Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2017, 16:44   #1
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Pozdrav, Hristos Vaskrese sa malim zakasnjenjem.

Kao sto naslov kaze, kupujem TV, iscitao sam mislim svaku temu na ovom forumu i sire, tako da sam stekao neki utisak i skontao neke stvari oko FULL HD i UHD televizora, "prevara" na sajtovima gde u karakteristikama pise 1200 frekvencija osvezavanja iako to nije tacno, itd itd.

E sada sto se tice preporuke, treba mi konkretno neki model, ili par njih, koji odgovaraju mojim prohtevima koje cu napisati dole, cena oko 80k (par hiljada gore dole naravno, max neka bude 90k ali ako je mnogo bolji TV od nekog koji je 80k). Cene gledam po KP-u, tu bih kupio, dosta je jeftinije... Tu sam kupio i graficku, nikakvih problema, tako da nisam vise skeptican prema njima. E sada, za sta bi koristio TV... :

- Imam trenutno neki stariji model SHARP, mislim da je to ona prva serija od 40 incha, nije los, ali moram ga vracati sestri (duga prica ), pa iz dnevne sobe selim kod mene LG od 42 incha, to je dovoljno za moju sobu gde bi udaljenost od TV-a bila nekih 3-4 metara. Tako da bih kupio TV za dnevnu sobu, gde bi udaljenost od TV-a bila, pa, dobrih 6-7 metara. E sada po onom pravilu tu bi trebalo da ide neki TV dijagonale od 2 metra Tako da shodno sa tim, sto veca dijagonala u skladu sa cenom, mislm da je to 49-55 incha.

- FULL HD ili UHD, odgovor na ovo pitanje bi bio za sta se TV koristi, e pa ovde sam u nedoumici najvise, posto bih TV koristio za sve... Gledao bi se iptv program najvise, sport, ali svakako bih gledao i kvalitetnije filmove, gejmer jesam, PC imam sa monitorom, sto ne znaci da ga mozda ne bih koristio i za neke igre, pogotovo sa drustvom pes, nba, mortal kombat itd... Za igre i filmove bih se priblizio naravno, tako da prostor za manevrisanje imam, to ne mora da vas brine Znam da UHD jos nije zaziveo kod nas toliko, ali TV se ne kupuje svaki dan, tako da to nije problem. Ko zna, mozda bi se nekada i smuci ovo te promeni graficku, te promeni procesor i maticnu, te evo DDR4, ajmo sada zbog svega toga novo napajanje, delovi postaju sve veci i veci ajmo novo kuciste,,, pa lepo uzmem PS ili Xbox i zavrsim pricu Tako da nista nije iskljuceno.

- 3D mi ne treba apsolutno, pretpostavljam da su oskrnavljeno radjeni na televizorima koji su ispod 1000e... Ne vidim ni svrhu smarta za tv, ali bez toga izgleda danas ne moze.

- HZ, pa ono, isto sto bolje, u skladu sa cenom. Naravno one prave, da bude bar 60hz, posto imam problem sa trenutnim sharpom, posto kada ga povezem preko HDMI maximalno je 30hz, pa je slika uzasna sa PC-ja... Ako je 60hz kao sto mi je trenutno i na monitoru, super, ako ima jace od toga onda jos bolje, pretpostavljam da za UHD treba i vise HZ-a... Gledali bi se puno i sportski kanali, uskoro i HD kanali, ako znaci i ta informacija.

