Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.9.2017, 18:04   #1
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

Bas tako kao sto u naslovu kaze, poceo sam da stavljam bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU na za pocetak par svojih starih laptop racunara.

Evo kako to izgleda


Stavi se malo paste, plocica pa onda jos malo paste i ja ih konkretno stavljam na GPU i cipset.

Rezultati su razliciti. Uglavnom temperatura ploce, GPU i konponenta koje se nalaze u blizini cipa na kome je plocic budu za oko 5 do 10c manje. Zavisi od laptopa do laptop-a i vec postojeceg resenja za hladjenje.

Kod MSI cx605 slucaj je da su temperature procesora odprilike iste. Ali ventilator radi na duplo manjim obrtajima. Znaci laptop je duplo tisi. Kad se napregne grafika temperatura gpu ide na nekih 65-70-75, a isla je i do 85-90 ranije bez plocice samo sa novom pastom i potpuno cistim hladjenjem.

Kod Dell M5030 ista prica. Medjutim taj dell ima uzasna fabricka podesavanja za hladjenje koja ne mogu da se promene. Senzor prema kome se pali vent nema na GPU vec samo na CPU. Podesen je da kad CPU stigne do 70c upali vent, produva i oladi CPU i ugasi vent dok se uopste ne vodi racuna o temperaturi GPU koja je stalno na 90+ stepeni . Tu su ove plocice dosta pomogle. Multimetrom sam izmerio i temperature GPU su oko 10c manje... Ali tu sam na karju prespojio ventilator na USB i ukrao 5v tako da stalno duva, a temeperature su neverovatnih 40-50c (na delu oko grafike) uvek i latop je hladan uvek i izbacuje hladan vazduh. Jedino sto se cuje ali ne tako strasno mogu da se gledju filmovi na njegovim zvucnicima, ne smeta vent.

Kod dell D620 opet slicna prica ima efekta ali uglavnom ako ne postoji neko manuelno podesavanje venta, najveci efekat je da vent radi na manjoj brzini i brze razladjuje napregnut gpu/cpu....

pokusavam da pronadjem za MSI CX605 manuelna podesavnja venta posto speedfan ne radi, a ne bih da lemim i kradem struju sa USB...

Da li je jos neko imao iskustva sa plocicama? I da li ima neki savet oko podesavanja brzine ventilator ako nema nista u BIOS-u i ne radi speedfan...?

Poslednja ispravka: Filip89x (16.9.2017 u 18:15)
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2017, 10:23   #2
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

Na svakom laptopu vec postoji bakarni hladnjak sa toplotnom cevi koja odvodi toplotu iz toplotno opterecene zone pa ventilator naduvava vazduh preko hladnjaka koji se nalazi podalje od CPU i GPU-a i sa hladnjaka odvede toplotu i topli vazduh izduva napolje. Ne razumem gde ti stavljas te bakarne plocice kada su i GPU i CPU vec pokriveni hladnjakom. Sam bakarni hladnjak bez sistema za odvodjenje toplote je nista a u laptopu vec nema mesta za dodatni sistem hladjenja.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2017, 11:01   #3
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

Citat:
Laskaris kaže: Pregled poruke
Na svakom laptopu vec postoji bakarni hladnjak sa toplotnom cevi koja odvodi toplotu iz toplotno....
^^ To je tacno ali nije ubitacno.

Dell m5030. Uzasan hladnjak. Bakarna cev preko ATI cipova na prvom cipu ne ide, na drugom ide po ivici. Ovaj lapto je cist primer zasto posle par godina mora da se prekuglava itd. Samo CPU ima direktan kontak sa bakrom.

Slike

Plocice sam stavio izmedju hladnjaka i cipa.

MSI CX605. Ovde je drugi slucaj hladnjak izmedju cipa i bakarne cevke je predebeo+ na jednom cipu nema dobar kontak jer se srafi samo sa jedne strane. Opet Samo CPU ima direktan kontakt sa bakrom.

Plocice sam stavio izmedju cipa i hladnjaka koji su zaokruzeni na slici.

Pitam za misljenja naravno. Plocice sam kupio na Aliexpres za 1.5 $ 10 kom od 1mm debljine. Cisto da probam, nisam dobio vece temperature nego malo manje i tisi rad ventilatora pogotovo na MSI koji je uvek vristao. Ima rezultata napisao sam u prvom postu... ali nisam probao na mnogo modela tako da zato pitam. Drugo pitanje koliko je dugotrajan efekat.

Ako je jos neko probao moze da podeli iskustvo... Ima jos hladnjaka koji su ovako lose reseni.

