Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Internet usluge

Internet usluge Provajderi, načini povezivanja...

Pregled rezultata glasanja: Da li čitate TOS za korišćenje usluga besplatnog hostinga ?
Da, detaljno 2 5,88%
Da, ali samo "preletim" preko teksta 6 17,65%
Ponekad 10 29,41%
Ne, nikada 16 47,06%
Glasova: 34. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.12.2005, 21:47   #1
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Free web hosting - druga strana medalje

Da se odmah razumemo, ovo nije tema o tome gde ima da se nađe besplatan hosting (već ima takva tema ovde http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=39 ), već da prodiskutujemo o nekim drugim stvarima vezanim za isti.Interesuje me koliko vas uopšte detaljno pročita TOS (Terms Of Service) hosting provajdera, pre nego što odluči da koristi njihove usluge ? Razlog zašto ovo pitam, je zato što ja do sada to nisam radio smatrajući da nema šta da se pročita, što već ne znam, a i dugački su u tri...međutim, zadnja dva dana se reših ne znam ni ja sam zašto da malo detaljnije pročitam te uslove i zaista ima nekih zanimljivih začkoljica.Ok, naravno da to "besplatno", uglavnom nije stvarno besplatno, jer obično se to pokriva reklamnim banerima, pop-up reklamama, sponzorisanim linkovima (čak i na onim "no ads")...Takođe se podrazumeva da ti uglavnom ne garantuju stalni uptime, niti da će usluga uvek biti besplatna...itd. i sve je to ok, međutim neke stavke su mi baš privukle pažnju.Najinteresantnije od svega mi je to što sam kod nekih provajdera video da, narodski rečeno, imaju pravo da ti uzmu sajt kad god oni to požele, što u prevodu znači da ako imate finu ideju i napravite sajt koji počne da "nabija" veliki broj poseta, oni lepo mogu da vam bez objašnjenja ukinu nalog, a vaš sajt prisvoje.Naravno, to je opisano u nekih stotinak rečenica, jezikom teško razumljivim običnom čoveku (čitaj : nekome ko nije advokat), verovatno igrajući na kartu da ljudi to ili ne čitaju ili samo ovlaš prelete preko teksta i kliknu na famozno "I agree".Šta vi mislite o svemu tome ?
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 22:07   #2
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Sve ima svoju cenu. Pa i sam besplatan web hosting, u stvari, na svoj način nije besplatan jer se može debelo naplatiti, upravo onako kako si Marko gore naveo. Računica je prosta - ne treba se upuštati ni u kakve ozbiljne projekte na takav način. Jer ako posedujete ideju, viziju i način na koji se ona može lepo realizovati nećete se obratiti ovakvim uslugama. One služe za kraći (probni) rad ili nešto slično tome. Ako ne možete finansijski da podnesete teret plaćanja ličnog hostinga, ruku na srce, onda je najbolje da odustanete u startu, jer kasnije posledice mogu biti nepopravljive a sama šteta nenadoknadiva.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 22:36   #3
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

E da, ja se raspisa, a nisam ostavio svoje mišljenje
Elem, smatram da svako ko pruža neke usluge ima pravo da postavlja uslove za korišćenje iste, pa makar taj uslov bio "Moraš da dubiš na glavi dok koristiš našu uslugu", mada tako neće privući baš veliki broj korisnika Ovu temu sam više postavio da vidim koliko ljudi uopšte detaljno čita te uslove za korišćenje i koliko ljudi je upoznato sa tim šta može da im se desi.Slična situacija je i sa programima, jer mislim da 95% ljudi, prilikom instalacije samo instiktivno klikne na "I agree", a jedan od problema je u tome što se, recimo, uz neke programe instalira i spyware, što lepo piše u njegovom TOS-u (naravno, sakriveno u šumi teksta) i onda ispadne da je u pitanju "podmetačina", a u stvari nije.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.12.2005, 23:05   #4
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Da, to je upravo cena koja se plaća. Kada već omoguće najširim masama da imaju besplatni hosting za svoj sajt imaju apsolutno svako pravo da određuju i diktiraju po kakvim će se pravilima saradnja odvijati. I tu, ja uopšte ne želim da okrivim njih koji se "snalaze" i koji ipak moraju da imaju kakve - takve koristi od svog rada. Kriv je samo navodno "oštećeni" korisnik takvog hostinga čija ga je nepromišljenost i neopreznost na kraju krajeva i dovela u jednu takvu situaciju.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.12.2005, 0:46   #5
Pantelija
Član
 
Član od: 3.12.2005.
Poruke: 357
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 8 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Slazem se da treba dobro procitati TOS i uvek vam ubace nekog spijuna. TOS je namerno dosta dug, kao sto kazes tri... da bi se ljudi smorili ako pokusaju da ga citaju, a kada vide da je TOS dug ljudi masovno samo kliknu da se slazu da im se ubaci neki spijun. Ovo sa duzinom je, po meni, psiholiski efekat, jer ljudi danas nemaju vremena da citaju sta je pisac hteo da kaze. I slazem se da je besplatan hosting dobar samo da se isprobaju ideje, mada bih ja preporucio da se ne regisrtuje sajt besplatnih hostingom vec da se postavi forum bsplatno, jer ima tih resenja, i da se kroz forum ljudi upoznaju sa sadrzajem buduceg sajta. Svaki vas potez je psiholoski dobro ispracen. Zato se i TOS pise veoma sitnim slovima. Na ovo bi moglo da se nadoveze i jos 1 pitanje: Da li ste procitali Windowsove ili Linuxove napomene ili ste samo kliknuli DA? Po anketi vidima a samo po nekada vecina nas procita TOS, ja kao sto vidite u tabeli sa glasovima, samo preletim TOS.