Mislim da sam sve naveo, izvinite ako sam malo oduzio, pa eto pomagajte. Nisam napisao koji TV preferiram namerno, zato sto sam otvoren za sve predloge, prezadovoljan sam gore pomenutim LG televizorom od 42incha (full hd, 100hz, model od pre 4-5 godina), tako da bi mi mozda LG bio prvi izbor, ali ako ima boljih modela sa perfektnom slikom pa neka je to i TESLA, izvolite predlozite

Hvala unapred.
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2017, 17:35   #2
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Problem je u dugačkom pitanju, retko to ko sve pročita.
Cena svakog modela govori za sebe. Preko KP bi dobio i za 30% jeftinije i sam si rekao da imaš poverenja u takvu kupovinu. Svi modeli za 2016/2017 treba da su OK. Uzmeš neki pogledaš specifikacije na fabričkom sajtu. Odlučiš da li želiš zakrivljen ili ravan i to je to. Obavezno pre kupovine pitaj za uslove garancije.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2017, 20:50   #3
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Ok, jeste malo poduze, ali ne vazi bas za tv kao sto si ti rekao samo drugim recima: "Koliko para toliko muzike". Mozda i znaci, mada 300 stvari 300 djavola i finesa u tim specifikacijama, cene slicne, a sto bih davao 5k ili 10k vise za nesto ako nema potrebe, zato sam pitao iskusne clanove ovde...

Zakrivljen ekran za 80k tesko btw, no svakako bih ravan.

Koga ne mrzi da cita super, forum na kraju krajeva i sluzi za to, citanje i pisanje Za ostale, i tebe, ae da skratim malo pitanje:

LG 55UH 605v
LG 55UH 615v
LG 55UH 6257

Ova 3 modela su slicna po specifikacijama, UHD svi, cena na KP izmedju 80k i 90k.

Prvo pitanje, svi ekrani imaju EDGE tip osvetljenja, kao i vecina LG od 55 incha, zanimljivo da je direct led osvetljenje bolje (koliko sam video u odredjenim recenzijama i komentarima) a vise su zastupljeniji u modelima od 49 incha, da li ima to neke razlike ili da ne brinem za odabir direct ili edge?

Drugo, gledao sam i samsung i sony modele, za nijansu skuplji cini mi se, da li bi neko preporucio te u odnosu na LG? Ili se slazete sa todosom, koliko para toliko muzike koji god da je model i marka?
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.4.2017, 21:26   #4
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Čini mi se da Samsung ima nešto bolji dizajn, ali LG bolji kvalitet slike. Ja bih pre išao na LG nego na Samsung. A za bolje od LG-ja tu je uvek Panasonic. Naravno, ovo je moje mišljenje, ne znači da sam u pravu.
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku shrafko na korisnoj poruci:
madmarko (19.4.2017)
Stara 19.4.2017, 10:58   #5
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Zavisi

Pozdrav.

Prvo cene nisu uvek jeftinije na kp-u. To je zabluda. Generalno jesu, ali ne svi modeli. Zato neke modele prodavci i
ne reklamiraju zato što su neisplativi iz Mađarske.

Što se tiče UHD ili FHD? Nema potrebe za UHD. Glavni problem sa tim televizorima je što su proizvođači panela „ubili“
proizvodnju vrhunskih FHD panela i sve „bacili“ na UHD proizvodnju što očigledno znači da kao hoćeš „bolji“ TV, mora
UHD. Nažalost, marketing i najbolji skalari ne mogu da naprave da 480p, 720p i 1080p izgleda magično jednako na UHD
panelu. I što je veća dijagonala UHD panela, slika će biti lošija u nižim rezolucijama.

3D je mrtav od ove godine, a i prošle je bio prilično desetkovan. Ta prevara je postala istorija kao što su i zakrivljeni TV
paneli od ove godine isto prilično desetkovani (prevara koju je lansirao Samsung Electronics).

Frekvencija osvežavanja ti je jedino bitna za UHD TV ako ćeš priključiti PC i to u stvari zavisi od verzije HDMI konekcije.

Da bi otkucao šta je najbolje za tebe za predloženi budžet, moraš da odgovoriš na sledeće:
1. Da li su vam bitni uglovi gledanja da budu što širi (onda IPS) ili ne (onda VA)?
2. Da li gledate TV noću u mraku (onda VA) ili pod osvetljenjem (onda IPS)?
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
madmarko (19.4.2017)
Stara 19.4.2017, 16:30   #6
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Shrafko, dizajn mi uopste nije bitan, televizor kao televizor, da li je crn ili silver, flat ili ne, nikakva vaznost... I ja mislim kada gledam generalno da je bolja slika na LG nego na Samsungu, no mozda sam i pristrasan, jedan samsung tv me je zezao sa slikom, titlovima, kvario se, a sa ovim LG-jem kao sto rekoh nemam problema, radi kao sat, ne mora da znaci da je sa svim modelima takav odnos. Panasonic, mali izbor kod nas, a i to sto ima dosta je skupo, inace da, vrhunski je tv...