Dell D620 ima mnogo bolji hladnjak tu razlike u temperaturama prakticno nema ali vent mnogo manje radi.

Poslednja ispravka: Filip89x (17.9.2017 u 14:39)
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2017, 14:32   #4
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

važno je da se prilikom instalacije koristi kvalitetna srebrena termalna pasta, pošto je tada prenos toplote najbolji. Bakar je odličan provodnik, znatno bolji od aluminijuma, tako da bi potencijalno mogao da bude koristan u procesu transfera sa CPU/GPU na telo hladnjaka. Negde sam davno čitao da te pločice nisu previše korisne ali mi je to malo mimo logike.
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2017, 15:44   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

bakar bolje prima toplotu a aluminijum bolje otpušta, zato se prave hladnjaci sa bakarnim jezgrom i aluminijumskim listićima
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2017, 18:20   #6
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

igor7@ Nisu previse korisne zato sto je hladjenje uglavnom regulisano na odrzavanju visokih temperatura. Vec sam pisao gore primer gde se vent pali kada CPU dodje do 70c, produva par minuta i ugasi se i tako u krug. Kad stavish plocicu sporije dodje do 70c i brze ohladi ali u praksi temeperature su slicne.

... ...

Ako se kontrolise vent preko biosa ili speedfan-a i pusti da duva stalno na 50% snage tek tu postoji veci efekat...

Kad se ukaze prilika probacu na jos nekom modelu (valjalo bi probati na nekom novijem Asusu bez ventilatora)... ovo je mali broj da bih zakljucio. Pritom vidim da su iskusniji clanovi prilicno skepticni.

Dosta me nervira kvalitet novih laptop racunara koji posle dve godine ,pap, nece da upale i uglavnom bude neki cip na ploci koji usled pregrevanja nema kontakt i mora da se prekuglava i onda opet traje godinu dana i tako u krug. Mozda mu bas tih 5-10c i bolje provodjenje temperature produzi zivot....

Poslednja ispravka: Filip89x (18.9.2017 u 22:36)
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2017, 20:53   #7
Mario Pavićević
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Mario Pavićević
 
Član od: 4.3.2006.
Lokacija: Izmedju korica
Poruke: 4.644
Zahvalnice: 506
Zahvaljeno 1.136 puta na 820 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Mario Pavićević
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

Korisitio sam slicno resenje sa aliexpress plocicama na Dell studio laptopu, doduse tanje od 0,8mm, ali razmak izmedju kulera i cipa varira od modela do modela pa treba imati pri ruci nekoliko debljina kako ne bi ostao vazduh kod pretaknih, ili se kuler suvise odmakao od ostalih cipova kod debljih plocica. Rezultati su primetno bolji, isto oko 10ak stepeni nize temperature.

BIOS nisam niakada pokusavao da modifikujem, eventualno HWinfo i u njemu custom varijanta broja obrtaja.
Mario Pavićević je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Mario Pavićević na korisnoj poruci:
doctor (18.9.2017)
Stara 18.9.2017, 23:38   #8
igor7
Član
 
Član od: 24.9.2012.
Poruke: 489
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 271 puta na 151 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

Citat:
water wizard kaže: Pregled poruke
bakar bolje prima toplotu a aluminijum bolje otpušta, zato se prave hladnjaci sa bakarnim jezgrom i aluminijumskim listićima
Aluminijum se po nekoj mojoj logici koristi da bi se smanjila cena. Primanje i otpuštanje toplote su jedan te isti proces. Čisti bakar ima provodnost 401 a Aluminijum 237 W/(m K). S obzirom da se najčešče koristi ne sasvim čist bakar, provodnost mu je negde 350-390 W/(m K), ili za nekih 50-60% više.

dosta lep resurs na tu temu
http://fyzikalnipokusy.cz/1769/compa...nium-and-brass
igor7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2017, 5:47   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Bakarne plocice kao pomoc pri hladjenju CPU i GPU

Problem je i cena bakra ali je sekundarni faktor i težina kulera. Zamisli koju bi masu imao heatsink od bakra.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoc pri kupovini laptopa - raznorazni zahtevi :) Ivan452 ŠDK - Prenosni računari 9 11.10.2011 20:27
Problem pri podizanju sistema?! Pomoc Dj o r dj e Kvarovi 11 15.9.2011 13:31
Pomoc pri kupovini maticne!!! Dusan_BG Osnovne komponente 5 13.7.2006 18:39
Softver za pomoc pri prevodjenju-CAT tools Yoda Aplikativni softver 0 7.4.2006 10:23
Laptop racunar- pomoc pri kupovini firefly ŠDK - Prenosni računari 4 9.3.2006 13:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com