Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.7.2006, 22:01   #1
ixnay
Član
 
Član od: 11.1.2006.
Poruke: 60
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Od skoro sam vlasnik laptopa i ranije nisam imao prilike da brinem o prenosnom racunaru. Mene sada zanima jedna stvar. Kako se ponasati prema bateriji?
Naime kada sam kod kuce i koristim laptop da li da ga drzim ukjucenim u struju i kada ne radim na njemu (kada laptop ne radi). Npr. idem da spavam: Da li ga preko noci ostaviti ukljucenim u steker ili ne?
Znam da postoje uredjaji (bezicni telefoni npr.) za koje nije preporucljuvi da baterija bude non stop na napajanju. Da li je takav slucaj i sa laptopovima. Moj ima NiMH bateriju.
Kada ga tokom noci iskljucim iz stekera i upalim ujutru, on puni bateriju ponovo jedno 5 minuta.
Kako treba postupati? Sta vi radite sa vasim laptopovima i zasto bas to radite?
Hvala.
ixnay je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.7.2006, 0:34   #2
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Citat:
ixnay kaže:
Moj ima NiMH bateriju.
Ipak proveri, nekako mi je nemoguće da laptop nema Lithium-Ion ili Lithium-Polimer bateriju (koliko je onda star taj laptop?).
Ako jeste NiMh, onda je moraš prazniti do kraja svakog ciklusa pre ponovnog punjenja, a punjenje je poželjno izvršiti do maksimuma.
Nemoj ostavljati punjač (uključen u struju) ako si lap isključio i ne nameravaš da na njemu radiš u skorije vreme (osim ako nije punjenje baterije u toku).
Uglavnom, drži na punjaču dok radiš, drži na punjaču i ako praviš pauzu pa ćeš kasnije opet raditi, samo nemoj u tom periodu isključivati punjač iz struje.
I naravno, baterije koristi samo kad moraš.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.7.2006, 14:30   #3
VladarTame
Član
 
Član od: 6.5.2006.
Lokacija: BiH Visoko
Poruke: 365
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku VladarTame
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Ja misli da je bolje da je ukljucen punjac dok radis na racunaru....


Moj rodjak uvijek drzi punjac ukljucen dok radi na svom prenosnom racunalu..
VladarTame je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 13:12   #4
ColdPlay
Novi član
 
Član od: 6.12.2005.
Poruke: 18
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

najbolje je ...da dok je racunar na struji da se ne bi non stop punio ....baterije budu izvadjene
ColdPlay je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 16:22   #5
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Ne mora. Nije to mobilni. Računar sam provali da je baterija puna i neće je prepunjavati. Naprosto neće koristiti baterije.

Mobilni telefon, recimo, ne može da radi na struju ako nema baterije. Laptop kompjuter može.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.7.2006, 16:24   #6
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Citat:
dbaja kaže:
Ipak proveri, nekako mi je nemoguće da laptop nema Lithium-Ion ili Lithium-Polimer bateriju (koliko je onda star taj laptop?).
Za laptop računare ređe se koriste Lithum-Ion baterije. Em što ih je teže napraviti tolikog kapaciteta koliko je potrebno, em što su u tum slučaju drastično skuplje od NiMH.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2006, 0:13   #7
Bojan Savnik
Novi član
 
Član od: 2.12.2005.
Poruke: 14
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Citat:
VojaM kaže:
Za laptop računare ređe se koriste Lithum-Ion baterije. Em što ih je teže napraviti tolikog kapaciteta koliko je potrebno, em što su u tum slučaju drastično skuplje od NiMH.
Kod mene u uputstvu za notebook piše:
"Connect an AC adapter to the system whenever possible".

Baterije su Li-lon - 4400mAh.
Bojan Savnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2006, 4:29   #8
Optique
Član
 
