Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.2.2010, 13:57   #221
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

I prilikom update-a procitaj sve sto pise posle instalacije paketa,ako je doslo do neke vece promene uglavnom pacman po instalaciji ispise u terminalu sta treba da se uradi kako bi sve funkcionisalo kako treba.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.2.2010, 17:58   #222
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Citat:
na12 kaže: Pregled poruke
Imas link gore ka nvidia arch wiki stranici.Tamo imas link prema nvidia sajtu gde ubacis svoju karticu i on ti izbaci verziju drajvera za nju.Sve sto ne pocinje sa 173 ili 96 ustvari koristi najnoviji nvidia drajver.
Da znam za to samo me je malo zbunjivalo to sa oznakama,sada je ok.
Hvala!
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2010, 13:38   #223
Payne
Član
 
Član od: 28.7.2007.
Poruke: 62
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 3 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Ej ljudi,skinuo sam i ja Arch core.iso sa sajta ......
prvi problem na koji sam naleteo je bio sto nije hteo da bootuje arch.iso
ali to sam resio, e sada kad sam dosao do particionisanja HD-a,cfdisk mi prijavljuje gresku tipa :Fatal Error :Bad logical partition 6?!
Jer neko zna kako sada?sta sa tim?kako ga mogu instalirati?
Payne je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.2.2010, 14:07   #224
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Ako mozes nekako da postavis ovde izlaz komande:
fdisk -l -u /dev/sda (ili hda,probaj jedno,pa ako nece onda ovo drugo)
Sve u svemu,ako nemas nesto vazno na toj sestoj particiji,izbrisi je,inace nema nista od instalacije.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.3.2010, 21:40   #225
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom ArchBang

Naišao sam na ovaj fenomenalan projekat pa da podelim sa vama

link sa foruma: http://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=89627&p=1
blog projekta: http://pdg86.wordpress.com/
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 12:54   #226
laki71
Član
 
Član od: 18.2.2010.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Pozdrav svima!

Evo da se i ja najzad javim sa svojim "iskustvima" ako se to tako moze nazvati...

Uradio sam update sa sudo pacman -Syu. Medjutim, da bi vam bilo jasno moram postovati par fotosa.

Nakon restarta dobio sam ovo:



To je tekst koji se skrolovao na gore nekih 10-12 min.

Kad je najzad stao, poceo je sa ucitavanjem:









Kad ukucam root lozinku dobijem odziv da je "incorrect"!!!
Pri pokusaju da ukucam Control-D ili mount -n -o remount,rw /
ne vide se slova i odgovor je incorrect!

E sad, pitanje je kako da bilo sta uradim kad ne mogu dalje nikako?
Ima li ovome leka ili da se bacim na instalaciju?

Hvala na odgovorima...
laki71 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 14:27   #227
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Sto nisi stavio malo vecu rezoluciju slika.
Inace ne kuca se control-D nego se pritisne control taster.Trebao si da das malo vise informacija.Koliko dugo nisi apdejtovao sistem?Sta imas od GUI-ja instalirano?Da li si video koji paketi su bili(ovo pod uslovom da je bilo par njih) prilikom apdejta?
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 14:35   #228
laki71
Član
 
Član od: 18.2.2010.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Jedan moj stariji post ovde:
Поздрав свима!

И ја сам корисник Арч-а од скоро, до душе не тако напредан, али сналазим се... Инсталирао сам по oдличном @cоmbuster-ovom uputstvu са elitesecurity foruma (надам се да се не љутите због помињања другог форума). Успео сам из трећег пута али сам ја крив због тога. Први пут нисам инсталирао судо и нисам се могао пријавити на систем као рот, а други пут сам нешто забрљао око КДЕ али ни сам не знам шта. Трећи пут сам био мало пажљивији и после рестарта све је било ту и радило! Два месеца нисам радио упдате. Имате ли неки савет за мене? Шта и како да радим да не бих нешто забрљао?

Nisam se javljao skoro mesec dana (zivotne i poslovne obaveze) ali ovo sam napravio tada (pre mesec dana).
Slicice su linkovi, samo klikni. Imam (imao sam) KDE. Nisam mogao da zapamtim sta je sve skinuo, samo znam da je skinuo novi KDE 4.4 i novi Firefox ( ja sam imao Shretoco)
Ono za control-d nisam znao: pise type. Zar to ne znaci: kucaj, ukucaj?

