Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Prenosni računari

ŠDK - Prenosni računari Saveti u vezi sa kupovinom PDA, notebook, laptop i ostalih prenosnih računara

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 20.10.2010, 23:25   #1
nerro7
Veteran
 
Član od: 21.9.2010.
Lokacija: Bimmer
Poruke: 988
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 97 puta na 90 poruka
Određen forumom Laptop...ali ne bilo kakav

Ovako, uskoro idem u Nemacku. Planiram tamo da uzmem neki laptop. Meni treba nesto konkretno:
Jaka baterija (iznad proseka),
Kvalitet izrade,
Dosta RAM-a,
Veci HDD,
Opticki drajv koji cita i reze sve (mada blu-ray ne mora).

Necu ga koristiti za igrice, ali treba mi za ozbiljne radnje, poslovno, da bude jak, izdrzljiv. Sad ja ne znam sta ima u ponudi... pogledacu neke modele pa se javim, a Vi predlozite neki model i zasto bas taj. Hvala.

P.S. Budzet 370-500evra
nerro7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 1:01   #2
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Za 370 ćeš eventualno naći laptop sa lošom baterijom, malo rama i malo harda i lošeg kvaliteta bilo gdje da tražiš. Ne znam kakve su cijene u Njemačkoj, ali sumnjam da su više od 20-30 evra manje.

Drugo, imaš li kakvu ideju gdje ideš, pa da bar baciš sajt da vidimo kakav izbor imaš?

Realno za 500e ne možeš kupiti laptop sa baterijom jačom od prosjeka (9 ćelija)... Da nađeš blu ray drive (dakle samo čita ali ne i reže) moguće je, mada teško - skoro je kod nas bio jedan od 600e za BR čitačem.

Ram 4GB se može naći za tu cijenu kao i 500GB hdd hard. Mislim na cijenu od 500e.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 1:31   #3
nerro7
Veteran
 
Član od: 21.9.2010.
Lokacija: Bimmer
Poruke: 988
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 97 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Za 370 ćeš eventualno naći laptop sa lošom baterijom, malo rama i malo harda i lošeg kvaliteta bilo gdje da tražiš. Ne znam kakve su cijene u Njemačkoj, ali sumnjam da su više od 20-30 evra manje.

Drugo, imaš li kakvu ideju gdje ideš, pa da bar baciš sajt da vidimo kakav izbor imaš?

Realno za 500e ne možeš kupiti laptop sa baterijom jačom od prosjeka (9 ćelija)... Da nađeš blu ray drive (dakle samo čita ali ne i reže) moguće je, mada teško - skoro je kod nas bio jedan od 600e za BR čitačem.

Ram 4GB se može naći za tu cijenu kao i 500GB hdd hard. Mislim na cijenu od 500e.
Minhen ili Frankfurt. Ne moira blu ray. Moze obican ali da cita i reze dvd i cd. Ma moglo bi i vise od 500e, poslao sam pp Zeuk-u pa cekam
nerro7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 3:48   #4
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
nerro7 kaže: Pregled poruke
Ovako, uskoro idem u Nemacku. Planiram tamo da uzmem neki laptop. Meni treba nesto konkretno:
Jaka baterija (iznad proseka),
Kvalitet izrade,
Dosta RAM-a,
Veci HDD,
Opticki drajv koji cita i reze sve (mada blu-ray ne mora).

Necu ga koristiti za igrice, ali treba mi za ozbiljne radnje, poslovno, da bude jak, izdrzljiv. Sad ja ne znam sta ima u ponudi... pogledacu neke modele pa se javim, a Vi predlozite neki model i zasto bas taj. Hvala.

P.S. Budzet 370-500evra
Uzmeš neki sub-notebook sa 2 gb rama proširiv do 4,12 ili 14.1 inča ekranom,160-250 gb diskom i optički uređaj može da se nađe al' samo dvd rezač a ne blu ray.

Za te pare možeš da se uklopiš za varijantu standardnog netbooka + eksternog dvd uređaja.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 3:49   #5
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
nerro7 kaže: Pregled poruke
Minhen ili Frankfurt. Ne moira blu ray. Moze obican ali da cita i reze dvd i cd. Ma moglo bi i vise od 500e, poslao sam pp Zeuk-u pa cekam
Pazi ovako. Za rad u Photoshopu nije toliko bitna grafička (sem ako baš ne radiš sa nekim ultra moga giga pikselima i ne znam ti ja kojim dodacima) koliko brzina procesora te količina rama.

Nemoj ići ispod 4 GB jer ti je to danas neki minimum. HDD na notebooku teško možeš naći više od 500GB, ali to ti je najmanji problem jer uvijek možeš kupiti eksterni Hard disk ili stvari rezati na diskove.