DukeOfSerbia, to rodjo, to mi treba, konkretniji odgovori i sta i kako, pretpostavio sam da nije bas sve tako crno i belo i sto vise para to bolji TV. Tj znaci, ali da li vredi dati neke ozbiljnije pare za nesto malo bolji kvalitet slike...

Za cenu, pa sta znam, gledao sam par modela i generalno su svi bili jeftiniji od 5k do 10k... Moguce da ne vazi za sve modele. Cak bi mi vise i odgovaralo u prodavnici da uzmem na rate ili cekove pa neka je i par hiljada skuplji, ali 10k ustede nije malo ako bude ta razlika

Objasni mi molim te samo dve stvari sto si naveo, prva ta za vecu dijagonalu UHD panela da ce slika biti losija u nizim rezolucijama, zar ne vazi to i za FHD? Ili mislis na to da ako skinem 1080p film recimo, da ce taj film bolje izgledati na FHD panelu, nego u UHD panelu, posto ce slika biti razvucenija? Mimo filma onda bi to vazilo i za TV prenos koji nemaju cak ni 1080p...

A drugo vezano za frekvenciju osvezavanja, pa da, planiram da ga povezujem i na PC, zar nije bitno to i na FHD televizorima? Posto na ovom Sharpu kao sto rekoh imam 30hz osvezavanja, i sliku je gotovo nemoguce gledati, losa je, treperi, itd... Valjalo bi kontam biti bar 60hz, kao na monitoru, ili gresim?

A moji odgovori na ta dva pitanja:

1. Pa duzina zida na koji ce biti TV zakacen je blizu 4 metara, kreveti i fotelje nasuprot TV-a tacno, uzevsi u obzir da je i TV preko 1 metra, i da nece ljudi sedeti bas po coskovima sobe, onda pretpostavljam da ugao gledanja i ne igra toliko bitan faktor u ovim uslovima

2. Kako kada, mada ae da kazem vise nocu, i plus kada bih gledao film bilo bi zamraceno posto sam tako navikao

Hvala btw
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2017, 17:53   #7
shrafko
Starosedelac
 
Član od: 5.8.2007.
Lokacija: Podunavlje
Poruke: 1.801
Zahvalnice: 1.577
Zahvaljeno 1.322 puta na 598 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku shrafko
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Mnj, lično ne bih bacao pare na 3D, smart, UHD i ostale mamipare. FHD mi je sasvim dovoljno, bar dok se ne omasove 4k materijali. Ali bih bacio pare na plazmu

Po meni je i 80k za FHD mnogo. Bre, imaš za nekih 47,5k RSD 43ku LG-ja, dobri uglovi gledanja, zvučnici ništa specijalno ali vrše posao.. i još je podosta jeftiniji nego u firmi na "G". Ostatak potrošiš na nešto pametnije, što već zavisi od ličnih afiniteta

Btw, oće neko meni neupućenom da objasni šta mu tačno dođe KP. Može i na PP ako je nešto hush hush nudge nudge.
shrafko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.4.2017, 10:25   #8
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom ovako

Pazi sad, boja kućišta je bitna, samo dok nije crna pogotovo sjajna koja prilično degradira percepciju crne tzv. iluzija kontrasta.
Znači, siva, srebrna i bela (tim redom prema najboljoj). Ovo je naročito bitno kod monitora i TV-a sa IPS-olikim panelima.
Što se tiče modela i marki, tu postoje ogromne varijacije kod svih i lična iskustva su samo to .