Poslednja ispravka: laki71 (7.3.2010 u 14:47)
laki71 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 14:57   #229
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Za KDE nemam pojma posto to ne koristim,samo znam da je bilo problema prilikom prelaska na 4.4.Treba da posetis arch-ov forum,tamo je to vec detaljno obradjeno.Kad nadjes resenje,samo pokrenes livecd i odradis sta vec treba,nema potrebe da reinstaliras sistem.Mozda je cak u pitanju neka sitnica.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 15:01   #230
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Ja bih pre svega nekim programom tipa MHDD ili utilityem proizvođača skenirao taj hard disk pošto greške koje sistem izbacuje u toku butovanja mirišu na hardverski problem (proveriti i napajanje i po mogućnosti promeniti kablove). Dalje, poruke koje dobijaš vezane su za fajl sistem na root particiji tako da je malo verovatno da je u pitanju problem prilikom update-a. Sa nekog live diska (ili kroz ponuđeni maintenance shell i upotrebom fsck alatke) treba proveriti i popraviti root particiju i postojeći fajl sistem (pod uslovom da je hardverski sve OK).
Tek nakon svega toga kada se sistem bude butovao bez tih silnih grešaka videćemo da li je potrebna dodatna intervencija na samom sistemu.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 16:26   #231
laki71
Član
 
Član od: 18.2.2010.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

@GoranSTX

Vidis, ja imam 4 HDD-a sa cetiri razlicita sistema koji jedan za drugog ne znaju. Tri su SATA a jedan ATA. Ovi SATA diskovi rade na istom kablu, tj. kad hocu drugi sistem, jednostavno ugasim komp, iskljucim jedan HDD ukljucim drugi i podignem sistem sa samo jednim diskom ubodenim u plocu. Svi su radili odlicno, pa i Arch do update-a, tako zbog toga mislim da nije kabal (ili mozda gresim?)

Upravo sam probao " contrl + D" i kaze da nastavlja dalje, restartuje sistem i sve po starom.

Jedino mi preostaje da probam sa nekim LIVE CD-om pa da vidim da li mogu sta uraditi...
laki71 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 17:15   #232
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Hmmm, to ubadanje i "izbadanje" HDD-ova često, nije baš zdravo. Kad tad ćeš da naletiš na problem. U jednom trenutku nešto neće da ti legne kako treba i trajno ćeš da oštetiš - kabl, konektore, ploču, napajanje... Meni ovo više smrdi na hardverski problem - crko HDD, kabl, konektor nije legao kako treba (od napajanja ili od ATA/SATA kabla) itd. Upozorenja koja dobijaš upravo to govore.

Postoji verovatnoća, ali izuzetno mala, da postoji neki regression u novijoj verziji kernela a odnosi se na drajver za ATA/SATA kontoler.

Poslušaj Gorana. Testiraj taj HDD nekim alatom - recimo od proizvođača diska - podigni neki LiveCD i vidi da li je HDD u životu i da li možeš da pišeš/čitaš sa njega. Ako primetiš probleme, u terminalu obavezno upiši dmesg, dobićeš ispis grešaka koje su se dogodile slično onome što si dobijao pri podizanju sistema. Ne bi bilo na odmet i nama ovde da preneseš da vidimo šta piše. Ako sve bude radilo kako treba a neće da radi kad pokušaš da podigneš sistem, onda je nešto do sistema.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 19:10   #233
laki71
Član
 
Član od: 18.2.2010.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Promenio sam kablove i podigao Ubutnu 8.04.4 LTS.
GParted kaze:



Samostalan GParted kao LIVE CD ima jos jedan red: "unable to read superblock header" (ako sam dobro napisao) ili "ne mogu da procitam zaglavlje superbloka"

Po ovome meni /home nije montirana!

Medjutim, kad odem na Places > Computer on vidi samo boot particiju od 106 MB koju sam morao napraviti pri instalaciji jer nisam znao drugacije:



I odakle mu ext3 kad sam ja napravio ext4???
laki71 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 19:24   #234
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Znači ove greške prikazuje kad podigneš neki LiveCD, ne onaj instalirani sistem?

Ako je tako, znači da ti je HDD definitivni riknuo i oštetio se fajl sistem. Znači da problem nije softverske prirode. To što se ovo dogodilo upravo posle update-a je verovatno samo slučajnost. Nije ti update pokvario hardver, nego je doveo do toga da se hardverski problem ispolji. Update je natrpao dodatne fajlove na sistemsku particiju i verovatno tad naleteo na loše sektore, ili je možda bio problem do kablova i sl., i tada napravio sra*e. Nažalost male su verovatnoće da popraviš fajl sistem a veorvtno nije ni vredno truda osim ako nemaš neke važne podatke.

Moraćeš da skeniraš HDD dijagnostičkim alatom od proizvođača da vidiš šta kaže. Te alate možeš da nađeš na stranici proizvođača, ili što je popularno, na Hirens-ovom disku.

Kad utvrdiš šta je problem, i ako uspeš da rešiš - vratiš HDD u operativno stanje, ne gine ti reinstalacija sistema.

