virtuelna konzola je sledeći izbor.

Ako možeš da uđeš u virtuelnu konzolu (CTRL+ALT+F1 do F6), onda ti nije nikakav problem da restartujes X. Kucaš prvo "init 3" i malo sačekaš. On će da ubije X i sve vezano za njega. Posle toga kucaš "init 5" ili, zavisi od distribucije, "init 4" da bi ponovo ušao u grafičko okruženje. E sad, ovo bi trebalo da važi za svaku distribuciju ali nisam siguran. Ako se dobro sećam, Ubuntu nema pravi root nalog a jedino root može da poziva "init". U tom slučaju bi eventualno "sudo init" odradio posao.

U svakom slučaju, kad se domogneš virtuelne konzole, bilo kakav restart sistema je nepotreban. Sve može da se vrati na staro. Ako ne možeš da dođeš do virtuelne konzole, verovatno zbog toga što se grafička zaglupela, opet ne znači da je sistem crko. Ako imaš drugi računar i umreženi su ti računari, možeš se logovati sa jednog na drugi preko "ssh" i klasično preko terminala na gore opisan način restartovati X.

Šta tačno kod tebe pravi problem, ne bih znao reći. Problem je negde na relaciji X<->drajver<->compiz(ako koristiš)<->igra. Bilo šta od toga može imati bug. Ako koristiš compiz, verovatno je on krivac. Uvek se preporučuje njegovo gašenje pre paljenja igre.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2009, 22:46   #4
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Ne koristim kompiz. Cak ni obicne gumene prozore. Desktop Effects mi stoji na Normal, a to su providni prozori. (Extrta su Gumeni) Mogu da dodjem do virtelne konzole (Ctrl+ALT+redom F1 do F6) kad zabode. To sam rekao i u prvom postu

Ali CTRL+ALT+Backspace ne pomaze nista koliko se secam. Sad cu da se igram malo da vidim jel oce opet, pa da probam.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2009, 23:21   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Kao da ima timer, posle 10 minuta igranja Tremuluosa. Opet je samo restart pomogao. Izgleda da nisam tacno kucao ove komande koje je bvitnik rekao. Kucao sam samo init umesto init 3

Dakle ovako. Prozor igre se smanji, i lepo se vidi desktop, cuje se zvuk igre, dodje neki vanzemaljac i pojede me, pa mi se lik respawnuje (znaci igra tece dalje, ne koci). Samo nemam nikakvu kontrolu.

Ako neki program radi u pozadini, on nastavlja bez kocenja. Jednom je tako zabolo, a Handbrake je radio u pozadnid neki HD rip. Nisam hteo da restartujem nego sam otiso od kuce. I kad sam se vratio posle tri sata, konvertovanje je zavrseno, a Tremuluos je i dajle stajao. I ja restartujem komp, i posle probam onaj fajl da li radi, i radi. Znaci odradio poso Handbrake, samo je puko Tremuluos.

Virtuelnim konzolama mogu da pristupim, ali ne radi CTRL+ALT+Backspace

Sad cu da probam ponovo ali ovaj put pamtim init 3

A vi dajte jos neku ideju u medjuvremenu...

EDIT:

NE pomaze init 3 komanda. Ko da nista nisam ni kucao. Naravno kucao sam prvo sudo init 3 pa enter i posle pritiso Ctrl+D, ali nista nije pomoglo, samo me vratilo na pocetak konzole. Jedino sudo reboot da restartuje masinu menja nesto. A primetio sam da CTRL+ALT+Backspace ne radi nista ni sad dok ovo kucam

Neznam sta je problem...

Poslednja ispravka: Mickie (2.6.2009 u 23:43)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 3:39   #6
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Ubuntu je to. Ko zna kako su oni to namestli.
Posle kucanja "init 3", kucaj "ps xa" i vidi da li među procesima ima X - nešto ovako "/usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt7...". Ako nema i ako ne vidiš ništa od grafičkih programa da se vrte, onda je "init" odradio stvar. Posle kucanja "init 5", trebao bi da dobiješ klasičan login screen. E sad, umesto "init" može se koristit i "telinit", međutim kod mene na Slackware-u "telinit" je samo link na "init" pa je svejedno šta od ta dva koristiš. Opet kažem, Ubuntu je to, nije normalan Linux . Treba da naiđe neki Ubuntaš da rasvetli slučaj.

Što se tiče CTRL+ALT+Backspace, ova prečica može biti ugašena u xorg.conf, pa moguće da je Ubuntu gasi "po difoltu". To treba proveriti.

Mogao bi za početak da post-uješ sadržaj /etc/inittab, da vidimo šta kaže on.

Kad si pomenuo već da se ovo događa na otprilike u isto vreme svaki put (posle 10 min), moguće da je bug u samoj igri.

Još jedna stvar mi pada na pamet - moguće da Ubuntu izbaci neki notification i da se zbog toga igra minimizuje.

EDIT:
Sad kad malo bolje razmislim - Tremulous koristi modifikovani Q3 engine. E sad, pod Windows-om kada igra ode u windowed mod, da bi dobio kontrolu nad mišem, moraš da upališ Q3 konzolu (stisneš ~ - tilda) i tada ti se miš "otkači" od Quake-a i možeš da ga koristiš u Windows-u. Slična stvar se možda događa i ovde. Probaj da upališ konzolu u Tremulous-u da bi dobio miša. Vidi kako se pali konzola (možda je neko drugo dugme umesto ~) i da li je omogućena i ako Tremulous uopšte reaguje.

EDIT2:
Google je čudo - još jedan mogući uzrok ovoga je.... tananana... screen saver . Još meni čudno, Tremulous crkava tačno posle 10 minuta .

Poslednja ispravka: bvitnik (3.6.2009 u 4:20) Razlog: Još neka razmišljanja.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Mickie (3.6.2009)
Stara 3.6.2009, 6:18   #7
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

CTRL+ALT+Backspace je ugašen u 9.04. Može da se koristi altgr+sysrq+k.
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 6:40   #8
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Ne koristim kompiz. Cak ni obicne gumene prozore. Desktop Effects mi stoji na Normal, a to su providni prozori. (Extrta su Gumeni) Mogu da dodjem do virtelne konzole (Ctrl+ALT+redom F1 do F6) kad zabode. To sam rekao i u prvom postu

Ali CTRL+ALT+Backspace ne pomaze nista koliko se secam. Sad cu da se igram malo da vidim jel oce opet, pa da probam.
Iskluči sve efekte pa probaj
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dare023 na korisnoj poruci:
Mickie (3.6.2009)
Stara 3.6.2009, 12:13   #9
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Tremulous zabada, i ceo Linux sa njim.

Citat:
dare023 kaže: Pregled poruke
Iskluči sve efekte pa probaj
Evo sad ne zeza Kad sam iskljucio sve efekte.
Ali nisam igrao nesto mnogo dugo, samo 11 minuta.

Nemam screen saver, a notification isto nema sem ako nije nevidljiv Cu da probam posle podne opet. Sad nemam kad.

EDIT: Evo probao sam na jos 15min, nema da zeza kad stavim samo drvene prozore.

Poslednja ispravka: Mickie (3.6.2009 u 22:26)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Windows (XP, Vista) VS Linux AxeZ Operativni sistemi 437 5.5.2007 14:35
Problemi sa instalacijom sistema Nicolas Kvarovi 4 28.3.2007 22:59
leadtek Winfast 2000 expert - nemogu da dobijem signal na s-video ulazu sa sat. risiv ural Foto i audio/video 17 30.8.2006 1:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:38.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com