Naravno da će 1080p film izgledati bolje na FHD panelu nego na UHD, govorim o oštrini ne ulazeći u ostale razlike među panelima.
Jedino ako se gleda sa veće daljine, onda je UHD jednak. Takođe, UHD materijal se mora gledati sa manje daljine, inače
nema razlike u odnosu na FHD.
https://carltonbale.com/does-4k-resolution-matter/

Ne znam iz kog si mesta pa da odeš po neke prodavnice koja ima dosta izloženo modela pa pusti 480p, 720p i 1080p materijal
ili makar da vidiš ako puštaju, da vidiš razliku između FHD i UHD. Inače se u Evropi HD TV sadržaj emituje u 720p i/ili 1080i.

Frekvencija TV-a mora da bude 60 Hz kod FHD modela kada se koristi PC, a za UHD zavisi od HDMI ulaza na modelu TV-a i koju
grafičku karticu imaš. Što se tiče treperenja (na eng. flicker), samo Sonijevi LCD TV-i ne trepere zato što ne koriste PWM za
regulaciju LED pozadinskog osvetljenja.

Pošto si dao odgovorom na 1. i 2. za tebe preporučujem modele sa VA panelom.

Uvek preporučujem modele za koje postoji makar jedan profesionalni test. Ako ne postoji, to otkucam. Za sledeće preporuke postoje.

Najbolji FHD TV koji se kod nas još može kupiti (verovatno i najbolji VA FHD TV ikada), poslednje zalihe je:
Sony KDL-50W756C

Druga najbolja alternativa je Samsungova K55xx (ili K56xx) serija iz prošle godine. Kod nas isplate kupiti verzije od 32“, 40“ i 49“
dok najveća verzija od 55“ samo od preko pošto je iz nekog razloga cena kod nas „malo“ prenaduvana.
Samsung UE49K5502

Poslao sam ti linkove na pp, mojih mini recenzija.

E sad, za UHD bih morao videti šta i kako ako preporučeno ne zadovoljava .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
madmarko (20.4.2017), shrafko (20.4.2017)
Stara 20.4.2017, 18:52   #9
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Pa necu prilaziti tv-u toliko blizu sigurno, eventualno kada igram neke igre, tako da sam ipak sve blize odluci da uzmem FHD.

Ali ako ima neki UHD koji je dobar a za nijansu skuplji od ovih, preporuci mi i to, posto Sony ovaj je 90k, ne znam ni da li se isplati davati tolike pare za FHD? Verujem ti da je najbolji u svojoj seriji i to, i jeste da je to taj cenovni rang kao sto sam rekao, samo sam verovao da je FHD ipak jeftiniji od UHD.

A LG, da preskocim pored ove serije Sonyja i Samsunga sto si naveo? Cuo sam da se Samsung najvise kvari (ortak mi radi u jednoj od nasih prodavnica, na T, kaze da najvise reklamacija imaju upravo za Samsung).
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 9:46   #10
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom FHD ili UHD

Ajmo redom .

Što se tiče kvarova, to ne komentarišem javno, a ni privatno zato što se svodi generalno na anegdotu. Ima nas dosta na
benchu sa Samsungovim TV-ima i svima rade već godinama u nazad. Znam određene stvari, ali nema šanse da ću kucati.
To u vezi crkavanja ti je generalno lutrija i dok imaš garanciju, imaš, a posle toga je zaista lutrija.

Da li jeftin UHD TV vredi? Teško, ne samo zbog panela već i zbog procesora, skalara, softvera i sl. Panel je bitan, ali nije
jedini deo. I nema šanse da je jeftin UHD panel bolji od najboljih FHD. Takođe, dobar ulazni UHD model, kao Sonijeva XD800
serija je van tvog budžeta (55“ je hiljadarka ravno na kp-u). Da li vredi dati ~350e za UHD TV, a nećeš gledati 4K materijal
za koji još moraš sedeti bliže, a 720p će izgledati lošije, a pogotovo 480p?

Mislim da u tvom slučaju ne vredi vijati Sonijeve FHD modele zato što ga nećeš koristiti kao desktop za PC. Samsung je
i više nego dovoljan.