P.S. Majku mu, pobriši onolike poruke. Očigledno je da se greške ponavljaju. Dovoljana je samo prva poruka, ma i samo delić nje. Pobriši sam, da ne mora moderator.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 19:56   #235
laki71
Član
 
Član od: 18.2.2010.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

@bvitnik

Izvinjavam se Forumu zbog tih poruka ali nisam znao kako drugacije da ih posaljem.

Da, sad sam na live Ubutnu i to je izbacio. Uradio sam jos ovo ali mislim da mi nema pomoci:

ubuntu@ubuntu:~$ sudo su
root@ubuntu:/home/ubuntu# fsck /dev/sda4
fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
e2fsck 1.40.8 (13-Mar-2008)
fsck.ext2: Attempt to read block from filesystem resulted in short read while trying to open /dev/sda4
Could this be a zero-length partition?
root@ubuntu:/home/ubuntu#

Probacu sa dijagnostikom pa ako nesto resim napisacu ovde, mozda ce nekom koristiti...

Hvala svima na pomoci!!!
laki71 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 20:11   #236
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

U najboljem slučaju u pitanju je "pucanje" particija, u najgorem loši sektori na HDD-u. Ima par tema u hardverskom delu koje se bave ovim problemom pa ih treba konsultovati. Mislim da nema potrebe da dalje mešamo hardverske probleme sa ovom temom, kada se HDD osposobi nastavićemo da Arch tematikom...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2010, 20:40   #237
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Sistem se definitivno žali na nemogućnost da očita pojedine sektore. Poruke tipa "I/O error, dev sda, sector xxxxxxx", "Buffer I/O error on device sdax, logical block 0" govore upravo to. Da je samo fajlsistem pukao, ne bi se žalio na sektore, osim možda u slučaju da pokušava da očita nepostojeći sektor ali to može tek kad montira fajlsistem uz verovatno drugačiju prijavu greške. Njemu ni montiranje ne prolazi.

Još jedna stvar, ako je smartctl instaliran ne nekom od LiveCD-ova koje koristiš, kucaj u terminalu "smartctl -A -d ata /dev/sda" da vidimo šta kaže SMART. Bolje nego da se gnjaviš sa Windows programima.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2010, 9:10   #238
laki71
Član
 
Član od: 18.2.2010.
Poruke: 34
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Pokusao sam sa Hirens CD-om 9.9 da ga popravim ali ga on nije mogao otvoriti. Vide ga alati za dijagnostiku i popravku, procitaju ime, serijski broj i firmvare i to je sve. Mislio sam da je hard crko. Medjutim, kako nisam imao neke vazne podatke rekoh da probam da instaliram Ubuntu 8.04.4 LTS pa da vidim da li je ispustio dusu...

S' obzirom da ovo pisem sa instaliranog 8.04.4 LTS bice da je problem bio u sistemu a posle update-a negde...
Mislim takodje da nije bila ni moja greska jer sam samo ukucao komandu za update.

Visa sila, sta ce te...

Hvala na odgovorima! Ovo znaci opet gnjavaza oko instalacije
laki71 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2010, 10:36   #239
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Ja bih ipak proverio taj HDD i ne bih se uzdao u njega da mi čuva bitne podatke. Ukoliko je problem bio sa particijama onda bi pravljenje novih rešilo problem, sa druge strane poruke sistema ukazuju na ozbiljniji problem. Instalacija na HDD sa lošim sektorima je moguća pošto se isti mapiraju i izbegavaju, ali to ne znači da je problem rešen.

Mi smo baš navalili da te ubedimo da ti je crko hard
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.3.2010, 16:11   #240
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Arch linux - za stare i nove korisnike

Imam problem sa slovima koja nisu engleska. Recimo kada raspakujem neku arhivu koja sadrzi foldere koji u sebi imaju francuska slova sa akcentima ili nemacka sa umlautom, Arch(KDEmod 4.4.1) ih automatski zameni sa simbolom koji izgleda kao crni romboid sa belim upitnikom unutra. I onda mi taj folder bude bukvalno zakljucan. Ne mogu da ga preimenujem, ne mogu da ga izbrisem, ne prikazuje fajlove unutar njega, kao da je prazan. Jedino resenje je da dignem neki distro sa live CD-a, i onda nadjem folder, i tada sve fajlove normalno vidim i koristim. Kako da resim ovaj problem?
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
arch, arch linux, archlinux, distribucija, distro, instalacija arch linux, linux


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
Windows (XP, Vista) VS Linux AxeZ Operativni sistemi 437 5.5.2007 14:35
SuSE 10.0 i Dialup preko SMIN-a Mirun Slobodni softver 5 10.12.2006 22:47
Stare i nove igre BEAST Stare igre 42 30.3.2006 20:39


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com