Od poslovnih rešenja, meni se recimo najviše sviđaju Dellova XPS serija. Međutim, Dell je skuplji po pravilu ali daje 3 godine garancije.

Od jeftinih rešenja, po meni je Fujitsu Espimo savršena office varijanta. Svi imaju mat ekran koji je bitan za ljude koji rade. Baterija ne gubi tako lako kapacitet. Imaju dobru tastaturu. I naravno valja gledati komponente.

Bilo koji Core i3 ili i5 će poslužiti za posao sjajno.


Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Uzmeš neki sub-notebook sa 2 gb rama proširiv do 4,12 ili 14.1 inča ekranom,160-250 gb diskom i optički uređaj može da se nađe al' samo dvd rezač a ne blu ray.

Za te pare možeš da se uklopiš za varijantu standardnog netbooka + eksternog dvd uređaja.
Ako je za posao, nikako. Čovjeku treba fotošop, znaš li ti kakvo bi to mučenje bilo?
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 9:28   #6
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Druže, nisam ja baš čarobnjak za laptopove. Uglavnom se cela priča svodi na praćenje nekoliko cenovnika za koje znam da su najpovoljniji i ustaljenu priču o tome da ako neko hoće igrice - mora da gleda primarno grafičku.

A ovako je malo nezahvalno da ti preporučimo napamet šta da kupiš kad stigneš tamo. Sa jedne strane ne znamo da li se isti modeli isto i zovu, a sa druge ne znamo njihovu ponudu.

Za te pare koje imaš po meni najlogičnije zvuči da uzmeš neku kombinaciju i3+5470(ili slična)+4gb rama. To će biti taman dovoljno za tebe, i to košta oko 500e. Što se tiče izrade, to ćeš najbolje sam da zaključiš na licu mesta, jer verujem da imaju izložene modele. Baterija na takvim konfiguracijama obično drži oko 3h, što nije loše.


Što se tiče brenda, nema objektivnog pravila koji je bolji. Svako od nas forimra stav na osnovnu nedovoljno informacija. Ono što je ključna stvar kad tražiš model za sebe je da OBAVEZNO ima "global warranty", tj. mogućnost da ga servisiraš bilo gde u svetu gde dati proizvođač ima servis. Ja znam sigurno da Asus daje takve garancije, ali ne sumnjam da ih još neko daje.


To je to. Sakupi nekoliko ponuda koje imaju global warranty, pa ćemo da glasamo.
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 10:20   #7
nerro7
Veteran
 
Član od: 21.9.2010.
Lokacija: Bimmer
Poruke: 988
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 97 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

HP, Asus & Dell imaju global warranty. Mada za HP i Dell ne brinem, rodjaci imaju rasprostranjenu firmu po celom balkanu koja radi njihove laptopove.
Pa da, procesor, ram i hdd je glavno sto meni treba, a grafika je nebitna toliko. Ekran mora biti neki koji se ne oslikava. Idem da pogledam neke pa se javim ovde.
Dell je XPS, Asus koja serija je dobra? i HP takodje mada mislim da je dv6 ok?
nerro7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 10:27   #8
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Drugarica je kupila pre nekih dva meseca Asus K52-JR(i3+5470+3gb). Za njega znam da ima fenomenalan kvalitet izrade, odličan dizajn i sjajnu chiclet tastaturu.

A ako je situacija kakva kažeš po pitanju HP-a i Dell-a, ja bih ipak njih preferirao malo više.


p.s. Što se tiče oslikavanja u ekranu, u 99% slučajeva danas se rade glossy ekrani, tako da pod jakim svetlom mora da postoji odbljesak. Ali ako laptop ima fino osvetljenje u ekranu, neće biti problema. Ja mislim da nikad u životu nisam video da je neko imao nešto specijalan problem odbljeska, osim ako je pod suncem ne vedrom letnjem danu.
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 11:23   #10
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Тај што си рекао да је идеалан - јесте. Није баш шампион када су игре у питању, али се могу играти, на каквим таквим подешавањима па и ове најновије.

А када је у питању пословна примјена, јесте без премца =)

Можда би се за ту цијену могао наћи и неки од 500 Гб харда, али 6ГБ рама се чине одличним!
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 11:31   #11
nerro7
Veteran
 
Član od: 21.9.2010.
Lokacija: Bimmer
Poruke: 988
Zahvalnice: 344
Zahvaljeno 97 puta na 90 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Slabo ja igram igrice. CS 1.6 i to ponekad. Imam kucnu masinu za igre ali i na njemu se ne igram.

http://www.itsvet.com/proizvod/hewle...laptop/15/4350

Ma dosta je i 320GB, na ovom kompu sto sam pre radio na njemu sam imao 250 i uvek je oko 50GB bilo prazno, jer ja sve sacuvam na flesku ili rezem na disk. Idem da procunjam po netu sta sve pise o ovom HP