Član od: 14.6.2006.
Poruke: 66
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Zar ni-mh ne sme da se puni na "cimanje" kako vi preporucujete. Koliko znam, ne sme da se dopunjuje, vec samo da se puni kad se isprazni.
Optique je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2006, 8:50   #9
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Pa kad ukljucim LAP poslije par dana, iako je baterija bila puna kad sam ga ugasio, tada stanje baterije bude ispod 95% i baterija se dopunjava. To je normalna pojava, isto kao na mobilnim telefonima. Ako nije pozeljno dopunjavati bateriju kako da se onda izbjegne ovo dopunjavanje. Da vadim bateriju, nije ni to rjesenje.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.9.2006, 14:45   #10
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Citat:
JovanK kaže:
Ako nije pozeljno dopunjavati bateriju kako da se onda izbjegne ovo dopunjavanje. Da vadim bateriju, nije ni to rjesenje.
To što je puniš sa 95% do maksimuma ti neće "računati" kao ceo ciklus punjenja. LiIon, LiPolimer baterije mnogo bolje podnose češća punjenja po malo nego ređa punjenja "od nule do maksimuma". Takva punjenja (dugotrajna) dosta greju bateriju što joj takođe skraćuje vek trajanja. Sve u svemu, ako nije NiMh nego neka Li*, slobodno je kači na punjač kad god možeš.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.2.2007, 1:56   #11
virgo387
Član
 
Član od: 21.1.2007.
Poruke: 69
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Talking Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Postoli li slucajno neki sogtver za kontrolu punjenja baterije?
Ja imam dva komada, asus 2f serije licni i fsc amilo pro 2085 sluzbeni. I iz svog vadim bateriju i vracam samo kada sam primoran da radim bez 220v
virgo387 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.3.2007, 19:59   #12
sokratbg
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Poruke: 264
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 20 puta na 19 poruka
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

video sam kod drugara na IBM-u da ima softver koji omogucava da odredi kada pocinje punjenje baterije (na koliko procenata) kad je prikljucen na struju.dok je imao Hp vadio je bateriju kad radi kuci prikljucen na struju.
sokratbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2007, 12:02   #13
eXodus
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Ne mora. Nije to mobilni. Računar sam provali da je baterija puna i neće je prepunjavati. Naprosto neće koristiti baterije.
Upravo tako ... Onog trenutka kada, posle rada na baterijama, računar uključite " preko punjača " tj. koristite elek. energiju kao " power source ", on je preuzima kao primarni vid napajanja i istovremeno počinje sa dopunjavanjem postojeće baterije. Dopunjavanje / punjenje traje do onog trenutka kada računar signalizira da je baterija puna.

Citat:
Optique kaže: Pregled poruke
Zar ni-mh ne sme da se puni na "cimanje" kako vi preporucujete. Koliko znam, ne sme da se dopunjuje, vec samo da se puni kad se isprazni.
Režim punjenja / dopunjavanja zavisi od tipa baterije ... Za Ni-Mh baterije je preporučljivo da se pre ponovnog punjenja baterije isprazne ... Time se vek trajanja baterije produžuje, u slučaju Ni-Mh baterija, drastično ! ( Za razliku od Ni-Mh baterija, Li-Ion i Li-Pol baterije, pre punjenja / dopunjavanja, nije potrebno isprazniti do kraja ... Ali je poželjno, naravno. )

Preporučljivo je da se baterija ukloni sa računara ukoliko se u skorije vreme ne planira njegovo korišćenje. " Skorije vreme ", hmm, recimo period duži od 10-15 dana ... ( Slobodno je možete ostaviti u " kontaktu " sa računarom dok je ne koristite kao " power source ". Neće joj škoditi. )
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2007, 9:39   #14
Marko Stanojkovic
Član
 
Član od: 16.1.2006.
Lokacija: SP
Poruke: 169
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 11 puta na 7 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko Stanojkovic
Cool Re: Biti ili ne biti (ukljucen u struju)?

Citat:
eXodus kaže: Pregled poruke
Li-Pol baterije, pre punjenja / dopunjavanja, nije potrebno isprazniti do kraja ... Ali je poželjno, naravno. )

Preporučljivo je da se baterija ukloni sa računara ukoliko se u skorije vreme ne planira njegovo korišćenje. " Skorije vreme ", hmm, recimo period duži od 10-15 dana ... ( Slobodno je možete ostaviti u " kontaktu " sa računarom dok je ne koristite kao " power source ". Neće joj škoditi. )
Jeste, ali poželjno je Li-Pol baterije dopunjavati kad god je to moguće... Njoj kao i što su mnogi gore naveli ne smeta kratko punjenje, naprotiv čak se i preporučuje.

Ako notebook računar koristimo "kao desktop" (što podrazumeva, korišćenje kod kuće i slabo pomeranje mesta rada) Bateriju bi bilo poželjno izvaditi da se ne bi grejala (čime joj se naravno smanjuje radni vek).

Ja lično slabo vadim bateriju
Marko Stanojkovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com