EDIT: vidim ja da ova tema bas ne zanima ljude sem nas trojce i jos 4 koji su glasali, izgleda da se kod nas jos uvek ne uvidja problem preletanja ili ne citanja TOS-a sto je velika steta.

Poslednja ispravka: Pantelija (11.12.2005 u 16:34)
Pantelija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 6:15   #6
Oliver
Član
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: green forest
Poruke: 325
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Smile Re: Free web hosting - druga strana medalje

Da ne biste imali problema sa hostingom...
Platite hosting i dobićete profesionalnu uslugu, database, no baners, no spayware
Ili čak dignite svoj web server.
Oliver je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 22:20   #7
GaVrA
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 189
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GaVrA Slanje poruke preko MSN-a korisniku GaVrA
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

ja lichno nikad nisam prochitao TOS... mozda i jesam al se nesecam...

mozda za ovo moze da se upotrebi narodna izreka koja glasi: NEMOZESH I JARE I PARE!


ja koristim yahoo-ov geocities i neki sajt na kome sam registrovao neku drugu adresu(besplatno...) na koju kad se ode, odesh na geocitijev sajt... kapira neko?


a ako mi uzmu sajt zbog velikog protoka ******... skrpicu kesh i platicu web hosting...

Poslednja ispravka: GaVrA (22.12.2005 u 23:06)
GaVrA je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2005, 23:57   #8
Goran
Član
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 218
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Da, ali samo "preletim" preko teksta... tj. ranije dok sam se igrao sa besplatnim hostingom sam tako radio, cisto da vidim o cemu pise i ima li nesto posebno zanimljivo. Inace, cinjenica je da nista besplatno nije besplatno u pravom smislu reci, uvek ima ili neke reklame, iskacuci prozor, baner i misim da je i sad hosting postao vrlo pristupacan pa je za ozbiljan rad bolje zakupiti neki, a free eventualno koristiti samo za testiranje ili ucenje, dok se ne zakupi neki.
Goran je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.12.2005, 14:50   #9
Samuraj
Član
 
Član od: 11.11.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 87
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Samuraj
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Za free web hosting nikad nisam citao TOS , dok za ovaj placeni sam detaljno procitao da ne bude posle nekih problema
Samuraj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 18:13   #10
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Wink Re: Free web hosting - druga strana medalje

Ja uvek sve čitam, zato na kraju kad odlučim da li da prihvatim, više se ne sećam šta sam hteo da radim, ni sme li to uopšte... npr, sme privatni sajt/galerija (coppermine) ali ne sme velika arhiva slika (coppermine)... i takve kontradiktornosti... uglavnom volim one - sajt mora biti na engleskom, imato 10 jedinstvenih poseta nedeljno i slično...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 18:39   #11
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Kako koji,ali se trudim kad imam vremena i volje da procitam.Da znam sta me ceka kada uzmem neki paket.
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 23:10   #12
nighthawk
.
 
Avatar korisnika nighthawk
 
Član od: 2.11.2005.
Poruke: 2.532
Zahvalnice: 113
Zahvaljeno 710 puta na 498 poruka
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Zavisi, obicno citam povrsno, a jos nisam ni pravio neki ozbiljniji sajt. Ova ideja o sopstvenom serveru mi se dopada, treba samo izdvojiti malo vise para za statitcki IP, protok je sasvim dovoljan za obican sajt i drzite sve pod kontrolom.
nighthawk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.11.2006, 23:47   #13
3LANCER
Starosedelac
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.286
Zahvalnice: 1.000
Zahvaljeno 401 puta na 248 poruka
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

obicno procitam ceo TOS od programa sa kojim se prvi put u zivotu srecem (i koji ne radi neka od poznatih firmi) posto mi se desilo sa Kazaa da mi upadne spijun (isto i za WMP). slazem se sa svim sto je vec receno u ovoj temi. tekst je predugacak, nejasan i u dosta slucajeva kontradiktoran a sve da bi zbunili naivnog korisnika.

hm, da ja pisem Terms of service potrudio bih se da jasnocu priblizim krajnjem korisniku i da znacajnije skratim tekst
3LANCER je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2006, 22:54   #14
Kaiser Soze
Član
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: 524570
Poruke: 496
Zahvalnice: 37
Zahvaljeno 31 puta na 26 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Kaiser Soze
Određen forumom Re: Free web hosting - druga strana medalje

Cini mi se da je Oliver u pravu za to sto je rekao. Platite pa klatite.

Uopste nije skupo (jedan domaci host provajder) oko 1200 dinara je hosting. Doduse bez cPanela, ali za pocetnike sasvim pirstojan.
I cela ova polemika nekako nema pravi smer. Ok, besplatno, razumem, ali ako cete da se igrate sta ce Vam free hosting. Podignete Apache kod sebe i do mile volje klikcete na linkove napred i nazad (i koji god drugis sistem zelite).

Ne branim nikome nista, samo skrecem paznju da je kapitalizam vec davno usao na velika vrata u nasu malu zemlju. Ako ustekate malo pare, nedeljno 200-300 dinara do izlaska sledeceg broja SK mozete lepo uz kafu (ili koji god drugi bez alkoholni napitak) uzivate u uploadovanju vasih umotvorina.
Kaiser Soze je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com