Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.12.2008, 12:50   #1
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Hard disk problem - treba mi pomoć da iščupam podatke

Na hardu imam tri particije, jednu za root, home, i swap. Koristim zenwalk linux. root particija je u ext2 formatu, a home (najveca) u ext3 formatu. Igrao sam vendettu online, i odjednom sam cuo onaj zvuk kao kad se gasi komp, pa se hard zaustavlja (vise puta za redom). Udarim CTRL-ALT-F2, i dmesg | tail. Kaze sledece (koliko se secam, odlepio je pre nego sto sam stigao da prepisem) :
hard disk not responding (errno = 16), error mask 0x80. Forcing hard reset.
cannot read sector [neki broj]
ata : soft link reset
(i onda se ponavlja)
Zapamtio sam brojeve i to sto je pisalo donekle, ne sve
Restartovao sam komp, u nadi da ce zenwalk kad se pokrene pokusati da ispravi problem. Poceo je da skenira disk, a onda je, prijavio da pocinje journal recovery (i stigao do 6%). Onda se opet desilo isto, i izasla gore pomenuta poruka.

Na drugom hardu imam windows, za CoD5, na njemu imam i Ext2IFS (program za citanje ext# particija pod win-om), pa sam pokusao da pristupim hardu, ali nije uspelo (windows je ponudio da ga formatira). Onda se opet cuo onaj zvuk, i windows je zakucao.

Na tom hardu imam oko 180Gb vrednih stvari, i stvarno ne bih da ih izgubim. Hard nije toliko bitan (bilo bi lepo spasiti ga, ali bitniji su mi podaci, jer je to oko godinu dana downloadovanja).

Ima li neko ideju o tome sta bi moglo biti, i eventualno kako da spasem podatke sa harda?
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2008, 20:34   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Hard disk problem - treba mi pomoc da iscupam podatke

Nosi hard na drugi komp i podigni neki live linux čisto da vidiš da li je HDD ispravan ili ne. Bude li se isto dešavalo i na tom drugom kompu vrlo je verovatno da je hard krenuo putem bez povratka. U slučaju da radi OK na drugoj mašini proveri napajanje i kablove na svom kompu.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.12.2008, 21:48   #3
fingerprint
Veteran
 
Član od: 5.11.2006.
Lokacija: Dark Side Of The Moon
Poruke: 1.121
Zahvalnice: 394
Zahvaljeno 594 puta na 222 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku fingerprint Slanje poruke preko Yahooa korisniku fingerprint
Određen forumom Re: Hard disk problem - treba mi pomoć da iščupam podatke

Radi na istom kompu
Podigao sam puppy (pre oko sat vremena) i rucno ga mountovao. Sada kopiram podatke na externi hard (rsync), pa cu formatirati particiju i vratiti fajlove. Pojma nemam jos sta se desava, bitno da se podaci upravo kopiraju... Ako nista, na drugom hardu cu restore-ovati celu instalaciju zenwalk-a na identicnim particijama...

Hvala svejedno
fingerprint je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
HP 530 problem, molim pomoć, hitno davidology Prenosni računari 1 11.9.2008 8:41
SATA II disk problem Baalzamon Nosači podataka 1 10.1.2008 10:41
Treba mi pomoć za kupovinu kompjutera do 1500 Evra NSadian Šta da kupim? 22 2.11.2007 10:08
Ne prepoznaje hard disk kec242 Nosači podataka 4 26.4.2007 16:03
Hitno mi treba pomoć !!! Todorov Nikola Kvarovi 1 16.4.2007 1:19


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:17.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com