Što se tiče oznaka Samsungovih modela (a tako je i kod Sonijevih), zato sam i otkucao K55xx (ili K56xx). XX su u pitanju
regionalne oznake, boja kućišta (srebrna ili bela) i tjuneri. Citiraću se sa bencha:
Citat:
Zaista ne vidim nikakvu razliku između K55xx i K56xx serija ni u katalogu (ista težina, dimenzije, dizajn, funkcije)…

Oznake na kraju su regionalne i u vezi tjunera koliko znam.
72 ima satelitski tjuner (DVB-S/S2).
79 ima satelitski tjuner (DVB-S/S2) i HEVC (H.265).
80 i 89 su bele verzije 72 i 79 (ona su srebrna) i njih nema preko, a kod nas je cena nenormalno prenaduvana.

Ako ti ne treba satelitski tjuner, onda 55K5500. Jedino ako je mala razlika u ceni, onda može i 55K5672.
Sve jasno. Pošto si pročitao recenzije ovoga modela, znaš šta da očekuješ. Takođe je Darko objavio i kalibraciju. Jeste da
je model od 40“, al‘ će biti dovoljno da se ispegla slika. Uostalom i poljski benchmark koji je testirao 55“ verziju je potvrdio
da je Movie mod najbolje kalibrisan.
Darkov video na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=34AwIvhBYbE

I da, za vertikalnu frekvenciju osvežavanja – TV standard u Evropi je 50 Hz, ali kad se koristi PC, onda je 60 Hz (to je i TV
standard u ‘Merici). Zato ponekad kod TV-a u Evropi stoji 50/60 Hz, zato što imaju obe frekvencije, dok se u ‘Merici prodaju
samo na 60 Hz (sve ovo važi i za 100/120 Hz modele).
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
madmarko (25.4.2017), shrafko (22.4.2017)
Stara 23.4.2017, 9:40   #11
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Kad smo kod te kalibracije, ja uopšte ne preporučujem kopiranje tuđih postavki jer paneli umeju itekako da se razlikuju. Npr. ja imam Samsung 40H6400 i probao sam postavke sa YT klipa HD televizije (Darko je njihov čovek ako se ne varam) i kod mene su proizvele jasnu zelenu tintu i deficit plave. Njihov primerak je imao vrlo izraženu plavu, primerak na hdtvtest sajtu je imao blago povučenu plavu vrlo i izraženu zelenu. Uglavnom, čije god postavke da sam koristio jasno se videlo da to ne valja i da sam uveo više tinte nego što sam postigao nešto pametno... na kraju sam se dohvatio raznih grey skala i naštelovao ga na oko.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.4.2017, 13:20   #12
madmarko
Član
 
Član od: 30.10.2011.
Poruke: 181
Zahvalnice: 62
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Pomoc za kupovinu LCD televizora za 80k

Vazi Duke, hvala. Onda ostajem pri FHD, i logicno da ovi jeftini UHD modeli nisi to to i da za pravi primerak se mora izdvojiti veca svota novca.

Sony je vam budzeta koliko vidim, tako da videcu onda za te serije Samsunga sto si mi naveo, i cena je pristojna. Lepo si rekao da je cena prenaduvana za 5502 od 55 incha, skoro 100k kod nas, ali nasao sam na KP za 600e, tako da ce najverovatnije to biti moj izbor.

Hvala na pomoci, pa da castim :-)
madmarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Pomoć za odabir modela televizora dados Video/TV softver 154 18.5.2016 22:19
Pomoc oko pravljenja programa(C) RUSuper Programiranje 14 20.4.2012 17:35
Pomoć pri izboru lcd/led televizora, šta uzeti za ~45000 Dinara pejableja Foto i audio/video 8 6.1.2012 16:09
Pomoc za kupovinu JankoSa Šta da kupim? 19 18.1.2008 21:12
Pomoc za kupovinu graficke do 110 e Ivan milovanovic ŠDK - Grafika 53 29.12.2007 4:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:14.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com