P.S. Mogu da ga dobijem jeftinije...
nerro7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 13:34   #12
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
nerro7 kaže: Pregled poruke
Slabo ja igram igrice. CS 1.6 i to ponekad. Imam kucnu masinu za igre ali i na njemu se ne igram.

http://www.itsvet.com/proizvod/hewle...laptop/15/4350

Ma dosta je i 320GB, na ovom kompu sto sam pre radio na njemu sam imao 250 i uvek je oko 50GB bilo prazno, jer ja sve sacuvam na flesku ili rezem na disk. Idem da procunjam po netu sta sve pise o ovom HP

P.S. Mogu da ga dobijem jeftinije...
Ako možeš. uzimaj
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 16:21   #13
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

I meni se onaj "idealan" čini idealnim. Samo ne znam kolike su to razlike u ceni tamo kada ti ovaj ulazi u početni zadati interval, jer ako bi išli ovom logikom sve jače i jače - prećićemo 1000e . Cena koju vidim na ITsvetu je malo preterana kako se meni čini, pa bez obzira na (tebi verovatno nepotrebnih) 6gb memorije. Verujem da možeš i jeftinije da prođeš ako umesto i5 uzmeš i3, umesto 6gb rama 4gb....

Poslednja ispravka: zeuk (21.10.2010 u 22:46)
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 19:29   #14
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
NjegovaWisost kaže: Pregled poruke
Ako je za posao, nikako. Čovjeku treba fotošop, znaš li ti kakvo bi to mučenje bilo?
Znaš li ti kolika je razlika između 300 i 500 eura i laptopova/netbookova u tom cjenovnom rangu?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2010, 20:58   #15
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
LoneWolf kaže: Pregled poruke
Znaš li ti kolika je razlika između 300 i 500 eura i laptopova/netbookova u tom cjenovnom rangu?
Sa 10 inča ekrana i ne znam ti kakvim komponentama ne možeđ ništa da radiš u fotošopu. Sem ako si sadista =)
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2010, 16:58   #16
flamingos
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Dubai
Poruke: 11.657
Zahvalnice: 1.354
Zahvaljeno 2.410 puta na 2.255 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

a sto ne bi mogo? Dobro ne mozes neku bas advanced primenu sa 100 prozora,ali za kliscnu obradu fotografija i to mozes.
flamingos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2010, 17:30   #17
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Citat:
flamingos kaže: Pregled poruke
a sto ne bi mogo? Dobro ne mozes neku bas advanced primenu sa 100 prozora,ali za kliscnu obradu fotografija i to mozes.
Klasicna obrada fotografija?

Da grubo kropuje sliku, promeni joj contrast, brightness i sl moze (a i to je diskutabilno, s'obzirom na kvalitet ekrana sub-notebookova). Bilo sta dalje od toga je cisto mucenje.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Beagle na korisnoj poruci:
flamingos (22.10.2010)
Stara 22.10.2010, 19:49   #18
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Ponavljam : razlika u budžetu od 370 do 500 evra je DRASTIČNA i zato sam pomenuo netbook kao najštedljiviju varijantu za slučaj da čovjek nema dovoljno para.

Ne mogu da "gatam u grah" koliko je njemu para (o)stalo u novčanik(u) tako da vas molim da se uzdržite od komentara tipa "kako da koristi photoshop na netbooku?".

Hvala.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2010, 19:57   #19
zeuk
Veteran
 
Član od: 31.8.2010.
Poruke: 675
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 128 puta na 114 poruka
Određen forumom Re: Laptop...ali ne bilo kakav

Slažem se s Lonewolfom. Rasprava je malo bespredmetna. Pošli smo od nerealnog raspona od 370 do 500e, a onda se prebacili na priču o HPu sa i5 koji košta preko 700e. Tako možemo da se igramo do sutra. i5 je bolji od i3, i3 je bolji od nekog core2duo, a Atom je višestruko slabiji od bilo kog od njih...

Nero, najbolje je da nam daš link do konkretnog cenovnika u Nemačkoj i da kažeš dajem toliko i toliko, sa tolerancijom 20-30e i to je to.
zeuk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Laptop 400-500e. BrutaLiS ŠDK - Prenosni računari 128 17.12.2010 18:41
Laptop za dizajn entrarkia ŠDK - Prenosni računari 14 25.6.2010 22:24
E sad je već problem... [posle rasklapanja laptop ne radi] Marti Misterija Prenosni računari 17 8.4.2010 13:51
Kup- laptop ? Peny ŠDK - Prenosni računari 2 22.2.2009 0:19
Kakvu vrstu "inputa" preferirate pri unosu podataka u bilo koju bazu podataka? Branislav Gavric Aplikativni softver 9 27.11.2006 16:31


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com